Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
AZİZ SANCARDAN GENÇLERE NASİHAT
Erdoğan: Türkiye’de Kürt sorunu yok çözdük
KORONADA VAKA VE ÖLÜM SAYISI DÜŞMÜYOR
AYM Özgür Gündem’in kapatılmasını anayasaya aykırı
Babacan: Cumhur İttifakı’nda yer almayacağımız kesin


10 emekli amiral gözaltına alındı - SİYASET - Ajans 09/ Aydın Haber
 
10 EMEKLİ AMİRAL GÖZALTINA ALINDI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 06-04-2021 / 00-29

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siyaset Haberleri  
10 emekli amiral gözaltına alındı

104 emekli amiral ile ilgili başlatılan soruşturmada 10 emekli amiral gözaltına alındı, 4 emekli amiral ifadeye çağırıldı. Gözaltındaki 10 kişi için 4 gün gözaltı süresi kararı alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Montrö bildirisine imza atan 104 emekli amiralden 14’ü hakkında gözaltı kararı verdi. Emekli amirallerden 10’u gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Cem Gürdeniz yanı sıra, Mustafa Özbey ve Kadir Sağdıç da var.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne ilişkin sözleri sonrası başlayan tartışmalara ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın "sarık ve cüppeli" giydiği bir fotoğrafının basına yansımasına ilişkin olarak bildiri yayımlayan 104 emekli amiral ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, aralarında Cem Gürdeniz, Mustafa Özbey ve Kadir Sağdıç’ın da bulunduğu bildiride imzası olan 14 amiral için gözaltı kararı verildi. Daha sonra 4’ü için gözaltına alınmadan Ankara Emniyetine müracaatlarının tebliğ edilmesine karar verildi.

10 EMEKLİ AMİRAL GÖZALTINA ALINDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının emekli amirallerin bildirisine ilişkin soruşturması kapsamında 10 emekli amiral gözaltına alındı. Soruşturmada 4 kişiye 3 gün içinde emniyete müracaat etmeleri için tebligat yapıldı.

Gözaltı işlemlerinin ardından, emekli amirallere ait ikametlerde aramalar yapıldığı, bu aramalarda bazı dijital materyallere el konulduğu belirtildi. Dijital incelemelerin ardından, bildirinin imzası olanlar dışında kimlere gönderildiği, gönderilenler arasında muvazzaf subay olup olmadığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı dışında diğer komutanlıklarla da irtibat kurulup kurulmadığı, imza için baskı yapılıp yapılmadığı hususlarının tespitinin yapılacağı aktarıldı. Ayrıca soruşturmanın gidişatına göre elde edilecek yeni deliller ışığında yeni gözaltılar olabileceği de vurgulandı.

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI AÇIKLAMA YAPTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı amirallerin bildirisine ve gözaltılara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada 10 kişinin gözaltına alınmasına, 4 kişinin ise yaş durumları gözetilerek gözaltına alınmadan Ankara Emniyetine müracaat etmelerinin tebliğ edilmesine karar verildiği belirtildi.

CHP’Lİ ENGİN KOǒTAN TEPKİ: TÜRKİYE İÇİN UTANÇ VERİCİ BİR GÜN

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Koç, Cem Gürdeniz’in gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Koç, Twitter hesabından "Emekli Amiral Cem Gürdeniz evine gelen polislerce gözaltına alındı. Türkiye için utanç verici bir gün. Biz bu oyunları daha önce de gördük." dedi.

GÖZALTINA ALINAN 10 EMEKLİ AMİRAL

Gözaltına alınan emekli amiraller şunlar:

Emekli Tuğamiral Ergun Mengi, Emekli Tuğamiral Alaettin Sevim, Emekli Koramiral Atilla Kezek, Emekli Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz, Emekli Tuğamiral Nadir Hakan Eraydın, Emekli Tuğamiral Bülent Olcay, Emekli Tuğamiral Türker Ertürk, Emekli Koramiral Kadir Sağdıç, Emekli Tuğamiral Turgay Erdağ ve Emekli Tümamiral Ali Sadi Ünsal.

Gözaltındaki 10 emekli amiralden bazıları, Balyoz ve Ergenekon davası kapsamında hapis yattı, bazıları da bu dava süreçlerinde görevinden istifa etti.

Bildirinin en başında imzası bulunan ve çeşitli savaş gemilerinde görev yapan Emekli Tuğamiral Ergun Mengi, 2007 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) tuğamiral rütbesiyle emekli oldu. Emekliliğinin ardından çeşitli sivil toplum kuruluşlarında çalışan Mengi, araştırmacı yazar olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Bildirideki imza listesinde ikinci sırada yer alan Emekli Tuğamiral Alaettin Sevim ise 2011 yılında Ergenekon Davası kapsamında tutuklandı ve 2014 yılında tahliye edildi. Sevim, şu anda Piri Reis Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

Emekli Koramiral Atilla Kezek ise 2007-2008 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı, 2008-2009 yılları arasında Sahil Güvenlik Komutanlığı, 2009-2011 yılları arasında Mayın Filosu Komutanlığı ve 2011-2012 yılları arasında Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2012-2013 tarihleri arasında Güney Deniz Saha Komutanlığı görevini yerine getiren Kezek, 03 Ağustos 2013 tarihli atama emri ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevine atandı ve 01 Kasım 2013 tarihinde de emekliye ayrıldı.

’MAVİ VATAN’ DOKTRİNİNE İSİM VERMİŞTİ

Emekli Tümamiral Ramazan Cem Gürdeniz, Balyoz davasında yargılandı ve 18 yıl ceza aldı. Daha sonra 2014’ten itibaren yapılan yeniden yargılamada, sahte deliller üstünden kendisine iftira atıldığı anlaşılınca beraat etti. Gürdeniz, Türkiye’nin denizlerde sürdürdüğü ’Mavi Vatan’ doktrininin isim vermesiyle biliniyor.

Emekli Tuğamiral Nadir Hakan Eraydın da yaklaşık 30 yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev yaptıktan sonra emekli oldu. Balyoz davasında tutuklanan ve bir süre hapis yatan Nadir Hakan Eraydın, şu anda özel bir şirkette yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

Emekli Tuğamiral Bülent Olcay, 1988 yılından itibaren Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda çeşitli görevlerde bulundu. 2011-2014 yılları arasında Balyoz davasında yargılanan Olcay, 997 gün tutuklu kaldıktan sonra beraat ederek 01 Eylül 2014 tarihinde mesleğe geri döndü. 2016-2018 yılları arasında Sahil Güvenlik Komutanlığı görevini yürüten Olcay, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Plan Prensipler Başkanlığı’na atandıktan sonra 02 Ağustos 2019 tarihinde emekliliğe sevk edildi.

Emekli Tuğamiral Türker Ertürk, 2008-2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevini yürüttü. Görevinden istifa ederek ayrılan Ertürk, daha sonra CHP’ye katılarak burada yaklaşık 5 yıl faaliyette bulundu. 12 Kasım 2014’te CHP’den istifa eden Ertürk, Türkiye, Avrupa ve Amerika’da yayın yapan 25’i aşkın dergi, gazete ve internet gazeteciliği yapan sitede köşe yazarlığı yapıyor.

Emekli Koramiral Kadir Sağdıç, Emekli Tuğamiral Turgay Erdağ ve Emekli Tümamiral Ali Sadi Ünsal da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev yaparken Balyoz davası kapsamında bir süre hapis yattı.

CHP’Lİ ENGİN KOǒTAN TEPKİ: TÜRKİYE İÇİN UTANÇ VERİCİ BİR GÜN

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Koç, Cem Gürdeniz’in gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Koç, Twitter hesabından "Emekli Amiral Cem Gürdeniz evine gelen polislerce gözaltına alındı. Türkiye için utanç verici bir gün. Biz bu oyunları daha önce de gördük." dedi.

GÖZALTINA ALINAN 10 EMEKLİ AMİRAL

 


10 emekli amiral gözaltına alındı : Google'da Ara
10 emekli amiral gözaltına alındı


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİYASET

  ERDOĞAN: TÜRKİYE’DE KÜRT SORUNU YOK


         Erdoğan, "Yok Kürt sorununu çözmektir, yok şudur, yok budur… Türkiye’de böyle bir sorun yok. Biz bu işi çoktan ç

  AYM ÖZGÜR GÜNDEM’İN KAPATILMASINI ANAYASAYA


         Özgür Gündem Gazetesi’nin KHK ile kapatılmasına dair “ihlal” kararı veren Anayasa Mahkemesi, kararının gerekçesinde "Sür

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 78 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 76 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim