Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Corona virüs paniği büyüyor: 210 ölü
MİLLETİMİZE SABIRLAR DİLİYORUZ
ŞEHİT SAYIMIZ ARTIYIR
TÜRKİYE BATIYA GÖÇMEN KARTINI AÇTI
CHP’Lİ YALOVA BELEDİYE BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI


Ajans 09/ Aydın Haberleri - GÖREVİNİ YAPAN BALIKESİRLİ ER.MUSA
GÖREVİNİ YAPAN BALIKESİRLİ ER.MUSA BU YAZININ EKLENME TARİHİ 17-10-2019 / 18:30 | BU YAZI TOPLAM 3131 KEZ OKUNDU.
   
Ahmet Kısa
ahmtkisa@hotmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GÖREVİNİ YAPAN BALIKESİRLİ ER.MUSA

14 Temmuz 1934… Kuşadası Kanabine koyunda Dipburnu karakolu erlerinden beşi pusudayken, saat 16.00 sularında ingiliz askerlerinden 4’ü çıplak olarak bir sandal ile kıyıya yaklaşırlar ve karaya çıkarlar. Askerlerimiz uyarı ateşi ve teslim ol çağrısı yaparlar. Savaştan yenik çıkmış ama hala bunu içine sindirememiş ve bunun verdiği eziklikle ara sıra bizim kıyılara çıkmaya ve taciz etmeye devam eden ingiliz askerlerine bu sefer bizimkiler acımazlar. Kaçanlardan üçü öldürülür diğeri kaybolur. Sandal Sisam adasında demirlemiş ingiliz Harp gemisine aittir.

Olay derhal kaymakam Dilaver beye iletilir. Kaymakam hemen Ankara’ya telgraf çeker. Başvekil ismet Paşa’dır. Ankara bütün ayrıntıları ister ve ancak uykusuz geçen bir geceden sonra 15 Temmuz’da ayrıntılı bilgi Ankara’ya geçilir.
Gazi Paşa ise Kızılcahamam’da idi. Fakat olayları saati saatine takip ediyordu.
Olayın üçüncü günü, yani 16 Temmuz öğleden sonrasına kadar, Kuşadası’nda kayda değer bir şey olmadı. Olmadı ama Ankara’nın bütün dikkatleri yine de oradaydı. Bu arada Kuşadası ve Ankara arasındaki telgraf tellerine ambargo konmuş ve haberleşmede aksaklık olmaması sağlanmış.
Aynı gün öğleden sonra saat 14.00 civarında bir ingiliz Harp gemisi Dipburnu’na gelir ve limanın 4 mil açığında durur. Akabinde kaymakam Ankara’ya telgraf çeker ve “Karaya çıkmalarına izin verelim mi?" diye sorar.
Ankara’nın cevabı kısa olur. "Gelen motoru yalnız liman reisi karşılasın. Siz telgrafhanede bulunun. Sadece liman reisiyle görüşsünler... " Ancak gelenler kaymakamla görüşmek istediklerini söylerler hatta ayaklarına çağırırlar. Ankara ile irtibat telgrafın yanı sıra manyetolu telefon ile de sağlandığından kaymakam derhal durumu arz eder Başvekil ismet inönü’ye.
Telefonun diğer ucundan gelen ses şöyledir : “Gazi Paşa Kızılcahamam’da, temas ediyoruz.”
Birkaç dakikalık beklemeden sonra şu cevap gelir. "Kaymakamımız liman dairesine gitmeyecektir. Kaymakamı ziyaret etmek istiyorlarsa, gelenleri Kaymakam Bey ancak kendi makamında kabul eder. Olayın nasıl cereyan ettiğini sorarlarsa, münasip bir şekilde bilgi verir."
iki ingiliz subayı ve iki sivil gelir kaymakamın makdıbına. Sivillerden biri iyi Türkçe konuşan bir rumdur.
ingiliz subayı askerlerinin kıyıya 50 metre kala denizde vurulduğunu iddia eder. Kaymakam ise olayın böyle olmadığını açıklar. Dur emrine itaat etmediklerini ve kanunlara göre bu kişilere ateş edildiğini söyler. iki saat süren bir tartışmadan sonra Amiral Londra Hükümeti’nden aldığını söylediği üç maddelik talimatı bildireceğini söyler ve şöyle der: “Londra Hükümeti Osmanlı Hükümeti’ne şu isteklerin bildirilmesini ister”
Dilaver Bey, burada kumandanın lafını keser o an: - Kumandan cenapları yanlış temas aramaktadırlar. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin temsilcisiyim. Osmanlı Hükümeti’nin değil... ingiliz, kızararak ve özür dileyerek "Türkiye Cumhuriyeti" olarak değiştirir lafını ve istekleri sıralar!
1- Öldürülen subayın cesedini aramak üzere ingiliz Donanması’na bağlı motorlar sahillerimize gelecekler ancak, bu araştırma sırasında kendilerine ateş açılmayacağı hususunda yazılı teminat verilecektir. 2- ingiliz bayrağına tarziye verilecek, ölen subayın ailesine zarar ve ziyan ödenecektir. 3- Subaylarını öldürdüğünü tespit ettikleri Balıkesirli er Musa, derhal yerinden alınarak cezalandırılacak ve verilecek ceza kendilerine bildirilecektir.

18 Temmuz günü saat 15.20 sıralarında, Sisam sahillerinin önünden 7 harp gemisi çıktı.. Bunlar ağır yolla Darboğaz’a doğru seyrediyorlardı… Hemen Ankara’ya bildirildi. Alay kumandanı ilhami de izmir Valiliği’ne bir rapor yollar. “RAPOR: Darboğaz’a geldim. Sisam önünde 4 kruvazör, 7 torpido var. Kruvazörlerden biri, ’Queen Elizabeth’tir. Cesedi aramak için yaptığım temasta, beni amiral gemisine çağırdılar. Gitmedim.”

Gazi Paşa, bütün bu olaylar sırasında Kızılcahamam’da bulunmaktaydı.. Ve gelişmeleri de saati saatine izliyordu.. ingiliz Donanması’nın tehditkar bir tavırla kıyılarımıza yaklaştığı kendisine iletilince, Ankara’ya ve Kuşadası’na bağlı hatlardan emretti:
"Kanuni vazifesini yaptığı anlaşılan Türk eri Balıkesirli Musa, yerinden alınamaz ve cezalandırılamaz. Gerekirse Musa için Britanya imparatorluğu ile hali mahasama (savaş) göze alınır... Kızılcahamam’dan şimdi Ankara’ya hareket ediyorum. Ege Bölgesi’nde kısmi seferberlik emrini veriyorum."

O dönemin Kuşadası Kaymakamı Dilaver Argun, Ata’nın bu çıkışı ile ilgili olarak sonradan şöyle konuşacaktır: "Bu emir, bu haysiyetli ses, beni ağlattı. Bütün yorgunluğumu alıp zütürdü. Genç bir kaymakam olarak, bütün benliğim gurur ve iftiharla sarsılıyordu. O günden bu yana birçok valilik ve müsteşarlıklarda bulundum. Atatürk’ün görev aşkını koruyan bu laflarını başka kimseden duymadım ve sözleri hiç unutmadım."

ingilizler’in davranışlarının ne olacağı beklene dursun, seferberlik emri de yerine getirilmeye başlandı.. Kuşadası halkının telaşa kapılmaması için gerekli uyarılar yapıldı.. Seferberlik emri madem ki Gazi Paşa’nın ağzından çıkmıştı, o halde en kısa zamanda yerine getirilecekti.. Öyle de oldu.. Kuşadası ve havalisinde, en ufak bir aksaklığa meydan verilmeden her şey tamamlandı..

izmir Müstahkem Mevki Komutanlığı birlikleri, Balıkesir’den 2. Kolordu ile Afyon’daki 1. Kolordu bölgeye doğru yola çıkar!
Karar kesindi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yöneten iktidar, “Er Musa için” dünyanın ‘kabadayısı’ ingiltere ile gerekirse savaşacaktır!
Bu kararlılık karşısında ingiliz elçisi, Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras’ı ziyaret etmek zorunda kalır. Atatürk’ün Bakanı, Atatürk’ten aldığı talimat üzerine Elçi’yi hiç konuşturmadan, “ingiliz askerlerinin bağımsız bir devletin topraklarında ne işi vardır?” gibi seri sorularla bunaltır... Tehdit için gelen Elçi, sonunda özür diler ve sorun böylece kapanır.

Ekin Topçuoğlu’dan

(Alıntıdır  Ayhan Anık / A.K.)


 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - NEFERTİTİ ?

27-02-2020 - 19:24

 
2 - HERA - KLEOPATRA ...

26-02-2020 - 22:56

 
3 - ÖZEL BİLGİLER…

25-02-2020 - 13:20

 
4 - HALA AÇIKLANAMAYAN 3 GİZEMLİ OLAY

23-02-2020 - 22:16

 
5 - AVRUPA’NIN GÖBEĞİNDE TÜRKLER

20-02-2020 - 13:34

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]  [ 32 ]  [ 33 ]  [ 34 ]  [ 35 ]  [ 36 ]  [ 37 ]  [ 38 ]  [ 39 ]  [ 40 ]  [ 41 ]  [ 42 ]  [ 43 ]  [ 44 ]  [ 45 ]  [ 46 ]  [ 47 ]  [ 48 ]  [ 49 ]  [ 50 ]  [ 51 ]  [ 52 ]  [ 53 ]  [ 54 ]  [ 55 ]  [ 56 ]  [ 57 ]  [ 58 ]  [ 59 ]  [ 60 ]  [ 61 ]  [ 62 ]  [ 63 ]  [ 64 ]  [ 65 ]  [ 66 ]  [ 67 ]  [ 68 ]  [ 69 ]  [ 70 ]  [ 71 ]  [ 72 ]  [ 73 ]  [ 74 ]  [ 75 ]  [ 76 ]  [ 77 ]  [ 78 ]  [ 79 ]  [ 80 ]  [ 81 ]  [ 82 ]  [ 83 ]  [ 84 ]  [ 85 ]  [ 86 ]  [ 87 ]  [ 88 ]  [ 89 ]  [ 90 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 450 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SEVGİ KURT

     İYİ Parti Bir kadının çıkıp yalana tolana kayırmaya kısaca kokuşmaya başkaldırışıdır. Kendi deyimiyle Çesurlar hareketidir. Ne ...

KÜRŞAT GÜLER

     Aydın BŞB Başkanımızı da toplantıda görmekten mutlu olduk. Aydında Afet ile ilgili bir çalışmasını görmedik. Umarız ...

SELİN SEVER

     Aydın İyi Partinin Kalesi İyi Partinin tabanını kucaklayacak bir yönetimle Aydında Birinci parti oluruz. ...

CEMİL KAYA

     Sayın Volkan bey Tabanın sesi olmuşsunuz biz bu soruları hep soruyoruz. Ama Cevap alamıyoruz....Teşekkürler... ...

ASTO STK PLATFORMU

     Duyarlı 33 ressamı kutluyoruz.Ülkemizde kadına şiddetin tavan yaptığı Erkek şiddetinden yüzlerce kadınımızın katledidildiği ülkemizde umarız Farkındalık ...

VELİ TİRYAKİ

     Değerli Asuman Hanım yazınızı zevkle okudum. Tespitlerinize temennilerinize katılıyorum. hoş geldin... ...


           ANKET
KANAL İSTANBUL GEREKLİMİDİR?
% 12 √ Toplam : 9 - 1 Evet Gerekliidir.
% 59 √ Toplam : 44 - 2 Hayır Yapılmasın
% 30 √ Toplam : 22 - 3 Fikrim Yok
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim