Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
ENFLASYON EN YÜKSEK SEVİYEYİ GÖRDÜ
EPDK PETROL DAĞITIM ŞİRKETLERİNE İNCELEME BAŞLATTI
İçişleri Bakanlığı’ndan yeni kısıtlama genelgesi
MİLLİ GELİRİMİZ 8.599 DOLARA GERİLEDİ
AKŞENER GRUP KONUŞMASINDA ERDOĞANA YÜKLENDİ


Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler - CANDOSTU SOKAK HAYVANLARININ SESSİZ ÇIĞLIĞI
CANDOSTU SOKAK HAYVANLARININ SESSİZ ÇIĞLIĞI BU YAZININ EKLENME TARİHİ 20-12-2020 / 17:41 | BU YAZI TOPLAM 458 KEZ OKUNDU.
   
SOKAK GAZETECİSİ
kamil_-suren@hotmaill.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CANDOSTU SOKAK HAYVANLARININ SESSİZ ÇIĞLIĞI

 

            CAN DOSTU SOKAK HAYVANLARININ SESSİZ ÇIĞLIĞI

  Pandemi döneminde  riskin en yoğun, ölümlerin en çok olduğu bugünlerde haklı olarak kendi derdine düşen halk kendi hayat mücadelesine devam ederken, kış şartlarında yaşam mücadelesi veren sokak hayvanlarının sessiz çığlığını duyan var mı diye sokağa çıktığımız ve araştırdığımız bugün birilerinin pandemi riskine rağmen Aydın Valiliğinden aldığı izin ile sokak hayvanlarının beslenmesi ve barınaklarının durumunu görmek, onlara yardım etmek için çaba gösterdiğini görmekten sevinç duyduk.

Aydın Efeler ilçemizde Hayvan Hakları Hareketi Eğitim Derneği, Efeler İlçemiz Gıda Tarım İlçe Müdürlüğü ekipleri ile ilçemizdeki gönüllü veterinerler ve halkın katılımıyla sokak hayvanlarının doğal barınaklarının bulunduğu şehir kenarlarında yapılan çalışmaları yerinde izleme fırsatı buldum,onlarla gönüllü olarak hayvanların beslenmelerine katkı sağladım.

Sokak hayvanlarının doğal yaşam alanları olan şehir dışındaki sazlık ve arazilerde hayvanların sanki insanların kendilerine yardım etmelerini bekler gibi durumlarını görünce üzüldüm. Kendi kendime sordum, acaba bölgemizde barınaklar mı yetersizdi ki?

Başı boş köpeklerin kontorlsuzca üremelerini gördüm, kısırlaştırılmalarının kaçınılmaz olduğunu tanık oldum. Şehrimiz içinde sokak hayvanlarının çöp kontenyerlerinde yiyecek bulabilmek için dolaşmaları onların çaresizliğinden dolayı yaşandığına tanık oldum.

Yerel yöneticilerimizin sokaklarda buldukları sokak hayvanlarını toplayıp,barınağa götürmeleri yerine şehir dışlarında bulundukları doğal yaşam alanlarına doğal barınaklar yapmaları ve beslenmelerini sağlamaları, doğal ortamlarında kısırlaştırılmalarını sağlamaları o can dostlarımızın şehir içlerine kadar gelmelerini önleyecektir.

Gördüğüm ayrı bir manzarada da sokak hayvanlarının kontrolsuzca üremelerindeki nedenlerden biri de vatandaşlarımızın kontrolsuzca hayvan edinme konusudur. Yavru haldeyken sahiplendikleri hayvanları, büyüdüklerinde bakamadıklarından sokağa sorumsuzca bırakmaları yerine barınağa teslim etmeleri daha yerinde bir uygulama olur.

İnanıyorum ki sokak hayvanları diye dışladığımız bu can dostlarımızın da biz insan oğlu kadar yaşamsal haklarının olduğunu unutmayalım. Bu nedenle bakamayacağımız hayvanları gereksiz yere doğal ortamlarından ayırmayalım. Yerel yöneticilerimizden ve sorumlu belediyelerimizden beklentimiz can taşıyan ve  bizler kadar yaşam hakkı olan sokak hayvanlarına layık olduğu yaşamsal haklarını sağlayacak barınaklar ile yeterli veteriner desteklerinin sağlanması olmalıdır.

Onlara barınaklarda mecburiyetten değil, insan olarak vicdani sorumluluğumuzun gereği olduğu için barındıralım. Dernek yöneticimiz ile yaptığımız söyleşide hayvanların beslenmesi konusunda yetersizliklerin olduğu, gıda yardımı konusunda Valiliğimizin büyük desteği olduğu, ancak yine de yetersiz olduğu, diğer kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin de desteklerine ihtiyaç olduğu, veteriner desteklerinin daha etkin şekilde sağlanarak, sokak hayvanlarını bulundukları doğal ortamlarında barınma ve beslenmelerinin sağlanması durumunda şehir içlerinde halka zarar vermelerinin söz konusu olmadığını dile getirdiler.

       Ben de böyle hayırlı bir çalışmanın yaşandığı bugün çam sakızı misali bu çalışmaya katkı sağlayabilmenin huzuru içinde tüm hayvan severelerin, kamu kurum ve kuruluşların ve sorumluların bilmesi gereken bir hususu hatırlatarak sözlerimi bitirmek istiyorum. Biz insanoğlu geçmişden günümüze ve geleceğe baktığımızda sürekli nüfus artışı ile birlikte yaşam alanlarımız olan şehirleri genişletirken, farkında olmadan hayvanların doğal yaşam alanlarını daralttığımızın farkında olalım ve kendi yaşamsal çalışmalarımızda can dostlarımızın yaşamsal alanlarında onları ölüme terk etmeyelim.

Şunu iyi bilin ki, Kuzey Kutbundaki şehirlerde insanlar yırtıcı hayvanlar olan kutup ayıları ile iç içe yaşadıklarını unutmayalım. Afrika’da okul çocuklarının vahşi ortamda yaşadıklarını, okula giderlerken vahşi hayvanların yaşadıkları alanları kullandıklarını unutmayalım.

Yaşamak insanların olduğu kadar, hayvanların ve bitkilerin,yani tüm canlıların haklarının olduğunu unutmayalım,onların yaşam alanlarını koruyalım.


 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 VELİ TİRYAKİ 23:08 - 20.12.2020

        Aydında çalışmalarını yakınen takip ettiğim güzel çalışmalara imza atan Hayvan Hakları Hareketi Derneği Başkanı Jale Koç ve tüm gönüllüleri kutluyorum... Canlarımız için yapılan her iyilik kutsaldır.

   

 KÜRŞAT ALPEREN 23:04 - 20.12.2020

        Bu dönem Can Dostları Kedilerimizin üreme dönemi bu demektirkki bir ay sonra beslenmesi gereken üç kat daha fazla kedi demek. Sokak Hayvanlarımızın beslemesi güzel bir çalışma ancak bu hayvanlar kontrolsüzce üremeye devam ediyor....Yetkililerden Hayvanların kısırlaştırılması sağlansa problem daha da azalacak..

   

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - SİYASET-TERÖRİZM VE HDP

17-02-2021 - 19:25

 
2 - YEREL ÜRETİM YEREL TÜKETİM BERABER YÜRÜTÜLMELİDİR.

31-01-2021 - 01:02

 
3 - CEFAKAR DOKTORLARIMIZ

15-01-2021 - 12:46

 
4 - CANDOSTU SOKAK HAYVANLARININ SESSİZ ÇIĞLIĞI

20-12-2020 - 17:41

 
5 - CORONA VE DEPREMİ BİRLİKTE YAŞAMAK!!!

02-12-2020 - 03:09

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 45 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SEDEF CANİK

     Beyler Ağaalar ülkede salgın var farkındamısınız.Yyüzbinlerce öğrencimiz internete ulaşamazken, özel iletişim vergisine yüzde 33,3 zam yapıyorsunuz. ...

FATMA AĞIR

     Yaşlılar kapatılması gereken zararlı bir kitle değildir. Bu konunun sorumluları kimlerse şunu bilsinler ki, bu sözde ...

MUSTAFA ŞENER

     AKP nin Hukuk Anlayışı. AKP Kazanana kadar her şey mübah. İstanbulu unutmadık. Mutlaka Birşeyler oldu dendi. ...

CEREN KUTLUAY

     Harika bir araştırma. Yazı çok değerli bilgileri içeriyor. Emeğinize sağlık. ...

VELİ

     Her şeye çeza kesen RTÜK Nerdesin. Bir işlem için emirmi bekliyorsun.... ...

ASTO STK PLATFORMU

     Toplumu Ayrımcılığa, Bölücülüğe, Irkcılığa sevkeden bu tarz insanların televizyonlara çıkartılmaması lazım. Konuşanlar kadar konuşmasına müsade edenlerde ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 40 √ Toplam : 13 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 61 √ Toplam : 20 - 2-BU YIL YAPILIR
% 0 √ Toplam : 0 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim