Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
ERDOĞAN TOPLU AÇILIŞTA KONUŞTU
YILDIRIMDAN İTİRAF GİBİ AÇIKLAMA
SOYLU: BU MİLLET BİZE HAKKINI HELAL
Bakan Turan: SİNYALİZASYON ÖNEMLİ DEĞİL
ERDOĞAN TRUMPLA GÖRÜŞTÜ


AYDINDA ÇEVRECİLER AYAKLANDI - ÇEVRE - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
AYDINDA ÇEVRECİLER AYAKLANDI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 28-02-2018 / 13-19

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Cevre Haberleri  
AYDINDA ÇEVRECİLER AYAKLANDI

Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şubesi, Aydın Valiliği tarafından Aydın Çiftlik sahasında yer alan 2 jeotermal kaynağının ihaleye çıkartılmasına tepki gösterdi. Ziraat mühendisleri ihaleyi ‘usul’ anlamında doğru bulmadıklarını belirtti.

Aydın Ziraat Mühendisleri Odası’nda gerçekleştirilen toplantıya Aydın Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Nedim Barış, Aydın Çevre Platformu Avukatı Akın Yakan, Aydın Çevre ve Kültür Platformu 1. Başkanı Mehmet Vergili ve 2. Başkanı Doktor Metin Aydın, İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı Fevzi Köse, İYİ Parti Efeler ilçe Başkanı Pınar Öncer, Aydın Rivil Toplum Platformu Başkanı Veli Tiryaki ve jeotermal santraline “hayır” diyen diğer çevre gönüllüleri katıldı.

1 Mart 2018 tarihinde Aydın Valiliği’nin Çiftlik Köyü’ndeki Jeotermal kaynağı elektrik santrali yapmak üzere ihaleye çıkarması sonrası Aydındaki çevreciler imza kampanyası başlattı

Aydın Ziraat Mühendisleri Odası, Aydın Termal Turizm ve Jeotermal Sistemleri Anonim Şirketine (AYTER A.Ş.) ait j-894/a ve j-894/b numaralı (aydın çiftlik) jeotermal kaynak işletme ruhsatlı jeotermal sahasında, elektrik enerjisi üretmek üzere kaynak kullanım hakkının kiralanması için 1 Mart’ta yapılacak olan ihaleye tepkili.

İHALE ŞARTNAMESİ ‘TEHLİKELİ’

Aydın Valiliğinin yayımladığı ihale ilamına göre AYTER, konu olan sahada yer alan 2 kaynak için elektrik enerjisi üretimi ile ilgili ihaleye çıkacak. Oda Başkanı Mahmut Nedim Barış ihalede yer alan “Türk Ticaret Kanunu Hükümlerine göre kurulmuş, kamu kaynağı kullanmayan, kamu tüzel kişileriyle ortaklık ilişkisi bulunmayan özel hukuk tüzel kişileri katılabilir. İhaleye gerçek kişiler, konsorsiyumlar ve iş ortaklıkları katılamazlar” şartnamesini ‘tehlike’ olarak gördüklerini belirtti. Güvenlik gerekçesi ile sokakta açıklama yapılmaması üzerine oda binasında açıklama yapan ziraat mühendisleri Jeotermal Tesislerinin Aydın’da doğaya, toprağa ve suya zarar verdiğini anlattı. Barış Belediyelerin ihalede yer almamasının kentin ısıtılması ve soğutulması için bugüne kadar yapılan projeleri hiçe saymak olduğunu söyledi.

 

BAKANLIĞIN ‘ARSENİK YAZISI’ HATIRLATILDI

Oda Başkanı Mahmut Nedim Barış, Orman ve Su İşleri Bakanlığının Türkiye’deki jeotermal sahaların yüzde 67’sinin bulunduğu, yapılan pek çok çalışma ile jeotermallerin yüzey ve yer Alatı kaynaklarını kirlettiği saptanan ve Aydın Valiliğine gönderilen “ Gediz Havzası Arsenik Sevileri Hk.” yazıyı hatırlatarak Aydın’ın büyük bir tehlike altında olduğunu söyledi.

 

GEDİZ HAVZASINDAKİ KİRLİLİĞE DİKKAT ÇEKİLDİ

Gediz Havzasının her geçen gün ağır metaller ile kirlendiğini vurgulayan Barış, ihalenin iptal edilmesini isteyerek , “ Aydın Valiliğinden mevcut santrallerin Büyük Menderes Havzasındaki yüzey ve yeraltı su kaynaklarında oluşturduğu kirlilik saptanana, bu kirliliğin toprak ve besin zincirleri, insan sağlığı üzerindeki etkileri incelenene kadar Aydın’da yeni bir Jeotermal Santral ve kuyu açılması, aranması, arama ve işleme ruhsatı verilmesi işlemlerine son verilmesini istiyoruz. Var olan santrallerinde denetlenmesini ve idari yaptırımların uygulanmasını, çalışma ve sözleşme kurallarına uymayanların ruhsatlarının iptal edilmesini talep ediyoruz” dedi.

Basın toplantısının ardından Avukat Akın Yakan ve oda üyeleri katılımcıların sorularını yanıtladı. Öte yandan basın açıklaması yapılırken oda binasının civarında geniş güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü. 

AYDIN KIYAMETİ YAŞIYOR

Aydın Çevre Platformu 2. Başkanı Doktor Metin Aydın, Aydının şu an Kıyameti Yaşadığını, zehir zoluyan aydının hızla Kanser olacağını iddia ederek,“ Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Davutoğlu, bizlere  “Aydındaki jeotermal santraller doğru kullanılarak Aydın halkı zenginleşecek.” sözünü verdi. Biz Aydınlılar olarak verilen sözün yerine getirilmesini istiyoruz. 1 Mart’ta yapılacak ihale verilen sözün inkarıdır” dedi.

 


AYDINDA ÇEVRECİLER AYAKLANDI : Google'da Ara
AYDINDA ÇEVRECİLER AYAKLANDI


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 AHMET KISA 23:47 - 28.02.2018

        Çevre kırlılığı konusunda yazıyor,çiziyoruz.Bu vatann bize atalarımızdann miras değil torunnlarımızın emanetidir diyoruz biz jeotermal enerjiye karşı değliz. Avrupalı bunları çevreye zarar vermeden nasıl yapıp işletiyorsa bizde de aynı olsun.Yetkililer sermaye çevrelerini biraz ikaz ediniz.Biraz masraftan kaçınmasınlar.Gelişmiş teknolojiyi uygulamalarını sağlayınız. Saygılarımlla...Ahmet KISA

   
 Eren Efe 13:48 - 28.02.2018

        Aydında yaşamayacak insanlar Aydının kaderini belirlemelerini kabul etmiyorum. Aydın Zehir solurken, Kanser Vakaları artarken Valililiğin bu ihaleyi su kaynakları içerisinde mahalle arasına bile yapabilecekleri jeotermal kuyularını istemiyoruz. Sayın Valimizi kararını gözden geçirmeye davet ediyorum.

   
        ÇEVRE

  KIZILCAKÖY JEOTERMALE DİRENİYOR


         Efeler Kızılcaköy’de jeotermal santrali kurmak için çalışma yapan özel firmaya engel olan Kızılcaköy mahalleliye karşı, jandarma o

  BU YASA İSYAN ÇIKARIR


         Yeni tasarıyla hayvanları ‘ölüm kampları’na kapatmak istiyorlar” Hayvanlara Adalet Derneği’nden Barış Karlı, webiz’de hayvan

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazar Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 15°C 11°C

Pazartesi Sağanak Yağışlı Sağanak Yağışlı 15°C 9°C

Salı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 12°C 8°C           YORUMLAR

           ANKET
Aydın Büyük Şehir Belediyesi çalışmalarını başarılı buluyormusunuz?
% 31 √ Toplam : 31 - Evet Başarılı Buluyorum.
% 36 √ Toplam : 36 - Hayır, Başarısız Buluyorum.
% 7 √ Toplam : 7 - Bilgi Sahibi Değilim.
% 28 √ Toplam : 28 - Kararsızım. Ne Başarılı, Ne Başarısız.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim