Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
SÖKE İYİ PARTİDE MİTİNG GİBİ ADAYLIK
450 BİN SİVİL SINIRIMIZA DAYANDI
TÜRKİYE VİRÜS İÇİN TEYAKKUZA GEÇTİ
ÇİNDE CORONA VİRÜSÜ 17 CAN ALDI
EGE DE KORKUTAN DEPREM FIRTINASI


Ajans 09/ Aydın Haberleri - Malazgirt’ten Kocatepe’ye bir Türklük destanı
Malazgirt’ten Kocatepe’ye bir Türklük destanı BU YAZININ EKLENME TARİHİ 26-08-2019 / 12:53 | BU YAZI TOPLAM 1118 KEZ OKUNDU.
   
Eren EFE
erenefe@hotmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
MALAZGİRT’TEN KOCATEPE’YE BİR TÜRKLÜK DESTANI
Sultan Alparslan 26 Ağustos 1071’de Malazgirt ’te Anadolu’nun tapusunu Türkler’e aldı. Atatürk, 26 Ağustos 1922’de başlayan ve 30 Ağustos’da zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ile o tapuyu dünyaya tescil ettirdi.

Her ayı kahramanlıklarla dolu olan şanlı Türk tarihinde Ağustos ayının ayrı bir yeri vardır. Çünkü hem Türk hem de dünya tarihine yön veren iki büyük olay bu ayda meydana gelmiştir.

26 Ağustos 1071’deki Malazgirt Meydan Muharebesi ile Anadolu’nun kapılarını Türk Milleti’ne açan kahraman Türk Ordusu; 26 Ağustos’da başlayan ve 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ile “bu toprakların ebediyete kadar Türk Yurdu" olduğunu, dosta-düşmana haykırmıştır.

3290_10.jpg

BÜTÜN BİR ANADOLU’NUN TÜRKLEŞME SÜRECİ MALAZGİRT İLE BAŞLADI

Anadolu, Malazgirt’ten önce de Türklerin yaşadığı ve medeniyetler kurduğu bir yurttu. Anadolu’ya 5. asırdan sonra sürekli göçler yaşanıyordu. Fakat Malazgirt kendilerine yeni bir yurt, yeni bir umut, “yeni bir dünya” kurmak isteyen Türklerin beklentilerini karşılayan zafer oldu. Malazgirt Zaferi ile birlikte Türklere Anadolu’nun kapıları kesin bir şekilde açılmış ve bütün bir Anadolu’nun Türkleşme süreci başlamıştır.

TÜRK MİLLETİ’NİN YENİDEN DİRİLİŞİ: 26 AĞUSTOS 1922

26 Ağustos 1922 tarihi ise, hasta adam olarak görülen Türk Milleti’nin, tarihte yeniden doğuşunu müjdeleyen bir gündür. 1683’ten beri Viyana önlerinden geri çekilmeye başlayan ve sürekli toprak kaybeden bir ulusun, yeniden dirilmiştir. 

Var olma ile yok olma arasında kalmış bir milletin “yaşlısıyla-genciyle, kadınıyla-erkeğiyle” topyekûn şahlanışının destanıdır. Şehit Mezarlarının çiğnetilmediği ve Vatan Topraklarının işgal kuvvetlerinden temizlendiği, önemli bir virajdır. Türk Milleti’ni esaret altına almak isteyen emperyal ülkelere karşı verilen, milli bir mücadeledir. Bizi tarih sahnesinden silmek isteyen, Mondros Mütarekesi ve Sevr Planı ile “Türk’e Kefen Biçen” Batılı Devletlere vurulan, tarihi bir tokattır. 97 yıl önce Düvel-i Muazzama’ya karşı kazanılan, büyük bir zaferdir.

DÜNYANIN EN HIZLI TAARRUZU!

Büyük Taarruz “Türk Ordusu’nun günde ortalama 25 km. taarruz hızına ulaştığı” dünyanın en hızlı ve etkili taarruzudur. Tarihin en zor ve cüretkâr taarruz plânlarından birisi başarı ile uygulanmış ve 14 gün gibi kısa bir sürede Afyon’dan-İzmir’e kadar uzanan 400 km. mesafe düşmandan temizlenmiştir. Bu savaş Mustafa Kemal Paşa’nın Başkomutanlığında yapıldığı için “Başkomutanlık Meydan Muharebesi” olarak adlandırılmıştır.

izmire_giris.39.9.1922.jpg

MALAZGİRT’TEN KOCATEPE’YE BİR TÜRKLÜK DESTANIDIR YAŞANAN

Sultan Alparslan 26 Ağustos 1071’de Malazgirt ’te Anadolu’nun tapusunu Türkler’e aldı. Atatürk, 26 Ağustos 1922’de başlayan ve 30 Ağustos’da zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ile o tapuyu dünyaya tescil ettirdi. 

Bilge Kağan’ın “Ey Türk, üstte mavi gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe senin ilini ve töreni kim bozabilir ki? Titre ve kendine dön” sözü, Alparslan’ın "Size öyle bir Vatan bıraktım ki; ebediyen sizin olacaktır" sözü ve Atatürk’ün “Bu Memleket tarihte Türk’tü, bugün de Türk’tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır” sözü birlikte değerlendirilirse, Türk Milleti’nin tarih sahnesinde sonsuza dek kalacak ve daha nice medeniyetler kuracak derin köklere sahip olduğu anlaşılacaktır.

Malazgirt Zaferi’nin 948, Büyük Taarruz’un ise 97. yılında, bizlere bu bu mukaddes vatanı miras bırakan başta Sultan Alparslan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları olmak üzere, birinci Meclisimizin vekilleri, tüm şehitlerimiz ve gazilerimiz, dedelerimiz, ninelerimiz ve kahraman askerlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları Şad, mekânları Cennet olsun.

Kaynak: Fatih ERGİN / YENİÇAĞ

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - LİBYAYI KANA BULAYAN HAFTER KİMDİR

31-12-2019 - 21:58

 
2 - İBB MUSLUĞU KESTİ VE...

14-11-2019 - 00:34

 
3 - İBB MUSLUĞU KESTİ VE...

14-11-2019 - 00:34

 
4 - IKLİM KONTROLU MUMKUN MU?

11-10-2019 - 20:56

 
5 - 20 YIL SONRA İLK MAHKEMEYE ÇIKACAK

02-09-2019 - 22:39

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 85 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Cuma Az Bulutlu Az Bulutlu 11°C -1°C

Cumartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 15°C 1°C

Pazar Çok Bulutlu Çok Bulutlu 16°C 3°C           YORUMLAR
ASTO STK PLATFORMU

     Duyarlı 33 ressamı kutluyoruz.Ülkemizde kadına şiddetin tavan yaptığı Erkek şiddetinden yüzlerce kadınımızın katledidildiği ülkemizde umarız Farkındalık ...

VELİ TİRYAKİ

     Değerli Asuman Hanım yazınızı zevkle okudum. Tespitlerinize temennilerinize katılıyorum. hoş geldin... ...

EKREM ÇAM

     İyi Parti Aydında toplumsal karşılığını bulan güçlü bir parti fakat Parti yönetimi bunun farkında değil ...

ERDOĞAN ÇAM

     isabetli bir soru aylardır iyi partiye gönül verenlerin merakla bekledikleri sorular bakalım bunlara ne cevap verilecek ...

ZİYARETÇİ

     Tebrik etmek gerekir duygularımıza tercüman olmuş. İnsallah en kısa zamanda yanlışlardan dönülerek iyi parti hakettiği güzel ...

EREN EFE

     HALA Diyarbakır kaçak Elektrikte birinciliği koruyor. Bu hırsızların çoğuda beş vakit namaz kılıyordur. Diyanet vaazlerde Elektrik ...


           ANKET
KANAL İSTANBUL GEREKLİMİDİR?
% 18 √ Toplam : 8 - 1 Evet Gerekliidir.
% 71 √ Toplam : 33 - 2 Hayır Yapılmasın
% 13 √ Toplam : 6 - 3 Fikrim Yok
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim