Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
ESKİ AKP’Lİ VEKİLDEN MİT’E AĞIR SORU!
DAVUTOĞLU: İktidar darbecilerle kol kola
Türkiye’de 17 kişi hayatını kaybetti
“15 TEMMUZ DARBESİNİN BİR NUMARALI DESTEKÇİSİ
M60T Tanklarının modernizasyon faaliyetleri tamamlandı


Ajans 09/ Aydın Haberleri - İNGİLTERE VE AMERİKA ARŞİVLERİ “SOYKIRIM YOKTUR” DİYOR
İNGİLTERE VE AMERİKA ARŞİVLERİ “SOYKIRIM YOKTUR” DİYOR BU YAZININ EKLENME TARİHİ 06-11-2019 / 15:05 | BU YAZI TOPLAM 3724 KEZ OKUNDU.
   
BASINDAN SEÇTİĞİMİZ
aef@mynet.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İNGİLTERE VE AMERİKA ARŞİVLERİ “SOYKIRIM YOKTUR” DİYOR

İSMAİL CİNGÖZ 

Suriye’de yaşanan olayların süreci incelendiğinde ilk günden itibaren tarafların da aktörlerin de sürekli saf değiştirdikleri görülmektedir. Bu aktörelerden PKK terör örgütünün Suriye yapılanması olan ve Salih Müslim idaresindeki PYD (Suriye Demokratik Birlik Partisi/Partiya Yekîtiya Demokrat) ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin yeri kuşkusuz ki farklıdır.

PYD/PKK, Mart 2016’da Suriye’nin kuzeyinde kontrolü altındaki bölgede tek taraflı olarak federasyon ilan ettiği zaman başta Suriye rejimi olmak üzere Suriye’nin Arap ve Türkmen grupları ile Türkiye ve ABD bu federasyonu tanımayacaklarını ilan etmişlerdi. Buna mukabil Batı Koalisyonu olarak tanımlanan kesim ise IŞİD/DEAŞ, El-Nusra ve El-Kaide gibi radikal gruplara karşı mücadele ettiği gerekçesiyle PYD/PKK’yı desteklemeyi tercih etmişlerdi.

İlerleyen zamanda ABD’de PYD/PKK’yı desteklemeye başlamış hatta en büyük destekçisi konumuna gelmiştir. Binlerce TIR dolusu silah ve mühimmat ile donatılan PYD/PKK terör örgütünün Türkiye’nin güneyinde kalan ve Fırat’ın doğusundan Irak sınırına kadar olan Suriye sınır hattında adeta devletleşmeye doğru giden bir sürecin yaşandığını gören Türkiye, 9 Ekim 2019’da kara harekâtı başlatmıştır. Harekât öncesinde ABD yönetiminin açıktan tehditlerine rağmen Türkiye geri adım atmamıştır. Donattığı PYD/PKK unsurlarının Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) karşısında direnemediğini gören ABD, 17 Ekim 2019 günü Başkan Yardımcısı Mike Pence ile bir heyeti Türkiye’ye gönderdi. Türk yetkililerle görüşen ve Türkiye’nin Suriye harekâtını müzakere eden ABD heyeti, ABD askerlerinin ve PYD/PKK’nın Türkiye’nin talep ettiği 30 km derinlikteki “Güvenli Bölge” dışına çekilmesini kabul etmek durumunda kalmıştı fakat Suriye sahasında geri çekilmek zorunda kalan ABD, bu defa “Sözde Ermeni Soykırım Tasarısı” ile Türkiye’ye karşı farklı bir hamle ile cevap vermiştir.

Askeri manada fiilen sahada savaşarak direnmeyi göze alamayan ABD, yaptırımlarla tehdit ettiği Türkiye’yi engelleyememiş olmasının ezikliğini kendi kirli tarihini[1] ve insanlığa karşı işlediği onlarca suç dosyasını[2] görmezden gelerek; Temsilciler Meclisi’nde, sözde “Ermeni Soykırımını resmi olarak tanıyan” yasa tasarısını onaylayarak kapatmaya çalışmıştır. 29 Ekim 2019 günü gerçekleşen ve Türkiye tarafından yok hükmünde kabul edildiği açıklanan oylama ile sözde soykırım tasarısını 11’e karşı 405 oyla, yaptırım yasa tasarısını ise 16’ya karşı 403 oyla kabul eden ABD Temsilciler Meclisi’nin tasarıları yakın bir zamanda ABD Senatosu’na sunulacak. Mevcut sonuçlar dikkate alındığında Senato’da da benzer bir durum yaşanması ihtimali nedeniyle Türkiye tarafından dikkatle takip edileceği muhakkaktır.

Temsilciler Meclisi’nde alınan kararın siyasi olduğu ABD’li Demokrat Vekil Steve Cohen’in oylamanın ardından “evet” oyu kullanmasına ilişkin olarak “Türkiye ABD’ye saygı duymuyor gibi görünüyordu” sözleriyle açıklamaya çalışması[3], kararın tarihi verilere göre değil, siyasi olduğunu göstermesi açısından önemlidir. Halbuki ABD karar alıcı mekanizmaları, Temsilciler Meclisi ile Senato üyeleri de çok iyi biliyorlar[4] ki sözde Ermeni Soykırım iddiaları koskoca bir yalandan ibarettir.

Birinci Dünya Savaşı’nın olağanüstü şartları yaşanırken cephe gerisinde masum sivil Müslüman ahaliye saldıran ve tebaası olduğu Osmanlı Devleti’ne karşı ayaklanarak düşmanla işbirliği yapan Ermeni komitacıların 06 Şubat 1915’te başlattıkları katliam ve saldırıların[5] durdurulabilmesi amacıyla dönemin şartları gereği uygulanmak zorunda kalınan tehcir nedeniyle soykırımla Türkleri suçlayan Ermenistan ile Batı’nın emperyalist devletlerinin, 1915 olayları ile ilgili ellerinde bulunan arşivlerini açmaya yanaşmadıkları bilinmektedir. Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada alınan karar ile ABD’de bu kervana takılan devletler arasında yer almıştır.

Sözde Ermeni Soykırımı olduğu yılları kısaca hatırlamakta yarar olacaktır;

30 Ekim 1918 Mondros Mütarekesi ile savaştan yenik olarak ayrılan Osmanlı Devleti toprakları İngiltere, Fransa, İtalya, Rusya ve Yunanistan tarafından işgal edildiği dönemde bir grup Osmanlı asker, siyasi ve bürokrat “Malta Sürgünleri” olarak bilinen ama gerçekte o dönemdeki tanımla “Ermeni Kırımı” suçlamasıyla göz altına alınmışlar ve Malta Adası’na götürülerek yargılanmak istenmişlerdir.

Osmanlı Hükümeti’nin Tehcir Uygulama Emirleri ve tehcir işlemleriyle ilgili bütün resmî belgeler İngiliz işgal kuvvetleri tarafından Londra’ya götürülmüştür. Belgeleri inceleyen İngiliz Yüksek Komiserliği, Malta Yargılamalarında kullanmak üzere delil araştırmaları yapmışlar ama suç niteliğinde somut delil bulamamıştır. Halen İngiliz arşivlerinde olan bu belgelerde aradığını bulamayan İngiliz Yüksek Komiserliği, sözde soykırım yalanları için önemli kanıtlar arasında gösterilen Arnold Toynbee’nin “Mavi Kitap” isimli kitapta bahsedilen iddiaları ciddiye alınmamıştır. Kaldı ki, ilerleyen yıllarda Toynbee kitabı kurgulayarak yazdığını itiraf edecektir[6].

İngilizlerin sözde soykırım için delil bulamamaları ve Türklerin yargılanabilmeleri için hukuki zeminin olmadığının anlaşılmaya başlaması üzerine İngiltere Savaş Bakanı Winston S. Churchill’in “Malta’da tutuklu Türklerin ilk uygun fırsatta serbest bırakılmaları” önerisini[7] kabul etmeyen İngiltere Başbakanı David Lloyd George ve İngiltere Dışişleri Bakanı Lord Curzon’un “Ermeni Kırımı” suçlamasıyla Türkler hakkında dava açılmasında özellikle ısrarcı oldukları görülmektedir.

Bütün araştırmalara rağmen aradıkları delilerin bulunamaması üzerine İngiltere Dışişleri Bakanı Lord Curzon tarafından 31 Mart 1921 tarihinde Washington Büyükelçisi Sir Auckland Campbell Geddes’e çekilen telgraf ile Amerikan arşivlerinde sözde Ermeni soykırımı için Türkleri suçlayabilecek ve kovuşturmaya yarayacak deliller bulunup bulunmadığı konusunda bilgi talep edilmiştir. Gelen 13 Temmuz 1921 tarihli cevapta “Amerikan arşivlerinde suç kanıtı belgelerin olmadığı, kaleme alınan bazı beyanların ise kişisel görüşlere ve dolaylı duyumlara dayalı olduğu” bildirilmiştir. Cevabın en önemli kısmı ise “Amerikan Dışişleri yetkililerinin verecekleri kanıtların hiçbir hukuk mahkemesi için yeterli delil niteliği taşımadığı için mahkeme önünde kullanılmasını arzu etmedikleri” özellikle belirtilmesi[8] çok önemlidir. İngiltere Hükümeti’nin bütün gayretlerine rağmen 1917 Ermeni tehciri konusunda Türkler sözde Ermeni soykırım yalanıyla suçlanamamış, aradıkları delil bulunamamış ve İngiliz Kraliyet Başsavcılığı tarafından “kanıt yetersizliğinden dava düşürülmüş” ve Türkler aklanmıştır.

Tarihi gerçekler böyleyken hukuki geçerliliği olmayan ama sözde soykırımın resmî törenlerle anılması, ABD hükümetinin sözde soykırımı inkara yönelik çabalarını reddetmesi ve en önemlisi de sözde soykırım gerçeklerinin(!) okul müfredatlarına alınması[9] uzun vadeli iki ülke ilişkilerini olumsuz etkileyeceği, gelecek nesillerin Türk düşmanlığı ile yetişecekleri düşünüldüğünde menfi etkilerinin daha fazla olacağı muhakkaktır. Dolayısı ile ABD Temsilciler Meclisi bütün gerçekleri, arşiv belgelerini bir tarafa iterek sırf siyasi ve hamasi olarak Barış Pınarı Harekâtı ile S-400 füze sistemleri alımı başta olmak üzere son yıllarda yaşanan olumsuz ilişkilerden hareketle tarihi bir yanlışlığa ve sorumluluğa imza atmıştır.

Ancak bir şey var ki bu vesileyle sormadan geçilmemelidir: Son olarak ABD’de oylanan ve Ermenistan’ın yıllardır durmaksızın her platformda ileri sürdüğü sözde Ermeni soykırımı yalanını kabul eden ülkelere karşı Türkiye ne yaptı? Ne yapmalıydı?

Genelleyerek birinci soru cevaplanacak olursa; Bir ülkede sözde Ermeni soykırımı konusu gündeme geldiğinde ve kabul edildiğinde Türkiye’den yetkililer tarafından; “Siz önce kendi karanlık tarihinize bakın” denildiği ve “bir süreliğine Türkiye büyükelçilerinin çağrıldığı, çağrılma nedeni ortadan kalkmadan sessiz sedasız tekrar gönderildiği”[10] görülmektedir. Türkiye ne yapılmalıydı? Öncelikle Türkiye proaktif davranmalıydı. Yıllardır böyle haksız bir ithamla karşı karşıya olan Türkiye, iç kamuoyuyla ve dış politikalarıyla hazırlıklı olmalıydı.

Birinci Dünya Savaşı’nda Balkanlar, Galiçya, Kanal, Filistin, Yemen, Hicaz, Kafkaslar, Çanakkale gibi birçok cephede savaşan Türk askeri dehşetengiz bir savaşın içerisindeyken, cephe gerisinde de aynı dehşet verici olayları Ermeni ve Rum çetelerinin masum halka, kadın-çocuk-yaşlı demeden saldırıları ile tecavüz ve katliamlarıyla da yaşattığı ders kitaplarında yeterince yer almadığı gibi dışişleri tarafından da uluslararası kamuoyuna yeteri kadar duyurul(a)madığı görülmektedir.

Ermeniler, Avrupalılar, Amerikalılar okullarında “1915 Ermeni soykırımı” diye ders görmektedirler[11]. Türkiye tarafından; Ermeni komitacılarının Zeytun’da katliamlara başladığı 6 Şubat 1915 tarihi “Ermenilerin Anadolu’da Müslüman halka yaptığı katliamların yıl dönümü etkinleri” düzenlenerek, Ermenilerin yaptıkları katliamların hafızalardan silinmemesi sağlanabilirdi örneğin. 22 Ekim 1975 günü, makineli tüfekli üç Ermeni ASALA üyesi terörist Viyana Büyükelçiliğine girerek, Büyükelçi Daniş Tunalıgil’i şehit ettiler. Ermeni ASALA terör örgütünün bu saldırısıyla 1980’lerin ortalarına kadar Türk diplomatlarına karşı silahlı ve bombalı saldırılar devam etmiştir. Çok sayıda Türk diplomat ve görevlinin şehit olduğu ASALA saldırılarında 21 farklı ülkede, Türk büyükelçiliklerine ve temsilciliklerine 100’den fazla silahlı saldırı düzenlenmesi unutturulmamalıydı. Olayların yaşandığı ülkelerde her yıl anma etkinlikleri uluslararası panellerle anılabilirdi.

Türk Hava Yollarının Paris Orly Havalimanı bürosuna 15 Temmuz 1983’te Ermeni ASALA örgütünün bombalı saldırısında katledilen siviller her yıl Paris’te anılabilirdi. 26 Şubat 1992 Hocalı Katliamı da Türk Dünyası başta olmak üzere uluslararası etkinliklerle dünyanın hafızasında diri tutulmalıdır. Dolayısı ile her 24 Nisan yaklaştığında “ABD Başkanı ne diyecek?” diye beklemek yerine yılın her günü, her vesileyle Türkiye karar alıcı mekanizmaları, Dışişleri ve Milli Eğitim Bakanlıkları, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) başta olmak üzere her kurum ve kuruluşuyla Ermeni Diasporasının yaptığı gibi çalışılarak uluslararası kamuoyu etkilenmeye çalışılmalı ve tarihi doğrular anlatılmalıdır.

Sonuç Olarak;

İngiltere, Malta Yargılamalarında; el koyarak Londra’ya götürdüğü Osmanlı belgelerinde, kendi arşivlerinde ve Amerikan arşivlerinde aradığı suçlayıcı deliller elde edemediği için sözde soykırımla suçladığı Türkler hakkında dava açılamadığı için yargılama yapamamış ve dava düşmüştür. Dolayısı ile uluslararası hukuka göre Türkiye aynı suçlamayla tekrar itham edilemez. Kaldı ki 12 Ocak 1951’de yürürlüğe giren Birleşmiş Milletler’in “Soykırım Suçunun Önlenmesine ve Cezalandırılmasına Dair Sözleşme” sinde tanımlanan hükümler, sözde Ermeni soykırım iddialarını kapsamamaktadır.

ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen tasarı, Türklerin sözde soykırımı yapmadığı gerçeğini elbette değiştirmeyecektir. Bilakis soykırıma uğrayan bizatihi Türkler, Anadolu’nun masum Müslüman halkıdır. Zira tarihi vesikalar Türkiye’yi suçlamamaktadır fakat alınan kararın iki ülke ilişkilerine büyük zarar vereceği kesindir. Türkiye, ABD’nin kirli tarihini, onlarca ülkede binlerce masum insanın katledilmesini ve en son Irak’ı işgali öncesinde kimyasal silah iddiasının yalan çıkmasını uluslararası kamuoyunda gündeme getirmeli ve hatta soykırımlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oylamaya sunarak misliyle karşılık vermelidir.

Türkiye karar alıcı mekanizmaları ABD’nin Suriye özelinde Ortadoğu politika ve planlarını çok iyi analiz etmelidir. Dolayısı ile doğru teşhis ile karşı hamlelerini yapmalıdır. Türkiye-Suriye sınırının 30 km derinliğine çekilen ABD ve PYD/PKK unsurlarının bu hat üzerinden Akdeniz’e ulaşabilme planını yakın bir zamanda uygulamaya koyacağı unutulmamalıdır. ABD’nin bu hamlesini Rusya’nın desteği olmadan engellemenin mümkün olmadığı hatırda tutulmalıdır.

Akdeniz’den Dicle-Fırat arasına uzanan sahanın denetim altına alınmadan İsrail’in kalıcı güvenliğinin sağlanmasının ve Büyük İsrail’e giden yolun mümkün olmadığından hareketle, ABD’nin bu minvalde hareket ettiği ayan beyan ortaya çıkmıştır. ABD, bu hamlesinin maliyetini de Irak ve Suriye petrolleriyle karşılarken Türkiye’yi sözde soykırım ile suçlayarak kendini kamufle etmeye çalışmaktadır fakat mızrak çuvala sığmamıştır.

Son Söz; Sözde Ermeni soykırımı iddialarını çürüten çok kıymetli eserler elbette ortaya konulmuştur. Ama kıymetli bilim adamı ve siyasetçi (1991-2002 yıllarında 3 dönem Milletvekili) Sayın Uluç Gürkan’ın, sözde Ermeni soykırımı yalanlarını İngiliz belgeleriyle çürüttüğü “Malta Yargılaması –Özgün İngiliz Belgeleriyle-” isimli kitabı Türkiye karar alıcı mekanizmaları, Büyükelçileri, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve dahi bütün ilgililerce (eğer okunmamışsa) mutlaka okunmalı, başucu kitabı olarak el altında bulundurulmalıdır. Bu yazımızda biz de ziyadesiyle yararlandık. Teşekkürler Sayın Uluç Gürkan Bey, emeğinize ve yüreğinize sağlık.

------------------------------------------

İsmail CİNGÖZ; Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı/M.Sc. – BULTÜRK Ankara Temsilcisi.

[1] İsmail CİNGÖZ; “Amerika’nın Kirli Tarihi”, Ticari Hayat Gazetesi, 17.04.2019.

[2] Haber 7; “Türkiye’yi Suçlayan ABD’nin Kanlı Tarihi: Siz Öldürmeyi İyi Bilirsiniz”, 02.11.2019.

[3] Sputnik; “ABD’li Demokrat Vekil Cohen: Türkiye ABD’ye Saygı Duymuyor Gibi Durduğu İçin Ermeni Tasarısına ‘Evet’ Dedim”, 01.11.2019.

[4] Arslan BULUT; “ABD Türkiye’ye Karşı Neden Saldırganlaştı?”, Yeni Çağ, 01.11.2019.

[5] Samuel A. WEEMS; “Ermenistan -Terörist Hıristiyan Ülkenin Sırları-“, İleri Yayınları, 2006.

[6] Uluç GÜRKAN; “Malta Yargılaması – Özgün İngiliz Belgeleriyle-”, ss.78, 83-84, Kaynak Yayınları, İstanbul, 2014.

[7] Uluç GÜRKAN; “Malta Yargılaması – Özgün İngiliz Belgeleriyle-”, ss.73.

]8] Uluç GÜRKAN; “Malta Yargılaması – Özgün İngiliz Belgeleriyle-”, ss.84-89.

[9] Deutsche Welle Türkçe; “Erdoğan’dan Soykırım Kararına Tepki: Tanımıyoruz”, 30.10.2019.

[10] Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU; “İzninizle Birazcık Acıtacağım”, Yeni Çağ, 31.10.2019.

[11] Yalçın BAYER; “Yalçın Bayer: Neden susuyoruz?”, Hürriyet, 27.04

İSMAİL CİNGÖZ  --- TİCARİ HAYAT GAZETESİ

ALINTIDIR  A.K

 


 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - ABD’YE KAÇAN ÇİNLİ VİROLOG...

14-07-2020 - 17:17

 
2 - LİBYA ÇÖLLERİNDE FORMASYON VE EYLEM OLARAK KABİLECİLİK

13-07-2020 - 11:36

 
3 - KATLİAMI UNUTMAYALIM..

11-07-2020 - 11:17

 
4 - BİLGİSAYAR İNSAN MI ??

10-07-2020 - 12:02

 
5 - SON DAKİKA HABERİ

08-07-2020 - 20:45

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]  [ 32 ]  [ 33 ]  [ 34 ]  [ 35 ]  [ 36 ]  [ 37 ]  [ 38 ]  [ 39 ]  [ 40 ]  [ 41 ]  [ 42 ]  [ 43 ]  [ 44 ]  [ 45 ]  [ 46 ]  [ 47 ]  [ 48 ]  [ 49 ]  [ 50 ]  [ 51 ]  [ 52 ]  [ 53 ]  [ 54 ]  [ 55 ]  [ 56 ]  [ 57 ]  [ 58 ]  [ 59 ]  [ 60 ]  [ 61 ]  [ 62 ]  [ 63 ]  [ 64 ]  [ 65 ]  [ 66 ]  [ 67 ]  [ 68 ]  [ 69 ]  [ 70 ]  [ 71 ]  [ 72 ]  [ 73 ]  [ 74 ]  [ 75 ]  [ 76 ]  [ 77 ]  [ 78 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 390 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SELİN SEVER

     Türkiyeyi Yugoslavyaya dönmedürecek bu yasa AYM den dönecektir... ...

VAHDET DEMİR

     Aydın İYİ Parti Demokratik bir seçime imza attı. Tüm İYİ Delegeleri bu Demokrasi şölene gösterdikleri ilgiden ...

EREN EFE

     Ülkem Yasaklar Ülkesi. Yaşasın İleri Demokrasi. Bu barolar çok oldu bölmek gerek ki sesleri çıkmasın. Sosyal ...

HASAN ALİ KAYABAŞI

     BARO Başkanlarımızın haklı mücadelesinde yalnız değilllerdir. AKParti kendi sonunu hazırlıyor. Bu düşüşün hızını artıracaktır.Bu yaptıkları Bölücülüğü ...

KÜRŞAT ALPEREN

     Hüseyin Reis yazılarını özlemişiz... Yazdıklarına katılıyorum. Bir ülkücü olarak başka bir yere gidemem ama bir çok ...

AYŞE SUNAL

     Yıllardır AK Partiye oy verdim. Ülkenin geldiği durum beni yeni arayışlara itti. İlk defa İyi Partide ...


           ANKET
COVİD-19 Tedbirlerinin gevşetilmesinin zamanlamasını nasıl değerlendirirsin.?
% 34 √ Toplam : 74 - 1- Çok Erken Buluyorum.
% 18 √ Toplam : 39 - 2-İktidar Doğru yapmıştır.
% 49 √ Toplam : 107 - 3-Benim için FARKETMEZ!
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim