Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
BAKAN LYS’YE EL KOYDU
ERDOĞAN KARİKATÜRÜ YARGIYA TAŞIDI
İSRAİL SON KAPIYI DA KAPATTI
ADSP’DEN ÖZÜR GİBİ AÇIKLAMA
DEVLET KİRAYA ÇALIŞIYOR


AYDIN BAROSU VAHŞETE SESSİZ KALMADI - SİVİL TOPLUM - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
AYDIN BAROSU VAHŞETE SESSİZ KALMADI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 14-07-2017 / 12-14

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siviltoplum Haberleri  
AYDIN BAROSU VAHŞETE SESSİZ KALMADI

Aydın Barosu İnsan Hakları ve Kadın Hakları Komisyonu Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde 2 kişi, 9 aylık hamile kadına önce tecavüz edilmesi, sonra yanındaki 10 aylık bebeği ile birlikte kadını vahşice öldürülmesini kınayan bir basın açıklamsı yaptı.

Açıklama şöyle;

Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde 2 kişi, 9 aylık hamile kadına önce tecavüz etmiş, sonra yanındaki 10 aylık bebeği ile birlikte kadını vahşice öldürmüşlerdir.

Eşinin ve çocuğunun yaşamlarını korumak, onları yaşatabilmek için mülteci olmayı kabullenen bir baba eşiyle 10 aylık çocuğunun vahşice öldürülüşünün tarif edilemez acısı ile baş başa kalmıştır.

Bu vahşet hem ataerkilliğin hem de aylardır mültecilere yönelik genelleyici, karalayıcı aynı zamanda kışkırtıcı beyan ve haberler ile insani değerleri bir kenara bırakarak olayları değerlendirmenin sonuçlarından biridir.

Olayda dikkat edilecek diğer bir durum da öldürülen kadının kocasından intikam almanın aracı olarak kadın vücudu kullanılmasıdır. Kadının insan olduğunun kabul edilmesi, cinsel birer obje olarak görülmekten ve gösterilmekten bir an evvel çıkarılması, bunun için etkin çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu anlamda, sadece yasal caydırıcı düzenlemeler yeterli kalmamakta, beyinlerdeki kalıplaşmış düşünce ve yargıların kırılması için ciddi adımlar atılması gerekmektedir.

Bir düşünürün söylediği gibi: "Eğer çocuklar gerçek anlamda yurt severliğin ne olduğunu anlayacak biçimde eğitileceklerse, annelerin birer yurt sever olması gerekir." Kadınların akla uygun şekilde, fonksiyonel ve özgür insanlar olduğu topluma kabullendirilmedikçe bu vahşi saldırıların mağduru olmaya devam edeceklerdir.

Yaşanan olayın diğer boyutu ise; Mülteci krizidir. İnsanlık tarihi kadar eski ve hiçbir zaman çözülmemiş bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin yayımladığı rapora göre; dünyada her 122 kişiden biri savaş, baskı ve çatışma gibi nedenlerden evini terk etmek zorunda kalmaktadır. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 14. Maddesine göre;  "Herkes, zulümden kurtulmak için başka ülkelere iltica etme ve bundan yararlanma hakkına sahiptir." Yaşanan insanlık dramlarının yanında, mültecilere karşı ön yargılı, hoşnutsuz tutumlar ve söylemler ile insani değerler hiçe sayılmaktadır. İnsan hak ve hürriyetlerine yönelik düzenlemeler göz ardı edilmektedir.

Yeni bir statü ortaya çıkmıştır. ’Mülteci’ olmak... Sadece o ülkede yaşayan, yabancı olmaktan daha farklı, insanı insan olarak değerlendirmekten uzak bir anlam yüklenmektedir. Ülkeler arası politikaların, istilacı devletlerin sırf kendi ekonomik çıkarları için başka ülkelere silahlı müdahaleleri sonucu, insanlar evlerinden, yurtlarından olmakta, yaşanan olaydaki gibi insanlık dramları ortaya çıkmaktadır.

Bu durum devletlerin uluslar arası anlamda insan hakları sınavıdır. Salt yaşamlarını sürdürme çabasıyla başka bir ülkede yaşamalarında o insanların hiçbir suçu yoktur. Bu, geniş çapta devletlerin sorunudur. Devletlerin ekonomik politikalarından kaynaklı, insani değerler göz ardı edilerek,  istilacı tutumların beraberinde getirdiği silahlı çatışmalar, savaşlar önlenmeli, insancıl hukukun ilkelerine saygı gösterilerek, gerekleri uygulanmalıdır.

Asla yaşanmaması gereken bu vahşeti kınıyor, davanın yakından ve sonuna kadar takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz. 


AYDIN BAROSU VAHŞETE SESSİZ KALMADI : Google'da Ara
AYDIN BAROSU VAHŞETE SESSİZ KALMADI


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİVİL TOPLUM

  HERKES GÜVENLE SANDIK BAŞINA GİDEBİLİR


         Aydın STK Platformu Başkanı Veli TİRYAKİ, 24 Haziran’da yapılacak seçimlerle ilgili açıklamalarda bulundu ve herkesi oy kullanmaya davet etti. T

  DİSK’E İLK KEZ BİR KADIN


         Kani Beko’nun CHP’den İzmir’de milletvekili adayı olmasının ardından DİSK Genel Başkanlığına Arzu Çerkezoğlu seçildi. Devrimci İşçi Sendikaları

 

gram altın
           ..
 
TÜM YAZARLAR

Aydın Hava Durumu

Perşembe Sıcak Sıcak 35°C 22°C

Cuma Sıcak Sıcak 36°C 21°C

Cumartesi Sıcak Sıcak 39°C 23°C           YORUMLAR

           ANKET
TÜRKİYE NASIL YÖNETİLMELİ
% 57 √ Toplam : 79 - PARLAMENTER SİSTEM
% 27 √ Toplam : 37 - BAŞKANLIK SİSTEMİ
% 2 √ Toplam : 2 - YARI BAŞKANLIK SİS.
% 16 √ Toplam : 21 - KARARSIZIM
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim