Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
TDB: Meslek Birliklerine Dokunma!
BERBEROĞLU KORONAVİRÜS KAPSAMINDA TAHLİYE
CHP’li Katip Üye karar metnini yırttı
AKŞENER BERBEROĞLUNA SAHİP ÇIKTI
ERDOĞAN TALEPLERİ BOŞ BIRAKMADI


Ajans 09/ Aydın Haberleri - Tecavüz suçu affedilebilir mi?
Tecavüz suçu affedilebilir mi? BU YAZININ EKLENME TARİHİ 07-04-2020 / 23:49 | BU YAZI TOPLAM 790 KEZ OKUNDU.
   
Birde Bizden Duyun
satımujganoguz@hotmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TECAVÜZ SUÇU AFFEDİLEBİLİR Mİ?

Gündemimizde Korona günlerini fırsata çevirmek isteyen bir infaz paketi var. AKP-MHP ortaklığıyla hazırlanan infaz paketindeki son değişikliklerle kasten öldürme, uyuşturucu madde imal ve ticareti, cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı suçlarını işleyen bütün suçluların tahliye edilebileceği değerlendiriliyor.

Karşımızdaki son derece tehlikeli bir af girişimi!

Binlerce evde korkuyla bekleyen kadın ve çocukları hiçe sayarak, intikam yeminleri eden suçluları görmezden gelerek önümüze sürülen bu infaz paketi “cinsel saldırı ve suçun affı olur” demektedir.

Tecavüzcüyü affetmek basit bir hukuk ihlali değildir. Tecavüzü suç olmaktan çıkarmaya yeltenmektir. Erkek şiddetini meşru kabul etmektir. Hanelerde süren orman kanununu onaylamaktır.

***

Bu girişime dünya-tarihsel bir perspektiften baktığımızda içinde yer aldığımız “geri tepmenin” sinir uçlarına değmiş oluruz.

Erkek şiddeti, cinsel saldırı ve daha özelde tecavüz, insanlık tarihinin büyük bölümünde bir “suç” olarak görülmemiştir. Daha doğrusu tecavüz belli koşullarda serbesttir, belli koşullarda ise yasaklanmıştır ya da “düzenlenmiş bir suçtur”.

Tecavüzü yasaklamayan ama onu düzenleyen bir hukukun hala işlediğini söylemek mümkün. Sözgelimi özel alandaki (evlilik-içi) tecavüz çoğu zaman gündeme bile gelmez.

Hukuka bakılırsa tecavüz, yaklaşık 2000 yıldır bir suç olarak kabul edilmektedir. Ancak suçun tanımının biraz ilginç olduğunu söylemek gerekir. Tecavüz pek çok ülke için geçen yüzyılın yarısına kadar “bir erkeğin başka bir erkeğe karşı işlediği mülkiyet suçu” konumundadır.

Öyle ki cinsel şiddetin kimi kurallar ve yasaların varlığına rağmen, kamusal alanda konuşulan, tartışılan bir konu haline gelmesi; daha açık ifade etmek gerekirse “keşfedilmesi” 1970’li yıllarda olmuştur. Tecavüzden ayrı olarak “cinsel taciz” ise çok daha görünmez, duyulmaz kılınmıştır. Örneğin işyerinde cinsel tacizle ilgili bilinen ilk rapor 1987 gibi geç bir tarihte yazılmıştır.

Tecavüzün “mülke yönelik bir suç” olması kimi zaman oldukça trajik örneklere yol açmıştır. Bu anlamda “mülke yönelik suç” basit bir ihlal de bir savaş gerekçesi de olabilirdi. Örneğin, MÖ 3. bin yılda köle bir kıza tecavüz etmenin- ki sanırız bu basit bir ihlal olarak görülmekteydi- cezası günümüzdeki trafikte hız sınırını aşmanın cezası kadardı: beş gümüş şekel para cezası kesiliyordu.(1)

***

Biraz daha yakınlaştırırsak son iki yüz küsur yıllık modern kadın hareketi bugün, yine “hikayenin en başındaki” gibi daha fazla hukukla cebelleşmek durumunda kaldığı bir dönemi yaşamaktadır. Hikayenin başında oy hakkı, boşanma hakkı, kadının hukuksal bir varlık olarak tanınma hakkı vardı, şimdi “tecavüzün bir suç olduğunu” kabul ettirmeye çalışıyoruz.

Bunun ilginç bir seyir olduğunu kabul etmek gerekir. Zira kadınlar basit görünen, kimi zaman “düzen içi” diye küçümsenen ya da hızlıca “liberal” etiketi yapıştırılan haklar ve reformlar için son derece uzun mücadelelere girişmişlerdir.  Fransız Devrimiyle yaşanan birkaç yıllık oy hakkı 1945’e kadar ortadan kalkmıştır, yani devrimlerin beşiği Fransa’da kadınlar oy hakkı için neredeyse 150 yıl beklemiştir. Yine Devrimle elde edilen boşanma hakkı hızlıca geri alınmış bir yüz yıl daha boşanmadan bahsedilememiştir. İtalya 1970 gibi geç bir tarihe kadar boşanmayı imkansız kılan Katolik geleneği sürdürmüştür.(2) Erkek şiddetinin suç olarak görülmesi ise bu tarih içinde görece yeni sayılabilir. Örnekler çoğaltılabilir.

Gerçekten de çok uzun değil mi?

Haklar ve reformlar çok ama çok uzun dönemde ancak kazanılmış, kazanılanlar çok kolay ve hızlı geriye dönüşlere konu olmuştur. Bir hakkın kazanılması çoğu zaman onun artık cepte olduğu anlamına gelmemiş, pek çok örnekte her biri için yeniden ve yeniden mücadele vermek gerekmiştir. Bunun nasıl yorumlanacağı tartışılabilir.

İddiamız, kadınların mücadelesi için bu tarihsel seyrin, etaplardan ya da çeşitli aşamalardan oluşmadığı, onun yerine “sürekli mücadele” gibi bir perspektifin ileriye ve geriye gidişleri daha doğru anlamlandıracağıdır. Daha açığı kadınlar için, 19. yüzyılda başlayıp 20. yüzyılın ilk yarısına uzanan “hak ve eşitlik” kazanma etabı, sonrasında artık “özgürlükler” “özel alanın politikası” etabı gibi sıralanacak bir tasnif ciddi bir yanılsama içermektedir.

Bugün uğraştığımız konulara bakılırsa “hak ve eşitlik etabının” aslında hiç bitmemiş olduğu ve hatta çoğu zaman “özgürlüklerle” iç içe geçtiği görülecektir. İnfaz paketiyle askıya alınmak istenen 6284 ya da İstanbul Sözleşmesi kadınların ve çocukların en temel can güvenlikleriyle ilgilidir.

Neoliberalizm koronavirüs günlerinden daha da otoriter rejimlerle sıyrılmayı başarabilir. İnfaz paketi bunun aynı zamanda bir hukuk başarısı olacağının sinyallerini vermektedir. 

Kaynak

1- Ebru Pektaş, Toplumsal Cinsiyetin Anahtar Kavramları: Cinsellik, Şiddet, Emek, İleri Kitaplığı(2017)

2- https://acikerisim.deu.edu.tr/xmlui/bitstream/handle/20.500.12397/10468/296390.pdf?sequence=1&isAllowed=y

https://ilerihaber.org/yazar/tecavuz-sucu-affedilebilir-mi-111421.html

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - YENİ MEHDİLER

03-06-2020 - 15:20

 
2 - ASLAN BULUT:BU İŞTE KÜRESEL BİR SAHTEKâRLIK VAR!

27-04-2020 - 00:26

 
3 - SALGIN, ÖNLEMLER VE BİLİM

14-04-2020 - 12:09

 
4 - TECAVÜZ SUÇU AFFEDİLEBİLİR Mİ?

07-04-2020 - 23:49

 
5 - KATARLILARIN BEİNSPORTS SOYGUNU

26-03-2020 - 21:31

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 69 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
AHMET CAN

     Sayın Cumhurbaşkanımız Ülke ekonomisini düze çıkarmak için mücadele ederken Diyanet arkadan hançerlemekmi istiyor. Başkan senin amacın ...

CENAP KAYAALP

     Vatan ne Türkiyedir Türklere, ne Türkistandır; Vatan büyük ve Müebbet bir ülkedir. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE... ...

HASAN ALİ KURTULMUŞ

     Akşam Güneşi Reşat Nuri Güntekin tarafından yazılan sosyal aşk dalında,platonik bir aşkla ilerleyen duygu yüklü bir ...

SENEM BOZKURT

     Be Densiz Din Tüccarı. Ülkede sübyan cocuk tacizcileri tecavüzcülerine sessiz kalan Rüşvet ihtimas adam kayırmaya ses ...

KÜRŞAT GÜLER

     Prof.Öztürke katılıyorum.. https://www.yenicaggazetesi.com.tr/bilim-kurulu-uyesi-prof-dr-tevfik-ozluden-kritik-uyari-maske-takanlar-dikkat-279485h.htm ...

SENEM ÇETİN

     Asuman Abla Yazınılarını duayeni olduk. Güzel yazın için teşekkür ediyorum. İl dışında bulunan Annemin bu vesileyle ...


           ANKET
Türkiyenin Covid-19 ile Mücadelesini başarılı buluyormusunuz...
% 61 √ Toplam : 14 - Evet Buluyorum
% 35 √ Toplam : 8 - Hayır Bulmuyorum
% 5 √ Toplam : 1 - Fikrim Yok
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim