Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
AKP’Lİ Şahin: AKP devleti ele geçirdi”
SEZGİN:Hibrid Bir Rejimden Otoriterliğe Kayıyoruz
Karamollaoğlu: Seçim sistemine güvenemiyorum
RUSYA DOMATESTE KOTAYI ARTIRDI.
Palandöken:Hazır kıyma yasaklanmalı


Ajans 09/ Aydın Haberleri - GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR !..
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR !.. BU YAZININ EKLENME TARİHİ 24-11-2017 / 21:57 | BU YAZI TOPLAM 6119 KEZ OKUNDU.
   
Fahrettin Bağrı
fahrettinbagri@windowslive.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR !..

BAKAN BİLE BU HATAYI YAPIYORSA...!!!

..

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu (22 Kasım 2017 Çarşamba)

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI BÜTÇESİ ÜZERİNDEKİ GÖRÜŞEMELER:

MİLLÎ SAVUNMA BAKANI NURETTİN CANİKLİ konuşmasının bir bölümünde ’’Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde uluslararası ortamlarda görev yapabilecek ve bilimsel gelişmeleri takip edebilecek seviyede İngilizce eğitimi vermek maksadıyla harp okullarında İngilizce hazırlık sınıfı açılmış ve harp okulları beş yıla çıkarılmıştır.’’ dedi.

Oysa ki; 694 sayılı KHK ile Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksek Okullarında yeni HAZIRLIK SINIFLARI açıldı. Yani; harp okulları 5 yıla, Asb.MYO’ları da 3 yıla çıkarılmış oldu...

694 saylı KHK’nin ilgili maddesine bakalım izninizle;

Madde 40- Madde ile, 1325 sayılı Milli Savunma Bakanlığı Görev ve Teşkilatı Hakkında Kanunun EK 8 inci maddesinde yapılan değişiklikle harp okulları ve astsubay meslek yüksek okullarında yeni açılan hazırlık sınıflarında öğrenim görecek askeri öğrencilere harçlık ödenebilmesi düzenlenmektedir.

NOT: Harp okulları ve astsubay meslek yüksekokullarına yeni ’’Hazırlık Sınıfı’’ açılmasıyla hazırlık sınıfı öğrencilerinin de HARÇLIKLARI belirlendi.

Daha önceki yıllarda askeri liselerde uygulanan ancak, bu uygulamanın kaldırılarak 4566 sayılı Harp Okulları Kanunu’nda aşağıdaki şekilde yer aldı;

HARP OKULLARI KANUNU

Kanun Numarası: 4566

Kabul Tarihi: 11/5/2000

a) Harp okullarında lisans eğitimi ve öğretim süresi dört yıldır. Ancak, ihtiyaç halinde, Milli Savunma Bakanlığının onayı ile, harp okullarında bir yıl süreli hazırlık sınıfı açılabilir. Harp okulu öğrencileri hazırlık sınıfını bir yılda ve lisans eğitim ve öğrenimini ise sağlık nedenleri hariç beş yılda, sağlık nedenleri dahil azami altı yılda tamamlamak zorundadırlar.

(Ek cümle : 15/8/2017-KHK-694/109 md.)

Y O R U M: Harp okulları Kanununda geçen ’’Ancak, ihtiyaç halinde, Milli Savunma Bakanlığının onayı ile, harp okullarında bir yıl süreli hazırlık sınıfı açılabilir.’’ ifadesi 4752 sayılı Astsubay MYO’ları için de geçerli oldu. İşte bu nedenle 694 sayılı KHK’nin 130 uncu maddesi ile bir hüküm daha getirildi.

MADDE 130- 4752 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesinde yer alan ’’astsubay meslek yüksek okullarının birinci sınıflarına’’ ibaresi ’’astsubay meslek yüksek okullarına’’ şeklinde değiştirilmiştir.

4752 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesi de şöyle oldu;

-----------------------------------------------------------------------------

Geçici Madde 4- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak temin faaliyeti ile astsubay meslek yüksek okullarına üniversitelerin ilgili bölümlerinden öğrenci alınabilir. Astsubay meslek yüksek okullarına geçişe ilişkin usul ve esaslar Millî Savunma Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu tarafından müştereken belirlenir.

S O N U Ç: Çıkarılan KHK ile bu denli önemli madde hükümlerine yer vereceksiniz ama bu iktidarın konu ile ilgili en yetkili ismi yani; Miili Savunma Bakanı olarak Plan ve Bütçe Komisyonunda MSB Bütçesi üzerinde açıklamalar yaparken bu önemli ayrıntıyı telaffuz etmeyeceksiniz...!!!

Sayın Bakanım, bu konulardaki hassasiyetlere lütfen kulak verin ve beyanatlarınıza dahil ediniz. Çünkü bu konularda söylediğiniz her kelime dikkatle takip ediliyor ve edilmeye de devam edecektir.

  BİR DE ELEŞTİRİ: İğneyi kendimize çuvaldızı da başkasına batıralım. TBMM’deki böylesine önemli görüşmelerde TEMAD olarak bulunmamızın önemini NEDEN anlayamıyoruz?

 

 ASLİ GÖREVLER MUTLAKA YERİNE GETİRİLMELİDİR

 CUMHURBAŞKANIMIZ BALIKESİR ASTSUBAY MESLEK YÜKSEK     OKULU MEZUNİYET TÖRENİNE KATILACAKDün (23.11.2017) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Komutanlığı’nda muvazzaf subay adaylarının mezuniyet törenine katıldı ve bir konuşma yaptı. Biz de mezun olan genç subaylara ve ailelerine hayırlı, uğurlu olsun diyelim.

25 Kasım Cumartesi günü Balıkesir’de Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulunun mezuniyet törenine de iştirak edecek olan Sn.Cumhurbaşkanı’na, TEMAD olarak bir şekilde ulaşarak kendisine şu soruları soracak mısınız?

1.Dün katıldığınız mezuniyet töreninde; Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Komutanlığı’ndan dört yıllık fakülte mezunu olan muvazzaf subayların, göreve sekizinci derecenin birinci kademesinden başladıklarını biliyor musunuz?

2. Şu anda mezuniyetlerine iştirak ettiğiniz Balıkesir Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu ve diğer tüm Astsubay Meslek Yüksek Okullarından mezun olacak öğrencilerden; dört yıllık fakülte ve yüksek okul mezunlarının, teğmenlerin başlama derecesi olan 8/1’in bir kademe gerisinden yani; dokuzuncu derecenin üçüncü kademesinden başlayacağını biliyor musunuz?

3. Yine, şu anda mezuniyetlerine şahit olduğunuz öğrenciler arasında Önlisans mezunu olanların dokuzuncu derecenin birinci kademesinden göreve başlayacağını biliyor musunuz?

4. Önlisans mezunu olupda göreve 9/1’den başlayan bu gençlerin astsubay değil de polis, ev ekonomisti v.b. mesleğe girmiş olsalardı göreve 9/2’den başlayacağını biliyor musunuz?

5. Sekizinci derece ile dokuzuncu derece arasında ne fark var derseniz?

a) Her şeyden önce adaletsiz bir şekilde göreve başlama olur,

b) Ek Göstergelerin parasal karşılığı sekizinci dereceden itibaren tahakkuk ettirilir. Güncel hesaplama ile; göreve 8/1’den başlayan dört yıllık fakülte mezunu teğmen;

ayda; 850 X 0,102706 = 87.00 TL.

1 yılda; 87.00 X 12 = 1.044.00 TL. alacak olup, yine dört yıllık fakülte mezunu olupda hasbelkader astsubay olan ve göreve bir kademe geriden yani; 9/3’den başlayan gençler bu Ek Göstergeden bir yıl boyunca faydalanamayacaklar...

Fahrettin BAĞRI

(E) Maliye Astsubayı

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - T.B.M.M.2018 ÇALIŞMASI SONA ERDİ !..

27-12-2018 - 19:39

 
2 - İĞNEYİ BAŞKASINA ÇUVALDIZI KENDİNE BATIRABİLMEK

19-12-2018 - 15:31

 
3 - SESSİZLİĞİ BOZALIM VE 67 YIL ÖNCESİNE GİDELİM-1-2-

15-12-2018 - 21:05

 
4 - SAYI BU KADAR KARDEŞİM.! OLSA TÜKAN SENİN !..

12-12-2018 - 17:25

 
5 - FAL BAKMAĞA GEREK YOK !..

09-12-2018 - 17:46

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 69 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Salı Çok Bulutlu Çok Bulutlu 15°C 6°C

Çarşamba Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 15°C 8°C

Perşembe Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 13°C 9°C           YORUMLAR

           ANKET
Aydın Büyük Şehir Belediyesi çalışmalarını başarılı buluyormusunuz?
% 33 √ Toplam : 43 - Evet Başarılı Buluyorum.
% 37 √ Toplam : 48 - Hayır, Başarısız Buluyorum.
% 10 √ Toplam : 12 - Bilgi Sahibi Değilim.
% 22 √ Toplam : 29 - Kararsızım. Ne Başarılı, Ne Başarısız.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim