Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
AŞI OLMAYANLAR AMERİKAYA GİREMEYECEK
KORANA BUGÜN DE 231 CAN ALDI
Erdoğan: ’ABD’yle Ortak Çıkar ve Değerlere
ABD’DE TÜRKEVİ DUALARLA AÇILDI
Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenler kazandı


Hayvanları Koruma Kanunu kabul edildi - ÇEVRE - Ajans 09/ Aydın Haber
 
HAYVANLARI KORUMA KANUNU KABUL EDİLDİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 09-07-2021 / 23-53

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Cevre Haberleri  
Hayvanları Koruma Kanunu kabul edildi

Yargı Paketi ve Hayvan Hakları Yasası TBMM’de kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda "Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" ile "Hayvanları Koruma Kanunu" kabul edildi.

Meclis Genel Kurulunda kabul edilen değişikliğe göre hayvanlar artık “mal” ya da “eşya” olarak değil, “can” statüsünde değerlendirilecek.

Evcil hayvanı kasten öldürene 4 yıla, cinsel saldırı ve işkenceye ise 3 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Hayvan hakları savunucularının bir gösterisi (Arşiv)

Petshoplarda kedi ve köpek satışı yapılamayacak.

Yeni yunus parkları ve hayvan sirkleri kurulamayacak, var olanlar ise 10 yıl içinde faaliyetlerine son verecek.

Hayvanların sokağa terk edilmesinin önüne geçilebilmesi için kedi ve köpekler dijital kimlikle takip edilecek.

Hayvanları Koruma Yasa teklifindeki ’cinsel ilişki’ ifadesine muhalefetten itiraz: ’Hayvanın rızası mı var?’

Yasaklı ırklar devam ediyor, sahiplenirseniz büyük para cezası kesilecek AMA tecavüz ya da işkenceye şahit olursanız eliniz kolunuz bağlı çünkü dava açma, davaya müdahil olma hakkınız elinizden alınıyor. Bu Yasayı Kabul Edemeyiz! diyerek yasaya tepki gösterdiler.

HAYVANSEVERLER HABERİNİZ VARMI DİYE SORDULAR

Yasa hayvanları can statüsüne değil, petshoplarda katalogdan satılan mal kapsamına soktu. Gözünüzün önünde sokak hayvanına şiddet, vahşet, tecavüz olsa şikayet edemeyeceksiniz. Hak ehliyetiniz bu yasayla elinizden alınıyor.

Evde beslenecek hayvan sayısı, Tarım ve Orman Bakanlığının bürokratlarını inisiyatifinde yönetmeliklerle belirlenecek. Yani, kaç hayvan beseleyebileceğinize onlar karar verecek. İsterlerse evinizdeki hayvanlara el koyup, belediye barınaklarına götürebilirler. Diyerek Cumhurbaşkanından yasanın veto edilmesini istediler.

 

Hayvan hakları savunucularından protesto

Ankara Güvenpark’ta bir araya gelen hayvan hakları savunucuları, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Hayvan Hakları Koruma Kanunuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklama yapan Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Haydar Özkan, hayvanların ses tellerinin kesilerek kaçak üretim yapıldığını belirterek "Sayın Cumhurbaşkanımızın 2019 yılında vermiş olduğu talimat üzerine oluşturulan Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonunun onlarca STK ve gönüllerle birlikte fikir alışverişi yaparak 50 maddede sınıflandırılan çalışması çöpe atıldı. Onun yerine 18 maddelik yasa teklifi geldi. Hayvana karşı işlenen suçlara hapis cezası gelecek deniyor ama ceza 6 aydan başladığı için maalesef hapis cezası verilmeyecek. Hemen önünüzde bir hayvana şiddet, vahşet uygulandı, bunu gidip karakola, savcılığa suç duyurusunda bulunamayacaksınız. Yani şahıs gözünüzün önünde hayvanı öldürecek siz fotoğraflasanız dahi gidip şikayetçi olamayacaksınız. Hayvanların ses tellerini keserek üretim yapıyorlar. Bunun önüne geçmenin tek yolu petshoplarda hayvan satışını önlemek, internet üzerinden hayvan satışını önlemek. Bu hayvan can mı mal mı?" diye konuştu.

TBMM Genel Kurulunda kamuoyunda "Dördüncü Yargı Paketi" olarak da bilinen "Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" görüşülerek kabul edildi.

Kabul edilen düzenlemeye göre; idari başvurulara cevap verme süresi 60 günden 30 güne, cevap verme süresinin kısaltılmasına bağlı olarak kesin olmayan cevaplar için öngörülen bekleme süresi ise 6 aydan 4 aya indirildi.

Kadına yönelik şiddetle mücadele

Kadına karşı şiddet eylemleriyle daha etkin mücadele edilmesi ve caydırıcılığın sağlanması amacıyla eşe karşı işlenen ’kasten öldürme’, ’kasten yaralama’, ’eziyet’ ve ’kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarında kabul edilen cezayı artırıcı nedenler, boşanılan eşi de kapsayacak.

Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının ya da banka veya kredi kartlarının araç olarak kullanılması suretiyle işlenen suçlarda, davaya bakma yetkisi bakımından suçun işlendiği yer mahkemesine ilave olarak mağdurun yerleşim yeri mahkemeleri de yetkili olacak. Düzenlemeyle, soruşturma ve kovuşturma aşamalarında verilebilecek yetkisizlik kararları nedeniyle ortaya çıkacak zaman ve hak kayıplarının önlenmesi amaçlanıyor.

İdari Yargılama Usulü Kanunu’nda yapılacak değişiklikle, üst makamın veya üst makam yoksa işlemi yapmış makamın cevap verme süresi 60 günden 30 güne indirilecek. İdari eylemler nedeniyle dava açmadan önce idareye yapılan zorunlu başvurulara ilişkin idareye tanınan 60 günlük cevap verme süresi de 30 güne düşürülecek.

Yargılamada yaşanan gecikmelerin önüne geçilmesi ve makul sürede yargılanma hakkı ile hak arama hürriyetinin daha etkin korunması için idari yargı mercilerince verilen nihai kararlar, gerekçesiyle birlikte en geç 30 gün içinde yazılacak.

Düzenlemenin yasalaşarak yürürlüğe girmesinden önce yapılmış idari başvurular bakımından, idarenin cevap verme süresi 60 gün, kesin olmayan cevaplar için öngörülen bekleme süresi ise 6 ay olarak devam edecek.

Zorla getirilmeye yeni kriter

Usulüne uygun olarak çağrılıp da mazeret bildirmeksizin gelmeyen tanıklar hakkında verilen zorla getirme kararlarının bildirilmesine ilişkin ilave usul getiriliyor. Buna göre, teknolojik gelişmeler doğrultusunda yargısal etkinlik ve verimliliğin artırılması amacıyla mevcut usule ek olarak zorla getirme kararı; telefon, telgraf, faks, elektronik posta gibi iletişim bilgilerinin dosyada bulunması halinde bu araçlardan yararlanılarak da tanığa bildirilecek.


Hayvanları Koruma Kanunu kabul edildi : Google'da Ara
Hayvanları Koruma Kanunu kabul edildi


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        ÇEVRE

  DENİZLERDEN 2 MİLYON 585 BİN


         Türkiye ve Avrupa’nın en önemli turizm merkezlerine sahip olan Muğla, mavi yolculuğun gözdesi durumunda.  Türkiye’nin en uzun sa

  KILIÇDAROĞLU, ’YANGINLARA KARŞI ULUSLARARASI BİR


         CHP lideri Kılıçdaroğlu, Muğla Büyükşehir Belediyesinin 2. Orman Yangınları Çalıştayı’nda konuştu. Orman yangınlarıyla mücadelede

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 78 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 76 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim