Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
AKP’Lİ Şahin: AKP devleti ele geçirdi”
SEZGİN:Hibrid Bir Rejimden Otoriterliğe Kayıyoruz
Karamollaoğlu: Seçim sistemine güvenemiyorum
RUSYA DOMATESTE KOTAYI ARTIRDI.
Palandöken:Hazır kıyma yasaklanmalı


Kahvaltı Yapmalı Mı? Yapmamalı Mı ? - - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
KAHVALTI YAPMALI MI? YAPMAMALI MI ?
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 29-02-2016 / 12-30

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Haberleri  
Kahvaltı Yapmalı Mı? Yapmamalı Mı ?

Kahvaltı Yapmalı Mı? Yapmamalı Mı ?

 

Hayatımız boyunca bize kahvaltının günlük hayatlarımızda çok önemli bir yeri olduğu öğretilmiştir. Bakalım kahvaltı yapmak mı daha iyi yoksa kahvaltıyı atlamak mı ?

En Önemli Öğün

Eğer sağlıklı ve üretken olmak istiyorsak kahvaltı güne başlamanın tek yoludur. Yorgunluklardan hastalıklara kadar her şeyin sebebi kahvaltıyı, bu çok önemli öğünü atlamak. Fakat bunların tümünü nasıl benimseyebiliriz ? Sağlıklı bir kahvaltı yapmak güne başlamak ve önemli başarılar elde etmek için iyi bir yol.

Kahvaltı Yapmalı Mı? Yapmamalı Mı ?

Kahvaltının önemini ölçmek için son uzun vadeli araştırma 1992’de yürütüldü. Bu araştırmanın yapıldığı yıl doğmuş olan kişilerin şu an kendi araştırmalarını yapabilecek durumda olduklarını düşünürseniz bu korkunç derecede uzun bir zaman değil.

Şimdiki araştırmalar kahvaltının kilo vermede etkin rol oynadığını söyleseler de bu herkes için geçerli bir gerçek olmayabilir. Rol oynuyor olsa dahi bize öğretildiği şekliyle olmayabilir.

Kalori Alımı

Kahvaltı Yapmalı Mı? Yapmamalı Mı ?

Genellikle yediğimiz yiyeceklerin kalorilerine dikkat ederiz fakat kahvaltı için durum farklı. Yalnızca dikkatli bir şekilde kontrol edilen araştırmalar kahvaltının kilo vermedeki farkını test etmişlerdir. Aslında, yeni araştırma kahvaltıyı kaçırmanın kilo almada ya çok az etkisi olduğunu ya da hiç olmadığını gösteriyor. Başka bir şey sıklıkla kahvaltı yapanların yapmayanlardan daha fazla günlük kalori yakarak günü bitirdiklerini söylüyor.

Kahvaltı Uygulaması

Kahvaltıyı atlayan obez yetişkinler her gün kahvaltı yapmanın olumlu etkilerini görmüşlerdir. Tabii bu günün geri kalanında da sağlıklı bir beslenme programıyla birlikte yapıldı. Bu konu üzerinde, 1992 yılında Vanderbilt Üniversitesi’nde 12 haftadan uzun bir süre boyunca araştırma yürütüldü. Bu kişiler yaklaşık 8 kilo verdiler.

Kahvaltıyı Atlamak...

Vanderbilt Üniversitesi’nde yapılan aynı araştırmada düzenli kahvaltı yapanlar üzerinde çalışıldı. Onlar da her gün kahvaltıyı atlayan bir programa sokuldular. Sürpriz bir şekilde bu gruptakiler yaklaşık olarak 9 kilo verdiler. Her iki program da aynı miktarda kalori içeriyordu fakat farklı olan şey kahvaltıyı eklemek ya da çıkartmaktı. Her iki çalışma da kişilerin yeme alışkanlıklarını değiştirmediği programlardan daha fazla kilo vermelerine sebep oldu.

Basitleştirin.

Kahvaltı Yapmalı Mı? Yapmamalı Mı ?

Her gün yiyebildiğiniz yiyecekleri belirleyin. Bu şekilde, düşünmenize gerek kalmadan doğru yiyecekleri yiyebilirsiniz. ’’ Günün en önemli öğünü’’ gibi bir başlık oldukça büyük bir anlaşma gibi

hissettiriyor.

 Eğer düzenli kahvaltı yapmayan biriyseniz bu göz korkutucu olabilir fakat güzel yemek fikirlerinin toplamıyla bu sadece sizin için ikinci doğa olur.

Sebze Yiyin!

Kahvaltıda sebze yemek güzeldir. Meyveler hariç, sebzelerdeki şekerden korkmayı gerektirecek bir durum yok. Çünkü istediğiniz miktarda yiyebileceğiniz kadar az kalori içerirler.

Ruh Hali Destekçisi

Son günlerde biraz keyifsiz mi hissediyorsunuz ? Sabah kahvaltınıza biraz protein ekleyerek modunuzu iyileştirebileceğinizi biliyor muydunuz ? Protein bakımından zengin olan yiyecekler tirozin içerirler. Bu beyindeki iyi hissetme mekanizmasını uyaran bir amino asittir. Güne bir kaç yumurtayla başlayarak tüm gününüzü iyi geçirmeniz için bir fırsat elde etmiş olursunuz. 

Daha Fazla Ye, Daha Fazla Kilo Ver.

Daha az yemenin kilo vermede faydalı olacağına dair ortak bir fikir olsa da, yeterince yemiyor olabilirsiniz. Eğer bir kaç kilo fazlanız varsa, boy ve kilonuzun ihtiyacını karşılamak için kalori alımını ayarlamanız gerekebilir. Çok az kalori tüketirseniz vücudunuz açlıktan öleceğinizi düşünür ve siz ne yapıyor olursanız olun yağı tutmaya devam eder böylece siz de istediğiniz sonucu göremezsiniz. Yapılabilecek en iyi şey, boy, kilo ve aktivitelerinize göre ne kadar kalori yakmanız gerektiğini ölçen iyi bir kalori hesaplayıcı bulmak. Kahvaltınıza basit eklemeler yapmanız kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Yalnız Başınıza Yemeyin.

Eğer kahvaltı sizin için bir problem haline gelmişse, birlikte kahvaltı edeceğiniz birini bulmak iyi bir fikir. Bir iş arkadaşı, bir arkadaşınız veya bir komşuyla birlikte yapabildiğiniz kadar sık kahvaltı yapmaya çalışın. Yanınızda birinin olması ayrıca aşırı yemenize, abur cubur yemenize veya kahvaltıyı tamamen atlamanıza engel olacaktır. Bu hedefinizde yanınızda olmalarını sağlayın ve siz de onların bir hedeflerine ulaşmada onlara yardımcı olun.

Daha Az Yemek İçin

Eğer çok büyük yemekler yeme gibi bir alışkanlığınız varsa, daha az yemek ve incelmek için bir çok yöntem var. Vanderbilt Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre yeme alışkanlıklarınızı değiştirerek zayıflamaya başlayabilirsiniz. Yemeyi azaltmanın en etkili yollarından biri egzersiz yapmak. Porsiyonlarınızı yeniden boyutlandırmak ve daha fazla su içmek etkili anahtarlardır.

Daha Fazla Su İçin.

Kahvaltı Yapmalı Mı? Yapmamalı Mı ?

Detoks amaçlı olarak bir çok insan günlerine su içerek başlıyor. Bu ilk yemeğinizin en etkili sonucu garantilemesi için mükemmel bir yöntemdir. Eğer sade içmek istemiyorsanız, suyunuza farklı aromalar katabilirsiniz. Suyunuza limon ya da farklı meyve dilimleri ekleyebilirsiniz. Güne su içerek başlayın ve günün devamında da için çünkü bu sayede açlık ve susuzluk arasındaki farkı ayırt etmeniz kolaylaşacak.

Metabolizmayı Hızlandırıyor

Güne kahvaltıyla başlamak metabolizmanızı harekete geçirir. Böylece vücudunuzu erkenden uyandırıp kalori yakmaya hazır hale getirmiş olursunuz. Bazı çalışmaların kahvaltı yapmak ile

kahvaltıyı atlamak arasında sadece 3 kilo fark olduğunu söylemesine rağmen, bu göz ardı edilmesi zor bir kanıt. Vücudunuzun yiyecek alımı ve tüm gün yağ yakması gibi daha iyi bir şansı var.

Daha Az Yemek İçin Egzersiz Yapın

Kahvaltı Yapmalı Mı? Yapmamalı Mı ?

Geçmiş bir kaç çalışma gösteriyor ki yüksek yoğunlukta egzersizler daha az yemenizde size destek olurlar. İki gün yoğun tempolu iki gün daha düşük tempolu egzersiz yapabilirsiniz.

Porsiyon Kontrolü

Kahvaltı yapmayanlar için bu bir seçenek olmayabilir fakat porsiyonlarınızı küçültebilirsiniz. Bununla birlikte şekerden kaçınmak gerekiyor. İşlenmiş gıdalar yerine sebze yiyebilirsiniz. Sizi tok tutması için ıspanak ya da yeşil yapraklı sebzeler tercih edebilirsiniz.

Öğünleri Atlamanın Tehlikesi

Diğer bir taraftan kahvaltı yapmayan kişilerin daha sonra fazla yemeleri muhtemeldir. Vücudu sabahtan beslemek yerine, öğlene kadar hiçbir şey yemeyecekler. Gün ve akşam arasında büyük miktarda kalori alabilirler. Böylece akşam yemeği günün en büyük öğünü olabilir ve vücudun alınan kalorileri yakmaya zamanı kalmaz.

Aslında Olay Değişiklik Yapmakta

Bu çalışma çok fazla bilgi vermiş olmasına rağmen yine de çok ikna edici değil. Farklı toplumsal istatistiklerle ilgili bilgi vermiyor. Büyük olasılıkla asıl vurgulanmak istenen ne kadar sert bir geçişle beslenme alışklanlıklarınızı değiştirdiğiniz. Yani en iyi formunuzda kalmak için yeme rutinlerinizi zaman içinde değiştirmeniz iyi bir fikir olacak.

Hangisi Daha İyi Hissettiriyorsa Onu Yapın.

Bu kahvaltı yapmayın demek değil tabii ki ama ’’yeni araştırmalar’’ bir tarafa bırakılacak olursa, vücudunuz için en iyiyi siz bilirsiniz. Ne iyi hissettiriyorsa onu yapın. Yemek ve egzersizlerle ilgili sağlıklı metotlara bakın ve hangisi daha çok işinize yarıyor gibi görünüyorsa onu yapmaya devam edin.


Kahvaltı Yapmalı Mı? Yapmamalı Mı ? : Google'da Ara
Kahvaltı Yapmalı Mı? Yapmamalı Mı ?


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
       

  DİŞ SAĞLIĞI İLE İLGİLİ DOĞRU


          Diş Sağlığı ile İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış   Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Recep Eşkar, birçok hastalığın

  KKANSERLİ HÜCRELERİ YOK EDEN MUCİZE


          Kanserli Hücreleri Yok Eden Mucize İçecek!   Pancar suyunun kansere karşı savaştığını biliyor muydunuz? Pancar suyu, Avrupa’da yılla

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Salı Çok Bulutlu Çok Bulutlu 15°C 6°C

Çarşamba Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 15°C 8°C

Perşembe Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 13°C 9°C           YORUMLAR

           ANKET
Aydın Büyük Şehir Belediyesi çalışmalarını başarılı buluyormusunuz?
% 33 √ Toplam : 43 - Evet Başarılı Buluyorum.
% 37 √ Toplam : 48 - Hayır, Başarısız Buluyorum.
% 10 √ Toplam : 12 - Bilgi Sahibi Değilim.
% 22 √ Toplam : 29 - Kararsızım. Ne Başarılı, Ne Başarısız.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim