Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
DAVUTOĞLNDAN ÖNEMLİ ÇIKIŞ
AĞRALİOĞLU İLK BASIN TOPLANTISINI YAPTI
O REKTÖR GÖREVDEN ALINDI
DOĞU AKDENİZDE KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ
THK Çağırsınlar, motor çalıştıralım


ERDOĞAN TESK KONGRESİNDE KONUŞTU - SİYASET - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
ERDOĞAN TESK KONGRESİNDE KONUŞTU
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 13-09-2018 / 22-09

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siyaset Haberleri  
ERDOĞAN TESK KONGRESİNDE KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Kurulu’nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı öncesi açıklamalarda bulundu. "Faiz konusundaki hassasiyetim aynı" diyen Erdoğan, "Özel bankalara ne oluyor? Yüzde 50’li faiz oranları size bir şey kazandırıyor mu? Böyle kazanç ancak eroin tüccarlarında olur" ifadesini kullandı.

“Türkiye’nin tercihi ve uygulamaları serbest piyasa ekonomisinden yanadır”

 

’AHİLİK MÜESSESESİ YAŞASAYDI, BUNLARI PALAYA VURURLARDI’

Erdoğan, esnaf ve vatandaşlara yönelik olarak "Döviz bahanesiyle, sattıkları ürüne hiç alakası olmadığı herhalde zam yapanlar iflah olmayacaklardır" dedi.

"Helali-haramı iflah olması mümkün değil" düşüncesini dile getiren Erdoğan, "Bunların ahilikle falan alakası yok. Eğer ahilik müessesesi yaşasaydı bunları palaya vururlardı" ifadesini kullandı.

“İHRACAT VE İTHALAT GİBİ DIŞARIYLA İŞİ OLMAYAN HİÇ KİMSENİN DÖVİZLE YOLU KESİŞMEMELİDİR”

Bu adımlar çerçevesinde bir kısım esnafı yakından ilgilendiren dövizle kira konusunu kökten çözeceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Bizim anlayışımıza göre ihracat ve ithalat gibi dışarıyla işi olmayan hiç kimsenin dövizle yolu kesişmemelidir. Bu ülkenin içindeki her işin kendi paramızla fiyatlandırılması, konuşulması, yapılması gerekiyor. Bu konuda gereken düzenlemeyi yaptık, uygulamayı başlatıyoruz. Bir başka önemli adımımız, kamuda her alanda ciddi bir tasarrufa gitmektir.”

“KAMUDA KULLANILAN ARAÇLARI HEM SAYI OLARAK HEM NİTELİK OLARAK SINIRLANDIRIYORUZ”

Cari harcamalar konusunda araçlardan binalara ve personele kadar geniş bir tasarruf tedbirini hayata geçirdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kamuda kullanılan araçları hem sayı olarak hem nitelik olarak sınırlandırıyoruz. Yine kirada bulunan kamu kuruluşlarının, birçok bakanlıklarımız, genel müdürlüklerimiz kiracı ve şu anda bakanlık sayımızın 16’ya düşmesiyle birlikte burada kazanılan tüm binaları yeniden değerlendirdik.  Planlaması yapıldı ve bundan böyle kiracı olunan yerlerinin hemen hemen tamamına yakınından çıkmak suretiyle onları da bu binalara taşıyarak buradan da çok ciddi bir tasarrufta bulunduk. Personel alımında da dikkatli davranıyoruz. Şu kadar kişi emekli oldu, tamam, emekli olduğu kadar kişiyi alabiliriz, ama daha fazlasını almayacağız. Böylece kamu harcamalarında mümkün olan en yüksek tasarrufu gerçekleştirerek bütçe dengesine katkıda bulunacağız. Yani israf ekonomisi değil, üretim ve verim ekonomisine geçiyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Yatırımlar konusunda da çok önemli kararlar aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Buna göre, elimizdeki kaynakları önceliği bitmeye en yakın projelere vererek çalışmaların ilerleme durumuna göre kademe kademe kullanacağız. Yüzde 100’e yakın hangi yatırım varsa öncelikle onları bitirmeye, yüzde 50’in üzerindekileri yavaş yavaş bitirmeye, ama ihalesi yapılmış, daha henüz doğru dürüst başlanmamış, oturup konuşup onlara başlamayacağız, onları şu anda bir kenara koyuyoruz, zira şu andaki durum bunu gerektiriyor. Ve bunlar da yatırımların nevine göre yeniden ele alınacak, onun için tüm bakan arkadaşlarımla dün kabine toplantısında bunları da konuştuk. Özel sektör yatırımlarını, kamu-özel iş birliği yatırımlarını, uluslararası yatırımları ise tüm gücümüzle teşvik etmeyi sürdüreceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üretim ve istihdam konusunda çok önem verdiklerini, bu doğrultuda gereken her türlü tedbiri almaya devam edeceklerini belirterek,  “İhracatımızdaki artış eğilimi, turizmdeki olumlu gelişmeler, fiyatlardaki nispi düşüyle belirli sektörlerin cazip hâle gelmesi, üretimi ve istihdamı destekleyen olumlu hususlardır. Attığımız adımların etkisini görmeye başladıkça, reel sektöre çok daha güçlü destek verme imkânı elde edeceğiz” dedi.

“FAİZ DENİLEN SÖMÜRÜ ARACINI KULLANMAYA ASLA ARACI OLMAYIZ”

Faiz konusundaki hassasiyetinin aynı olduğunu, değişen bir şey olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Merkez Bankası bağımsız ya, dolayısıyla o kendi kararını kendisi alır, ayrı. Ama bunun dışında özel sektöre ait bankalar var, bu bankalar neye göre hareket ediyor? Merkez Bankasının açıkladığı karara bakıyor, onlar da bu karara göre bakıyorsunuz ta 50’lilere varan şu anda faiz uygulaması var” şeklinde konuştu.

Böyle bir ortamda reel sektördeki yatırımcının yatırımlarını yapamayacağını, işletme sermayesini temin edemeyeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan “İçinizde böyle yüzde 50 karlılıkla kazanan, çalışan var mı? Bu ancak esrar, eroin tüccarlarında olur, normalde olmaz, bu gerçek ortada. Bu gerçek ortada olduğuna göre, faiz denilen bu sömürü aracını kullanmaya asla aracı olmayız, vesile olamayız” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK AVANTAJI, SORUNLARIN FİNANS KESİMİNDEN KAYNAKLANMIYOR OLMASIDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin en büyük avantajı, sorunların finans kesiminden kaynaklanmıyor olmasıdır. Bankalarımız şu anda tüm göstergeleriyle sapasağlam ayakta. Paranın ürkek olması, tabii ki finans kesimini aşırı ihtiyatlı davranmaya itiyor. Kur, faiz ve enflasyon dalgalanması istikrara kavuştukça, finans kesimi daha cesur hareket etmeye başlayacaktır” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Unutulmamalıdır ki, reel ekonominin yaşaması ve güçlenmesi, finans kesiminin varlığını tabii ki sürdürebilmesinin temel şartıdır, olacak ki finans sektörü olsun. Eğer reel ekonomi hayatta olmazsa, finans sektörü de olmaz. İngiltere’nin 1970’li yılların, Türkiye’nin de 2000’li yılların başında yaşadığı sıkıntıları atlatmasında finans kesiminin yapıcı rolünün çok önemli desteği olmuştur. Bugün de aynı yaklaşımla hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum, hareket edileceğini düşünüyorum” dedi.

“BUGÜN YAŞADIKLARIMIZIN NE 1994 NE DE 2001 KRİZLERİYLE EN KÜÇÜK BİR BENZERLİĞİ YOKTUR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Hedefimiz, üretimi, verimliliği ve tasarrufu esas alan bir ekonomik anlayışı yerleştirerek, yaşadığımız sıkıntıların üstesinden gelmektir. Böyle dönemlerin en önemli hastalığı fırsatçılıktır. Bankalar kredi faizlerini aşırı şekilde yükselterek ve kredi musluklarını kısarak reel sektör fiyatları şişirerek yangının üzerine âdeta körükle giderlerse, bundan herkes zararlı çıkar. Emin olunuz ki, nice fırtınaları atlatıp hedeflerine doğru yürüme başarısını gösteren Türkiye, bu dönemi de aynı şekilde geride bırakacaktır. Bugün yaşadıklarımızın, ne 1994 ne de 2001 krizleriyle en küçük bir benzerliği yoktur.”

Konuşmasının devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her iki kriz de, küresel değil, Türkiye’nin kendi dinamiklerinin ürünüydü. Bugün ise Türkiye’nin kendinden kaynaklanan bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Aynı şekilde, 2008 yılında, küresel finans krizinden kaynaklanan bir karamsarlık havası ortalığı kapladığında, bu kriz bizi teğet geçecek, demiştik. Nitekim sonraki yıllarda, 2009’daki kaybımızı katbekat telafi eden neticelerle yolumuza devam etmiştik.  Bugün de diyorum ki, bu kriz bizim krizimiz değildir. Bu yaşadıklarımız, bize zorla yamanmak istenen, özel olarak üzerimize atılmaya çalışılan sahte bir dalgalanmanın ürünüdür. Şayet devletiyle, özel sektörüyle, finans sektörüyle, esnaf ve sanatkârıyla sağlam durursak, bu dalganın üzerinden aşar, yolumuza çok daha güçlü ve hızlı bir şekilde devam ederiz” ifadelerini kullandı.

“Biz bugüne kadar Türkiye’ye ve Türk milletine hep inandık, hep güvendik, hamdolsun, ülkemiz de, milletimiz de bizi hiç yanıltmadı” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı:  “Bugün de en büyük gücümüz ve cesaret kaynağımız ülkemizin potansiyelidir, milletimizin dirayetidir. Esnaf ve sanatkârlarımızdan işte bu devasa gücün omurgası olarak, üretime, verimliliğe ve tasarruf üzerine kurulu ekonomi anlayışımıza sıkı sıkıya sahip çıkmalarını bekliyorum.”


ERDOĞAN TESK KONGRESİNDE KONUŞTU : Google'da Ara
ERDOĞAN TESK KONGRESİNDE KONUŞTU


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİYASET

  AĞRALİOĞLU İLK BASIN TOPLANTISINI YAPTI


         İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, 23 Haziran Seçimlerinde terörist başı Öcalan ve kardeşinin bizzat Cumhur İttifakının bir par&cce

  EGEMEN BAĞIŞ PRAG’A BÜYEKELÇİ ATANDI


         17-25 Aralık sürecinin ardından bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa eden eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın, Prag Büyükel&cce

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazar Sıcak Sıcak 41°C 24°C

Pazartesi Sıcak Sıcak 39°C 25°C

Salı Sıcak Sıcak 39°C 24°C           YORUMLAR
ERDEM TUNÇ

     Bakan Pakdemirli ağzından baklayı kaçırdı. Basın açıklamasında Türk Hava Kurumu Chp ile işbirliği içinde deyiverdi. ...

SELİN SEVER

     Sayın Bakan TSK nın ve THK nın uçaklarını yaşlı diye kiralamadığınızı söylüyorsunuz. Acaba Rus Helikopterlerin 60 ...

HASAN YILMAZ

     MAALESEF BU HASTALIK BİZDE HEPİMİZDE VAR. TOPLUM TEPKİ GÖSTERİYOR. PARTİ GENEL BAŞKANI ELEŞTİRİYOR. ETİK DEĞİL DEĞİL ...

EREN EFE

     Sayın Haberci arkadaş Üniversitelerde akraba atamalatını da görün. Eski ADÜ Rektörü Cavit Bircan Karısını atama yaptığında ...

VAHDET TÜRKOĞLU

     Hasan Bey yazınızı tek çırpıda okudum. hepsine katılıyorum. Eskiden tek tük olan yağma talan rant şimdi ...

KÜRŞAT GÜLER

     Ne Diyeyim eksik bile yazmışsın. Satılanlara ve Rannta kurban edilen doğaya mı yanayım, Türk Halkının vurdumduymazlığınamı? ...


           ANKET
BAŞKANLIK SİSTEMİNİ NASIL BULUYORSUNUZ?
% 46 √ Toplam : 56 - Başarı Buluyorum.
% 15 √ Toplam : 18 - Başarısız Buluyorum.
% 5 √ Toplam : 6 - Revizyon Gerekir
% 35 √ Toplam : 42 - Parlamenter Sisteme dönülmeli.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim