Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
KARATAY: ZEYTİNYAĞI VE TEREYAĞ KİLO ALDIRMAZ
Erdoğan Reuters haber ajansına değerlendirmelerde bulundu.
ERDOĞANA 80 MİLYONA YENİ ZIRHLILAR
Suudi Arabistan’da petrol tesislerine drone ile
Usame Bin Ladin’in oğlu öldürüldü


Ajans 09/ Aydın Haberleri - NATO’DAN DEMİR ALMA VAKTİ !
NATO’DAN DEMİR ALMA VAKTİ ! BU YAZININ EKLENME TARİHİ 20-07-2019 / 10:51 | BU YAZI TOPLAM 923 KEZ OKUNDU.
   
BASINDAN SEÇTİĞİMİZ
aef@mynet.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
NATO’DAN DEMİR ALMA VAKTİ !

İyi yönetilemeyen S-400 alımı projesinde sistemin teslimat süreci başladı, yeni safhaya geçildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sistemin tam faaliyete geçişinin Nisan 2020’de olacağını söyledi. S-400’lerin hızla Temmuz 2019’da getirilmesi ama aktivasyon için 10 aya daha ihtiyaç duyulması başka şeyleri de akla getiriyor.

S-400 parçalarının gelmesiyle birlikte ABD de Türkiye’nin F-35 projesindeki varlığını resmen askıya aldı. Pentagon’a göre süreç Mart 2020’de tamamlanacak.

Taraflardan gelen açıklamalara bakılırsa her iki sürecin tamamlanması için yaklaşık 9-10 aylık zaman var.

Bunu S-400 ve F-35’ler krizinde pazarlıklar bitmedi olarak okunmalı. ABD ve NATO açıklamalarında yer alan Türkiye’nin değerli bir NATO üyesi olduğu vurgusu Türkiye ile ipleri hemen koparmadan önümüzdeki 9-10 ayda bir sonuç almanın hesabı.

Erdoğan yönetimi orijinal planlamadan çok önce S-400 sistemini getirmeye başlayarak ABD karşısındaki pazarlık kozunu yükseltmiş oldu. Ama hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını artık herkesin öğrenmiş olması gerekiyor.

S-400 sistemi tam aktive olsun olmasın, buna bağlı olarak Türkiye F-35’den çıkarılsın veya tekrar geri alınsın artık bazı şeyler eskisi gibi olamayacak.

Türkiye’nin F-35 projesinden çıkarılmasından daha fazla S-400 sistemi alması NATO’daki konumunu olumsuz etkileyecektir. Hatta Türkiye’nin NATO üyeliği sorgulanacaktır.

Daha net söyleyelim; artık Türkiye’nin NATO’dan çıkması çıkmaması konusu yeni tartışma konumuz olması kaçınılmaz.

Bunu da Rusya’nın önemli bir kazanımı olarak not edelim.

ABD’den gelen açıklamalara bakıldığında S-400’den Rus istihbarat platformu olarak bahsedilmesi ve NATO içinde birlikte çalışabilirliğin zarar göreceğinin belirtilmesi bunun net işaretidir.

S-400’lü Türkiye’nin NATO’nun ortak harekat ve tatbikatlarına davetinde gözle görülür bir düşüş yaşanacaktır. NATO ülkeleri kendi platformlarının TSK platformlarıyla bir arada çalışmasından kaçınacaktır. Bu da Türkiye’yi adeta kağıt üzerinde bir NATO üyesine dönüştürecektir.

Ancak harekat ve tatbikatlarda dışarıda tutulacak bir Türkiye bu muameleye razı olacak mı yoksa NATO’dan çıkmayı kendisi mi gündemine alacak göreceğiz ama alırsa bu tek adam yönetiminde sürpriz olmaz.

Türkiye’nin Batı ve NATO sistemine bağımlılığı entegrasyonu objektif verilerle değerlendirildiğinde ortaya çıkan bedel-maliyet Türkiye’nin NATO’dan çıkmasının çok kolay bir karar olmayacağını gösteriyor. Yani kısa vadede böyle bir karar çıkmaz. Tabi bu kurumsal karar süreciyle yönetilen bir Türkiye için geçerliydi.

Diğer taraftan bu bedel-maliyetin yanında Türkiye’yi hemen içine alacak, koruma ve destek sağlayacak kurumsal başka bir yapı, ittifak da yok. Şangay İşbirliği Örgütü ile Ortak Güvenlik İşbirliği Teşkilatı Türkiye’nin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak kurumsallaşmış kurallar ve değerler ittifakları değil. Dolayısıyla Türkiye için ciddi bir seçenek değil.

Güncel asker-politik resme bakıldığında,  S-400 alım kararının sistemin kazandırdıkları ve kaybettirdikleri, avantaj ve dezavantajları, maliyet ve bedellerinin,  askeri-savunma ihtiyaçlarının objektif verilerle analizinden sonra değil dar bir kadro hatta kişisel bir talimatla verildiği izlenimi vermektedir.

16 Nisan anayasasıyla Türkiye’nin savunma güvenlik ve dış politikasının anayasayla tek kişinin sorumluluğuna bırakılması hemen yarın NATO’dan çıkacağız kararının da gelmesini de kolaylaştırıyor.

ABD’nin tavrını biliyoruz. Net bir şekilde Türkiye’ye karşı ve düşmanca bir politika izlemekte, bunu da sahada fiilen uygulamaktadır. Bu süreçte en çok dikkat edilmesi gereken Rusya’dan gelen tahrik ve tazyiklerdir.

ABD ile aramızda oluşan ayrılığı tahrik edip Türkiye’yi askeri alanda destekleyeceğini ima eden, ihtiyacı olan sistemleri hemen karşılayacağını söyleyen Rusya’nın Türkiye’yi yönetenleri tabiri yerindeyse gaza getirip daha savunmasız ve muhtaç bir ortama sürükleyebileceği gözden ırak tutulmamalıdır. Rusya’dan sürekli olarak Türk liderliğini öven, Türkiye’nin hassasiyetlerini okşayan yandaş medyadakine benzer açıklamalar gelmesi çok manidar. 

Türkiye’yi yönetenler bu algı operasyonuna kanarsa "NATO’dan demir alma vakti geldi. Bismillah vira" kararını pek yakında duyarız. Vakitsiz hesapsız alınan demirle hedefsiz olarak denize açılan geminin meçhule gitmesine neden olunmasın. Çünkü Türkiye bunun kurumsal objektif analizini yapmış ve sonrasındaki rota ve hedefini henüz belirlemiş değil.

Halbuki Türkiye’nin sorunu NATO’dan ayrılmak ya da ayrılmamak değil. Milli güç unsurlarına dayanan milli politikalarla kendisinin üretmesi ve uygulayabilmesidir. Yoksa NATO’dan çıkmanız ilaç olmaz.

Eğer Türkiye S-400 alarak F-35’ten çıkarılmayı milli kurumsal politikalarla yaptıysa bundan sonra yapması gereken ara çözüm olacak Rusya/Çin’den ikinci sınıf uçaklar, eski versiyon füzeler almak değil kendi milli uçağını ve füzelerini üretmek, ekonomisini güçlendirmek ve ABD ile Rusya arasına sıkışıp kalmaktan kurtulmaktır.

 

Kaynak Yeniçağ: NATO’dan demir alma vakti geldi (!) - Cahit Armağan DİLEK

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - RAKAMLARLA SURİYE GERÇEKLERİ

13-09-2019 - 19:28

 
2 - EĞİTİMSİZ TOPLUMLARIN SONU TUTSAKLIK VE YOKSULLUKTUR

08-09-2019 - 12:36

 
3 - ATATÜRK VE İSLAMİYET

01-09-2019 - 12:41

 
4 - BİR İHANETİN PERDE ARKASI (GAP )

29-08-2019 - 19:11

 
5 - ASKERLER NEDEN İSTİFA ETTİ?

28-08-2019 - 00:49

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]  [ 32 ]  [ 33 ]  [ 34 ]  [ 35 ]  [ 36 ]  [ 37 ]  [ 38 ]  [ 39 ]  [ 40 ]  [ 41 ]  [ 42 ]  [ 43 ]  [ 44 ]  [ 45 ]  [ 46 ]  [ 47 ]  [ 48 ]  [ 49 ]  [ 50 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 250 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazar Az Bulutlu Az Bulutlu 32°C 17°C

Pazartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 33°C 17°C

Salı Az Bulutlu Az Bulutlu 31°C 18°C           YORUMLAR
SELİN AKAR

     Ülkemizin böyle Akademik ünvanlı öncülere ihtiyacı var. Kayıp annelerine ülkemizin her kesimi destek vermelidir. Her b..a ...

HASAN ALİ YILMAZ

     Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Yaptığınız toplum için çok değerli. Ekip harika gözüküyor..... ...

VELİ TİRYAKİ

     Ülkemizde Teröre insan kaynağını kesecek olan yine bölgenin insanlarıdır. Kayıp annelerinin bu insanca cansiparene mücadelesine Üniversite ...

CENK ÇAYIRLI

     Değerli hocam yaptığınız açıklma o kadar önemli ki Ülkemizde deve kuşu misali başlarını kuma gömüp susanlara ...

ERDEM TUNÇ

     Bakan Pakdemirli ağzından baklayı kaçırdı. Basın açıklamasında Türk Hava Kurumu Chp ile işbirliği içinde deyiverdi. ...

SELİN SEVER

     Sayın Bakan TSK nın ve THK nın uçaklarını yaşlı diye kiralamadığınızı söylüyorsunuz. Acaba Rus Helikopterlerin 60 ...


           ANKET
Önümüzdeki Süreçte Bir Erken Seçim Bekliyormusunuz.?
% 69 √ Toplam : 20 - 1- Evet Bekliyorum
% 25 √ Toplam : 7 - 2- Hayır Zamanında Yapılır
% 7 √ Toplam : 2 - 3-Fikrim Yok
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim