Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
YILDIRIM MÜNİH GÜVENLİK KONFERANSINDA DERS VERDİ
AKŞENER İZMİR’DEN MEYDAN OKUDU
RUSYA’DAN ÇOK ÖNEMLİ İDDİA!
TAŞERONDA İLK LİSTELER AÇIKLANDI
AT AT BİTMİYOR


ŞEHİR HASTANELERİ RAPORU AÇIKLANDI - SAĞLIK - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
ŞEHİR HASTANELERİ RAPORU AÇIKLANDI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 12-02-2018 / 13-48

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Saglik Haberleri  
ŞEHİR HASTANELERİ RAPORU AÇIKLANDI

Şehir hastaneleriyle ilgili çalıştayın sonucunda bir rapor yayınlandı. Rapora göre ‘hasta olmaya’ yatırım yapılıyor.

TTB’ye göre hastanelerin yüksek maliyetinin faturası sağlık emekçilerine ve hastalara kesilecek. Rapora göre şehir hastanelerinin yüklü maliyeti halka kesilecek. Hastaneler ödeneksiz kalınca ve döner sermayenin gelirinde azalma olunca hastalardan ek ücret talep edilecek.

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğanın İsminin önündeki Türk kelimesinin kaldırılmasını istediği Türk Tabipleri Birliği (TTB), şehir hastaneleri ile ilgili yaptığı çalıştayın raporunu yayımladı. Rapora göre şehir hastanelerinin yüksek maliyeti hastalardan fazla ücret alınmasına, sağlık emekçilerinin çalışma koşullarının kötüleşmesine sebep oluyor, iş kazası ve sağlık hizmetinin kalitesizleşmesi tehlikesini beraberinde getiriyor. Raporda, şehir hastaneleri açılacak illerde mevcut hastanelerin kapanmaması için çaba harcanmasına ve sağlık emekçilerinin haklarının korunması gerektiğine de dikkat çekildi.

TTB’nin internet sitesinde yayınlanan rapora göre şehir hastanelerinin yüksek maliyeti hastalardan fazla ücret alınmasına, sağlık emekçilerinin çalışma koşullarının kötüleşmesine neden oluyor. İş kazası ve sağlık hizmetinin kalitesizleşmesi tehlikesini de beraberinde getiriyor.


Yüksek maliyetin faturası halka kesilecek
Şehir hastanelerinin yüksek maliyetinin faturası sağlık emekçilerine ve sağlık hizmeti alması gereken halka kesilecek. Rapora göre, hastenelerin ödenekleri yetersiz kalınca ve döner sermayenin gelirinde azalma olunca hastalardan ek ücret talep edilebilir, daha çok sağlık hizmeti tamamen ücretli hale getirilebilir, sağlık emekçilerinin çalışma koşulları kötüleşebilir ve gelirleri düşebilir. Şu an hizmet veren şehir hastanelerinde ise sağlık emekçilerinin çalışma koşullarının yeterince iyi olmaması iş kazası riskini arttırıyor ve sağlık hizmetinin kalitesinin düşmesine neden oluyor.

Şehir hastanelerinin getirdiği ve getireceği sorunlara karşı çözüm önerileri sunan TTB, siyasal iktidarın sağlık alanında yaşanan sorunlardan sağlık emekçileri sorumluymuş gibi göstermeye çalıştığına dikkat çekerek meslek örgütleri ve sendikaların bu algı yönetimini karşı mücadele etmesi gerektiğini söylüyor.

60 milyar doların üzerinde
Raporda, özel şirketlerle işbirliği içinde yürütülen şehir hastaneleri projelerinin maliyetine dikkat çekiliyor. Buna göre 18 projenin toplam bedeli 60 milyar doları bulabilir. Bunun yanında 32 proje öngörülmesi ve değişen döviz kuru nedeniyle maliyeti hesaplamanın zor olacağı ancak 60 milyar doların da çok üzerinde olacağı belirtiliyor.

Raporda şehir hastanelerine ayrılan ödenekler, hastanelerin ödemesi gereken yüksek kira bedelleri ve bunların hastanenin döner sermayesini nasıl etkileyeceği inceleniyor. Hekimler hastanelerde döner sermaye gelirinde azalma olmasından kaygılanıyor. Projeler çok büyük, kapalı alan fazla, kira ve hizmet bedelleri yüksek; bunlar maliyetleri artırıyor. Bu mali yükün diğer hastanelere ayrılan ödeneğin azalması, sağlık emekçilerinin çalışma koşullarının kötüleşmesi, gelirlerinin azalması ve hastalardan daha fazla ücret alınması gibi önemli sorunları beraberinde getirebileceğine dikkat çekiliyor.

Yatırım hasta olmaya yapılıyor
Şehir hastanelerinin maliyetinin incelendiği raporda TTB’nin dikkat çektiği bir başka önemli konu ise yatırımın koruyucu sağlık hizmetine değil hastaneciliğe, hasta olmaya yapılıyor olması. Bir başka nokta ise şehir hastanelerinin uzak ve ulaşımı zor yerlere yapılması. Bu durum şehir içindeki özel hastanelerin sayısını ve özel hastanelere talebi arttırabilir.
Şehir hastanelerinde sağlık emekçilerini bekleyen olumsuz koşulların incelendiği raporda ise hastanelerde çalışan sağlık personelinin eksikliklerine dikkat çekiliyor. Bu durumun hem iş kazalarını hem de sağlık emekçilerine şiddeti arttıracağı belirtiliyor.

Rapora göre sağlık emekçilerini ve onların hizmet verecekleri hastaları bekleyen tehlikelerden bazıları şöyle:

»Şehir hastanelerinin kapalı alanları modern hastane standartlarının çok üzerindedir. Bu büyüklük konsültasyonlara, acil hastalara ulaşmada önemli zaman kaybına yol açmaktadır. Hastaya ulaşma konusunda yaşanan zorluklar hastaların ve hekimlerin mağduriyetini artıracaktır.

»Şehir hastanesi olarak planlanmasına rağmen kimi şehir hastaneleri eğitim hastanesi görevini de görmektedir. Bu durum asistan eğitiminde yetersizlik ve sorunların daha da artmasına sebep olacaktır.

»Şehir hastanelerinde sağlık çalışanlarının çalışacakları birimler seçilirken onların bilgi, beceri ve deneyimlerine göre seçim yapılmamaktadır. Bu durum nitelikli sağlık hizmeti önünde bir engel olduğu gibi, sağlık çalışanlarının işlerine yabancılaşmasını da hızlandırmaktadır.

»Şehir hastanelerinde yazılım sorunlarının giderilememesi sağlık hizmetinin sürekliliğini engellediği gibi, başta hekimler olmak üzere hastalarla sağlık çalışanları arasında gerilimlerin yaşanmasına sebep olmaktadır.

»Özellikle radyolojik görüntüleme sisteminde yaşanan aksaklıklar, tomografilerin hizmet alımı yoluyla değerlendirilmesi birçok tıbbi hatayı ve gecikmeyi beraberinde getirdiği gibi sağlık çalışanlarının hedef haline gelmesini kolaylaştırmaktadır.

»Şehir hastanelerinde hasta ve yatak sayılarının artmasına rağmen aynı oranda hekim ve diğer sağlık çalışanlarının sayısı artmamıştır.

»AKP sağlık alanındaki sorunlardan sağlık emekçileri sorumluymuş gibi gösteriyor.

»Raporda “Siyasal iktidar ve yöneticiler sağlık alanında yaşanan sorunların hekimler ve diğer sağlık çalışanlarından kaynaklandığına yönelik bir algı yönetimi sergiliyor ve bunda da başarılı oluyorlar” diyen TTB, meslek örgütleri ve sendikaların algı yönetimine karşı mücadele ederek sağlık emekçilerini korumasının önemine dikkat çekiliyor.

***

TTB’nin sunduğu çözüm önerileri

“Kadroya geçirilecek taşeron işçilere şehir hastanelerinin açılmasıyla birlikte başka bir kurum ve şehir de çalıştırılabilecekleri bilgilendirmesi yapılmalıdır. Şehir hastanelerinde çalışan hekimlerin zorunlu mesleki sigortaları gözden geçirilmelidir. Bugüne kadar açılmış şehir hastanelerindeki sorun ve çözümsüzlükler kamuoyuyla paylaşılmalıdır. Şehir hastaneleri yerine nasıl bir hastaneciliği ve sağlık sistemini önerdiğimiz kamuoyuna sunulmalıdır.”

ttb.org


ŞEHİR HASTANELERİ RAPORU AÇIKLANDI : Google'da Ara
ŞEHİR HASTANELERİ RAPORU AÇIKLANDI


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SAĞLIK

  ŞEHİR HASTANELERİ RAPORU AÇIKLANDI


         Şehir hastaneleriyle ilgili çalıştayın sonucunda bir rapor yayınlandı. Rapora göre ‘hasta olmaya’ yatırım yapılıyor. TTB’ye

  TELEFONU OMUZA SIKIŞTIRMAYIN


          Bilgisayar başında çalışanlar yaşamının bir bölümünde boyun ağrısı çekebiliyor. Araştırmalar, Amerika’da 2 kişiden birinin her y

 

gram altın
           ..
 
TÜM YAZARLAR

Aydın Hava Durumu

Pazar Az Bulutlu Az Bulutlu 20°C 6°C

Pazartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 18°C 9°C

Salı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 16°C 9°C           YORUMLAR
MUSTAFA ŞENER

     İş Kazalarında her yıl binlerce vataandaşımız ölüyor. Suçlu ölen oluyor. Devlet Baba ne yapıyor. Denetim Mekanizması ...

TİMUR DALMAZ

     Her üç yazı da harika. Yazana ve sayfa editörüne teşekkür eder, kutlarız. ...

ALP KARTAL

     ŞİMDİ MİLLİYETCİ ÜLKÜCÜ HAREKETİN LİDERİ DEVLET BAHCELİ KİMİN SAFINDAYMIŞ GÖRDÜNÜZMÜ? HANİ CHP İYİ SP HDP İLE ...

EREN EFE.

     Referandumda Muhalefeti HDP PKK ile işbirliği yapmakla suçlayanlar Şimdi bu açıklamaya diyecekleri bir şey var ...

AYHAN ANİK

     Vurdum-duymaz ve bu görüntüleri çok karşılaşmaktayız. Iyiki varsinizi gözümüz kulagimiz ve vicdanimizin sesisiniz .Kaleminize yüreğinize sağlık. ...

M.HÜSEYİN OĞUZ

     En büyük kumpası ağlak adam yaptı..Kozmik odaya girildi..Bütün askeri sırlar yabancı istihbarat teşkilatlarına servis edildi..Bu yüzden ...


           ANKET
TÜRKİYE NASIL YÖNETİLMELİ
% 51 √ Toplam : 58 - PARLAMENTER SİSTEM
% 29 √ Toplam : 33 - BAŞKANLIK SİSTEMİ
% 2 √ Toplam : 2 - YARI BAŞKANLIK SİS.
% 19 √ Toplam : 21 - KARARSIZIM
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim