Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
BAKAN LYS’YE EL KOYDU
ERDOĞAN KARİKATÜRÜ YARGIYA TAŞIDI
İSRAİL SON KAPIYI DA KAPATTI
ADSP’DEN ÖZÜR GİBİ AÇIKLAMA
DEVLET KİRAYA ÇALIŞIYOR


BAYDAR SINAVSIZ ATAMALARI MECLİSE TAŞIDI - EĞİTİM - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
BAYDAR SINAVSIZ ATAMALARI MECLİSE TAŞIDI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 16-09-2017 / 22-46

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Egitim Haberleri  
BAYDAR SINAVSIZ ATAMALARI MECLİSE TAŞIDI

CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, Aydın ve Türkiye genelindeki proje okullarına, MEB’in çıkarttığı genelge gereği torpilli öğretmen atamalarına ilişkin yazılı Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

CHP’li Baydar önergesinde Aydın’daki Sosyal Bilimler Lisesi örneğinden bahsederek yapılan bu kayırmacı uygulamadan vazgeçilip vazgeçilmeyeceğini sordu.

Baydar, bu çerçevede: şu soruların yanıtlanmasını istedi.

 

 Milli Eğitim Bakanlığı, 2014 yılında çıkarılan 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile “Proje Okulu” uygulamasını yürürlüğe soktu. Yapılan düzenlemeyle Milli Eğitim Bakanlığı’na aralarında Türkiye’nin en başarılı liselerinin yer aldığı proje okullara müdür ve öğretmenleri sınavsız atama yetkisi verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, 19 Eylül 2016 tarihinde MEB Müsteşarı imzasının yer aldığı genelgeyi İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdi. “İhtiyaç ve Norm Kadro Fazlası Öğretmenler”  konulu genelgede yürürlüğe konulan yönetmelik hatırlatılarak, proje okulu ilan edilen kurumlarda 8 yıl ve daha fazla süredir görev yapan öğretmenlerin görevlerinin sona erdiği bildirildi.

Söz konusu genelge ile hepsi nitelikli, başarılı ve sınavla gelen binlerce öğretmen yerlerinden edilirken, eş-dost tayinlerinin önü açılmış oldu. Bu tayinlerin hayata geçirilmesi, Aydın ilinde de gözlendi. Edinilen bilgilere göre Aydın’da bulunan Sosyal Bilimler Lisesi’ne atanan 20 öğretmenin 17’sinin yandaş sendika Eğitim Bir Sen’e üye olduğu anlaşıldı. Sosyal Bilimler Lisesine atanan öğretmenlerin; Efeler İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü’nün  eşi, Eğitim Bir-Sen Kadın Kolları Başkanı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı’nın yakın arkadaşı olması atamalarda kayırmaların olduğunu açıkça gözler önüne sermektedir. Ayrıca Aydın’daki Sosyal Bilimler Lisesi’nin, ÖSS puan ortalamasına bakıldığında daha önce görev yapan öğretmenlerin başarılı olduğu da görülmektedir.

Bu çerçevede:

1-    Aydın İli ve Türkiye genelinde söz konusu genelge gereği kaç proje okuluna kaç öğretmen ataması yapılmıştır? Atanan öğretmenlerin kaçı Eğitim Bir Sen üyesidir?

2-    Aydın Sosyal Bilimler Lisesi’ne Efeler İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü’nün eşi, Eğitim Bir-Sen Kadın Kolları Başkanı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı’nın yakın arkadaşının atandıkları ve atanan 20 öğretmenin 17’sinin de Eğitim Bir Sen üyesi olduğu doğru mudur?

3-    Genelge gereği görevlerinden alınan başarılı öğretmenler, Aydın Sosyal Bilimler Lisesi’nin ÖSS puan ortalamasına göre başarılı olması nedeniyle okullarına tekrar göreve dönecekler midir?

4-    Aydın Sosyal Bilimler Lisesi’nde olduğu gibi çıkarılan genelge gereği Aydın ve Türkiye genelindeki proje okullarına atanan torpilli öğretmenlerin kimlerin yakını olduğu araştırılmış mıdır? Araştırılmışsa sonuçları ne olmuştur? Araştırılmamışsa araştırmayı düşünüyor musunuz?

5-    Kamuoyunda proje okullarına atanan öğretmenlerinin hemen hemen hepsinin Eğitim Bir Sen üyesi olduğu ve torpille atanan öğretmen sayısının çok olduğu bilinmektedir. Bu nedenle akıllara durgunluk veren söz konusu genelge iptal edilip tekrar başarılı öğretmenlerin bu okullarda görev yapması sağlanacak mıdır?


BAYDAR SINAVSIZ ATAMALARI MECLİSE TAŞIDI : Google'da Ara
BAYDAR SINAVSIZ ATAMALARI MECLİSE TAŞIDI


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EĞİTİM

  BAKAN LYS’YE EL KOYDU


         Liselere giriş sistemi sil baştan değişiyor Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ’Böyle sistem olmaz’ dediği ve komisyon kurulması talimatı verdiği belirt

  DÖRT NOLU KARARNAME İLE DÜZELTİLDİ


         Rektörlüğe 3 YILLIK profesörlük şartı geri getirildi 703 sayılı kararnameyle rektörlük için profesör olma şartı kaldırılmı

 

gram altın
           ..
 
TÜM YAZARLAR

Aydın Hava Durumu

Perşembe Sıcak Sıcak 35°C 22°C

Cuma Sıcak Sıcak 36°C 21°C

Cumartesi Sıcak Sıcak 39°C 23°C           YORUMLAR

           ANKET
TÜRKİYE NASIL YÖNETİLMELİ
% 57 √ Toplam : 79 - PARLAMENTER SİSTEM
% 27 √ Toplam : 37 - BAŞKANLIK SİSTEMİ
% 2 √ Toplam : 2 - YARI BAŞKANLIK SİS.
% 16 √ Toplam : 21 - KARARSIZIM
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim