Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Ahmet Davutoğlu’ndan Bahçeli çıkışı
MERAL AKŞENERDEN GRUPTA ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
Bayraktar’dan SİHA’lara ilişkin iddialara cevap
RUSYA İKİNCİ KORONA AŞISI ÜRETİMİNE BAŞLADI
ERMENİLER YİNE ATAŞKES İHLALİ YAPIYOR


Belarus-Rusya gerilimi artıyor - DÜNYA - Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler
 
BELARUS-RUSYA GERİLİMİ ARTIYOR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 07-08-2020 / 23-12

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Dunya Haberleri  
Belarus-Rusya gerilimi artıyor

Önümüzdeki pazar başkanlık seçimlerinin yapılacağı Beyaz Rusya (Belarus) ile Rusya arasında bir haftadır ilginç bir gerilim yaşanıyor. Alman basınında yer alan haberlere göre, geçen hafta çarşamba günü Kremlin’e yakınlığıyla bilinen özel güvenlik firması “Wagner” hesabına çalışan 33 asker, Belarus’ta güvenlik güçleri tarafından, “Ülkede kaos çıkarma” gerekçesiyle gözaltına alındı.

Rusya yönetimi buna sert tepki gösterdi ve askerlerin derhal serbest bırakılmasını istedi. Belarus’tan buna henüz verilmiş olumlu bir yanıt yok.

Bir süredir yabancı güçlerin kendisine karşı darbe yapmaya çalıştığını söyleyerek seçim kampanyası yürüten 65 yaşındaki Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, ekonomik-sosyal sorunların üstünü örtmek için olayın üzerine atladı. SSCB’nin dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan eden cumhuriyetlerde iktidarda kalmayı başaran tek lider olan Lukaşenko için bu seçimleri kazanmak öncekilere göre daha zor görünüyordu. Zira ülkede sorunlar arttıkça hoşnutsuzluk da büyüyor.

NATO ve AB ile Rusya arasında, Rusya’dan yana son durak olan Belarus’un da Batılı emperyalistler tarafından kontrol edilmesi durumunda, Rusya, batıdan tamamen kuşatılmış olacak. Bu nedenle de batılı güçler her fırsatta Lukaşenko’nun altını oymaya çalışıyor. Başta AB olmak üzere batılı güçler tarafından desteklenen örgütler ve siyasetçiler zaman zaman ülkede protesto gösterileri düzenleyerek, Ukrayna’dakine benzer “Turuncu Devrim” provası yapıyorlar. Ancak bugüne kadar hedeflerine ulaşmış değiller. Bu seçimlerde de Batı tarafından desteklenen rakiplerin şansı yok. Lukaşenko’ya karşı aday olan Svetlana Tişanovskaya, seçimlere birkaç gün kala “Bild” gazetesi üzerinden Almanya Başbakanı Merkel’den yardım istedi.

Batı cephesinde bunlar olurken Lukaşenko ile “yakın dostu” Putin arasında da soğuk rüzgarlar esiyor. Belarus’daki yerel basına dayanarak bir haber yayımlayan Spiegel Online, seçim sürecinde Wagner’e ait 200 paralı askerin ülkeye giriş yaptığını yazdı. Lukaşenko da grubun sayısının 180-200 arasında olduğunu belirterek, “Bundan sonra önemli olan grubun hedefinin ne olduğunu ortaya çıkarmak” dedi.

Belarus’un “darbe hazırlığı” suçlamaları konusunda sessizliğini bozan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, gözaltına alınan 33 Wagner askerinin Belarus’tan İstanbul’a geçmek üzere bilet aldığını açıkladı. Yani, Wagner askerlerinin asıl varmak istediği ülke Türkiye. Ancak, Lukaşenko, “Hedefte İstanbul yoktu” diyerek Kremlin’in açıklamasını yalanladı.

Kimin doğru söylediği belki önümüzdeki günlerde ortaya çıkar. Ancak, Kremlin sözcüsünün hiç gizleme gereği duymadan Wagner askerlerinin asıl hedefinin İstanbul olduğunu açıklaması kendi başına önem taşıyor. Basındaki haberlere göre Wagner askerleri daha önce Belarus’u sorunsuz şekilde geçiş güzergahı kullanmış.

Listeye bakıldığında özel güvenlik şirketi Wagner hesabına çalışan askerlerin Suriye, Ukrayna, Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti başta olmak üzere pek çok ülkede görev yapmış olduğu görülüyor. Özellikle Libya’da dengelerin değişmesine neden oldular. Eğer Peskov’un açıklaması doğruysa, Türkiye de bu operasyonlar sırasında Wagner’e ev sahipliği yapmış. Bu durumda Rusya’nın yakın müttefiki Belarus’u karıştıran ve endişelendiren Wagner askerlerinden Türkiye hükümetini rahatsız etmemesi dikkat çekici.

Reklam

Türkiye gerçekten fark mı etmedi, yoksa pazarlıklar sonucu bilinçli olarak mı yol verdi? Açıklamaya muhtaç, araştırılması, sorgulanması gereken bir durum.

Tekrar Rusya-Belarus gerilimine dönecek olursak…

Bugünkü koşullarda Lukaşenko’nun devrilmesinin Rusya’nın pek işine yaramayacağı ortada. Ancak, Putin’in Lukaşenko’ya bir gözdağı vererek hizaya getirmek istediği de açık. Askeri ve ekonomik olarak yıllardır Rusya’nın yakın müttefiki olan Lukaşenko’nun 1990’lı yıllarda imzalanan, her iki ülkenin ekonomik, siyasi ve askeri açıdan birleşmesi, tek devlete dönülmesi anlaşmasını rafa kaldırması Misk-Moskova ilişkilerini türbülansa sokmuştu. Anlaşma imzalandığında Lukaşenko’nun hayali “Birleşik Rusya”nın lideri olmaktı. Ancak gelinen aşamada lider değil, çırak olabileceği için geri adım atarak sık sık ulusal bağımsızlıktan söz etmeye başladı. Seçim kampanyasının merkezine de bunu yerleştirdi.

Rusya’nın Belarus’u işgal etmeye dahi hazırlandığını ileri sürdü ve bu temelde Rusya’ya mesafe koymaya başladı. Son olay da adeta bu gelişmelerin sosu oldu. Eski çarlık yıllarının hayalini kuran Putin’in hedefi eskiden Rusya’nın kontrol altında tuttuğu bütün bölgelerde etkili olmak. Bu açıdan Erdoğan’ın Neoosmanlı politikasına benziyor.

Kırım’ın Rusya’ya dahil edilmesi bu açıdan bir dönüm noktası. Belarus Kırım’a müdahale konusunda da tarafsız kalmıştı. Öyle görünüyor ki; Putin çarlaştıkça Belarus’u yutma isteği kabarıyor. Bu nedenle Wagner askerlerinin Belarus’a gönderilmesinin arkasında Lukaşenko’ya ayar vermek olabilir.

Pazar günü sandıktan çıkacak sonuca bağlı olarak Rusya-Belarus hattında yeni sarsılmalar olabilir. Rusya’nın emperyalist emelleri ve Putin’in kabaran iştahı bölgede kısa zamanda pek çok yeni gelişmeyi tetikleyebilir.

Kaynak:https://www.evrensel.net/


Belarus-Rusya gerilimi artıyor : Google'da Ara
Belarus-Rusya gerilimi artıyor


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        DÜNYA

  ERMENİ SINIR BİRLİKLERİ KOMUTANI KOVULDU


         Ermeni Ulusal Güvenlik Servisi (NSS) Sınır Birlikleri komutanı da kovuldu. Açıklama Ermenistan Cumhurbaşkanı  basın servisinden geldi. Ermenistan

  ALİYEV ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU


         Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Türk F-16’lara yönelik yaptığı açıklamada, "Tatbikatlar için geldiği belli. Savaşın başından beri

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
ASTO STK PLATFORMU

     Azerbaycan’ın topraklarını işgalden kurtarmasının ardından Batılı ülkelerin ve Rusya’nın yaptığı itidal ve müzakerelere geri dönülmesi yönündeki ...

VELİ TİRYAKİ

     Ekrem İmamoğlunun Taksi mafyasına karşı dik duruşunu takdir ediyorum. İstanbulda Taksi Plakaları birkaç mafyanın elinde 2.5 ...

VAHDET TUNUS

     AYDIN da Çerçioğlu diktası var. Maalesef benim aklım bana yeter diyen birisi tarafından yönetiliyoruz. Hiç bir ...

AVUKATLAR A.

     Anayasa Mahkemesi iptal başvurusunu reddetti, İçişleri Bakanlığı genelgeyle Baro genel kurulları ertelendi. (siyasi partiler yapabilir onlarda ...

OSMAN DAYI

     Meyve Veren ağaç taşlanır. Osman hoca sen bildiğin yolda yoluna devam et. Tarihte güzel işler yapıpta ...

CANSU AYHAN

     Adnan menderes üniversitesi en çok tercih edilen birkaç üniversiteden biri oldu. Kaliteli eğitiyle dikkat çekiyor. ...


           ANKET
Okulların açılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
% 24 √ Toplam : 24 - Okulların açılması iyi olur.
% 76 √ Toplam : 77 - Okulların açılması vakaları olumsuz etkiler.
% 0 √ Toplam : 0 - Sene boyu Online eğitim yapılmalı.
% 1 √ Toplam : 1 - Pek bir fikrim yok.
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim