Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
BAŞKAN ATAY: BURASI PATAGONYA CUMHURİYETİ Mİ?”
KILIÇDAROĞLU GRUPTA KONUŞTU
SADİ GÜVEN: MUHALEFET ŞERHİ DERS GİBİ
YSK GEREKÇELİ KARARI YAYINLADI
İYİ PARTİLİ ÖZDAĞ YETKİLİLERİ UYARDI


OSMANLI ARŞİVLERİNDE MUTLU SON - KÜLTÜR/SANAT - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
OSMANLI ARŞİVLERİNDE MUTLU SON
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 02-09-2018 / 21-26

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Kultursanat Haberleri  
OSMANLI ARŞİVLERİNDE MUTLU SON

Osmanlı arşivlerindeki 250 uzmanın bir açıklama yapılmaksızın çeşitli yerlere dağıtılması çok tartışılmıştı. Arşiv görevlilerinin yeni adı Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı olan görev yerlerine geri alındığı öğrenildi.

Bir süredir Osmanlı arşivlerinde yaşanan tasfiyenin ardında Nurcuların Okuyucular grubunun örgütlendiği biliniyordu. Said-i Nursi’nin Risaleleri okuma pratiği nedeniyle Arapçaları güçlü olan grup, Osmanlı Arşivleri’nde dağıtılan uzmanların yerine örgütleniyordu. Yaşanan tasfiyede bu örgütlenme hamlesinin de etkisi büyük olduğu belirtiliyordu.

Tarihçi ve akademisyen Hüseyin Çınar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal’dan az önce aldığım bilgiye göre bugün öğleden sonra başka kurumlara gönderilen bütün arşiv personeli, Devlet Arşivleri Başkanlığı bünyesindeki görevlerine başlama imzasını atacaklar. Hayırlı olsun, bu süreçte sıkıntı çeken arkadaşlara geçmiş olsun” ifadelerini paylaştı.

Kurumda çalışan isimlerden Mustafa Küçük ise Twitter hesabından, “Elhamdülillâh 31 yıl 8 aydır çalıştığım kurumuma, yeni adıyla Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı’na iade edildim. Dualarımıza; mücadele ve müdahaleleriyle destek olan bütün dostlarımıza kalben müteşekkiriz. Osmanlı evrakına hizmete devam edeceğimiz için çok sevinçliyiz” diye yazarak göreve geri döndüğünü aktardı.

Osmanlı arşivlerinde görevli bir diğer isim olan Sinan Çuluk ise Facebook hesabından yaptığı paylaşımında, “Bütün bu sıkıntılı süreç bugün sona erdi. Tayin edilmeyi isteyen arkadaşlarımızın ve özel durumları olan birkaç personelin haricinde, zorunlu tayine mecbur bırakılan herkes görevine döndü” diye yazdı.

 

Çuluk paylaşımının tamamında şu ifadeleri kullandı:

 

“11 Ağustos’ta Cumartesi rehaveti içerisindeyken aldığımız bir haberle sarsıldık. Osmanlı ve Cumhuriyet Arşivi Daire Başkanlıklarının 250 civarında personeli, bir başka göreve tayin edildiklerini Devlet Personel Başkanlığı’nın web sitesinden öğrendiler. Sonraki günlerde ne bir açıklamaya, ne de bir beyana muhatap olmadan dairelerimize gittik, geldik. Hepimiz için sıkıntılı günler başlamıştı. Gitmek isteyen gidemiyor, istemeyen neden gönderildiğini bilmiyordu. Kalanların derdi başka, gönderilenlerin derdi bambaşkaydı. Bayram geldi, ortalık şenlenmedi. Bayram bitti, akıbetimiz belirlenemedi.

Bütün bu sıkıntılı süreç bugün sona erdi. Tayin edilmeyi isteyen arkadaşlarımızın ve özel durumları olan birkaç personelin haricinde, zorunlu tayine mecbur bırakılan herkes görevine döndü. Başbakanlığın lağvedilmesinden sonra Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı adını alan kurumun mensubu olduk. Bundan sonra da arşivimizin Osmanlı adıyla anılması isteğimi kaydediyorum.

Arşivden tayinlerin ilk duyulduğu andan itibaren kurumumuza sahip çıkan, personelin mağduriyetine meydan verilmemesini talep eden müthiş bir kamuoyu oluştu. Son yıllarda başka hiçbir alanda görmediğim bir dayanışma ruhuyla hareket edildi. İlginç olansa politik tercihleri farklı olan her gruptan kitleler, uzun zamandır ilk defa ortak bir gaye uğrunda birleşti. Personelin tayinlerinin durdurulması, arşivden kaldırılan Osmanlı isminin yeniden ihdası iki ana madde olarak ortaya çıktı. Tabii ki bu arada operasyonun sebepleri, müsebbipleri üzerine bol bol spekülasyonlar yapıldı. Cemaat yapılanmalarından çok çeken ülkemiz ve devletimizin en güzide kurumlarından birinin böyle bir yapılanmanın hedefinde olup olmadığı çok tartışıldı.

Bilhassa akademik camiadan dostlarımız, devletin devlet olduğunu bilen, anlayan bürokratlarımız, vekillerimiz, araştırmacılarımız, televizyon ve matbuat dünyamız, sosyal medya kullanıcısı arşiv sevdalılarımız, sivil toplum örgütlerimiz, öyle gayretli, öyle tutkulu çaba gösterdiler ki ulaşabildikleri her kanalı zorladılar, harekete geçirdiler. Emekli personelimizden dostlarımız bizleri yalnız bırakmadılar. Sürecin sağlıklı gelişmesinde, hayırla sonuçlanmasındaki katkılarına müteşekkirim.

Zor zamanda düşenin dostu olmak her babayiğidin harcı değildir. Dostlarımız asil ve zarif duygularıyla pek mahirane bu zorluğun üstesinden geldiler. Bir köşede sinsi sinsi fırsat bekleyen sırtlanlar da olmadı değil. O fırsatı onlara asla vermeyeceğimizi anlamışlardır umarım.

Duygularımı pek belli etmediğimi söylerler. Coşku dolu halet-i ruhiyemi tam manasıyla aktaramadığıma müteessirim ama bugün en samimi ve halisane duygularımla bu kadar yazıp çizebildim. Yeniden göreve dönmemizde emeği olan, katkıda bulunan her ferde tek tek binlerce teşekkür ediyorum.”

 

Hasan Celal Güzel Osmanlı ArÅŸivleri ile ilgili 2006 yılında      Osmanlı ArÅŸivi’ne sahip çıkalım
1985 Ocak ayının ortalarıydı. 12 Aralık 1984 tarihinde rahmetli </br>Özal’ın BaÅŸbakanlık Makamı’na oturduÄŸu gün, ben de BaÅŸbakanlık MüsteÅŸarı olmuÅŸtum.

 

Lâkin heyhat!.. Yerine oturmamış sistemlerde projeler, ne yazık ki kiÅŸilerle kaim oluyor. Bunu bildiÄŸim için merhum Özal’ın 1986 ara seçimlerindeki adaylık teklifini, beni BaÅŸbakan Yardımcısı yapma vaadine raÄŸmen reddetmiÅŸ ve esas gerekçe olarak da Osmanlı ArÅŸivi’ni yarıda bırakmamayı göstermiÅŸtim. Benden sonra, güvendiÄŸimi bildiÄŸi Abdülkadir Aksu’yu BaÅŸbakanlık MüsteÅŸarı yapacağını ve Devlet ArÅŸivleri Genel Müdürlüğü’nü de bana baÄŸlayacağını söyleyince teklifini kabul etmiÅŸtim. Ancak sözünü tutmadı ve korktuÄŸum başıma geldi.

 

Osmanlı Arşivi ilgi bekliyor.

 

 

HABERERK


OSMANLI ARŞİVLERİNDE MUTLU SON : Google'da Ara
OSMANLI ARŞİVLERİNDE MUTLU SON


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        KÜLTÜR/SANAT

  AKP’DEN KONUŞAN SANATCILARA BOYKOT


         Nevşehir’in AKP’li Belediye Başkanı Rasim Arı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Ekrem İmamoğlu’na destek veren sanatçılara

  DOKUZLU 47.KEZ SANATSEVERLERLE BULUŞUYOR


         Aydının yetiştirdiği önemli değerlerden Asuman Dokuzlu 15 Nisan 2019 tarihinde Recep Yazıcıoğlu kültür merkezinde ’AN’lar, &rsqu

   

NEDEN YAPAMIYORUZ!


          ....

Yorum : 0

 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 34°C 17°C

Salı Sıcak Sıcak 36°C 18°C

Çarşamba Az Bulutlu Az Bulutlu 34°C 19°C           YORUMLAR
EREN EFE

     YSK Kendi kendini eleştirmiş Kararın SİYASİ Olduğunu gerekçesinde belirtmiş. Yıldırım ve Erdoğanın Çünkü Çaldılar söyleminide yalanladılar. ...

CEMİL KAYA

     15 Temmuz hain darbe girişimine kadar Türkiyede birileri hep okyonus ötesini kullandı. o süreçte kısa sürede ...

SELİN SEVER

     BEN Anlamadım YSK Çalınmadı. Diyor. İptal Seçim Kurullarının oluşmundan verilmiş diyor. Tayyip Çalındı. Diyor. Binali Çalınmış ...

EREN EFE

     Erzurum / Pasinler’deki seçimlerde sandık kurulunda “muhtar âza adayları” üye yapılmış, yani sandık kurulu yasalara aykırı ...

VELİ TİRYAKİ

     KANUN Bazı sandık kurullarına sivillerin başkan atanmış olması “ve”, bu yüzden seçim sonuçlarının etkilenmiş olması..DER .Demek ...

KÜRŞAT GÜLER

     Bu Hükümetin Tüketiciye ek vergisidir. Poşet Parasının Poşet başına 150 kr. gizli vergi olarak alınıyor. Talan ...


           ANKET
31 MART SEÇİMLERİNİN KAZANANI KİM OLDU.
% 25 √ Toplam : 15 - DEMOKRASİ
% 17 √ Toplam : 10 - MİLLET
% 4 √ Toplam : 2 - AKP
% 17 √ Toplam : 10 - CHP
% 39 √ Toplam : 23 - MHP
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim