Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Baroya ‘Diyanet açıklaması’ için soruşturma izni
Babacan: Türkiye’de şu an ben mutluyum
AŞI TAKVİMİ NETLEŞTİ
İBB’de Bakanlık müfettişleri dosyaya el koydu.
ASTO GAZTECİLERE SALDIRIYI KINADI


Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler - Yükte hafif paha da ağır
Yükte hafif paha da ağır BU YAZININ EKLENME TARİHİ 03-07-2020 / 15:10 | BU YAZI TOPLAM 7423 KEZ OKUNDU.
   
ASUMANCA
asumandokuzlu@hotmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YÜKTE HAFİF PAHA DA AĞIR

  Geçenlerde televizyonda bir programda izlediğim bir profesör şöyle söylüyordu’’dünyadaki hastalık yapan tüm virusleri bir araya toplasanız, bu kadar insanı hasta eden virusleri tartsanız toplanda bir gram yapmaz.’’ İnanamadım. Mutlaka gerçektir, çünkü bilimsel bir açıklama yapıyordu. İstesek; dünyayı böylesine bir savaşa sokmak istesek ( bir dünya savaşına) sanıyorum, dünyanın yarısını bu savaşa anca dâhil edebilirsiniz. Oysa salgının haritasına baktığınızda dünyanın etkilenmeyen yeri, bu virusun etkilemediği ülke kalmadı.

   Ne virusmüş ama; yükte hafif paha da ağır. Görünmüyor, bulaşırken hissedilmiyor sinsi! Gram ağırlığı yok, ama bedeli çok ağır! ÖLDÜRÜYOR ÇOĞU ZAMAN VAR MI ÖTESİ? Dünyanın en gelişmiş silahlarının yapamadığı, yapamayacağı bir yıkım yaptı. Yıktı geçirdi insanlığı. Müstehak mı insanlığa? Evet müstehak! Bize müstehak. Biz, bize verilen bunca kıymetin değerini bilemedik çünkü insanlık olarak her şeyi, her yeri hor kullandık. Bize iyi yaşamamız için tüm güzelliklerin sunulduğu, verildiği dünyayı hor gördük, hor davrandık. Hele bizim ülkemizde.

   Ağaçlarımızı kesip, ormanları yok ettik. Hesler açtık vatandaşın karşı koymalarına, isyanlarına aldırmadan. Jeotermallerin doğamızı katletmesine izin verdik. Zeytinimizi, incirimizi sanki başka ülkelerden geliyormuş gibi en pahalı yedik. Giderek daha da pahalılaşacak öyle görünüyor manzara. Hiç acımadık göllerimize, nehirlerimize denizlerimize, dünyanın tek sahibi insanlarmış gibi hayvanlara eziyet ettik, bilmedik ki bu dünya onlarında dünyası. Ya da bilmezden geldik.  Doğa bağırıyordu aslında ama insanlık anlamamakta ısrar ediyordu. Ağaçları kestik, yerine betonlar diktik! Dünya mirası değerlerimize acımadan etrafına betonlar kondurduk! Bir şey zannettik bina yapmayı, tahmin edemedik doğanın bizi cezalandıracağını. En fenası da yaptığımız betonları en değerli icraat gibi sunduk. Birgün aç kalabileceğimizi tahmin edemedik.  Zeytinin,  incirin, her konuda tüm bizi besleyen unsurların ki bunlar; yiyeceğimiz, içeceğimizin haricinde mesela suyun bitebileceğini düşünmeden derelerimizi kuruttuk. Ruhumuzu besleyen kültürü, sanatı,  sanatçıyı yok saydık! Zannettik ki bu hep böyle devam edecek. Anladık ki şimdi böyle gelip böyle gitmiyormuş, böyle devam etmiyormuş! Doğa verdiğini şimdi geri alıyor bizden. KÜSTÜRDÜK! Sadece doğayı mı? İnsanları küstürdük, ilişkilerimizi bozduk, dostluklar yavanlaştı, her şey menfaate dönüştü. Kim, kimden ne kadar menfaat sağlıyorsa o kadar. Ne kadar ekmek o kadar köfte misali. Aldığımız kadar vermekle yetinmek, daha çoğunu istemek ya da vermeden almak istemek, dahası daima almak istemek. Doğa, sevgi ister, tıpkı insan gibi, tıpkı hayvanlar gibi, tıpkı eşyalar gibi. Bir eşyaya bile iyi davranmazsanız bozulur, uzun ömürlü olmaz. Sevmek, itina edilmek ister. Oysa biz öyle mi yaptık? Bir bakalım, nasıl hoyrat davrandık her şeye. En değerli dağlarımızı elin altın arayıcı hırsızlarına emanet ederek yok ettik. Güzelim akarsularımızı kuruttuk. Doğadan alacağımız değil, doğaya vereceğimiz kaldı. Acımasızca davrandık. Haksızlık ettik!

  İstanbul’da Bursa’da yaşanan seller insanları öldürdü. Neden mi? Sizin ağaç sevginiz (sevgisizliğiniz, doğaya düşmanlığınız, olabildiğine hoyrat davranmanız ) yüzünden. O kestiğiniz ağaçların hesabı vardı bizimle, onu geri aldılar. Bu son mu? Asla! Daha yeni başlangıç, işin daha başındayız bakalım bu hesapsız davranışlarımız yüzünden daha nelere maruz kalacağız? Siz hem yapıp, hem seyretmeye devam edin zavallı insanlara ödetin bedelini. Daha neler bekliyor gelecekte düşünmek bile istemiyorum yaptığınız bunca tahribattan sonra. Vatan kavramı, sevgisi olmadıktan sonra geçiniz! Ne yapsak boş!

  Salgın bir geldi pir geldi. Akıllandık mı? Hayır, hala aynı terane. Hafta sonu herkes dışarıdayken çevrenin halini görecektiniz. Sanki hiç salgın yokmuş gibi. Her şey eskisi gibiymiş gibi. Hele bir de piknik yerlerinde insanların yaptığı bıraktıkları atıkları ve pislikleri bilmem söylemeye gerek var mı? Biz hala eskisi gibiyiz de…………?

ARTIK DÜNYA ESKİSİ GİBİ DEĞİL GÖRÜNEN O Kİ HİÇBİR ZAMAN DA ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - YÜKTE HAFİF PAHA DA AĞIR

03-07-2020 - 15:10

 
2 - RAMAZAN DA SABAH EZANI ZAMANI

20-05-2020 - 00:15

 
3 - DERDİMİN İLACI

04-05-2020 - 22:35

 
4 - ÜÇÜ BİR ARADA BAYRAM RAMAZAN VİRÜS

23-04-2020 - 12:54

 
5 - BU DA GEÇER YA HU!”

08-04-2020 - 22:21

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 10 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
CEREN KUTLUAY

     Harika bir araştırma. Yazı çok değerli bilgileri içeriyor. Emeğinize sağlık. ...

VELİ

     Her şeye çeza kesen RTÜK Nerdesin. Bir işlem için emirmi bekliyorsun.... ...

ASTO STK PLATFORMU

     Toplumu Ayrımcılığa, Bölücülüğe, Irkcılığa sevkeden bu tarz insanların televizyonlara çıkartılmaması lazım. Konuşanlar kadar konuşmasına müsade edenlerde ...

VELİ TİRYAKİ

     Aydında çalışmalarını yakınen takip ettiğim güzel çalışmalara imza atan Hayvan Hakları Hareketi Derneği Başkanı Jale Koç ...

KÜRŞAT ALPEREN

     Bu dönem Can Dostları Kedilerimizin üreme dönemi bu demektirkki bir ay sonra beslenmesi gereken üç kat ...

HASAN ALİ UYAR

     Nereye gidecek bu işin sonu? Görmüyormusunuz Hergün birer birer sevdiklerimiz gidiyor. Yetkililer ne yapacaksaanız yapın. ...


           ANKET
İSTANBUL KANALI DEVLET PROJESİ MİDİR?
% 34 √ Toplam : 15 - DEVLET PROJESİDİR
% 60 √ Toplam : 27 - RANT PROJESİDİR
% 7 √ Toplam : 3 - FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim