Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
ULAŞTIRMA BAKANI GÖREVDEN ALINDI
KOCA CAN KAYBIMIZ 95 E ÇIKTI
İBB İSTANBULDA BÜYÜK TEDBİRLER ALIYOR
ŞEHİRLER ARASI YOLCULUK KISITLANDI
Erdoğan, virüsle mücadele kapsamında 7 madde


Ajans 09/ Aydın Haberleri - KORONAYA KARŞI ‘TEK KULLANIM’
KORONAYA KARŞI ‘TEK KULLANIM’ BU YAZININ EKLENME TARİHİ 20-03-2020 / 18:30 | BU YAZI TOPLAM 362 KEZ OKUNDU.
   
Konuk Yazar
ahmetkisa@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KORONAYA KARŞI ‘TEK KULLANIM’

Koronavirüs salgınıyla birlikte tüketicinin tek kullanımlık plastik ürünlere ilgisi giderek yükseliyor. Tedarik sorunu olmayacağını belirten sektör temsilcileri, kapasiteyi artırdı

 AYLİN RANA AYDİN

Yeni tip koronavirüs salgınının ardından tüketicilerin ‘hijyenik’ ürünlere yönelik ilgisi arttı. Özellikle toplu tüketim alanlarında tek kullanımlık plastik çatal, bıçak gibi ürünler kullanılmaya başlandı.

Sektör temsilcileri, son günlerde ‘tek kullanımlık’ ürünlerin revaçta olduğunu belirtti. Öte yandan pek çok şirket de yemekhanelerde hijyenik olması adına çalışanlarına tek kullanımlık çatal, bıçak gibi ürünler sunuyor.

E-ticaret sitelerinde tek kullanımlık 10’lu tabakların fiyatı 2 liradan, 10’lu çatal, kaşık, bıçak ve bardaklar da 1 liradan satılıyor. Ürünlerin fiyatı kullanılan malzeme ve adete göre değişiyor.

Kapasiteler arttı

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, son iki haftadır tek kullanımlık ürünlere ilginin arttığını söyledi. Eskiden porselen tabak veya metal tabldotları kullanan fabrikaların koronavirüs ile birlikte toplu yemek tüketiminde tek kullanımlık plastik kaplara geçtiğini dile getiren Eroğlu, “Özellikle son iki haftadır başlayan yoğun talep, market raflarında ve perakendede ara ara plastik tek kullanımlık ürünlerin tükenmesine yol açtı. Virüs endişesiyle artan talep, bazı marketlerde stokları eritti” dedi.

Türkiye’nin, Avrupa’da İtalya’dan sonra en büyük plastik tek kullanımlık ambalaj üreticisi olduğunun altını çizen Eroğlu şöyle devam etti:

“Tedarik zincirinde sorun olmayacağını düşünüyoruz. Fabrikalar üretim artışına giderek kısa sürede kapasitelerini artırdı. Üreticilerimizle koordinasyon halindeyiz. Market raflarının boş kalmaması için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Firmalarımızın, hammadde başta olmak üzere üretim için ihtiyaç duyduğu tüm girdilerde sıkıntı yaşanmaması için tedbirlerimizi alıyoruz.”

Özellikle İsrail’den yoğun talep olduğunu belirten Eroğlu, “İsrail’de kendini evlerinde izole edenler tek kullanımlık plastik ürünlerde talep patlamasına yol açıyor. İsrail yüzde 25’lik pay ile Türkiye’nin en çok tek kullanımlık ihracat yaptığı ülke olurken bu ülkeyi Fransa, İngiltere ve ABD takip ediyor. Türkiye 2019 yılında 2 milyar 105 milyon liralık tek kullanımlık plastik ürün üretti” ifadelerini kullandı.

Fırsatçıyı bildirin

Tüketicilerin, tek kullanımlık plastik ürünlerde fahiş fiyat artışlarını PAGEV ve TOBB’un ilgili birimine şikayet etmelerini isteyen Eroğlu, “Plastik tek kullanımlık bardak, tabak, çatal, kaşık ve bıçak gibi ürün fiyatlarında kur kaynaklı küçük bir artış olabilir. Ürünlerde yüzde 100’ün üzerinde artış yapan bazı perakende noktalarının bilgileri geldi ve bu fırsatçılara karşı gerekli uyarılarımızı yaptık” dedi.

 ‘Ambalajlı ürün çok önemli’

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, özellikle koronavirüs ile mücadele edilen bugünlerde ambalajlı gıdanın önemine değindi.

Ambalajda yer alan ürünlerin bozulmadan en ekonomik ve güvenilir biçimde tüketiciye ulaştırılabildiğini belirten Sarıbekir, “Gıda ambalajının temel amacı; raf ömrünü uzatmak ve gıdaları tüketiciye ulaşıncaya dek diğer bulaşanlardan korumak” dedi.

Açık alanda satılan gıdaların insan ve çevre kaynaklı risklere açık olduğunu dile getiren Sarıbekir şöyle devam etti:

“Halkımızın bu konuda her zamankinden daha fazla duyarlı olması gerekiyor. Her zaman söylediğimiz gibi satın aldığınız ürünün ambalajı, onun güvencesidir ve her ürün ambalaja girmeli.”

MİLLİYET

ALINTIDIR M.YALÇINDERE / A.K.


 

 

 

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - NEFİS BİR PAYLAŞIM…

28-03-2020 - 11:15

 
2 - BİR MİNİK LENS, İKİ KUSUR ÖRTER

27-03-2020 - 08:46

 
3 - YAŞLI ADAYLARI, SÖZÜM SİZE

26-03-2020 - 12:19

 
4 - KORONAYA KARŞI ‘TEK KULLANIM’

20-03-2020 - 18:30

 
5 - DÜNYA İÇİN TERBİYE VAKTİ R

19-03-2020 - 18:29

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 155 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR

           ANKET
KANAL İSTANBUL GEREKLİMİDİR?
% 20 √ Toplam : 18 - 1 Evet Gerekliidir.
% 55 √ Toplam : 50 - 2 Hayır Yapılmasın
% 26 √ Toplam : 23 - 3 Fikrim Yok
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim