Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
ERDOĞANDAN AF MÜJDESİ
AKŞENER ANTALYADA TEŞEKKÜR ZİYARETLERİNDE
BU NASIL ADALET DETİRTEN KARAR
ALBAYRAKIN AVUKATI: YABANCIYA GİTMESİN DİYE ALDIK
SİBER SALDIRI ÜLKEYİ FELÇ ETTİ


Ajans 09/ Aydın Haberleri - HİZBULLAH’ VE MEZHEP TEMELLİ ÜÇLÜ ALTIN UZLAŞI
 HİZBULLAH’ VE MEZHEP TEMELLİ ÜÇLÜ ALTIN UZLAŞI BU YAZININ EKLENME TARİHİ 11-07-2019 / 17:37 | BU YAZI TOPLAM 3007 KEZ OKUNDU.
   
BASINDAN SEÇTİĞİMİZ
aef@mynet.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HİZBULLAH’ VE MEZHEP TEMELLİ ÜÇLÜ ALTIN UZLAŞI


Sam Mensa

Lübnan’daki olayları gözlemleyen birisinin, Mültecilerden Sorumlu Devlet Bakanı ve Talal Arslan’ın liderliğini yaptığı (Dürzi) Lübnan Demokratik Partisi (LDP) mensubu Salih el-Garib’in konvoyundakiler ile bir başka Dürzi lider olan Velid Canbolat’ın liderliğini yaptığı İlerici Sosyalist Parti (İSP) taraftarları arasında Cebel-i Lübnan’ın Kabr Şamon kasabasında meydana gelen çatışma sonrası Hizbullah üyesi ve Parlamento İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Mahmud Kumati’nin yaptığı açıklamayı görmezden gelmesi zordur.
Bu çatışma, Bakan el-Garib’in 2 korumasının hayatını kaybetmesi ve her iki taraftan bazı kimselerin yaralanması ile sonuçlanmıştı.
Olay, Dışişleri Bakanı Cibran Basil’in bölgeyi ziyareti sırasında yaptığı konuşmaların yarattığı gerilimin akabinde gerçekleşti.
Canbolat destekçileri söz konusu ziyaret ve açıklamaları kışkırtıcı bulmuştu. Arslan, İSP’yi, bakanını suikast düzenlemeye çalışmakla suçladı.
Basil ise hedefteki kişinin kendisi olabileceğini ima etti. Bu satırlara önem kazandıran, olaydan sonra Arslan’ın evinde buluştuktan sonra Kumati’nin yaptığı açıklamadır.
Yaşananları son derece tehlikeli olarak niteleyen Kumati, “Milisvari eylemler Lübnan uzlaşısını ihlal ediyor” dedi. Devamında “Bizim için önemli olan, istikrarı korumak ve fitneyi önlemek için failleri tutuklamak” dedikten sonra “Cebel-i Lübnan (Lübnan Dağı) bizim damarlarımıza işlemiş bir emanettir” dedi. 
“Milis çağının geride kaldığını” belirttikten sonra Lübnan Anayasası tarafından güvence altına alınan “ifade ve görüş bildirme özgürlüğünü” hatırlatarak, ülkedeki herhangi bir bölgenin herhangi bir Lübnanlıya kapalı olmasını kabul etmediğini vurguladı!!
Kuşkusuz ki bu açıklama, ortamı sakinleştirme adına yapıldı. İç savaş dönemindeki milis eylemlerine geri dönmeyi reddeden bir açıklama. Ancak yapılan bu açıklama derinlemesine analiz edildiğinde birbirini tamamlayan üç boyut taşıdığı görülecektir.
Birinci boyut, Hizbullah, direniş ve direniş eksenini yerel ve bölgesel olarak desteklemeye kadar uzanan bağları nedeniyle müttefiki Arslan ile dayanışma içinde olmayı mutlak bir gereklilik olarak görmektedir. Genel olarak Arslan ile Suriye rejimi özellikle de Beşşar Esed arasındaki yakın ilişki şemsiyesi bu dayanışmayı güçlendirmektedir.
Bununla birlikte, Hizbullah’ın Kumati aracılığıyla söylem çıtasını yükseltmesi, yalnızca Arslan’la olan güçlü bağlarıyla izah edilemez, aynı zamanda bir mezhebin üyeleri arasındaki ihtilafı kontrol altına alma ve olası bir çatışmayı önleme arzusu da göze çapmaktadır.
İSP ile Lübnan’da Suriye rejiminin müttefikleri konumunda bulunan Aslan ve Viam Vahhab gibi diğer taraflar arasındaki keskin tartışmaların kontrolden çıkmaması arzu edilmektedir. İlk hedef ise, mevcut hükümete yönelik herhangi bir tehdidin olmamasıdır.
Zira öncesinde seçim yasasının sonrasında ise Hizbullah’ın doğumuna yol açan "uzlaşma"nın sürdürülmesi arzu ediliyor. Bu uzlaşma sayesinde Parti bir üstünlük sağlamış, müttefiki Mişel Avn ise cumhurbaşkanı seçilmişti.
Suriye savaşı ve bu cephedeki İsrail hareketi ile başlayan, günlük olarak Suudi Arabistan Krallığı’nı etkileyen ve Körfez bölgesindeki gerginliği tetikleyen, İran ile ABD arasındaki savaş riskini ortaya çıkaran Yemen savaşına kadar uzanan bölgesel ve uluslararası durum, Hizbullah’ı doğrudan veya sonuçları itibariyle etkileyeceğini çok iyi biliyorlar.
Bu durum, Lübnan hükümetini mevcut yapısıyla Hizbullah’ın elinde tuttuğu bir sigorta poliçesi haline getirmekte ve ne olursa olsun, tehdit etmesine ve düşmesine neden olacak herhangi bir gelişme veya yerel sorunlara izin vermeyecektir. Bu, Bakanlar Kurulunun Kabr Şamon olayını Yargı Konseyine (kararları temyize götürülemiyor, dolayısıyla da geçersiz kılınamıyor) havale etmesi gerektiği yönünde –ki Arslan ve Garib bu konuda ısrarcılar- bazı görüşler olmasına rağmen Hizbullah’ın isteksiz tutumunun nedenini gayet iyi açıklıyor.
Aynı bağlamda, partinin endişelerinin ve özlemlerinin iç meselelerinin ötesine geçerek bölgesel boyutlara taşındığı bir dönemde, müttefik olan ve olmayan Lübnan taraflarının iç politikaya yönelik katı tutumlarından Hizbullah’ın bunaldığını belirtmek gerekir.
Hizbullah’ın yüksek tondaki açıklamasının ikinci boyutu Velid Canbolat’ın tutumu ile ilgilidir. Siyah gömlekli Hizbullah militanlarının başkent ve dağı kuşattığı 7 Mayıs 2008’deki olaylardan bu yana benimsemiş olduğu politikadan ayrılmaya başlayan Dürzi lideri Velid Canpolat’ı tamamen silmek istemiyor. Zira kendisi ve partisi 14 Mart hareketine mesafeli olmaya 8 Mart Kuvvetlerine temkinli de olsa yaklaşmaya başlamıştır. Lübnan toprakları dışında kalan Şeba çiftliklerine yönelik tutumlarını da buna ekleyebiliriz.
Beşşar Esed rejimine mesafeli bir tutum benimseyen ve bunu da açıkça ortaya koyan Velid Canbolat, Hizbullah’ın direniş bağlamında yaptığı konuşmalara, davranışlara doğrudan karşı bir tutum benimsememeye başladı. Hizbullah, bu pozisyonları dış hareketliliğin bir yansıması olarak görüyor ve bu pozisyonun devam etmesinin önemine sürekli vurgu yaparak uyarılarda bulunuyor.
Hizbullah, Velid Canbolat’ı iç dengeler çerçevesinde zayıflatma girişimlerine itiraz etmeyecektir, ancak içinde bulunduğumuz şartlar göz önüne alındığında gücünün tamamen kırılması konusunda tereddüt edecektir.
Bölgesel ve uluslararası düzeyde hassas bir aşamadan geçilirken ülke içinde istikrar ve güvenliğin sarsılmasının kendi konumunu etkileyeceğinin farkındadır.
Üçüncü boyut en önemlisidir çünkü Hizbullah’ın düşüncesinde neler olup bittiğini, yaklaşımını ve davranışını daha fazla ortaya çıkarmaktadır.
Kumati’nin açıklamasının içeriği, partinin Lübnan’daki bütün tarafları, güneşi henüz solmamış, hatırası ve nefreti hala canlı olan savaş zamanlarının milisleri olarak gördüğünü açıkça ortaya koymuştur. Sahip olduğu silahlar milis silahları, eylemleri milisvari eylemler, ancak kendini bu denklemin dışına çıkarıyor.
Kendisini devlet ve otorite olarak görürken kendi dışarıdakileri milis kabul ediyor. Bu görüntüyü sürekli olarak vermek istiyor, kendisini iç siyasi güçlerin üstünde görüyor, aynı mezhebe mensup olan taraflar arasındaki ihtilafları elinden gelsin veya gelmesin çözme görevinin kendisinde olduğu düşünüyor.
Silahını milis silahları çerçevesinin dışında görüyor, bırakın kendisini Lübnan ordusu ile aynı seviyede görmeyi, bilakis üstünde bir seviyede görüyor.
Direniş, bu pozisyona yükselmesine ve iyice yer etmesine izin veren sihirli bir kelimedir.
Hizbullah’ın herkesin kabullenmesini istediği bir gerçek var, bu da silah ve gücün kaçınılmazlığı… Böylece devletin tüm eklemlerini kademeli olarak, kurnazlıkla ve çaktırmadan ele geçirmiş olacak.
Kumati’nin açıklaması, parti sekreteri Hassan Nasrallah’ın rejimin yanında Suriye savaşının bataklığına girdiği günden bu yana yaptığı konuşmaların bir kopyasıdır.
Bilindiği gibi Nasrallah direniş elbisesini çıkarmış, takiyyeyi bir kenara bırakmış ve açıkça şunu demiştir:” Ben hükümdarım, küçük veya büyük fark etmez, kanun koyma ve yasaklama yetkisi bana aittir.”
Son söz, Hizbullah, Lübnan’daki mevcut mezhep ve etnik temelli üçlü yönetim yapısına bağlı kalmak istiyor, bir tarafta kendisi, diğer tarafta ittifak kurduğu Başbakan Saad Hariri ve Dışişleri bakanı Cibran Basil…
O ikisinin sinirleriyle, sabırlarıyla oynamakta bir mahzur görmüyor, ancak Tahran ile Beyrut arasındaki ipler kopmadığı sürece tamamen düşmelerine izin vermeyecek.

 Sam Mensa

ŞARKUL AVSAT

ALINTIDIR   A.K.

 

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - KANAL İSTANBUL BÜYÜK EMPERYALİST PLANIN PARÇASI

16-01-2020 - 23:25

 
2 - ALMANYA FAZLA PARAYI NASIL HARCAYACAĞINI TARTIŞIYOR

16-01-2020 - 11:35

 
3 - ​​​​​​​TÜRK VE TÜRKÇE KAVRAMLARI KONUSUNDAKİ TUTUMUMUZ

12-01-2020 - 21:11

 
4 - SİZ DE ‘MERHAMET YORGUNU’ OLABİLİRSİNİZ

11-01-2020 - 18:04

 
5 - BİZE NASIL YANSIR?

09-01-2020 - 14:15

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]  [ 32 ]  [ 33 ]  [ 34 ]  [ 35 ]  [ 36 ]  [ 37 ]  [ 38 ]  [ 39 ]  [ 40 ]  [ 41 ]  [ 42 ]  [ 43 ]  [ 44 ]  [ 45 ]  [ 46 ]  [ 47 ]  [ 48 ]  [ 49 ]  [ 50 ]  [ 51 ]  [ 52 ]  [ 53 ]  [ 54 ]  [ 55 ]  [ 56 ]  [ 57 ]  [ 58 ]  [ 59 ]  [ 60 ]  [ 61 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 303 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Salı Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 12°C 1°C

Çarşamba Az Bulutlu Az Bulutlu 14°C 1°C

Perşembe Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 14°C 1°C           YORUMLAR
ASTO STK PLATFORMU

     Duyarlı 33 ressamı kutluyoruz.Ülkemizde kadına şiddetin tavan yaptığı Erkek şiddetinden yüzlerce kadınımızın katledidildiği ülkemizde umarız Farkındalık ...

VELİ TİRYAKİ

     Değerli Asuman Hanım yazınızı zevkle okudum. Tespitlerinize temennilerinize katılıyorum. hoş geldin... ...

EKREM ÇAM

     İyi Parti Aydında toplumsal karşılığını bulan güçlü bir parti fakat Parti yönetimi bunun farkında değil ...

ERDOĞAN ÇAM

     isabetli bir soru aylardır iyi partiye gönül verenlerin merakla bekledikleri sorular bakalım bunlara ne cevap verilecek ...

ZİYARETÇİ

     Tebrik etmek gerekir duygularımıza tercüman olmuş. İnsallah en kısa zamanda yanlışlardan dönülerek iyi parti hakettiği güzel ...

EREN EFE

     HALA Diyarbakır kaçak Elektrikte birinciliği koruyor. Bu hırsızların çoğuda beş vakit namaz kılıyordur. Diyanet vaazlerde Elektrik ...


           ANKET
KANAL İSTANBUL GEREKLİMİDİR?
% 18 √ Toplam : 8 - 1 Evet Gerekliidir.
% 71 √ Toplam : 33 - 2 Hayır Yapılmasın
% 13 √ Toplam : 6 - 3 Fikrim Yok
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim