Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
BAKAN SORUN YOK DESEDE HASTANELERDE YER
TEMMUZ AYINDA TÜRKİYENİN GÜNDEMİ AYASOFYA OLDU
CHP’Lİ BÜLBÜL: AKP YİNE TALAN PEŞİNDE
Karanfil; Libya’nın yanında olarak, dünyaya örnek
İYİ PARTİLİ ASLAN: KUL HAKKINI YEDİNİZ


Ekoloji Birliği’nden Haksız Cezaya Tepki - ÇEVRE - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
EKOLOJİ BİRLİĞİ’NDEN HAKSIZ CEZAYA TEPKİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 11-06-2020 / 15-27

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Cevre Haberleri  
Ekoloji Birliği’nden Haksız Cezaya Tepki
Kuyucak ve Beyköy‘de JESlere karşı direnen yurttaşların sosyal mesafe bahanesi uydurularak para cezası kesilmesine yurt genelinde tepkiler yükseldi. Konuyla ilgili yetkilileri hukuksuz faaliyetler içindeki JES firmalarını cezalandırmayıp, direnen halka para cezası keserek halka gözdağı vermekle eleştiren Ekoloji Birliği, yetkilileri adalete davet ederek “para cezaları geri alınsın” çağrısında bulundu. 

JES firmalarının hukuk dışı girişimleri ile adeta JESlerin işgali altına giren Aydın ilinde, Kuyucular ve Beyköy‘de JESlere karşı direnen yurttaşların sosyal mesafe bahanesi uydurularak para cezası kesilmesine yurt genelinde tepkiler yükseldi. Konuyla ilgili yetkilileri hukuksuz faaliyetler içindeki JES firmalarını cezalandırmayıp, direnen halka para cezası keserek halka gözdağı vermekle eleştiren Ekoloji Birliği, yetkilileri adalete davet ederek “para cezaları geri alınsın” çağrısında bulundu. Ekoloji Birliği, açıklamasında haklı bir davanın para cezaları ile durdurulamayacağı, halkın yıldırılamayacağını ifade etti. 

AYÇEP’in ve direnen halkın yannda olduklarını bildiren Ekoloji Birliği‘nin açıklaması şöyle;

HUKUKSUZ JES’LERE KARŞI MÜCADELE MEŞRU BİR HAKTIR, CEZALAR GERİ ALINSIN!

Karadeniz Elektrik Üretim A.Ş. (KARKEY), Aydın ilinin  Kuyucular Köyü yakınlarında bir jeotermal kaynak arama faaliyeti yürütmek istemektedir.  Firmanın halihazırda Umurlu’da iki adet jeotermal enerji santralı bulunmaktadır.  Firmanın faaliyette bulunmak istediği alan köylülerin ekip biçtiği tarım alanları içerisinde, mandalina bahçelerine, zeytinliklere bitişiktir ve Koçak Çayı kenarındadır. Köyün mezarlığı ve evleri de sondaj alanına çok yakındır. Köylüler sondaj alanına yakın bir yere direniş çadırlarını kurarak projeye tepkilerini göstermiştir. Firma bu süreçte faaliyete başlayamamıştır. Ancak KOVİD-19 pandemi sürecini fırsat bilen şirket iş makinalarını taşıyarak faaliyete başlamıştır. Firma’nın usulsüz bir şekilde çalışmaya başlama girişimlerine köylüler tepki göstermiş ve arbede yaşanmıştır. KARKEY A.Ş., sondaj alanına atık havuzu yapmış, yeterli önlem almadan faaliyete geçmiştir. Akışkan atığın dere kenarından dere suyuna karıştırıldığı tespit edilmiş, görüntülenmiş ve ilgili mercilere şikayet edilmiş ancak ne yazık ki yetkiler tarafından hiçbir işlem yapılmamıştır. Firma pervasızca faaliyetine devam etmektedir.  AYÇEP, bu süreçteki tüm yapılan hukuksuzluklar için gerekli yasal girişimleri başlatmıştır. Ancak firma bu yasal girişimlerin sonucunu beklemeden faaliyetini sürdürmektedir. 

Aydın ilinde faaliyet gösteren jeotermal enerji santrallarının zararlarını gören ve yaşayan köylülerin söz konusu projeye rızaları yoktur. Kendilerine sorulmadan yapılmak istenen ve yaşam alanlarını zehirleyecek olan bu projeye karşı çıkmaktadırlar.  Firmanın bu alanda çalışmasını istemeyen ve direnen başta kadınlar olmak üzere köylülere ve AYÇEP yöneticilerine idari para cezaları kesilmiştir. Efeler Kaymakamlığı İlçe Jandarma Komutanlığı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na muhalefetten, sosyal mesafeye uymamak, maske takmamak vb. gerekçelerle 35 köylüye 3150’şer TL idari para cezası kesmiş bulunmaktadır.

YETKİLİLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Bu cezaların esas gerekçesi kadınların ve köylülerin mücadele kararlılıklarını kırma çabasıdır.  Bursa-Kirazlıyayla’da yaşam alanlarına sahip çıkan köylü kadınların ifadeye çağrılarak denetimli serbestlik ile cezalandırılmaları, Çanakkale-Kirazlı’da yaşam savunucularına 100 bin TL’ye varan para cezaları ve gözaltı girişimleri aynı baskıcı anlayışın ürünüdür.

Covid-19 pandemi sürecinde vatandaşın evden çıkamamasını fırsat bilen iktidar, maden ve enerji şirketlerinin faaliyetlerini ekonomik paketlerle desteklerken halkı ve köylüleri açlığa mahkum etmiştir. Pandemi süreci ekolojik yıkım projeleri için bir fırsat olmuştur.  Bu süreçte kamu ve halk yararı hiçe sayılmış ve sermayenin çıkarları gözetilmiştir.

Aydın Kuyucular ve Beyköy köylüleri 11 Haziran 2020 günü (bugün) Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak, gerçekte kendi yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklardır. Ekoloji Birliği olarak; Kuyucular ve Beyköy köylüleri ve bileşenimiz AYÇEP’in yanındayız. Baskılar ve cezalar bizleri asla yıldıramayacak, mücadelemiz kararlılıkla sürecektir.


Ekoloji Birliği’nden Haksız Cezaya Tepki : Google'da Ara
Ekoloji Birliği’nden Haksız Cezaya Tepki


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 Senem Çetin 15:35 - 11.06.2020

        Kaz dağlarında hukuksuz bir şekilde altın arama için Ormanı ve Çevreyi katledenlere karşı bize de benzer idari çezalar verdiler. Bizleri yıldırabilieceklerini mi zannediyorlar. Biz sizin yandaşlarınız gibi menfaat için değil, doğa sevgisi için yola çıktık..Biz ancak ölürsek davadan vazgeçeriz. Bir ölür bin diriliriz.

   
        ÇEVRE

  İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ORMANLIK ALANLAR GENELGESİ


         Son günlerde artan orman yangınlarına karşı önlem alınması için İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine "Orman Yangınları" konulu genelge gö

  BEYRUTUN HİYOŞİMASININ ACI FATURASI BELLİ


         Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta, limanda tutulan 2 bin 750 ton nitratın patlaması, ülkede uzun süren savaşlarınkiyle kıyaslanabilecek bir yıkım bıraktı.

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
VELİ TİRYAKİ

     Aklın Yolu Bir Ülkede şu an Salgın ciddi oranda yüksek seyerediyor. Valilerden devamlı uyarılar geliyor. Pandemiden ...

VAHDET DEMİR

     Türkiye Yargı tarafsız ve Bağımsız olduğunu sanırdım. Adam İtiraf ediyor. Kazandıkları Genel kurulu ben iptal ettirdim ...

VELİ TİRYAKİ

     Siyasetçilerin kendi vicdanları dışında, sandıkta millete, yaptıkları işlemlerde de hukuka ve idareye karşı sorumlu olduklarının bilincinde ...

SERHAT KORU

     RTÜK tarihinde ilk kez bu sürede ekran karartma cezası HalkTv ye verildi. Türkiyede doğruları söyleyen, gizlenenleri ...

AYDIN KADIN İNSİYATİFİ

     Kadına yönelik şiddeti etkili şekilde soruşturmayan, cezasızlık politikası izleyen kolluk, savcılık ve yargıçlık makamlarında görev yapan ...

DELEGE S.M

     İYİ Partili Gardaşlarımı kutluyorum. Her şeyin profesyonelce yapıldığı Pandemi kurallarında güzel bir ortamda çok demokratik ...


           ANKET
COVİD-19 Tedbirlerinin gevşetilmesinin zamanlamasını nasıl değerlendirirsin.?
% 47 √ Toplam : 138 - 1- Çok Erken Buluyorum.
% 14 √ Toplam : 39 - 2-İktidar Doğru yapmıştır.
% 41 √ Toplam : 121 - 3-Benim için FARKETMEZ!
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim