Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
AKP’Lİ Şahin: AKP devleti ele geçirdi”
SEZGİN:Hibrid Bir Rejimden Otoriterliğe Kayıyoruz
Karamollaoğlu: Seçim sistemine güvenemiyorum
RUSYA DOMATESTE KOTAYI ARTIRDI.
Palandöken:Hazır kıyma yasaklanmalı


Ülker’in yeni sahibi Pladis oldu - EKONOMİ - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
ÜLKER’İN YENİ SAHİBİ PLADİS OLDU
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 03-01-2018 / 19-44

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Ekonomi Haberleri  
Ülker’in yeni sahibi Pladis oldu

Yıldız Holding, elinde bulunan Ülker paylarının tamamını Londra merkezli Pladis’e sattı

Ülker Grubu, Londra’da kurulan Pladis’e varlıklarını devretmeye devam ediyor. 2016 yılında Ülker Bisküvi’nin yüzde 21’ini Pladis’e devreden Yıldız Holding, yılın son günlerinde yüzde 30 hisseyi yurtdışına transfer etti. Borsa dışı hisse satışı yöntemiyle yurtdışına yapılan hisse transferi sonrası Ülker Bisküvi’nin en büyük hissedarı Pladis oldu. Pladis yüzde 51 oranında payla şirketin hakim ortağı konumuna geldi. 2016 yılında yapılan devir açıklaması hisselere düşüş olarak yansımıştı. Bu arada, Ülker Bisküvi’nin yüzde 41.52’u halka açık durumda. Akıllara Mal mı kaçırılıyor vergi mi sorusunu getirdi.

Pladis Foods Limited imzasıyla KAP’a şu açıklama yapıldı:
’’Sermayemizin yüzde 100’üne sahip olan Yıldız Holding A.Ş.’den Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş.’nin ödenmiş sermayesinin yüzde 30’una tekabül eden 102.600.000 adet hissenin 19.50 lira hisse fiyatından, toplam 2.000.700.000 lira karşılığında Borsa dışında alım işlemi 29/12/2017 tarihinde gerçekleştirilmiştir.’’

KOZA GRUBU DA LONDRA’DA ŞİRKET KURMUŞTU

Halka açık Koza Grubu’nda da FETÖ’cü patron Akın İpek, firar etmeden önce Londra’da şirket kurmuş ve parayı Türkiye’den İngiltere’ye transfer etmişti. Daha sonra Türkiye halka açık şirketin kaynaklarını aktarmak yoluyla Londra’da kurulan şirkete el koymak istemiş ancak başaramamıştı. Londra yüksek mahkemesi, Koza Grubu’nun İngiltere’deki şirketleri üzerinde Türk kayyumların yetkili olmadığı yönünde karar almıştı.

ÇAĞRI YA DA AYRILMA HAKKI DOĞAR MI?

Pladis her ne kadar Yıldız Holding’in yüzde 100’üne sahip olduğu bir şirket olsa da Ülker Bisküvi’nin hakim ortağının Londra merkezli olması kafalarda yeni soru işaretlerine neden oldu. Özellikle de Türk kanun ve kararlarının tanınmadığı bir ülkede kurulan şirketin halka açık şirkette hakim ortak konumuna gelmesi ayrılma hakkı ya da çağrı hakkı doğrurur mu sorusunu gündeme taşıdı.

Sermayesi 342 milyon, özsermayesi 1.8 milyar olan şirkette 2 milyar lira değerinde hisse satışının önemli nitelikli işlemler kapsamında değerlendirilebileceği görüşü de dile getiriliyor. 

ÜLKER ile ilgili görsel sonucu

YILDIZ HOLDİNG: ÜLKER A.Ş’NİN SAHİBİ DEĞİŞMEDİ

Haberimiz üzerine Yıldız Holding bir açıklama gönderdi. Açıklama şöyle:  

“Haberinizde belirttiğiniz üzere 5 milyar dolar olarak belirtilen rakam pladis’in sermayesi değil 2016 yılı cirosudur. (5.2 milyar dolar) Yine aynı haberde Ülker Bisküvi’nin yüzde 49 olarak belirtilen halka açıklık oranı yüzde 41,52’dir.

Aynı haberin son bölümünde yer alan “çağrı ya da ayrılma hakkı doğar mı?” ve “sermayesi  342 milyon, özsermayesi 1.8 milyar olan şirkette, 2 milyar lira değerinde hisse satışının önemli nitelikli işlemler kapsamında değerlendirilebileceği görüşü de dile getiriliyor” iddiaları da gerçeği yansıtmamaktadır. 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kurulu kanun ve tebliğ düzenlemeleri açık ve nettir. İşlem “önemli nitelikteki işlemlere ilişkin ortak esaslar ve ayrılma hakkı tebliği” ve “pay alım teklifi tebliği” kapsamlarına girmemektedir.

Zira pladis %100 tamamen Yıldız Holding’indir. Halka açık Ülker A.Ş’nin sahibi değişmemiştir ve nihayetinde Türk şirketidir.”

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ÜLKERDEN AÇIKLAMA GELDİ

Yıldız HoldingYönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Ülker Bisküvi’nin yüzde 30’unun Pladis’e satışı konusunda Instagram’dan bir açıklama yaptı.

Murat Ülker’den açıklama: Mal kaçırma vergi cennetlerinde olur 

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Ülker Bisküvi’nin hisselerinin kendi bünyesinde bulunan Pladis’e satışıyla ilgili olarak internet sitesinde şu açıklamayı yaptı; 

- Bu devir kararı tamamen gelecek başarıya dönük bir organizasyondur. Aksi takdirde pladis’te Türk ağırlığı ve etkisi hissedilmeyecek, sahibi Türk bir İngiliz şirketi olarak kalacaktı. Bu iş idaresi bakımından önemlidir.

- Gelecekte pladis şirketi hem İngiltere’de halka açılacak, hem de Türkiye’de Borsaya kote olacaktır.

- Pladis şirketinin en karlı ve hızlı büyüyen parçası Ülker’dir. Şirketin gelecekteki toplam değeri için mühimdir.

- İçinde Türkiye, Ortadoğu ve Afrika (MENAT) yatırımı ve gelecek potansiyeli olmayan, global bir halka açık şirket düşünülemez.

- İşveren markamızı daha da güçlendirmek istiyoruz. Türkiye’deki bilgi birikimi, tecrübe ve teknolojiden istifade, inovasyon yeteneklerinin kullanılabilmesi ve sinerji için bu birliktelik şarttır. Ayrıca tüm Ülker çalışanlarının uzmanlıklarından global istifade bu şekilde olabiliyor. Mesela halen Türk üretim mühendislerinin uzmanlıklarından, Amerika’daki üretimlerimizde yararlanıyoruz.

- Bu birliktelik sayesinde tüm dünyadaki pladis fabrikalarına üretim ve ihracat yapabiliyoruz. Bunun için ülkemizde yeni kapasite yatırımları yapıyoruz. İstihdam ve Türkiye’den ihracat için bu çok gerekli ve faydalıdır.

- İngiltere-Türkiye arasında çifte vergilendirme yasası var. Yani vergi kaçakçılığı iddiasında bulunanların, yasalardan da habersiz olduğu görülmektedir.

- Yıldız Holding olarak sadece 2017’de 850 milyon Türk Lirasını aşkın vergi ödedik veya yerine geçen bağışta bulunduk.

- Her ay birçok ülkeye gidiyorum: operasyonlarımızı yerinde ziyaret ediyorum. Ama İngiltere’de ya da Türkiye dışında bir başka ülkede çalışma ofisim yok. İhtiyacım da…

- “Mal kaçırma” vergi cennetlerinde olur. Bir başkası adına yapılır. Hisse devrinde bu ikisi de söz konusu değilken, bu tür iddialar kötü niyetin ve husumetin ispatıdır.

- Yıldız Holding gibi tüm iştirakleri de T.C. Kanunları’na ve Yargısı’na tabidir.


"Satış büyümesi anlamında olumlu seyir göreceğiz" 

 

Borsa Gündem


Ülker’in yeni sahibi Pladis oldu : Google'da Ara
Ülker’in yeni sahibi Pladis oldu


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EKONOMİ

  EN ÇOK YABANCI ŞİRKET SURİYELİLER


         Türkiye’deki Suriyeliler’in Kurduğu Şirket Sayısı Şaşırttı!.. Suriye’deki iç savaştan kaçarak ülkemize göç ede

  SEZGİN:HİBRİD BİR REJİMDEN OTORİTERLİĞE KAYIYORUZ


         İYİ Parti Aydın Milletvekili Sezgin, hükümetin ekonomik krizi görmezden geldiğini belirterek, “İktidar toplumsal kutuplaşmayı artırarak krizin e

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Salı Çok Bulutlu Çok Bulutlu 15°C 6°C

Çarşamba Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 15°C 8°C

Perşembe Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 13°C 9°C           YORUMLAR

           ANKET
Aydın Büyük Şehir Belediyesi çalışmalarını başarılı buluyormusunuz?
% 33 √ Toplam : 43 - Evet Başarılı Buluyorum.
% 37 √ Toplam : 48 - Hayır, Başarısız Buluyorum.
% 10 √ Toplam : 12 - Bilgi Sahibi Değilim.
% 22 √ Toplam : 29 - Kararsızım. Ne Başarılı, Ne Başarısız.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim