Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
AKP’Lİ Şahin: AKP devleti ele geçirdi”
SEZGİN:Hibrid Bir Rejimden Otoriterliğe Kayıyoruz
Karamollaoğlu: Seçim sistemine güvenemiyorum
RUSYA DOMATESTE KOTAYI ARTIRDI.
Palandöken:Hazır kıyma yasaklanmalı


Ajans 09/ Aydın Haberleri - TARİHİMİZE IŞIK TUTACAK İZLER !..
TARİHİMİZE IŞIK TUTACAK İZLER !.. BU YAZININ EKLENME TARİHİ 11-01-2018 / 22:21 | BU YAZI TOPLAM 6613 KEZ OKUNDU.
   
Ahmet Kısa
ahmtkisa@hotmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TARİHİMİZE IŞIK TUTACAK İZLER !..

Yurdumuzun dağı taşı buram,buram eski çağlara ait kalıntılarla dolu kıymetini bilelim.Bunlar atalarımızın mirası değil gelecek nesillerimize ait emanetlerdir.Bu emaetleri tahrip etmeden ilgililere bildirmek hepimizin görevi olmalı ve genç bu bilinci aşılamayız.

Ahmet Kısa

 

Kars’ta Anadolu Tarihine Işık Tutacak Önemli Keşif:

5 Bin Yıllık Kaya Resimlerinde Türk İzleri :

Atatürk Üniversitesi Eski Çağ Tarihi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Kars’taki yüzey araştırmaları sırasında M.Ö. 3000-2000 yılları arası Türk kültürüne ait olduğu düşünülen kaya resimleri ile kurgan tipi mezarlara ulaştı. Prof. Ceylan, boynuna fotoğraf makinesi asıp, Anadolu’da Türk izlerini yok etmeye çalışanlar olduğu için bulguların yerini açıklamayacağını söyledi. Kars’ta Anadolu Tarihine Işık Tutacak Önemli Keşif: 5 Bin Yıllık Kaya Resimlerinde Türk İzleri

Anadolu’da Türk izlerini taşıyan milattan önce dönemlere tarihlenen yeni kaya resimleri ve kurgan mezarlar tespit edildi. 20 yıldır 1071 öncesi dönemlere ait Anadolu’da Türk izlerini araştıran Atatürk Üniversitesi Eski Çağ Tarihi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Alpaslan Ceylan yeni buluntuları Hürriyet’ten Ömer Erbil ile paylaştı.

Prof. Ceylan, Kars’ta bir dağın tepesinde tespit edilen, Anadolu tarihi açısından bilimsel öneme haiz buluntuların güvenliği sağlanmadan tam yerlerinin açıklanmayacağını söyledi.

Erken Neolitik döneme ait kaya resimleri Güney Özbekistan’da Zardur Kaman mağarasında ve Doğu Pamirler’de Sakta mağarasında bulunuyor. Güneye doğru Azerbaycan Gobustan kaya resimleri ve ülkemizde Hakkari Trişin kaya resimleri de birbirine yakın neolitik dönem kaya resimler olarak değerlendiriliyor. Uzmanlar kaya resimlerinde milattan önce dönemlerde yavaş yavaş belirginleşen bir üsluba doğru yöneliş gözlemlendiğini Türk kaya resimlerinde de hayvan üslubunun dikkat çektiğini söylüyor.

Anadolu tarihine ışık tutacak

Yaklaşık 30 yıldır Doğu Anadolu’da dağ taş demeden bilimsel yüzey araştırmaları yapan Ceylan bu yılki araştırmalarında Anadolu’da Türk izlerine ışık tutacak yepyeni bulgulara ulaştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle yürütülen Kars’taki yüzey araştırmaları sırasında M.Ö. 3000-2000 yılları arasına tarihlendiği tahmin edilen kaya resimleri ile benzer döneme ait olduğu düşünülen kurgan tipi mezarlara ulaştı.

"Puzzle’ın parçalarını toplayıp birleştiriyoruz"

Türk kültürüne ait kaya resimleri ve kurganların Anadolu tarihi açısından çok önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Ceylan, “Kurganlar için Kültür Bakanlığı’ndan kazı izni isteyeceğiz. Kaya resimlerini diğer Orta Asya ve Kafkasya’daki çağdaşları ile karşılaştıracağız. Analizlerle tam bir tarihleme yapılacak. Yeni buluntular Anadolu tarihine ışık tutacak. 20 yıldır Kültür Bakanlığı izni ile ondan önce de 10 yıl bağımsız olarak Doğu Anadolu’da araştırmalar yaptım. Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, İran ve Azerbaycan’da her yıl araştırmalar yapıyorum. Aslında bir bir puzzle’ın parçalarını toplayıp birleştiriyoruz. Her yıl yeni parçalar buluyoruz’’ dedi.

‘’İzler bilinçli olarak yok ediliyor’’

Daha önce bulunan Erzurum Cunni mağara resimlerinin tahrip edildiğine dikkat çeken Prof. Ceylan, bu nedenle yeni buluntuların koordinatlarını vermekten çekiniyor. Gerekli koruma önlemleri alınıncaya kadar yerlerinini gizli tutulacağını söyleyen Ceylan, “Anadolu’da Türk izlerini yok etmeye çalışanlar var. Boynuna fotoğraf makinası asıp kendisine araştırmacı süsü verenler yer tespiti yapıldıktan sonra gece bunları tahrip ediyorlar’’ dedi.

Kaynak. Batuhan Onedio Editörü

 

YAŞAYAN MÜZE

Anadolu Kültürünün Kaybolmaması ve Geleceğe Aktarılması İçin Fark Yaratıyorlar: Yaşayan Müze

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” programının sekizinci sezonunun 10.  Fark Yaratan’ı, Anadolu kültürünün deneyimlenerek yaşatılması ve nesilden nesile aktarılması için kurulan Yaşayan Müze oldu. Sema Demir halk bilimci bir akademisyen. Eşi Harun Demir ile birlikte Anadolu kültürünün kaybolmaması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışmalar yapıyor. Bu sebeple  2007 yılında Ankara Beypazarı’nda, Beypazarlılar’ın da desteğiyle, Yaşayan Müze’yi kurdu. Müzede ziyaretçiler, Anadolu’nun farklı yörelerine ait sözlü geleneklerle karşılanıyor. Hacivat ile Karagöz’den ebru sanatına, ıhlamur baskıdan ahşap oyuncak yapımına birçok gelenek ziyaretçilerin deneyimine sunuluyor. Bu şekilde, ziyaretçi seyirci olmaktan çıkıp, sergilenen gösterinin bir parçası haline geliyor. Ziyaretçilerin kültürü o an müzenin içinde yaşaması hedefleniyor.

Yaşayan Müze’ye ek olarak Sema Demir aldığı desteklerle 2016 yılında mimari bağlamda Türk-Anadolu kültürünü konu alan Anadolu Açıkhava Müzesi - Yaşayan Köy’ü kurdu. Yaşayan Köy’de Türkiye’nin yedi bölgesinden mimari öğeler, geleneksel meslekler, mutfak kültürü, giyim-kuşam, mevsimsel kutlamalar gibi sürekli ve geçici sergiler bulunuyor.

Sema Demir, Yaşayan Müze bünyesinde bir de Hamam Müzesi kurdu. Bu müze, Türkiye’nin ilk, dünyanın ise üçüncü hamam müzesi olma özelliğini taşıyor.  Yaşayan Müze, tüm bu birimleriyle binlerce yıllık Anadolu kültürünü nesilden nesile aktarmayı amaçlıyor. Aynı zamanda, üniversitelerin halk bilim bölümü öğrencileri için hem pratik hem de teorik anlamda bir laboratuvar işlevi görüyor. Yaşayan Müze, Beypazarlılar ve üniversite öğrencileri için bir istihdam imkanı sağlıyor. Ayrıca müzenin Beypazarı ve çevresinde onlarca gönüllüsü bulunuyor.

Yaşayan Müze kurulduğu günden bu yana 1 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı. Sema Demir, Anadolu’nun zengin ve köklü kültürünü sergilemenin ötesinde, ziyaretçisine bkültürü uygulama ve yaşatma olanağı veren bir müze hayaliyle yola çıktı. Yılda 200 binden fazla yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Yaşayan Müze’yi ve Yaşayan Köy’ü kurdu. Ankara’nın Beypazarı ilçesinde turizmin gelişmesine katkı sağladı. Türkiye’de müzecilik alanında farklı bir model oluşturdu. Hem

 

Anadolu kültürünün nesiller boyu  aktarılmasında hem de Beypazarlılar’ın hayatında kocaman bir fark yarattı.

ALINTI

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - İSTANBUL SÜTLÜCE’DE PATLAMA !..

20-01-2019 - 19:28

 
2 - KENDİ KENDİNİ ÜRETEN MAKİNELER GELİYOR!

18-01-2019 - 21:24

 
3 - ESKİ ZAMAN KAHRAMANI SAKALLI CELAL !..!..

10-01-2019 - 20:57

 
4 - BİR SANAYİCİDEN ALINTILAR !..

06-01-2019 - 13:38

 
5 - ESİR Mİ? ŞEHİT Mİ,? KAYIP MI? KİM BİLİYOR !..

03-01-2019 - 15:41

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]  [ 32 ]  [ 33 ]  [ 34 ]  [ 35 ]  [ 36 ]  [ 37 ]  [ 38 ]  [ 39 ]  [ 40 ]  [ 41 ]  [ 42 ]  [ 43 ]  [ 44 ]  [ 45 ]  [ 46 ]  [ 47 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 231 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Salı Çok Bulutlu Çok Bulutlu 15°C 6°C

Çarşamba Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 15°C 8°C

Perşembe Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 13°C 9°C           YORUMLAR

           ANKET
Aydın Büyük Şehir Belediyesi çalışmalarını başarılı buluyormusunuz?
% 33 √ Toplam : 43 - Evet Başarılı Buluyorum.
% 37 √ Toplam : 48 - Hayır, Başarısız Buluyorum.
% 10 √ Toplam : 12 - Bilgi Sahibi Değilim.
% 22 √ Toplam : 29 - Kararsızım. Ne Başarılı, Ne Başarısız.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim