Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
11. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi Gerçekleşti
EPGİS:BENZİN 11 LİRAYA ÇIKABİLİR
MEDİKAL CİHAZLARDA BİZDE VARIZ DEDİK
UYUMA UYGULAMASI ESRA EROL’DA PROGRAMINDA TANITILDI
Soylu: Burası çadır devleti değil


Libya-Mısır arasındaki yeni anlaşmalar imzalandı - DÜNYA - Ajans 09/ Aydın Haber
 
LİBYA-MISIR ARASINDAKİ YENİ ANLAŞMALAR İMZALANDI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 17-09-2021 / 18-13

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Dunya Haberleri  
Libya-Mısır arasındaki yeni anlaşmalar imzalandı

Kahire’yi ziyaret eden Libyalı bakanlardan oluşan bir heyet, Mısır tarafıyla ortak işbirliği yollarını ele alma ve Libya’da altyapı projelerinin uygulanmasının yanı sıra, kara taşımacılığı ve limanların geliştirilmesi de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda bir dizi anlaşma imzaladı.

Bu gelişme, Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli ve Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe başkanlığında bugün yapılan Mısır-Libya Ortak Yüksek Komitesi’nin 11. oturumuna hazırlık olarak geldi. Bakanların oluşturduğu üst düzey bir heyete başkanlık eden Dibeybe dün Kahire’ye giderken, Mısır Başbakanı, Kahire Havalimanı’nda Dibeybe’yi karşıladı.

Mısır Ulaştırma Bakanı Kamil el-Vezir, çeşitli ulaştırma alanlarında iki taraf arasındaki işbirliğini görüşmek üzere Libyalı mevkidaşı Muhammed eş-Şehubi ve beraberindeki heyet ile dün bir araya geldi. Toplantıya Mısırlı bakanlar, bakanlığa bağlı kurum ve şirketlerin başkanları ve altyapı alanında çalışan bir dizi ulusal şirketin başkanları katıldı.

Taraflar görüşmede, limanların geliştirilmesi, Mısır’ın es-Sallum Sınır Kapısı ve Libya’nın Musaid geçişinin geliştirilmesi ve iki ülke arasındaki kara taşımacılığı anlaşmasının imzalanması için prosedürlerin hızla tamamlanması konularında işbirliğini geliştirmenin yollarını ele aldı. Ayrıca, iki ülke arasında deniz taşımacılığı alanında, Deniz Arama Kurtarma ve Deniz Kirliliği ile Mücadele anlaşmaları olmak üzere iki anlaşmanın imzalanması konusunda mutabakata varıldı. Taraflar, iki ülke arasında 26 Şubat 1992’de imzalanan Deniz Taşımacılığı Anlaşması’nın güncellenmesi gerektiğini vurguladılar.

Mısırlı Bakan ve eş-Şehubi, Libya tarafı ile Mısırlı şirketler arasında altyapı, yollar ve köprüler alanında imzalanacak bir dizi anlaşmayı ele aldı. Mısır Ulaştırma Bakanı, bakanlığının söz konusu tüm projeleri denetleyeceğini ve bu alanda çok sayıda seçkin uzman mühendis ile Libya tarafına destek olacağını vurguladı. İki taraf ayrıca, iki ülke başbakanlarının huzurunda iki taraf arasında özel anlaşmaların imzalanmasına kadar görüşmeler yapmaya devam etmeyi de kabul etti. Her iki tarafın alt komiteleri, bugün yapılan Ortak Yüksek Komite toplantısına hazırlık olarak son iki gün içinde hazırlık toplantılarına katılarak, iki ülke arasında imzalanan anlaşmaları ve mutabakat zaptlarını ele aldı.

Alt komitelerin dünkü çalışmaları, teknik eğitim ve yüksek öğrenime ek olarak ekonomi, ticaret, kalkınma, ulaşım, enerji, sanayi, kamu hizmeti, tarım, konut ve yeniden yapılanma dahil olmak üzere çeşitli sektörleri kapsarken, Libya-Mısır Ortak Ekonomi Odası aralarında işbirliği konusu ele alındı. 

Mısırlı Bakan ve eş-Şehubi’nin  bir araya geldiği toplantının başında, iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin derinliğine vurgu yapıldı. Ulaştırma Bakanları, ulaşımın tüm alanlarında iki kardeş ülke arasında işbirliği için tüm olanakları kullanma sözü verdi. Ayrıca Libya’daki altyapı projelerinin uygulanmasında Mısırlı ulusal şirketlerin girişinin genişletilmesini desteklemeye karar verildi.

Libya Ulaştırma Bakanı, Mısır’daki ulaşım sistemindeki büyük gelişmeye ve Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi döneminde uygulanan dev projelere övgüde bulundu. Aynı zamanda Libya tarafının Mısır Ulaştırma Bakanlığı ve bakanlığa bağlı kurum ve ulusal şirketlerle Libya’da yol, köprü ve altyapı projelerini hayata geçirme konusunda işbirliği yapma istekliliğini vurguladı.

Aawsat.com

Libya-Mısır arasındaki yeni anlaşmalar imzalandı : Google'da Ara
Libya-Mısır arasındaki yeni anlaşmalar imzalandı


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        DÜNYA

  İRANDA SUNNİ DİNADAMINDAN HABER ALINAMIYOR


         İran’da tutuklanan Sünni Beluç din adamından haber alınamıyor İran’ın doğusundaki Sistan ve Belucistan eyaletinde tutuklanan Sünni Belu

  SUUDİ REJİMİ MUSA EL KARNİ’Yİ


         Suudi Arabistanlı muhalifler, din alimi ve siyasi tutuklu Musa el Karni’nin hapiste kasıtlı olarak katledildiğini belirtti. Suudi Arabistan’daki insan h

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 78 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim