Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
KADIN RİTMİK CİMNASTİKTE AVRUPA ŞAMPİYONU OLDUK
YAPI-YAPILAŞMA JEOFİZİĞİ Öğretim Üyelerinden çağrı
İZMİR TABİP ODASINDAN AÇIK ÇAĞRI:HERKES HESAP
ALİYEV DÜNYAYA İNSANLİK DERSİ VERDİ
27 Kasım koronavirüs tablosu açıklandı!


Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler - DEPREMİ YAŞAYAN TÜM VATANDAŞLARIMIZA GEÇMİŞ OLSUN.
DEPREMİ YAŞAYAN TÜM VATANDAŞLARIMIZA GEÇMİŞ OLSUN. BU YAZININ EKLENME TARİHİ 31-10-2020 / 13:02 | BU YAZI TOPLAM 203 KEZ OKUNDU.
   
KAMİL SÜREN
kamil_-suren@hotmaill.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DEPREMİ YAŞAYAN TÜM VATANDAŞLARIMIZA GEÇMİŞ OLSUN.

                     CORONA VİRÜSÜ(COVİD-19) VE DEPREMLER GÜNDEMDE!!!

     

   CORONA VİRÜSÜ(COVİD-19) VE DEPREMLER GÜNDEMDE!!!

         Son bir yılı geçkin süredir dünya gündemine oturan ve insanların toplu ölümlerine yol açan covid-19 virüs salgını yavaş yavaş etkisini kaybetmeye başladı derken, yakın zamanda yaşamaya başladığımız ikinci dalga ve covid-19’un yükselişi vaka sayılarını ve ölümleri artırırken bu defa da 30 EKİM 2020 tarihinde Seferhisar/İZMİR merkezi ve tüm ege illerini ve İstanbul’a kadar etkileyen ve özellikle İZMİR/ Bornova’da ölümlü yıkımların oluşumu daha önce yazdığım corona virüsü depremi unutturmasın başlıklı yazımı anımsattı.

Biz covid-19 virüsü ile mücadele ederken,unuttuğumuz bir gerçek var ve bu gerçek dünya’da gizemli bir tehlike olarak birinci sıradaki yerini koruyor ve her an için bir yerleri yıkmaya hazır bekliyor. İşte asıl alınması gereken önemli ve zor tedbirler, depremlerin etkisini mümkün olduğunca en aza indirgeyecek kentsel tedbirleri acilen hızlandırmalıyız, diye daha önceki yazımda belirtmiştim.

Deprem olursa İstanbul’da tahmini 150000 kişi ölecek diyen uzmanlar ve tedbirlerin alınmasında sorumlu kurumlar bu binaları sağlamlaştırmak yerine yıkıp yerine depreme dayanıklı binaların yapımını hızlandırmaları en gerçekçi  tedbirler değilmidir? Girit adasında meydana gelen depremlerin hemen ardından dünyanın diğer ucunda başka bir depremin meydana gelmesi depremlerin bölgesel değil, dünyayı tehdit eden en önemli bir tehlik olduğu gerçeğini bir kez daha gözler önüne sermektedir. Bu nedenle doğal afet olan depremleri önleyemeyiz, ancak alacağımız tedbirlerle etkilerini azaltabiliriz. Depremlerde alınması gereken tedbirler, deprem anında dikkat edilmesi gereken unsurlar ile ilgili tüm sorumlu kamu kurum ve kuruluşlar ile gönüllü dernekler üzerlerine düşen görevi yerine getirip, sık sık eğitimlerle halkı aydınlatmalı, halk ise bu eğitimleri gereksiz görmeyip mutlaka katılmalıdır. İl valilikleri sözde değil, özde gerçek toplanma merkezlerini oluşturmalı ve vereceği eğitimlerle halka bu toplanma merkezlerinde sık sık deprem eğitimleri vermelidir. Dün İZMİR’de yaşanan üzücü olduğu kadar bir o kadar da düşündürücü 6,9 civarında, yerin 15 km. altında denizde oluşan deprem tedbirlerin alınmasını bir kez daha hatırlatmıştır.İZMİR depremi yüzlerce kişinin yaralanmasına, son belirlemelere göre 107 masum canın ölümüne yol açtığı görülmüştür. Büyük bir depremin habercisi niteliğindeki bu deprem bizlere bir uyarı niteliğinde olup, deprem uzmanlarınca da büyük artçı sarsıntıların olabileceği, gerekli kişisel tedbirlerin yanı sıra, ilgili kurum ve kuruluşların gerekli önlemleri almaları konusunda uyarmışlardır. Son olarak 31 EKİM 2020 sabah 08.30’da Kuşadası merkezli yaşanan 5.1 şiddetindeki deprem de depremlerin devam edeceği konusundaki uyarıların bir işaretidir. İstanbul(Marmara) fay hattı ile GİRİT adası Helen yayı fay hattı arasındaki tehlikeli bölge yakın gelecekte büyük depremi oluşturacağını söylemek, felaket tellallığı olarak algılanmasın, alınabilecek en etkin önlemlerin alınması için uyarıcı olması olarak değerlendirilmesini istiyorum.

Geçtiğimiz dönemlerde yaşadığımız depremler acı örnekleriyle ders olmalıdır. Şehirleşmede ovalara ve zayıf zeminli yerler yerine zemin etüdü yapılmak suretiyle sağlam zeminli yerlerde kentleşme esas alınmalıdır. Tedbirler alınırsa depremin zararlarını azaltabiliriz, aksi takdirde Allahın gücüne karşı gelinemez ve deprem durdurulamaz.              

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - YARININ GELECEĞİ ÇOCUKLARIMIZI COVID-19DAN KORUYALIM.

14-11-2020 - 10:46

 
2 - DEPREMİ YAŞAYAN TÜM VATANDAŞLARIMIZA GEÇMİŞ OLSUN.

31-10-2020 - 13:02

 
3 - 15 TEMMUZ ÖNCESİ VE SONRASI

15-07-2020 - 13:58

 
4 - COVİD-19 DEPREMİ UNUTTURDU MU?

08-07-2020 - 22:16

 
5 - DÜNYA’YI TEHDİT EDEN COVİD-19 SALGINI

30-06-2020 - 16:58

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 40 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
HASAN ALİ KURTULMUŞ

     Efeler Belediye Başkanına teşekkür ederim. Aydında 31 Ekimden bu yana Tedirginiz. Deprem olacak diyen Altımız üstümüz ...

ASTO STK PLATFORMU

     Azerbaycan’ın topraklarını işgalden kurtarmasının ardından Batılı ülkelerin ve Rusya’nın yaptığı itidal ve müzakerelere geri dönülmesi yönündeki ...

VELİ TİRYAKİ

     Ekrem İmamoğlunun Taksi mafyasına karşı dik duruşunu takdir ediyorum. İstanbulda Taksi Plakaları birkaç mafyanın elinde 2.5 ...

VAHDET TUNUS

     AYDIN da Çerçioğlu diktası var. Maalesef benim aklım bana yeter diyen birisi tarafından yönetiliyoruz. Hiç bir ...

AVUKATLAR A.

     Anayasa Mahkemesi iptal başvurusunu reddetti, İçişleri Bakanlığı genelgeyle Baro genel kurulları ertelendi. (siyasi partiler yapabilir onlarda ...

OSMAN DAYI

     Meyve Veren ağaç taşlanır. Osman hoca sen bildiğin yolda yoluna devam et. Tarihte güzel işler yapıpta ...


           ANKET
İSTANBUL KANALI DEVLET PROJESİ MİDİR?
% 15 √ Toplam : 3 - DEVLET PROJESİDİR
% 86 √ Toplam : 18 - RANT PROJESİDİR
% 0 √ Toplam : 0 - FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim