Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Pentagon’dan son dakika S-400 açıklaması.
Erdoğanı Trump ile görüştü
Zeytinyağında kalite seferberliği
ERDOĞAN NATO LİDERLER TOPLANTISINA KATILDI
İZMİR BAROSUNDAN ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI


Ajans 09/ Aydın Haberleri - TERAZİYİ DENGEYE GETİREBİLECEK BİR ÇÖZÜM
TERAZİYİ DENGEYE GETİREBİLECEK BİR ÇÖZÜM BU YAZININ EKLENME TARİHİ 18-11-2019 / 13:11 | BU YAZI TOPLAM 226 KEZ OKUNDU.
   
Fahrettin Bağrı
fahrettinbagri@windowslive.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TERAZİYİ DENGEYE GETİREBİLECEK BİR ÇÖZÜM

 Herkesçe malum olan ve derin mağduriyetlerin yaşandığı konuyu tekrarlamaya gerek yok. Bu mağduriyetleri yaşayan Emekli TSK personeline aşağıda açıklanan şekilde yapılacak ek bir ödeme ile bu mesele büyük ölçüde halledilebilir...

========================================

GENEL GEREKÇE

926 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun değişik Ek-18 inci maddesinin 418 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişik (a) bendine göre; Kanuna ekli (V) Sayılı makam tazminatı cetvelinde yazılı rütbe ve görevlerde bulunanlara makam tazminatı ödenmektedir.

Silahlı Kuvvetlerin çok önemli görevlerinde uzun yıllar hizmet ettikten sonra emekli olan Kd.Binbaşı, Binbaşı, astsubaylıktan subay olan Kd.Yüzbaşı, Astsubay Kıdemli Başçavuş, Astsubay Kademeli Kıdemli Başçavuş ve Astsubay II.Kademeli Kıdemli Başçavuş rütbelerinde bulunan subay ve astsubayların makam tazminatı almıyor olması anılan personeli menfi yönde etkilemektedir.

V sayılı Makam Tazminatı madde düzenlemelerinden de anlaşılacağı üzere, makamın belirlenmesinde, hiçbir zaman rütbe bazında herhangi bir ayırıma gidilmemiş, sadece makam ve memuriyetin verdiği yetkiye dayanılarak "emretme" esası yeterli görülmüştür.

Dolayısıyla her rütbenin işgal ettiği makama paralel olarak sorumluluğu bulunduğu bir gerçektir. Yukarıda yapılan açıklamalar ile 211 Sayılı îç Hizmet Kanununun belirtilen madde hükümleri esas alınarak; 5434 Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu’nda yapılacak ilave bir düzenleme ile makam tazminatı alamayan emekli TSK personeline tahakkuk ettirilecek bir ödeme, Anayasanın eşitlik ilkesine de paralel bir uygulama getirecektir. Bütünlüğün sağlanması bakımından, Kd.Binbaşı, Binbaşı, astsubaylıktan subay olan Kd.Yüzbaşı, Astsubay Kıdemli Başçavuş, Astsubay Kademeli Kıdemli Başçavuş ve Astsubay II.Kademeli Kıdemli Başçavuş rütbeleri üzerinden emekli olan subay ve astsubaylara ek bir ödeme yapılması amaçlanmaktadır.

Böylece, aynı kurum içerisinde birlikte görev yaptıkları subayların (yarbay-albay-Kd.albay v.b.) emekli aylıklarının yaklaşık yarısı kadar emekli aylığı alan Kd.Binbaşı, Binbaşı, astsubaylıktan subay olan Kd.Yüzbaşı, Astsubay Kıdemli Başçavuş, Astsubay Kademeli Kıdemli Başçavuş ve Astsubay II.Kademeli Kıdemli Başçavuş rütbelerinde bulunan subay ve astsubayların emekli aylıklarına ilaveten ek bir ödeme yapılması öngörülmektedir.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Madde ile, Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli kademelerinde yıllarca görev yapmış ve sonrasında emekli olmuş ve Makam Tazminatı alamayan Kd.Binbaşı, Binbaşı, astsubaylıktan subay olan Kd.Yüzbaşı, Astsubay Kıdemli Başçavuş, Astsubay Kademeli Kıdemli Başçavuş ve Astsubay II.Kademeli Kıdemli Başçavuşların emekli aylıkları, aldıkları eğitimlerle ve yürüttükleri hizmetle mütenasip olmaktan çok uzaktır ve muadillerinin çok gerisindedir.

Örneğin, aynı kurum içerisinde birlikte görev yaptıkları subayların (yarbay-albay-Kd.albay v.b.) emekli aylıklarının yaklaşık yarısı kadar emekli aylığı almaktadırlar. Bu sebeplerle rütbeleri zikredilen emekli subay ve astsubayların, emekli aylıklarına ilaveten ek bir ödeme yapılması amaçlanmıştır.

MADDE 2- Yürürlük Maddesidir.

MADDE 3- Yürütme Maddesidir.

5434 SAYILI TÜRKİYE CUMHURİYETİ EMEKLİ SANDIĞI KANUNU’A EK BİR MADDE İLAVE EDİLMESİNE İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu’na aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

EK MADDE 85- Bu kanuna göre emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı bağlanmış olup, aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olan emekli Kd.Binbaşı, Binbaşı, astsubaylıktan subay olan Kd.Yüzbaşı, Astsubay Kıdemli Başçavuş, Astsubay Kademeli Kıdemli Başçavuş ve Astsubay II.Kademeli Kıdemli Başçavuşlara 8.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda her ay emekli aylıklarıyla birlikte ilave ödeme yapılır.

Birinci fıkra kapsamında yapılacak ödeme, ölenlerin mülga 67 nci maddede belirtilen aylığa müstahak dul ve yetimlerine mülga 68 inci maddede belirtilen oranlar üzerinden ödenir.

Bu madde kapsamında ilave ödemeden yararlanacaklardan, sosyal güvenlik destek primi ödemek suretiyle çalışanlar dahil herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışanların ilave ödemeleri, çalışmaya başladıkları tarihi takip eden ay başından itibaren kesilir. Bu ödemeden yararlanma şartlarını kaybedenler en geç bir ay içinde durumu Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmekle yükümlüdürler.

Zamanında bildirimde bulunmayanlara yapılan ödemeler kanuni faiziyle birlikte geri alınır. Bu fıkra uyarınca ilave ödemeleri kesilenlerin, çalışmalarının sona erdiği tarih yazılı istek tarihi kabul edilerek ilave ödemeleri, çalışmalarının sona erdiği tarihi takip eden ay başından itibaren yeniden ödenmeye başlanır.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki dönem için geçmişe dönük herhangi bir ödeme yapılmaz."

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Fahrettin Bağrı

E.Maliye Asb.

DEĞERLİ ARKADAŞLAR BU YAZIYI KOPYALAYIP TANIDIĞIZ GEREĞİ İÇİN AKP VE MHP MİLLETVEKİLLERİNE VERMENİZİ  AHMET KISA


 

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU 29/11/2019 TARİHLİ TOPLANTIUMHURBAŞKANLIĞI BÜTÇESİ GÖRÜŞMELERİNDEN

29-11-2019 - 20:23

 
2 - TBMM KOMİSYONLARI ÇALIŞMALARI…

23-11-2019 - 11:18

 
3 - HAYIRLI İCRAAT MİLLİ SAVUNMA BAKANINDA

22-11-2019 - 16:59

 
4 - TERAZİYİ DENGEYE GETİREBİLECEK BİR ÇÖZÜM

18-11-2019 - 13:11

 
5 - ENFLASYOOON ENFLASYON..!

08-11-2019 - 23:00

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 95 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Cuma Sisli Sisli 15°C 2°C

Cumartesi Sisli Sisli 16°C 3°C

Pazar Çok Bulutlu Çok Bulutlu 17°C 6°C           YORUMLAR

           ANKET
Önümüzdeki Süreçte Bir Erken Seçim Bekliyormusunuz.?
% 92 √ Toplam : 268 - 1- Evet Bekliyorum
% 5 √ Toplam : 13 - 2- Hayır Zamanında Yapılır
% 5 √ Toplam : 12 - 3-Fikrim Yok
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim