Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
TÜRK BİLİM ADAMLARI COVİD 19 İZOLE
BU BELİRTİLER VARSA DİKKAT!
Türkiye’de can kaybı 574’e yükseldi
ÇAVUŞOĞLU 94 ÜLKEDEN YARDIM TALEBİ ALDIK
KAÇAK ÜMRECİLER YURDA GELMEYE ÇALIŞIYORLAR


Ajans 09/ Aydın Haberleri - İSTEYEN HERKES EVCİL HAYVAN BESLEYEBİLİR Mİ?
 İSTEYEN HERKES EVCİL HAYVAN BESLEYEBİLİR Mİ? BU YAZININ EKLENME TARİHİ 24-01-2020 / 17:14 | BU YAZI TOPLAM 503 KEZ OKUNDU.
   
Av.A.Erdem AKYÜZ
erdemak@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İSTEYEN HERKES EVCİL HAYVAN BESLEYEBİLİR Mİ?

 

 Apartman ve site gibi ortak toplu konutlarda kedi köpek gibi evcil hayvanları beslemek her zaman bir tartışma konusu olmuştur. Ortak konutu paylaşan bir kısım kat malikleri veya hissedarlar, beslenen hayvanlardan rahatsız olduklarını öne sürerek şikayetçi olurlarken, bu tip evcil hayvanları sahiplenen ve besleyen kişiler, bu karşı çıkışı, hayvan haklarına bir müdahale gibi görmüşlerdir.

Şimdiye kadar süregelen genel uygulama; kat mülkiyeti kanununa dayalı olarak yapılan “kat mülkiyeti yönetim planında” yer hükümlerin uygulanması ve evcil hayvan beslenmesinin, tüm kat maliklerince kabul edilmesi koşuluna bağlı tutulmakta idi. Yönetim planında, bağımsız bölüm ve eklentilerinde, kedi, köpek gibi hayvanların beslenmesi yasaklanmışsa, bu yasak her koşulda geçerli olacaktı. Eğer bu yönde bir engel yok ise, o zaman evcil hayvan beslemenin diğer kat maliklerine zarar verip vermediği incelenmekte idi.

Henüz kesinleşmemiş olsa bile Bursa Bölge Adliye Mahkemesi’nin bir kararı, bu konuya farklı bir görüş açısı getirmiştir.

MAHKEMEDEN İLGİNÇ İFADE

Dava konusu olayda; yönetim planında, bağımsız bölümlerde ve ortak yerlerde evcil hayvan beslenmesinin yasaklanmasına rağmen, bir bağımsız bölümde bu yasağa karşın köpek beslemek şeklindeki uygulamaya son verilmesi istenmiştir. Davalı taraf, beslenen hayvanın çevreye zarar vermemesi nedeni ile, köpeğin evden uzaklaştırılmasının istenmesinin, hakkın kötüye kullanılması olacağından davanın reddini talep etmiştir.

İlk derece mahkemesinde yapılan yargılamada; yönetim planında köpek beslenmesinin yasaklanmasına ilişkin hüküm bulunması, diğer site sakinlerinin beslenen köpekten ötürü rahatsız ve şikayetçi olmaları nedeniyle davanın kabulüne karar vermiştir.

Davalı taraf; yalnızca yönetim planında yer alan bu yasağın, evcil hayvan beslemeye engel olamayacağı nedeni ile davayı bir üst mahkeme olan Bölge Adliye Mahkemesine taşımıştır.

Bir üst mahkemenin kararı bu noktadan itibaren ilginç hale gelmiştir. Zira mahkeme, daha işin esasına girmeden önce; yargılamada tarafların istek ve itirazları ile bağlı kalınacağını, ancak dava konusunda, kamu düzenine aykırılık görülmesi halinde, tarafların iddia ve savunmalarını aşan bir incelemenin yapılacağını söyleyerek olaya girmiş ve dava konusu olayda kamu düzenini sarsan bir niteliğin bulunduğunu peşinen kabul etmiştir.

Birden çok ailenin oturduğu bir ortak konutta, yönetim planında yasaklanmasına rağmen köpek besleyen bir ailenin, bu eylemini yasaklayan mahkemenin kararında; kamu düzenini sarsan bir durumun varlığından söz edilmesi ilginçtir.

 Üstelik mahkeme, yönetim planında yer alan hükümlere uyulmasının gerektiğini ancak, planda yer alan hükümlerin; kanunların kesin hükümlerine, ahlaka, kamu düzenine, kişilik haklarına aykırı olması halinde, bu hükümlerin geçersiz olacağını ifade etmiştir. Yani bir ortak konutta, kedi, köpek gibi bir evcil hayvan beslemeyi yasaklayan sözleşme hükmünün; ahlaka, kamu düzenine, kişilik haklarına aykırı olup olamayacağının kapısını açmıştır.

Bu girişin ardından; apartman veya site gibi ortak konutlarda hayvan beslenmesini yasaklayan hükümlerin “hayvanların kişilik haklarına” aykırı olduğu sonucuna varmıştır.

HEMEN HAYVANSEVERLERİN KARŞITI BİR KONUMDA DÜŞÜNMEMEK VE SUÇLAMAMAK GEREKİR

Türk Dil Kurumu sözlüğünde “kişi” kadın veya erkeğe verilen genel ad, şahıs, insan olarak tanımlanmaktadır.

“Kişilik hakları” ise; kişinin toplum içindeki saygınlığını ve kişiliğini serbestçe geliştirmesini temin eden ögelerin tümü üzerindeki haklarıdır, denmektedir.

Hal böyle olunca; bir ortak konutta, yönetim planındaki yasağa rağmen, köpek beslenmesini meşru kılmak için “köpeğin kişilik haklarından” söz edilmesi doğru olmamaktadır.

Olaya bu açıdan bakınca, söz konusu kararı eleştiren kişiyi, hemen hayvanseverlerin karşıtı bir konumda düşünmemek ve suçlamamak gerekir. Söz konusu olan, ortak kurallara göre, birbirini rahatsız etmeden ve zarar vermeden ortak yaşamın kurallarına uymaktır.

Söz konusu kararda, UNESCO, Birleşmiş Milletler kararları, Anayasa ve Hayvan Hakları Beyannamesi gibi metinlerde geçen hayvan haklarına da değinilmiştir. Ancak burada söz konusu olan, hayvanların yaşam hakları değil, diğer tüm canlılar ve insanlar gibi, yaşam haklarının koşul ve sınırlarıdır.

Yargıtay’ın kesinleşmiş bir kararında yer alan “Kat maliklerini bağlayıcı sözleşme niteliğinde olan yönetim planında, bağımsız bölüm ve eklentilerinde kedi köpek gibi hayvanların beslenmesi açıkça yasaklanmış ise, bağımsız bölümde beslenen köpek, çevresine rahatsızlık vermemiş olsa dahi, uyuşmazlık halinde mahkemece yönetim planının hükmünün uygulanması zorunludur” hükmüne de yer verilmiş ancak uyulmamıştır.

Önemli olan husus, kamuoyuna yansıyan bu Bölge Adliye Mahkemesi kararının, henüz beninsenmemiş ve kesinleşmemiş olmasıdır. Bu bakımdan, uygulamanın bu kararda yer olduğu şeklinde bir inanca kapılmamak gerekir.

Avukat A.Erdem Akyüz

Odatv.com

 

ÜÇ NOKTA, BİR VİRGÜL

Sayın Yekta Güngör Özden, Sözcü Gazetesindeki sütununda 23.1.2020 günlü “ATATÜRK AYDINLIĞI” başlıklı yazısında “Toplum önderlikleriyle tanınan yurttaşlarımız” arasında “Hukukun Egemenliği Derneği Başkanı ve Bütün Dünya Dergisi yazarlarından, Ankara Barosu Avukatı A.Erdem Akyüz” diyerek bizim adımızı da vermiş olmasından ötürü duyduğum heyecanı ve Atatürk Aydınlığında bir kıvılcım olmaktan bile gurur duyacağımı ifade etmek isterim.
.. Daha önce alınan doğalgaz bedellerine, daha sonra gelen zam nedeniyle ek ve ilaveler yapılmasının, hukuka, yasalara uymadığını ve dava açılması halinde, eski alış veriş için sonradan yapılan zam ilavesinin iptal edileceğini ifade etmek isterim.
… Ege, Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde üste yaşanan seri depremlerin, kanal İstanbul’un yapılması halinde ne gibi felaketlere yol açacağının düşünülmesini isterim.
, vee Fetöcü bir generalin atanmasında kimin imzası varsa o sorumludur demesine rağmen isim açıklayamayan CHP temsilcisine ve Başkanlık sistemini kuran Sayın Erdoğan’ın parlamenter sisteme döneceğini ifade eden İyi parti başkanına akıl fikir dilerim.

A.Erdem Akyüz

Avukat ANKARA BAROSU

 

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - DEPREM VERGİSİ VAR MI ?

03-02-2020 - 10:14

 
2 - İSTEYEN HERKES EVCİL HAYVAN BESLEYEBİLİR Mİ?

24-01-2020 - 17:14

 
3 - DİKKAT DÇMYATA PİRİNCE GİDERKEN BULGURDAN OLMAYALIM

08-01-2020 - 12:53

 
4 - 2020 YILINDA TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNE YAPILACAK BAŞVURUDA PARASAL SINIRLAR

08-01-2020 - 11:47

 
5 - LİBYA HAREKATI VE ATATÜRK’ÜN BİR SÖZÜ

06-01-2020 - 20:59

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 151 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
VELİ TİRYAKİ

     Üniversiteler Akademik Bilim yuvalarıdır. Böyle Kalmalıdır. 3 dönem vekillik yapan şahsiyeti bulunmaz hint kumaşıymış gibi ...

DAVUT K

     Yokuş, “Sağlık Bakanı’nın da açıklamalarına baktığınızda hayatını kaybedenlerin genelini umrecilerimiz oluşturuyor. Bu vatandaşlarımızın vebali başta Diyanet ...

SELİN SEVER

     ÖLÜM Sayların açıklanması ve bu konuda şeffaflık çok güzel. insanlara moral oluyor. Ancak Bazı uzmanların bazı ...

EREN EFE

     Sayın Başkan Atatürkün Kurduğu partinin başkanı olarak Atatürkün kurduğu ve yönetimini teslim ettiği İŞ BANKASI ile ...

HASAN ALİ CENK

     Ispartada 260 vakanın 241 i umreci sorumluları istifa ettimi soruşturma açıldımı. Merak ediyorum. ...

ARZU CEPRELLİ

     İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de ...


           ANKET
KANAL İSTANBUL GEREKLİMİDİR?
% 20 √ Toplam : 18 - 1 Evet Gerekliidir.
% 55 √ Toplam : 50 - 2 Hayır Yapılmasın
% 26 √ Toplam : 23 - 3 Fikrim Yok
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim