Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Bize kalırsa siz de o salona
TRUMP GRÖNDLANDI SATIN ALMAK İSTEMİŞ
ALMAN UZMANLAR UYARDI
URFA’DA KRİTİK ASKERİ ZİRVE
KAYIRMA TORPİL İLTİMAS PARTİ AYIRMIYOR


Ajans 09/ Aydın Haberleri - HUKUKÇU CEVAPLIYOR !..
HUKUKÇU CEVAPLIYOR !.. BU YAZININ EKLENME TARİHİ 14-05-2019 / 11:30 | BU YAZI TOPLAM 929 KEZ OKUNDU.
   
Av.A.Erdem AKYÜZ
erdemak@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HUKUKÇU CEVAPLIYOR !..

 20 SORUDA İSTANBUL SEÇİMLERİ VE YSK

1.-YSK NEDİR
YSK yani geniş açılımı ile “Yüksek Seçim Kurulu” seçimlerin kamuoyu tarafından güvenilir bir şekilde yapılması ile yükümlü bir kurumdur. 

2.-YSK’NIN GÖREVLERİ NELERDİR
YSK’nın görevleri; seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde geçmesi  ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçim süresince ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikayet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlamaktır.

3.-YSK’NIN ÜYELERİ KİMLERDİR
Yüksek Seçim Kurulu’nun üyeleri, Yargıtay ve Danıştay Genel Kurulları tarafından ve kendi üyeleri arasından seçilen kişilerdir.

4.- YSK.NIN KAÇ ÜYESİ VARDIR

YSK.nın 7 asıl ve 4’ü yedek olmak üzere 11 üyesi vardır.

5.- ASIL VE YEDEK ÜYELER NASIL BELİRLENİR

Üyelerin altısı Yargıtay, beşi Danıştay Genel Kurullarınca kendi üyeleri arasından seçilir.  Daha sonra, bu üyeler arasından ikişer yedek üye ayrılır. Yani Yargıtay tarafından seçilen 6 üyeden 4’ü asıl üye olur, diğer 2’si yedek üye olarak kalır. Danıştay tarafından seçilen 5 üyeden 3’ü asıl üye ve diğer 2’si yedek üye olarak ayrılır.
Bu suretle Yargıtay’dan 4, Danıştay’dan 3 olmak üzere toplam 7 asıl üye vardır.
Yargıtay’dan 2 ve Danıştay’dan 2 olmak üzere toplam 4 yedek üye vardır.

6.- PARTİLİ TEMSİLCİSİ ÜYE NEDİR

Seçime katılan siyasi partilerden, en son yapılan milletvekili genel seçiminde en çok oy almış dört siyasi parti ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan siyasi partiler, o siyasi parti genel başkanları tarafından yetki verilmiş olması şartıyla YSK’da bir asıl ve bir yedek temsilci bulundurabilirler. Bunlar “YSK Üyesi” değildirler. Gereğinde bilgi alış verişi yapabilmek için görevlendirilen birer temsilcidirler. Bu itibarla; parti temsilcileri, ancak gerekli görülmesi ve sırf bilgi almak için davet edilmeleri halinde, Kurul çalışmalarına katılabilirler. Sürekli olarak toplantılara katılamazlar. Uygulamada; oy kullanamasalar dahi, kurulun bütün çalışmalarına ve görüşmelerine katılmaları yasalara aykırıdır. Yapılan önemli yanlışlardan biri de budur.

7.- YEDEK ÜYELER OY KULLANABİLİR Mİ

Adı üstünde “yedek üyeler” oy kullanamazlar. Ancak asıl üyelerden birinin, zorunlu nedenlerle toplantıya katılamaması ve oy kullanamaması halinde, konuya yabancı kalmamaları için, kurul çalışmalarına katılabilirler. Ancak görüş belirtemez ve oy kullanamazlar. Asıl üyelerden birinin katılamaması halinde, onun yerini geçici olarak alabilirler. Yapılan en önemli hatalardan biri, yedek üyelerin de toplantıya katılarak oy kullanmalarıdır.

8.- KARARLAR NASIL ALINIR

Kurul kararlarını salt çoğunlukla verir. Yani toplantıya katılan 7 üye oy verir ve bu oylardan çoğunluğu sağlayan yani 4 üyenin oyunu alan karar geçerli olur. Bu itibarla ilk oylamada İstanbul seçiminin yenilenmemesi için oy kullanan 4 üye ile alınan karar geçerlidir. Yedek üyelerin katılımı ile, seçimin yenilenmesi yolunda sonradan alınan kararların hiçbir geçerliği yoktur.

9.- KARARLAR NASIL AÇIKLANIR

Yüksek Seçim Kurulu’nun prensip kararları on beş gün içerisinde Resmî Gazete’de yayınlanarak açıklanır; seçime ilişkin diğer kararları ise Kurulun resmî internet sitesinde yayınlanır.

10.-KARARLAR  CEP TELEFONU İLE AÇIKLANABİLİR Mİ

Toplantı sırasında veya sonrasında cep telefonu veya herhangi bir iletişim aracı ile karar açıklanamaz. Özellikle, parti temsilcisi olan kişilerin bu kararları bilmesi ve açıklaması yasaya aykırıdır. Bu  itibarla son olayda yapılan bu tür işlemler tam olarak kanun dışı bir uygulamadır.

11.- KARARLAR NE ZAMAN UYGULANIR

Kararlar resmi olarak, karar özeti veya gerekçeli bir şekilde açıklanmadan ve ilan edilmeden uygulanamaz. Bu bakımdan karar resmi şekilde açıklanmadan ve yayınlanmadan, mazbatası daha önce verilmiş bir kişiden bu yetki alınamaz.

12.- SANDIK KURULLARINA NASIL VE NE ZAMAN İTİRAZ EDİLEBİLİR

Seçmen listelerinin ve Sandık kurullarının oluşumu için ve oluşumundan sonra belli süreler içinde itiraz edilebilir. Bu sürelerin dışında itiraz edilemez. Bu bakımdan, seçim yapıldıktan ve süre geçtikten sonra yapılan itirazlar geçersiz olup verilen kararlar yasa dışıdır.

13.- GÖREVLİ POLİSLER VE YENİ SEÇMENLER OY KULLANABİLİR Mİ

Ancak seçimin yenilendiği yerde, daha önceden seçmen listesine kayıtlı olan kişiler oy kullanabilirler. Başka seçim bölgesinden, bu yere görevli olarak nakil ve tayin edilenler oy kullanamazlar.

14.- RED OYU VEREN ÜYELER ÇOK MU MASUMDUR

Seçimim yenilenmesini kabul etmeyen ve red oyu veren üyeler, süresi geçen ve geçersiz olan itiraz sürecini kabul edip başlattıkları için, seçimin iptali yönünde karar veren üyeler kadar kusurlu ve sorumludurlar

15.- ADAYLAR DEĞİŞEBİLİR Mİ

Adaylar ancak, kendilerinden kaynaklanmayan zorunlu nedenlerle, aday konumunu yitirdikleri takdirde, yerlerine yeni adaylar getirilebilir. Yani ölüm veya seçime engel bir mahkumiyet kararının yeni verilmesi gibi zorunlu nedenlerle aday konumunu sürdüremedikleri takdirde yerlerine yeni aday ikame edilebilir. İstifa gibi kişisel nedenlerle adaylıktan çekilmeleri halinde, yerlerine hiçbir şekilde yeni aday atanamaz.

16.- YSK BİR YÜKSEK MAHKEME MİDİR

Yüksek Seçim Kurulu bir Yüksek Mahkeme değildir. Anayasa’da Yüksek Mahkemeler; Anayasa Mahkemesi , Yargıtay,  Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve   Uyuşmazlık Mahkemesi olarak belirlenmiş ve sınırlanmıştır.

17.- YSK BİR MAHKEME MİDİR

Yüksek Seçim Kurulu, bir mahkeme de değildir. Mahkemeler; adli yargı, idari yargı olarak belirlenmiştir. Yüksek Seçim Kurulu adından da anlaşılacağı üzere; seçim işlerini düzenlemek üzere kurulan bir Yüksek Kurul’dur.

18.- HANGİ KARARLARINA İTİRAZ EDİLEBİLİR

Yüksek Seçim Kurulu’nun itiraz edilemeyecek kararları; seçimin şekli ve sürecine ilişkin olarak aldığı kararlarıdır. Bunlara itiraz edilememesinin nedeni, yapılacak olan seçimin uzun süre ertelenmesine engel olmaktır. Yüksek Seçim Kurulu’nun, bir Mahkeme ve bir Yüksek Mahkeme olmaması itibariyle, kararlarına itiraz edilebilir. Kararın niteliğine göre, itiraz mahalli belirlenir. Suç teşkil eden hususlarda yetkili mahkemeler Ceza Mahkemeleridir. İdari nitelikteki kararları için itiraz makamı adli ve idari yargıdır. Tam kanunsuzluk halinde itiraz yeri Anayasa Mahkemesi’dir.

19.- KARARLARI ELEŞTİRMEK BİR SUÇ MUDUR

YSK’nın kararlarını eleştirenler ağır hücumlara uğramakta sanki bir suç işliyorlarmış gibi itham edilmektedirler. Karar ve uygulamaları eleştirmek demokratik hak ve özgürlükler cümlesindendir. Aksine ağır suçlama ve hakarete varan sözleri sarfedenler suç işlemektedirler.

20.- SONUÇ

Anayasa’mızın başlangıç kısmında yer aldığı üzere; Millet iradesinin mutlak üstünlüğü, egemenliğin kayıtsız şartsız Türk Milletine ait olduğu ve bunu millet adına kullanmaya yetkili kılınan hiçbir kişi ve kuruluşun, bu Anayasada gösterilen hürriyetçi demokrasi ve bunun icaplarıyla belirlenmiş hukuk düzeni dışına çıkamayacağı hususları göz ardı edilemez.


Av.A.Erdem AKYÜZ
Hukukun Egemenliği Derneği
Onursal Genel Başkanı

RESİM ALINTIDIR

 

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - GÖÇ DALGASI VE TÜRKİYE

15-08-2019 - 17:21

 
2 - ATATÜRK VE KARADENİZ VAPURU.2

10-08-2019 - 13:43

 
3 - OH NE GÜZEL YOLLAR

06-08-2019 - 11:22

 
4 - İNANILMAZ.

04-08-2019 - 17:55

 
5 - HUKUKÇU YORUMUYLA 15 TEMMUZ

13-07-2019 - 08:39

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 136 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazar Sıcak Sıcak 36°C 18°C

Pazartesi Sıcak Sıcak 37°C 19°C

Salı Sıcak Sıcak 37°C 20°C           YORUMLAR
HASAN YILMAZ

     MAALESEF BU HASTALIK BİZDE HEPİMİZDE VAR. TOPLUM TEPKİ GÖSTERİYOR. PARTİ GENEL BAŞKANI ELEŞTİRİYOR. ETİK DEĞİL DEĞİL ...

EREN EFE

     Sayın Haberci arkadaş Üniversitelerde akraba atamalatını da görün. Eski ADÜ Rektörü Cavit Bircan Karısını atama yaptığında ...

VAHDET TÜRKOĞLU

     Hasan Bey yazınızı tek çırpıda okudum. hepsine katılıyorum. Eskiden tek tük olan yağma talan rant şimdi ...

KÜRŞAT GÜLER

     Ne Diyeyim eksik bile yazmışsın. Satılanlara ve Rannta kurban edilen doğaya mı yanayım, Türk Halkının vurdumduymazlığınamı? ...

VELİ TİRYAKİ

     Aydın bir çok ürün üretme ve yetiştirme kapasitesine sahipken Markalaşma yapamaması sebebiyle ekononomide esamesi okunmuyor. Aydına ...

İBRAHİM ADAYIŞ

     Ben bir AFAD çalışanı ve bir arama kurtarmacı olarak; bu çalışmanın çok önemli olduğunu söylemek isterim. Özellikle ...


           ANKET
BAŞKANLIK SİSTEMİNİ NASIL BULUYORSUNUZ?
% 7 √ Toplam : 2 - Başarı Buluyorum.
% 34 √ Toplam : 11 - Başarısız Buluyorum.
% 7 √ Toplam : 2 - Revizyon Gerekir
% 55 √ Toplam : 18 - Parlamenter Sisteme dönülmeli.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim