Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Bize kalırsa siz de o salona
TRUMP GRÖNDLANDI SATIN ALMAK İSTEMİŞ
ALMAN UZMANLAR UYARDI
URFA’DA KRİTİK ASKERİ ZİRVE
KAYIRMA TORPİL İLTİMAS PARTİ AYIRMIYOR


Ajans 09/ Aydın Haberleri - YÖNETENLER NEYİN PEŞİNDE ?
YÖNETENLER NEYİN PEŞİNDE ? BU YAZININ EKLENME TARİHİ 13-05-2019 / 08:52 | BU YAZI TOPLAM 480 KEZ OKUNDU.
   
BASINDAN SEÇTİĞİMİZ
aef@mynet.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YÖNETENLER NEYİN PEŞİNDE ?

 Dünya Kıbrıs’ı elimizden almak için Doğu Akdeniz’e çöreklenmiş, ülkemizi yönetenler "İstanbul’un Fethi" peşinde

 

                                                             Müyesser Yıldız

  Dünyanın gündemi Kıbrıs, Türkiye’nin gündemi İstanbul! Dünya Kıbrıs’ı elimizden almak için Doğu Akdeniz’e çöreklenmiş, ülkemizi yönetenler “İstanbul’un fethi” peşinde!

Emperyalizmin Kıbrıs’taki son kıskacının fitilini ilk olarak daha 3 gün önce Erdoğan’ın, “60 sene içinde maruz kaldığımız onca çifte standarda rağmen asla vazgeçmedik, yolumuzdan geri dönmedik. Stratejik hedefimiz olan tam üyeliğe ulaşmak için elimizden gelen her türlü çabayı gösterdik, gösteriyoruz” dediği AB’nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ateşledi.

Mogherini, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama faaliyetlerine tepki gösterdi. Hemen sonra ABD Dışişleri Sözcüsü Morgan Ortagus, Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerimize son vermemizi istedi.

Bu “Tevşiklerin” peşinden Rum yönetimi, BM’ye tek taraflı olarak münhasır ekonomik bölge koordinatlarını gösteren sözde bir harita iletip, bir kez daha KKTC’yi yok saydı.

Ardından Rum-Yunan ikilisinin AB atağı geldi. Başbakanlar Çipras ve Anastasiadis, Romanya’da düzenlenen gayrı resmi AB Liderler Zirvesi’nde Türkiye’yi şikâyet etti.

Çipras, “Türkiye eğer tahrik edici tutumuna devam ederse, AB gerekli adım ve önlemleri ele almalı, Türkiye’ye karşı net bir mesaj yollamalı” derken, Rum Lider Anastasiadis, Türkiye’nin girişimlerini 1974 Kıbrıs Harekatı’na benzetip, Ankara’nın faaliyetlerinin işgâl ile eşdeğer olduğunu iddia etti.

Zirvenin ardından önce AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin yani Rumların arkasında olduklarını belirtip, Türkiye’yi “Kıbrıs’ın egemenlik haklarına saygı duymaya” çağırdı. Tusk’tan sonra AB’nin lokomotifi Almanya’nın Başbakanı Merkel de, Türkiye’ye karşı Rumların haklarını savunacaklarını söyledi.

APOSTOLAKİS VE AKAR

Kıbrıs’la ilgili bir başka atağı anlatmadan önce Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis’ten söz edelim.

5 ay önce bu göreve getirildi. 2015’ten beri Genelkurmay Başkanıydı ve yeni görevine atanmadan kısa bir süre önce Kardak ile diğer adacıklar-kayalıkların kendilerinin olduğunu öne sürüp, “Türkler ayak basmaya cesaret ederse, biz de dümdüz ederiz” demişti.

Savunma Bakanlığı için neden Apostolakis’in seçildiğini de hatırlatalım.

Başbakan Çipras, şu açıklamayı yaptı:

“Sayın Apostolakis’in bu göreve gelmesi iç ve dışa verilen bir mesajdır. Tarihsel olarak Yunanlar iç meselelerinde her ne sorun olursa olsun, dışa karşı egemenlik haklarını ve bağımsızlığını savunmak için birlik ve beraberlik içinde durmaktadır. Ne yapacağı öngörülemeyen Doğu’daki komşumuzun ülkemize yönelik tehditlerine karşı ne denli birlik ve beraberlik içinde bulunduğumuzun bir mesajıdır.”

Apostolakis ise Türkiye’yi kast ederek, şöyle konuştu:

“Milli savunmamız karşısında yaşadığımız tehditler iç işlerimizde birlik olmama lüksünü elimizden alıyor. Görevimi siyasi partilerden uzak bir biçimde, elimden gelenin en iyisini yaparak yerine getireceğim.”

Apostolakis’i ilk kutlayan ve ülkemize davet eden isimlerden birisi Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dı.

Yunan Bakan, Türkiye’ye gelmedi, ama birkaç gün önce 5. Yunanistan-Kıbrıs Hükümetlerarası Savunma Konseyi toplantısı için Rum kesimine gitti. Apostolakis ve Rum Savunma Bakanı Savvas Angelides’in gündemi de “Yasadışı” olarak nitelendirdikleri Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleriydi. İsrail-Mısır ile Yunanistan-Kıbrıs stratejik işbirliklerine atıf yapan iki bakan, bu ortaklık ve çalışmalara özel bir ivme kazandırılmasında mutabık olduklarını belirtip, Yunanistan ve Kıbrıs askeri işbirliğinin operasyonel anlamda daha da geliştirilmesi kararı aldı. 

 4 KEZ RUSYA 2 KEZ ABD’YE GİTTİ 

Apostolakis, Savunma Bakanlığına getirilmesinden yaklaşık 5 ay sonra Rum kesimine gitti.

Ya, Hulusi Akar?

Genelkurmay Başkanlığına atandığında 15 Eylül 2015’te ilk yurtdışı ziyaretini KKTC’ye yaptı.

10 aydır Milli Savunma Bakanı.

Bu süreçte Erdoğan veya Hakan Fidan’la birlikte Rusya’ya 4 kez, ABD’ye 2 kez gitti... Libya, Sudan, Somali, Kanada, Katar, Pakistan, Afganistan, Belarus, Belçika, Almanya, Makedonya ve Kosova’yı da ziyaret etti, ama henüz KKTC’ye gitmedi.

ABD, AB, hatta NATO Kıbrıs konusunda ülkemize tehdit üstüne tehdit savururken, Ankara ne yapıyor?

 Erdoğan Filistin için gümbür gümbür “İki devletli çözümü” savunurken, kendi ifadesiyle AB ve NATO’nun “Bize karşı yanlışları, ikiyüzlülüğü ve çalımlarına” rağmen Kıbrıs konusunda şu mesajları veriyor:

“Kıbrıs ve D. Akdeniz’de istikrar, ancak Türkiye’nin ve KKTC’nin hak ve çıkarlarının gözetilmesiyle mümkündür. Bu bölgede yapılmaya çalışılan oldu-bittilere göz yummayacağımızı ilgili tüm tarafların gördüğüne inanıyorum. Biz tüm sorunlarımız gibi, bu konuyu da karşılıklı görüşme, diyalog ve işbirliği yoluyla çözmek istiyoruz.”

Dahası, “Kıbrıs, D. Akdeniz ve Ege’de haklarımızı gasp etmeye yönelik adımları anlamayanlara idrak versin diyorum. Rabbim, bu mübarek günlerde tüm yükümlülüklerimizi yerine getirmemize rağmen AB’nin bizi tam üyeliğe kabul etmemesinin gerisindeki saplantılı ruh halini çözemeyenlerin akıllarını başına getirsin diyorum” sözleriyle, adeta işi Allah’a havale ediyor.

Emperyalizmin Kıbrıs konusundaki tüm niyetleri ayan beyan ortaya çıktığı halde;

KKTC’nin diğer ülkeler tarafından tanınması değil, hâlâ “Çözüm” için çalışılıyor...

ABD, Fransa Kıbrıs’ta üs alma peşindeyken, KKTC’de bir üs kurulması gündemimizde yok.

Ki Erdoğan geçen Eylül’de, “Bizim KKTC’de üs diye bir sorunumuz yok. Bizim topraklarımızdan oraya ulaşmak, Doğu Akdeniz’e varmak dakikalarla konuşulacak bir şey. Ama Yunanistan’ın oraya öyle bir yakınlığı yok. O işin sadece psikolojik boyutu var. Bu açıdan ihtiyaç duyacak olursak, üs de kurabiliriz. Oradaki varlığımız önemli. Yok efendim neymiş, asker sayımızı azaltmalıymışız! Kusura bakmasınlar, biz orada asker sayımızı azaltmayacağız. Artıracağız, azaltmayacağız” demişti.

“İhtiyaç” günü şimdi değilse, ne zaman? En azından “Psikolojik boyutu” için bunun yapılması gerekmez mi?

Hadi bunlardan geçtik, en azından Savunma Bakanı Akar’ın da KKTC’ye gitmesi, Yunan mevkidaşına iyi bir karşılık olmaz mı?

 Müyesser Yıldız

ODA TV         A.K

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - FÜZELER KİME KARŞI KULLANILACAK?

09-08-2019 - 13:24

 
2 - MEDENİYET UMUTLARI

23-07-2019 - 21:08

 
3 - NATO’DAN DEMİR ALMA VAKTİ !

20-07-2019 - 10:51

 
4 - HİZBULLAH’ VE MEZHEP TEMELLİ ÜÇLÜ ALTIN UZLAŞI

11-07-2019 - 17:37

 
5 - İŞTE TÜRKİYE’NİN YENİ PARTİSİ!!!

09-07-2019 - 10:29

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]  [ 32 ]  [ 33 ]  [ 34 ]  [ 35 ]  [ 36 ]  [ 37 ]  [ 38 ]  [ 39 ]  [ 40 ]  [ 41 ]  [ 42 ]  [ 43 ]  [ 44 ]  [ 45 ]  [ 46 ]  [ 47 ]  [ 48 ]  [ 49 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 244 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazar Sıcak Sıcak 36°C 18°C

Pazartesi Sıcak Sıcak 37°C 19°C

Salı Sıcak Sıcak 37°C 20°C           YORUMLAR
HASAN YILMAZ

     MAALESEF BU HASTALIK BİZDE HEPİMİZDE VAR. TOPLUM TEPKİ GÖSTERİYOR. PARTİ GENEL BAŞKANI ELEŞTİRİYOR. ETİK DEĞİL DEĞİL ...

EREN EFE

     Sayın Haberci arkadaş Üniversitelerde akraba atamalatını da görün. Eski ADÜ Rektörü Cavit Bircan Karısını atama yaptığında ...

VAHDET TÜRKOĞLU

     Hasan Bey yazınızı tek çırpıda okudum. hepsine katılıyorum. Eskiden tek tük olan yağma talan rant şimdi ...

KÜRŞAT GÜLER

     Ne Diyeyim eksik bile yazmışsın. Satılanlara ve Rannta kurban edilen doğaya mı yanayım, Türk Halkının vurdumduymazlığınamı? ...

VELİ TİRYAKİ

     Aydın bir çok ürün üretme ve yetiştirme kapasitesine sahipken Markalaşma yapamaması sebebiyle ekononomide esamesi okunmuyor. Aydına ...

İBRAHİM ADAYIŞ

     Ben bir AFAD çalışanı ve bir arama kurtarmacı olarak; bu çalışmanın çok önemli olduğunu söylemek isterim. Özellikle ...


           ANKET
BAŞKANLIK SİSTEMİNİ NASIL BULUYORSUNUZ?
% 7 √ Toplam : 2 - Başarı Buluyorum.
% 34 √ Toplam : 11 - Başarısız Buluyorum.
% 7 √ Toplam : 2 - Revizyon Gerekir
% 55 √ Toplam : 18 - Parlamenter Sisteme dönülmeli.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim