Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
İmamoğlu’ndan Murat Kurum’a yanıt...
KILIÇDAROĞLU PARTİ MECLİSİNDE KONUŞTU
ERDOĞAN ŞEHİR HASTANELERİNİ SAVUNDU.
SEÇİM KAYBETSEKTE BU İŞTE YOKUM
CUMHURBAŞKANI SÖZCÜSÜ S-400 AÇIKLAMASI


Ajans 09/ Aydın Haberleri - YAĞMA
YAĞMA BU YAZININ EKLENME TARİHİ 13-08-2019 / 10:21 | BU YAZI TOPLAM 1253 KEZ OKUNDU.
   
Hasan KUMRAL (Kumraldede)
hasankumral@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YAĞMA

YAĞMA

 

Kaz dağlarındaki yağma görünen tüydür, çoktandır tüy dikiyorlar yurdumun her yanına, bazen bu tüylerden biri, ikisi öne çıkıyor. Yağma, talan, malı götürme ekonomisi, benim memurum işini bilir anlayışıyla kökleşti, gelişti. Artık toplumun büyük bir kısmı fikren, ruhen yağmacı, talancı oldu. Denk getirdiğinde kimin olduğuna bakmaksızın gücü yettiğini yağmalamaya, talan etmeye, el koymaya hazır halde. Hazine arazilerinin işgali, kaçak yapılaşma veya kırmızı ışıkta geçmek artık tepki görmüyor, olağan hareket olarak algılanıyor. Ne yazık ki Türk toplumu yukarıdan aşağı, aşağıdan yukarı kendi evini, geleceğini, geçmişini, tüm mal varlığını, sularını, dağlarını, ormanlarını, kültürünü, inancını çalan, talan eden, kendi kendini yağmalayan haline geldi.

Şikayet edenler fırsatını bulamayanlardır genellikle, siyaset ise büyük götürmenin aracı, amacı olmuş. Parti veya siyasi görüş farkı olmaksızın yağma ekonomisi, yağma düşüncesi kökleşmiş. Ne halkçı parti ne dinci ne de başka görüşteki partiler, ister yasal isterse yasadışı olsun tüm siyasi hareketler yağma kültürü üzerine inşa edilmiş. Yurtlardaki erkek çocuklarına musallat olanlar da yağma kültürünün sonucudur, sokakta eşini öldüren de aynı iklimin ürünüdür, ormanı yakıp villa yapan da aynı zihniyettir. Yağma, emek harcamadan sahip olma kültürüdür, yağma gücünün yettiğine hükmetme kültürüdür, yağma binlerce yıllık insani birikimin paraya, ranta çevrilmesidir, yağma kendi elinle kendi evini yıkmaktır, yağma yok oluşun son noktasıdır artık.

Yağma ne milli duruş bıraktı, ne insani düşünce, ne iman kaldı ne de itikad, ekilecek tarla kalmadı, içilecek su kalmadı, temiz havayı şişe suyu gibi alacağımız günler yakındır.

Fabrikalarımız satıldı, sularımız satıldı, arazilerimiz satıldı, geleceğimiz - geçmişimiz satıldı, uçaklarımız uçan tabut, gemilerimiz müze kaçkını, askerlerimiz terhis edilmiş, harbiye kapandı, askeri liseler kapandı, pıtırak gibi imam hatip liseleri çıktı, bilim insanları ya kaçtılar ya öldürüldüler. Türk milletinin ekonomik, kültürel, sosyal, bilimsel yönden tüm birikimleri yok edildi.

Vergilerle kaçak içkiye, kaçak tütüne, kaçak mazota yani yasadışı yaşamaya itildik. Terör örgütleri, çeteler kaçakçılık ekonomisinden palazlandı. Sokaklar uyuşturucu müptelası müptezellerle doldu, yavaş yavaş değil hızlıca ölüyor gençler, çocuklar. Hayatın acımasızlığına dayanamayanlar da intihar ediyor. İntihar sayısı açıklanmıyor. Yağma kültürü toplumu yozlaştırdı, biz, biz olmaktan çıktık.

Kendi emeğine, kendi parasına, kendine ait olanı koruyamayan, saygı duymayan, toprağına, suyuna, havasına, bitkisine, insani değerlere sahip çıkamayan istediği kadar nutuk atsın, kim olursa olsun yalancıdır.

Yağma kültürü Ç.Ü.Ş. (Çok Ülkeli Şirketler) ideolojisidir. Tüm dünyada din, dil, ırk veya başkaca herhangi bir sınırlama gözetmeksizin yerel işbirlikçiler ile birlikte yağmalıyorlar. Yerel işbirlikçiler yani yağmacı siyasetçiler, yağmacı din adamları, yağmacı asker - sivil bürokratlar, yağmacı haline getirilmiş halk kitleleri hepsi birlikte bir kemik yalamak için çırpınıyorlar. Yaladıkları kemik, kendi bedenlerinin kemikleri oysa.

Ç.Ü.Ş.’ler kendine ait olanı korur, bir taşını oynatamazsın yerinden, çiçeğini koparamazsın, yere tüküremezsin, kırmızı ışıkta geçmeyi filmlerde görürsün. Ç.Ü.Ş. halkları, insan hakları derler, medeniyet derler, gelişmişlik derler, dua ederler, her şeyi derler ama yine sadece yardım diye boklu donlarını paket yapıp gönderirler.

Umudun bittiği yerde ölüm başlar, sınırdayız. Dipten gelen bir dalga var, Milliyetçi bir dalga. Vatan, millet edebiyatı yapıp yağmaya koşanlardan değil. Üreten, düşünen, kendisi için, Milleti için kaygılanan ve hayalleri olan insanlar var. Yüz yılda kazanamayacağı parayı ret edip fabrikasını satmayan, ölüm korkusunu yenip icat yapan, başkaları gülse de kızsa da kapısına geleni koruyup kollayan, mülteci çocukların gözlerine bakıp kirli yanaklarından öpenler var.

Toroslarda kara çadırlar var ve duman tütüyor. Dadaloğlu yüzyıllar öncesinden haykırıyor "... Ferman padişahın / Dağlar bizimdir. ..." dağlar var olduğumuz her yerdir. Atatürk’ün söylediği gibi "... Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. Bu satıh bütün vatandır. ..." Satıh yüzyıllık gelire hayır diyerek fabrikayı satmamaktır, bilimdir, insani olmak, Türk töresinden ayrılmamaktır. 13.08.2019

TENGRİ BİZ MENEN.        


Hasan KUMRAL


 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 VAHDET TÜRKOĞLU 16:15 - 13.08.2019

        Hasan Bey yazınızı tek çırpıda okudum. hepsine katılıyorum. Eskiden tek tük olan yağma talan rant şimdi organize bir şekilde sürüyor...

   

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - MÜDÜR

23-08-2019 - 09:18

 
2 - YAĞMA

13-08-2019 - 10:21

 
3 - YENİ YIL

04-01-2019 - 07:52

 
4 - EKMEK - ÖZGÜRLÜK

02-12-2018 - 10:32

 
5 - KONSERVE

03-09-2018 - 08:46

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 61 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazar Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 25°C 12°C

Pazartesi Çok Bulutlu Çok Bulutlu 24°C 13°C

Salı Az Bulutlu Az Bulutlu 25°C 12°C           YORUMLAR
VELİ TİRYAKİ

     Güzel bir anekdot Atanın Değer verdiği Türk Kadınını ne güzel ve anlamlı anlatmış Teşekkürler Ahmet Abi... ...

AYHAN ANIK

     Çok güzel bir anekdot. Bu güzel yazıları okuyunca çok mutlu oluyoruz. Kalemime emegine sağlık. ...

SELİN SEVER

     Yıllardır Kamu mallarının ihaleleri hep şaibeli olmuştu. Belediyelerin ihaleye girmesi bu yerlerin gerçek değerinde ihale edilmesini ...

NEŞE TEMEL

     Çok güzel, gerçekci bir ytazı. Sizi kutlarım. ...

SELİN AKAR

     Ülkemizin böyle Akademik ünvanlı öncülere ihtiyacı var. Kayıp annelerine ülkemizin her kesimi destek vermelidir. Her b..a ...

HASAN ALİ YILMAZ

     Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Yaptığınız toplum için çok değerli. Ekip harika gözüküyor..... ...


           ANKET
Önümüzdeki Süreçte Bir Erken Seçim Bekliyormusunuz.?
% 93 √ Toplam : 264 - 1- Evet Bekliyorum
% 3 √ Toplam : 8 - 2- Hayır Zamanında Yapılır
% 5 √ Toplam : 12 - 3-Fikrim Yok
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim