Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
TSK ANKALARLA ÇOK DAHA GÜÇLENİYOR
ENSARİOĞLU: İYİ PARTİ KAVGA EDEN TARAF
CHP’Lİ ÖZEL RAHİP BRUNSONUN TAHLİYESİNİ DEĞERLENDİRDİ
AYDIN BAROSU 3.KEZ GÖKHAN BOZKURT KAZANDI
CHP’de istifalar peş peşe geliyor


NAZİLLİ KURTULUŞ COŞKUSU YAŞADI - AYDIN - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
NAZİLLİ KURTULUŞ COŞKUSU YAŞADI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 06-09-2017 / 12-56

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Aydin Haberleri  
NAZİLLİ KURTULUŞ COŞKUSU YAŞADI

Nazilli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yılı coşku ilekutlandı

***Nazilli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yılı coşku ile kutlandı. Atatürk anıtına çelenk sunumunun ardından Nazilli protokolü ve halkı mehteran takımı eşliğinde Nazilli’nin Cadde ve sokaklarında yürüyerek kurtuluşunu kutladı.

Nazilli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yıldönümü kutlama programı İstasyon Meydanında Atatürk anıtı önünde çelenk koyma töreni ile başladı. Törende Kaymakam İbrahim Küçük ve Belediye Başkanı Haluk Alıcık tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumu yapıldı. Törene İlçe Kaymakamı İbrahim Küçük, Belediye Başkanı Haluk Alıcık, MHP Aydın Milletvekili Deniz Depboylu, İlçe Garnizon Komutanı Personel Üsteğmen Samed Demet, İlçe Emniyet Müdürü Bünyamin Daşdemir, siyasi partilerin ilçe başkanları, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Nazilli Şubesi üyeleri, Kuvayyi Milliye Derneği üyeleri, kurum kuruluşların müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Çelenk sunumunun ardından Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Atatürk Anıtı önünde sona eren programın ardından Nazilli protokolü, yurt dışından ve yurt içinden kutlamalar için Nazilli’ye gelen konuk ekipler ile vatandaşlar mehteran takımı eşliğinde Uzun Çarşı, Atatürk Bulvarı ve Ordu caddesinde yürüdü. Belediye Meydanında sonlanan yürüyüş sonrasında Protokol üyeleri Etnoğrafya Müzesini gezdi. Buradan Eğriboyun mezarlığına giden Protokol Hacı Süleyman Efendi, Demirci Mehmet Efe Şehit ve Gazi mezarlarını ziyaret etti. Mezarlık ziyaretinde İlçe müftüsü Necati Topaloğlu tarafından Yasin’i Şerif ve dualar okundu.

Törenlerin Belediye Meydanındaki bölümünde günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık yaptı. 5 Eylül’ün Ulusal dayanışma ve bütünleşmeyi sağlayıp, Millet olma sevincini yaşattığı ve ulusal onurumuzu koruma bahtiyarlığına eriştiğimiz tarihi günlerden birisi olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Haluk Alıcık, “Tarihi boyunca esareti kabul etmeyen ve etmeyecek olan Yüce Türk Milleti Atasına inanmış ve Büyük Komutanın düsturu olan “Söz konusu Vatan ise, gerisi teferruattır” inancıyla kurtuluş mücadelesini başlatmıştır. Şehit olma pahasına esaret prangalarını parçalayarak, gelecek nesillerin hür ve bağımsız yaşamasını sağlayan ecdadımızın fedakârlıkları, hiçbir dünyevi nimetle kıyaslanmayacak kadar önemli ve değerlidir. Dün dökülen şehit kanlarının, çekilen çilelerin, uğranılan kayıpların hepsinin; bugün bizim daha rahat ve huzurlu olmamız için yapılan eşsiz fedakârlıklar olduğu unutulmamalıdır. Esir düşmeyecek milli bir vicdan, köle olmayacak milli bir şuur ve işgal edilemeyecek milli bir kudret büyük milletimizin şan ve şerefle tarihe kayıt düştüğü ve aynı zamanda hayranlık uyandırıcı özellikleri arasındadır. İstiklali ve istikbali uğruna fedakârlıklardan kaçınmayan, zahmet ve zulmetlerden korkmayan, daha da önemlisi ölümlerden dahi çekinmeyen Türk milleti, 95 yıl önce Kocatepe’den İzmir’e kadar eşsiz bir destan yazmıştır. Herkes bilmelidir ki, dün zaferlerimizdeki milli heyecanın ve şuurun aynısı bugün Türkiye sevdalılarının düşünce ve davranışlarında fazlasıyla bulunmaktadır. Kim ne derse desin ve ne yaparsa yapsın; bu topraklarda Türk milleti ilelebet varlığını sürdürecektir. Bu tarihi kararlılığın karşısında kim durursa erimeye ve yok olmaya mahkûm olacaktır. Tarihi zaferlerle dolu olan Türk Milleti bu badireleri atlatacak ve güçlükleri alt edecek kudrettedir. Dün kursaklarda kalan ve milli mücadelenin gazabına uğramış işgalci ruh asla aradığı imkâna kavuşamayacaktır. Dünden aldığımız ilhamla, gelecekte daha huzurlu ve güçlü olacağımıza yönelik inancımızı hiçbir zaman kaybetmememiz gerekmektedir” dedi.

Türk milletinin tarihi boyunca 17 devlet kurduğunu bir dönem 3 kıta 7 denize hükmetmiş olduğunu ancak kimsenin canına, malına, inancına karışmadığını ve bu milletin dünyada insanlara adaleti öğrettiğine vurgu yapan Başkan Alıcık; “Devlet geleneğinde, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın”,”incinsen de incitme” yaratılanı hoş gör yaratandan dolayı” düsturundan asla vazgeçmemiştir. Bugün bize insanlık dersi vermeye kalkan Avrupa ve Dünya devletleri önce kendi tarihlerine iyi bakmalıdırlar. Amerika’nın Irak’ta ve Suriye de Türkmenlere Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine, Fransa’nın Cezayir ve Raunda’da, Ermenilerin Karabağ’da, Sırpların Bosna’da kardeşlerimize yaptıkları ve Yunanlıların 95 yıl önce yaptıkları asla unutulmamalıdır. Bu ruh ve kudretle “TEK DEVLET, TEK BAYRAK, TEK DİL” anlayışından asla vazgeçmemiş ve vazgeçmeyecektir. Tarihi şanla şerefle dolu Büyük Türk Milletini karalamaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Türk Milleti tarihi boyunca esareti hiç kabul etmemiş Demirci Mehmet Efesi, Yörük Ali Efesi, Ay yıldız Çetesi komutanı rahmetli Adnan Menderes ile Büyük Devlet Adamı Büyük Komutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 95 Yıl önce düşmanı denize dökmüştür. Millet olarak can verdik, bedel ödedik ve üzerinde yaşadığımız her karış yeri destansı mücadelemizle vatanlaştırdık. Unutulmamalıdır ki; Biz ayırmak ve bölmek için bu toprakları vatanlaştırmadık. Biz, dağıtmak ve parçalamak için bu toprakları yurt tutmadık. Hepsinden de önemlisi biz bu mukaddes topraklarda emanetçi, kiracı, gelip geçici, konargöçer olmadık, olmayacağız. Milli dayanışma ve bütünleşmeyi en güzel şekilde ortaya koyduğumuz, tek hedefte birleşerek Ulusal onurumuzu koruma sevincini yaşadığımız, Nazilli’mizin düşman işgalinden kurtuluş gününü kutluyor, bu bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinde kanlarıyla destan, cesaretleriyle tarih yazarak bize vatan bırakan Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşları olmak üzere Aziz şehitlerimiz ve şanlı ecdadımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun” diye konuştu.

Belediye Başkanı Alıcık konuşmasının sonunda; “Bu memleket tarihte TÜRK‘tü, bugün de TÜRK’tür, İlelebet de TÜRK olarak kalacaktır. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !”sözleri ile tamamladı.

Bu toprakların kolay kazanılmadığını belirterek kısa bir konuşma yapan MHP Aydın Milletvekili Deniz Depboylu, “Bu topraklar kolay kazanılmadı. Biz bu toprakları kazanabilmek için ağır bedeller ödedik. Bugün tekrar bu topraklarda varlığımızı sürdürebilmek adına aynı bedelleri ödemeye devam ediyoruz. 30 Ağustos’ta bir zafer kazandık 1071’e açtığımız bu toprakların kapısını 1922’de Mustafa Kemal Atatürk ile yeniden kazandık. Bu vatan bizimdir. Geleceğe aktarmak yine bizim görevimizdir. Ben inanıyorum ki bütün planlar bozulur bütün ihanetler karşılığını bulur bütün suçlarda cezasız kalmaz. Dün olduğu gibi bugünde vatanımıza sahip çıkıp vatanımızı korumaya devam edeceğiz. NE MUTLU Kİ ŞANLI BİR TARİHE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK gibi bir lidere ve uğrunda canlarını kanlarını feda eden şehitlerimize gazilerimize sahibiz. Onların hepsine rahmet diliyorum. Cennet mekânları olsun. Bugün her şeyden çok sahip olmamız gereken birlik ve beraberlik duygusunu birlik ve beraberlikle doğan gücü tekrar yaşatarak önümüzdeki tüm tehdit ve tehlikeleri aşacağımıza inanıyorum ve bunun içinde biliyorum ki muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kandır. Ne Mutlu Türküm Diyene ” İfadelerini kullandı.

Törende son konuşmayı Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, yaptı. Küçük “Bugün 5 Eylül 5 Eylül takvim yapraklarında yer alan günlerden biri değil bunun anlam ve önemini iyi kavramamız ve bilmemiz gerekir. Çünkü bu topraklar kolay kazanılmadı yaklaşık olarak bin yıldır, Türk yurdu olan Anadolu’nun bu aşamaya gelişi için binlerce şehit verdik halan vermeye devam ediyoruz ve bu topraklar dünyanın en pahalı toprakları. Çünkü uğrunda en çok şehit verilen topraklardan bir tanesi. Bu vesileyle şimdiki nesiller ve gelecek nesillere burada yaşamanın bedelinin ağır olduğunu ve gerektiği zaman bu bedeli ödemesi gerektiğini hazır olmasını öğretmeliyiz. Bizler bu topraklara sahip olabilmek için canını kanını akıtmış sakat kalmış ve her şeyini feda etmiş bir toplumun neslin torunlarıyız bundan sonraki nesillere bunu anlatmak ve öğretmekle yükümlüyüz. Şuanda da karşı karşıya bulunduğumuz zaman zaman ülkemizin yaşamış olduğu badireler karşısında da toplumumuzun halkımızın vermiş olduğu mücadelede gözüktüğü gibi Türk toplumunun sinir uçlarıyla oynandığında test edilmeye kalkındığında ne kadar farklı tepkiler verebileceğini ve bu tepkilerin ne kadar güçlü olabileceğini hepimiz şahit oluyoruz ve yaşamaya devam ediyoruz. Bu vesileyle Anadolu topraklarında gözü olan burada bir takım fikirler üreten insanların bunlara göze alması gerektiğini inanıyorum. Bizler Türk milleti olarak son günlerde neler yapabileceğimizi tarih boyunca tüm dünyaya göstermiş bir milletiz. Onun için muhtaç olduğunuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcut olduğu vurgusu yapılan biz Türk milleti olarak bu topraklarda ilelebet yaşamaya devam edeceğiz. Bizim için bir yere sahip olmak orada üç kuşağı barındırmakla olur. Biz burada onlarca kuşakta bu toprakta yaşıyoruz ve bu topraklarda yaşamaya devam edeceğiz. Bu vesileyle buradaki mücadelenin baş mimarı ve ülkemizin kurcusu büyük önderi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizin gazilerimizin onun silah arkadaşlarını buradaki mücadeleyi gönül veren destek veren Yörük Ali efemizi Demirci Mehmet Efemizi daha bir sürü isimli isimsiz kahramanlarımızı halen şehit olmaya devam eden bu ülke uğruna canını feda etmekte gözünü kırpmayan yiğitlerimizi rahmetle anıyoruz. Bundan sonrada gelişecek olan bu ülke için emeğini harcayan fikrini zikrini ortaya koyan bölücülük yapmayan bu ülkenin birliği dirliği için çalışan tüm fertleri rahmetle minnetle selamlıyorum. Kurtuluş Günümüz kutulu olsun” dedi.

Konuşmaların ardından 50. Yıl Anadolu Teknik Lisesi öğrencilerinden Seyit Atacı Vatan Türküsü, Zeynep Orhan Dua adlı şiirleri okudu. Nazilli Belediyesi tarafından Nazilli konulu şiir yarışmasında dereceye giren 1. Ergün Gün, 2. Levent Topludal ve 3. Saltuk Buğraya ödülleri Belediye Başkanı Haluk Alıcık ve Kaymakam İbrahim Küçük tarafından verildi. Ardından Nazilli Belediyesi Mehteran ekibi, Nazilli Belediyesi Folklör Ekibi, Zonguldak, K.K. T. C, Ankara, Kazakistan ve Gürcistan’dan gelen halk dansları ekipleri gösterilerini sundu.

 

 


NAZİLLİ KURTULUŞ COŞKUSU YAŞADI : Google'da Ara
NAZİLLİ KURTULUŞ COŞKUSU YAŞADI


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        AYDIN

  ÜMMET AKINDAN SİYASET ÜSTÜ HAREKET


         Germencik ilçesi MHP’li Belediye Başkanı Ümmet Akın, CHP’li Meclis Üyesi Nuri Adıyavuz’u Belediye Başkan Vekili olarak görevl

  EFELERDE KÜLTÜR SANAT VE AŞKIN


           Efeler Belediyesi Kültür Merkezi ve Nikah Salonu ile ünlü yazar Muzaffer İzgü’nün isminin verildiği tiyatro ve konferans

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazartesi Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 29°C 16°C

Salı Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 29°C 15°C

Çarşamba Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 28°C 15°C           YORUMLAR
SEVDA KARCI

     “Ey Şehid oğlu Şehid isteme benden makber Sana aguşunu açmış duruyor Peygamber” bizim inancımız. Ancak bu ...

VELİ TİRYAKİ

     Biz size vermicektik yerine Türkiyede Risk var. Otel kapasitesi düşük. Bunlar mazeret kılıf. ...

TEYİD ORG

     Çin de böyle bir heykel yok fotomontaj bu fotoğraf orijinali http://www.kyongbuk.co.kr/?mod=news&act=articleView&idxno=716413#09Sk ...

VELİ TİRYAKİ

     BU İŞİN EĞİTİMLE İLGİLİ OLDUĞUNU MU ZANNETMİYORUM. YILLARDIR BÖLGEDE KAÇAK ELEKTRİK SORUNU VAR. EĞİTİMLİSİDE EĞİTİMSİZİDE DEVLETİN ...

EREN EFE

     Devletin ilgili kurumları da, iş işten geçmeden bu konuda vatandaşı eğitmelidir. Bu arada Harran’da ve başka ...

SULTAN KAYACI

     Sayn yazar ne diyim. Düşünüpte konuşamadığımız. İstesekte yazamadığımız, Ülkede fikir beyan etmenin suç olduğu zamanda sesimiz ...


           ANKET
Aydın Büyük Şehir Belediyesi çalışmalarını başarılı buluyormusunuz?
% 25 √ Toplam : 11 - Evet Başarılı Buluyorum.
% 32 √ Toplam : 14 - Hayır, Başarısız Buluyorum.
% 12 √ Toplam : 5 - Bilgi Sahibi Değilim.
% 34 √ Toplam : 15 - Kararsızım. Ne Başarılı, Ne Başarısız.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim