Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
AŞI OLMAYANLAR AMERİKAYA GİREMEYECEK
KORANA BUGÜN DE 231 CAN ALDI
Erdoğan: ’ABD’yle Ortak Çıkar ve Değerlere
ABD’DE TÜRKEVİ DUALARLA AÇILDI
Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenler kazandı


Husiler Sana Havalimanı’nı açmayı kabul etmiyor - DÜNYA - Ajans 09/ Aydın Haber
 
HUSİLER SANA HAVALİMANI’NI AÇMAYI KABUL ETMİYOR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 13-06-2021 / 10-14

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Dunya Haberleri  
Husiler Sana Havalimanı’nı açmayı kabul etmiyor

Yemen hükümeti, Suudi Arabistan’ın ateşkes inisiyatifine bağlı olduğunu bildirdiği açıklamasında Husi milislerini kapsamlı bir ateşkesin yanı sıra insani ve ekonomik önlemleri içeren Birleşmiş Milletler (BM) planı doğrultusunda Umman tarafından yürütülen çabaları sekteye uğratmakla suçladı.

Söz konusu açıklama, Dışişleri Bakanlığı’nın Umman Krallığı’ndan bir heyetin Sana’ya ziyaretinden bir hafta sonra, Husilerin arabuluculuk konusunda uzlaşıdan kaçınmasıyla ilgili haberlerin yayınlanmasının ardından geldi. Yapılan değerlendirmeler İran destekli Husi milislerin insani dosyaların da bulunduğu kapsamlı bir ateşkesten ziyade siyasi, askeri ve ekonomik kazanımlar elde etmek istediği yönünde. 

Yemen hükümetinden yapılan açıklamada, milislerin Marib kentindeki sivilleri balistik füzeler ve silahlı insansız hava araçlarıyla(SİHA) hedef almaya devam etmesi ‘savaşı durdurma ve Yemen’e barış getirme çabalarına büyük saygısızlık’ olarak nitelendirildi. Gerçek barışa sadece istemekle değil sorumlu davranışlar sergilemekle varılacağı vurgulandı.

Açıklamada ayrıca Yemen hükümetinin Sana Havalimanı’nın açılması konusundaki tutumuna atıfta bulunularak havalimanının Yemen halkını öldürmek için askeri bir platform olarak kullanılmasını engellemekte kararlı olunduğu kaydedildi. Vatandaşlara hizmet verecek şekilde işletileceği konusunda herkese güvence verildiğine dikkat çekildi.

Yemen hükümetinin Hudeyde Limanı’nı kapatmadığı belirtilen açıklamada üzerinde anlaşmaya varılan mekanizmaya atıfta bulunuldu. Husilerin tüm varlıkları yağmalamasının ardından gelirlerin güvence altına alınması ve vatandaşlar için adil bir fiyata ulaşım sağlanması için sürecin askıya alındığı bildirildi.

Yemen hükümetinden yapılan açıklamada BM, ABD elçileri ve Umman Sultanlığı’nın samimi çabalarına verilen değer vurgulandı. Hükümetin Suudi Arabistan girişimine bağlılığı teyit edildi ve bu durum ‘bölünmez bir bütün’ olarak değerlendirildi. Yemen hükümeti ateşkesin tüm sivillerin, yerlerinden edilenlerin, çocukların, sivil tesislerin, camilerin ve kadın cezaevlerinin saldırıya uğramasının engellenmesi için önemli olduğunu belirtti. Herkes için yaşam hakkına saygının insani düzeyde çalışmanın temeli ve özü olduğu düşünüldüğünde insani bir talep olduğu vurgulandı.

Resmi kaynaklar tarafından yayınlanan açıklamada yolların açılmasının, vatandaşların hareket özgürlüğünün sağlanmasının ve başta Taiz olmak üzere tüm şehirlerdeki kuşatmanın kaldırılmasının insani meselelerin merkezinde yer aldığı ve hükümetin ele aldığı temel meselelerden biri olduğu kaydedildi.

Umman’ın Husileri BM barış planına ikna etme çabalarının başarısızlığına da değinen Yemen hükümeti, vatandaşlarına ve tüm dünyaya, Husi milislerin Sanaa Havalimanı’nı kendi koşulları dışında açmayı kabul etmediğini bildirdi. Açıklamada, tüm vatandaşların güvenli seyahatini garanti altına almak ve havalimanını güvenlik ve askeri hizmet sağlamak için özel bir alan haline getirmemek için yeteri kadar tavizler verildiği vurgulandı.

Geçtiğimiz haftalarda Yemen krizini azaltma hedefiyle BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths tarafından geliştirilen BM planını desteklemek amacıyla geniş bir uluslararası hareketliliğe tanıklık edildiği belirtilen açıklamada, Umman Sultanlığı’nın Husilerin lider Abdulelik el Husi’yi ikna etmek için Sana’ya gönderdiği kaydedildi. Griffiths’in de aynı amaçla Tahran’a ziyaret gerçekleştirdi. Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mübarek’in liderliğindeki diplomatik adımlara ek olarak İran destekli darbeci Husiler üzerinde uluslararası ve bölgesel baskılar oluşturulmaya çalışıldı.

Aawsat


Husiler Sana Havalimanı’nı açmayı kabul etmiyor : Google'da Ara
Husiler Sana Havalimanı’nı açmayı kabul etmiyor


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        DÜNYA

  AFGANİSTANDA KADIN HAKİMLER YASAKLANDI


         Hızla özüne dönen Taliban, Afganistan’da kadın hakimlerin işine son verdi... Hızla özüne dönen Taliban, Afganistan’da k

  AŞI KARŞITI BOLSONARO BM GENEL


         Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, korona virüs (Covid-19) aşısı olmamasına rağmen BM Genel Kurulu’na katılacağını açıkladı. Brezilya Devlet

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 78 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 76 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim