Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
TDB: Meslek Birliklerine Dokunma!
BERBEROĞLU KORONAVİRÜS KAPSAMINDA TAHLİYE
CHP’li Katip Üye karar metnini yırttı
AKŞENER BERBEROĞLUNA SAHİP ÇIKTI
ERDOĞAN TALEPLERİ BOŞ BIRAKMADI


Ajans 09/ Aydın Haberleri - BU DA GEÇER YA HU!”
BU DA GEÇER YA HU!” BU YAZININ EKLENME TARİHİ 08-04-2020 / 22:21 | BU YAZI TOPLAM 1224 KEZ OKUNDU.
   
ASUMANCA
asumandokuzlu@hotmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BU DA GEÇER YA HU!”

 

Herkes gibi kendime bir dünya yarattım evde.

Malum; misafir gelen virüsümüz yüzünden hepimiz kendi evlerimize misafir olduk. Hiç bu kadar uzun süre evde oturduğumu hatırlamıyorum. İyi de oldu bir bakıma, evimi seviyor ve daha iyi tanıyorum her köşesini. Ciddi ciddi dışarıya çıkmıyoruz, kendi sağlığımız adına. Ama özlemler insanı daha çok yoruyor dışarıya çıkmaktan, daha çok hem de. Eskiden nüfus sayımlarında evden çıkma yasağı olurdu, o gün, akşama kadar evde oturmak zorunda kalırdık. Topu topu sekiz, dokuz saat boğulur gibi olur, yasak bitince herkes sanki hapisten çıkmış gibi sokaklara dökülür, hep sokakta zaman geçiriyormuşuz gibi eve girmek istemezdik. Şimdi, onun ne kadar küçük sıradan bir deneyim olduğuna şahit oluyoruz. Çünkü bu karantina durumunun ne zaman bieceği bile belli değil.

   Kızımın bir işi varmış Aydın da ’’ hemen gelip gideceğim anne, belki seni bile göremem gelmemem lazım’’ dedi. Ben de ‘’kızım sana hazırladığım, vereceğim birşeyler var kapıdan al da git’’ dedim. Hemen ona vereceğim ne varsa annelik duygusuyla alelacele hazırladım. Ne varsa koydum aklıma gelen sanki izmir de yok gibi. Kızım geldiğinde kapıyı açtım, bir refleksle ona doğru bir adım attım. Ama bir anda geri çekildim çünkü biliyordum ki yasaktı sarılmamız. Öyle olması gerekiyordu. Onun yüzünde maske, ben de öylece kalakaldım. İkimizin de gözleri yaşardı epey olmuştu görmeyeli, özlemiştim onu, o da beni. Ama sarılamadık birbirimize. Aynı mahşer tabir ettikleri gibi, mahşer yeri sanki. Herkes kendinden sorumlu. Kendi canından sorumlu. O kadar üzüldüm ki…

   Hacıbabam ( dedem ) geldi aklıma evimizde küçük seramik bir tabak vardı duvarda asılı, üzeri Türk geleneksel elişi deseni olan, tam ortasındada osmanlıca bir yazı vardı. Hacıbabam osmanlıca okurdu. Bazen canı sıkıldığında onun karşısına geçer, iki kolunu arkada elleriyle kavuştutur ve yüksek sesle ‘’bu da geçer yahu!’’derdi. Neden öyle yaptığının daha çok farkındayım şu sırada. Şimdi bunu, televizyonlarda çıkan profesörlerin, hocaların ağzından, bazı hekimlerden de duyuyorum’’bu da geçer yahu’’ evet geçecek, bu da geçecek ancak iz bırakarak geçecek. Hem de çok derin izler bırakarak geçecek. Ananın evladından, evladın anasından korktuğu bir dünya yarattılar baksanıza. Bunu insanlar yaptı. İnsan sıfatında ki yaratıklar yaptı. İnsan yaptı, yine insan ödüyor bedelini. Hem de, birkaç canavar devlet birkaç canavar ruhun istemesiyle dünyanın geldiği hale bakar mısınız? İçler acısı hale geldik özgürlüklerimiz kendi elimizle bir virüse teslim edildi.

  Vatandaş çok şeyin farkındaydı da en azından biz de değerini bilmediğimiz bir şeylerin ne kadar değerli ve değerli sandığımız bazı şeylerin hiç değeri olmadığını inşallah anlamışızdır. Çünkü virüsün karşısında hiç hesaba katmadığımız bir şeyler direnemiyor.

İNSANOĞLUNUN NE KADAR ACİZ OLDUĞUNUN DA BİR GÖSTERGESİDİR BU ASLINDA…

 Virüs nedeniyle ihracatın ve ithalatın yasaklanmasıyla ülkem inşallah kendi tarımına, hayvancılığına dönecek ve üretmeye başlayacak dolayısıyla ihraç edemeyeceği için ülkemin kıymetli ürünleri kendi vatandaşımıza kalacak. O dışarıdan gelen ne idüğü belirsiz ithal malları ülkeme giremeyecek, ne güzel, ama çiftçiyi görürsek, atlamazsak çünkü pazarlarda her şey ateş pahası. Bir müddet sonra ekilip biçilemeyeceği için her şey karaborsaya düşebilir. Dikkatimi çekmeye başladı pazarlarda eski bolluk bereket yok şu sırada, eski kalabalıklarda.

  Altın aramalar bitecek. Altının insan hayatına hiç bir katkısı olmadığını inşallah anlamış oldunuz. Yenmeyeceğini, içilmeyeceğini, karın doyurmayacağını anlamış oldunuz. Jeotermaller zannımca çalışamayacak. Zeytinlerimiz, incirlerimiz kurtulacak. Çalışırsak toprağa eski önemi verirsek toprağımızı, doğamızı kurtarabileceğiz.

Belki de bu iş yüzünden ağzının suyu aka aka altın arayacağız diye ülkemizi delik deşik eden yabancı sermayeler ülkemizi terkedecek. Zaten defolup gitsinler.

 Küçümsediğimiz insanlar, hergün kilometrelerce yol yapan kuryeler suçsuz yere dövdüğümüz, öldürdüğümüz doktorlar, market çalışanları, polisler ve daha birçok kimse önceden belki varlığını umursamadığımız insanların hepsinin mutlaka birbirine ihtiyacı olduğunu, küçümsememek gerektiğinin farkında olmayı öğretti bize.

Yeter ki insanımız kurtulsun bu illetin pençesinden en az zayiatla aşalım bu salgını, bütün dileğim bu. Belki de Dünyayı kasıp kavuran böyle bir felaketin insanlığa büyük faydası oacak sabredelim, neler geçmedi ki!

BU DA GEÇER YA HUU!

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - RAMAZAN DA SABAH EZANI ZAMANI

20-05-2020 - 00:15

 
2 - DERDİMİN İLACI

04-05-2020 - 22:35

 
3 - ÜÇÜ BİR ARADA BAYRAM RAMAZAN VİRÜS

23-04-2020 - 12:54

 
4 - BU DA GEÇER YA HU!”

08-04-2020 - 22:21

 
5 - EN BÜYÜK ÖZGÜRLÜK SAĞLIKMIŞ

01-04-2020 - 23:33

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 9 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
AHMET CAN

     Sayın Cumhurbaşkanımız Ülke ekonomisini düze çıkarmak için mücadele ederken Diyanet arkadan hançerlemekmi istiyor. Başkan senin amacın ...

CENAP KAYAALP

     Vatan ne Türkiyedir Türklere, ne Türkistandır; Vatan büyük ve Müebbet bir ülkedir. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE... ...

HASAN ALİ KURTULMUŞ

     Akşam Güneşi Reşat Nuri Güntekin tarafından yazılan sosyal aşk dalında,platonik bir aşkla ilerleyen duygu yüklü bir ...

SENEM BOZKURT

     Be Densiz Din Tüccarı. Ülkede sübyan cocuk tacizcileri tecavüzcülerine sessiz kalan Rüşvet ihtimas adam kayırmaya ses ...

KÜRŞAT GÜLER

     Prof.Öztürke katılıyorum.. https://www.yenicaggazetesi.com.tr/bilim-kurulu-uyesi-prof-dr-tevfik-ozluden-kritik-uyari-maske-takanlar-dikkat-279485h.htm ...

SENEM ÇETİN

     Asuman Abla Yazınılarını duayeni olduk. Güzel yazın için teşekkür ediyorum. İl dışında bulunan Annemin bu vesileyle ...


           ANKET
Türkiyenin Covid-19 ile Mücadelesini başarılı buluyormusunuz...
% 61 √ Toplam : 14 - Evet Buluyorum
% 35 √ Toplam : 8 - Hayır Bulmuyorum
% 5 √ Toplam : 1 - Fikrim Yok
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim