Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
BARO BAŞKANLARINDAN KOMİSYONA DÜĞME VE DİKİŞ
ŞİŞECAM BİR İLKİ BAŞARDI
TAVAS’TA BİR KEZ DAHA KAZANACAĞIZ.
ÇOKLU BARO YASASINI YAZAN ÖZDİLE SUÇ
DÜNYA PANDEMİ KARŞISINDA ÇARESİZ


Ajans 09/ Aydın Haberleri - FARKINDALIK VİRÜSÜ,
FARKINDALIK VİRÜSÜ, BU YAZININ EKLENME TARİHİ 25-03-2020 / 23:01 | BU YAZI TOPLAM 6327 KEZ OKUNDU.
   
Arzu ÖZER
ozer_arzu@mynet.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FARKINDALIK VİRÜSÜ,

Ölüm her an burnumuzun ucunda.

Birçok neden var ölümcül.
İş kazası, intihar, kanser, trafik kazası, şehitler, cinayetler…
Her gün binlerce insan ölüyor.

Jeotermaller, kurallara aykırı çalışıyor.
Birçok işletme atıklarını kural dışı nehirlere, denizlere akıtıyor. Ve biz o nehir ve deniz suları ile besleniyoruz. Yediğimiz, içtiğimiz her şey, soluduğumuz hava VİRÜS…

Ayrıca,
Sapıklık virüsü var.
Şiddet virüsü var.

Cinayet virüsü var.

Ceza olmadığı için hızla yayılan virüsler bunlar…

Gündemimiz Coronovirüs ama…

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya genelinde her yıl 5 milyon civarında grip vakası ortaya çıkıyor ve bundan kaynaklı ölümlerin sayısı 650 bini buluyorken, bizler sadece coronovirüs konusunda panik yaşıyoruz. Neden?

Hiçbiri Coronovirüs kadar ölümü gözümüze sokmadı. Dünyaca gündeme oturmadı. Bu virüsün herkesin evine ateş düşürme olasılığı yüksek. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyemedik. Eninde sonunda bize dokunacağını biliyoruz. Biliyoruz da nasıl önlemler alıyoruz? Karantina uygulaması yeterli mi? O da nasıl uyguluyoruz  belli değil.  Oraya gidersek coronovirüs bulaşır,  buraya gidersek bulaşmaz mantığında. Karantina da bile ikiyüzlüyüz. Benciliz.

Kullandığımız maskeler, eldivenler yollarda. Eldivenleri elimiz gibi kullanıyoruz. Değiştirme yok. Her işimizi yapıp, o eldivenle telefonumuzu elliyoruz, maskemizi düzeltiyoruz, yüzümüzü elliyoruz, çayımızı içiyoruz.  Sonra kadınlar tırnaklarından vazgeçmiyor. Uzatılan tırnaklarla yemekler yapılıyor. Yerlere tükürmekten vazgeçilmiyor. Her gün duş alınmıyor. 1 m kuralına uyulmuyor. Yine bildiğimizi okuyoruz.

Bu virüs bize kıtlık bilincimizin, panik bilincimizin yüksek olduğunu, toplum olarak çok bencilleştiğimizi fark ettirdi. Lafta hijyen olduğumuzu özde hiç de temiz olmadığımızı fark ettirdi. Bir toplumun temizlik ve medeniyet kültürü umumi tuvaletlerle belli olur. El yıkama alışkanlığımızın olmadığını olanlarda da yanlış ve eksik olduğunu fark ettirdi.

Hem korkuyoruz hem de yok etmekten vazgeçmiyoruz. Havayı temizleyecek doğa bırakmadık. Rantlar uğruna yok ettiğimiz doğa bize yardımcı olamıyor. Son dönemlerde dünyanın oksijeni olan orman yangınları çok fazla. (Ardından Aralık ayında ortaya çıkan çok hızlı yayıldığı söylenen virüsün anca dünyaya yayılması enteresan sanki) Her yer bina.  Kendi ayağımıza sıkıyoruz kimsenin umurunda değil.

Aralık-Ocak-Şubat 2020 hastaneler ağır grip vakasıyla dolup taşıyordu. Balık hafıza olduğumuzu bir kere daha fark ettirdi.

Beslenme konusuna gelince, beğenmediğimiz köy hayatına muhtaç kaldık. Organik sandığımız besinler kimyasal dolu. Hileli. Fast food derken pastane işi derken hazır yemek derken bağışıklık sistemimiz kalmadı.

Coronovirüsten daha çok, ölüm sebepleri var. Ocağımıza düşene kadar fark etmediğimiz. Ya da bizim ocağımıza düşmeyeceğinden emin olduğumuz. 

Umarım fark ederiz…

Her gün binlerce insan açlıktan ölüyor.(BM: Yeryüzünde her 10 saniyede bir çocuk açlıktan ölüyor.)

Her gün binlerce insan kanserden ölüyor. (Dünya çapında kanser teşhisi konulan vakaların ve kanserden ölen insanların sayısı artıyor. Bu veri, Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Merkezi’nin (IARC) yayınladığı rapora dayanıyor.

Rapora göre, 2018 yılında 18 milyon 100 bin yeni kanser teşhisi konması bekleniyor. Raporun 2012’de yayınlanan son sayısında bu rakam 14 milyon 100 bindi. 2012’de 8 milyon 200 bin kişi kanserden ölürken, Çarşamba günü yayınlanan raporda kanser nedeniyle 2018’de hayatını kaybedeceği tahmin edilen insan sayısının 9 milyon 600 bine çıktığı ifade edildi. Bu da 2018 senesinde her sekiz erkekten biri ile her 11 kadından birinin ölüm sebebinin kanser olacağı anlamına geliyor.)

 

Her gün kızamıktan binlerce kişi ölüyor. (Kızamık 2018’de 142 bin can aldı (En fazla ölüm; aşılanmayan 5 yaş altı çocuklarda. Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan rakamlara göre 2018 yılında kızamıktan ölenlerin sayısı 142 bin kişi. Dünya Sağlık Örgütü, kızamıktan ölenlerin çoğunun aşılanmayan beş yaş altı çocuklar olduğunu açıkladı.)

Her gün açlıktan binlerce insan ölüyor. (BM: Yeryüzünde her 10 saniyede bir çocuk açlıktan ölüyor)

Her gün obeziteden binlerce insan ölüyor.  (Obezite açlıktan çok ölüme yol açıyor

Lancet Tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre 2010 yılında 3 milyonu aşkın kişi aşırı kilonun yol açtığı hastalıklardan dolayı öldü.

Bu sayı, dünyada aynı yıl açlık yüzünden ölenlerin 3 misli.)

Her gün trafik kazalarında binlerce insan ölüyor. (Trafik kazalarına bağlı ölümler hem en zengin hem de en yoksul ülkelerde üst sıralarda yer alıyor. 2017’de 1,2 milyon kişi bu nedenle hayatını kaybetti.)

Burnu üstüne vazife olmayan konulara sokmak yerine burundan nefes alıp vermenin önemini farkettik... 

Her gün AIDS’den binlerce kişi ölüyor. (35 milyon kişi AIDS’den öldü. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Doyuk Kartal, 1981 yılından bu yana 35 milyon kişinin AIDS’den öldüğünü söyledi.)

Dünyada kadın cinayetleri : (BM’ye göre bir yılda dünya çapında 87 bin kadın öldürüldü. Edilgen “öldürüldü” dilini bırakırsak, “87 bin katil erkek var” anlamına geliyor. Dünya Bankası tahminlerine göre dünyada tam 1 milyar kadın, erkek şiddetine karşı savunmasız, korumasız. Yani en az 1 milyar erkek potansiyel şüpheli.)

Her gün sayısını bilmediğimiz şehitlerimiz var.

ARZU ÖZER

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - CANDAN ÖTE CANLAR İÇİN…

29-06-2020 - 13:46

 
2 - FARKINDALIK VİRÜSÜ,

25-03-2020 - 23:01

 
3 - RAHMETLİ.....

14-01-2020 - 23:01

 
4 - AMA AMA DERKEN AMA (KÖR) OLMUŞUZ…

02-09-2019 - 23:03

 
5 - TAKTİK DEĞİŞTİRMEK GEREKLİ

28-08-2019 - 11:59

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 15 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
KÜRŞAT ALPEREN

     Hüseyin Reis yazılarını özlemişiz... Yazdıklarına katılıyorum. Bir ülkücü olarak başka bir yere gidemem ama bir çok ...

AYŞE SUNAL

     Yıllardır AK Partiye oy verdim. Ülkenin geldiği durum beni yeni arayışlara itti. İlk defa İyi Partide ...

SELİN SEVER

     PARTİ içerisinde kadın ve gençlerin sayısının artması partinin değişimi ve gelişimi için önemli bir unsurdur. Ancak ...

ALİ SÜLÜK

     Çok haklısın kardeşim . ...

ALİ SÜLÜK

     Volkan bey yazılarınızı takip ediyorum.Doğru tespitlerde bulunuyorsunuz.Belki şu anki yönetim bile yaptığı hataların farkında değil.Biraz olsun ...

KÜRŞAT GÜLER

     Prof. Dr. Erhan Erkut, rektör atamalarına Twitter paylaşımlarıyla tepki gösterdi. Erkut, 6 rektörün endeksli dergilerde toplam ...


           ANKET
COVİD-19 Tedbirlerinin gevşetilmesinin zamanlamasını nasıl değerlendirirsin.?
% 29 √ Toplam : 45 - 1- Çok Erken Buluyorum.
% 25 √ Toplam : 39 - 2-İktidar Doğru yapmıştır.
% 47 √ Toplam : 72 - 3-Benim için FARKETMEZ!
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim