Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
ERDOĞAN GÜNDEME DAİR ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR YAPTI
ALİYEVİN ASLANLARI İLERLİYOR
SİHALAR SAVAŞIN KADERİNİ DEĞİŞTİRDİ.
İmamoğluı: Herkes yetkisini bilecek
Aydem Covid-19 Önlem ve Hijyen Sertifikası"


Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler - KARAMANOĞULLARI ...
KARAMANOĞULLARI ... BU YAZININ EKLENME TARİHİ 24-09-2020 / 16:50 | BU YAZI TOPLAM 487 KEZ OKUNDU.
   
Konuk Yazar
ahmetkisa@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KARAMANOĞULLARI ...

KARAMANOĞULLARININ KARA ELMASLA BİTMEYEN SINAVI

“Karaman (Larende)”, “ Ermenek (Germanikopolis)” ve “Kömür Ocakları” kelimeleri belki pek çok kişiye bir şey ifade etmez. Ancak Türkiye’den Balkanlar’a, Hazar kıyılarına, Orta Asya’dan Kıbrıs’a ve Acem diyarlarına kadar dünyanın değişik bölgelerine dağılan Karamanoğulları için zamanda yolculuk anlamına gelir.

Ortaçağdan günümüze kadar ulaşan bu değişmeyen yolculuk, milyonlarca Karamanoğlu’nun yüreğinin bir tarafını sızlatır. Çünkü bugün bile aynı bölgede aynı şekilde kullanılan kömür ocakları, Karamanoğulları’nın Anadolu topraklarında kaderini belirlemiştir.

 

Nasıl mı?

O halde gelin hep birlikte Karamanoğulları’nın Kara Elmasla Ermenek ve bölgesinde asırlardır değişmeyen sınavını okuyalım:

Hazırsanız günümüzden yüzlerce yıl öncesinin Anadolusuna odaklanalım…

"Şirvan Han soyundan Oğuz taifesi beylerinden Saaddeddin derler bir bey vardı. On bin obayla birlikte kışın Sebasta (Sivas) ta yazları da aynı obadan akrabalarının yaşadıkları İran ile Azerbaycan taraflarına Acemlerin diyarına giderlerdi. Çoğunlukla Ermenilerle savaşırlardı. Bahadır bir yiğit Nurettin vardı Saaddeddin Bey’in oğlu.

Rivayete göre Saaddeddin Bey ile on binlerce kişiden oluşan obası henüz Anadolu’ya gelmeden, Türkistan bölgesinde yaşarlarken Hoca Ahmed Yesevi’nin oğlunu öldürmüşler ve bu yüzden de beddua aldıklarına inanırlardı. Gerek bu bedduanın etkisi gerekse güçlenen Moğollar’ın baskısıyla oba, Anadolu Selçuklu Sultanı 1.Alâeddin Keykubad’a sığındı. On binlerce kişinin içinde Turgutoğulları gibi seçkin savaşçı birliklerinin olduğu gruplar da vardı. Bir kere ah alınmıştı ya. Selçuklu Sultanı ekmeklerini taştan çıkartacakları maden ocaklarını göstermiş. Yerleşecekleri toprak olarak da Ermeni Krallığı’nın (Kilikya Krallığı) sahip olduğu kaleleri. Boş Anadolu topraklarına yerleştirilmek yerine kaderlerine yine mücadele düşmüştü.

Genç ve bahadır bir yiğit olan Nurettin Bey, babası Saaddeddin Bey’in ölümüyle obanın başına geçmiş. Genç yaşında Karamanoğulları’nın babası olmuştur. Zorlukla Anadolu’da yer yurt tutmaya çalışan oba, ilk yıllar hayatını Ermenek ve Karaman dağlarında kömür çekerek kazanmaya başlamıştır. Asırlar öncesinde de bugün olduğu gibi aynı yerlerde aynı kömürler çıkartılıyordu. Gel gör ki aralarında yiğit savaşçıların, Türkistan bölgesinin zengin tüccarlarının, alimlerinin, zanaatkarlarının, büyük çiftçilerinin de içinde bulunduğu on bin kişilik obaya Anadolu’da kömür çekerek rızıklarını kazanmak yıllar geçtikçe ağır gelmeye başlamıştı.

Obası, genç yaşında yiğitliğinden ve zekası ile eğitiminden dolayı kendilerine lider seçtikleri Nurettin’e isyan etmeye başlamıştı:

“Nurettin, nereye kadar kömür taşıyacağız? Ne zaman bir toprağa yerleşeceğiz? Ne zaman hayvanlarımıza otlak bulacağız? Artık bu göçebe hayat ile kömür taşımak canımıza yetti !”

Bu haklı isyan, tarihte hepimizin bildiği gibi Nurettin Bey’in obasıyla birlikte bölgede ilk Ereğli (Herakli) Kalesi’ni Ermeniler’den savaşarak almalarıyla taçlanacaktı. Yazıcıoğlu Ali’ye göre Karamanoğulları’nın özellikle Hânedanının dayandığı başlıca oymaklar Turgutlu, Bayburtlu, Oğuzhanlı, Hoca Yûnuslu, Hocakintılı, Bozkırlı, Bozdoğan, Bulgarlı, İgdir, Beydili ve Yuvalılar idi.

Ereğili (Herakli)Kalesi’ni almalarıyla birlikte artık yerleşik hayata geçecekler. Tarihleri boyunca savaşacakları Ermeniler’den bu oymaklar kız alıp vermeye de bu dönemden sonra başlayacaklardı.

Anadolu’da tarihleri kömürle başlayan Karamanoğulları’nın aynı bölgede aynı şekilde hayata tutunabilme şeklindeki kaderleri neredeyse asırladır kesintisiz devam ediyor.

Anlayana…

Yazan:Nurten ERTUL

KAYNAK: İLAHİYAT FAKÜLTESİ DERGİSİ 22:1 (2017), SS. 117-152. KARAMANOĞLU BEYLİĞİ’NİN SOSYAL-KÜLTÜREL VE DİNÎ HAYATI (Sıddık ÜNALAN)

Gözlük Yayıncılık

Karamanoğlu Beyi Nure Sofi  ALINTIDIR  A.K.

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - TBARBAROS HAYREDDŞN PAŞA...

24-10-2020 - 20:48

 
2 - ETKİLEYİCİ İNTİHAR..

23-10-2020 - 11:46

 
3 - ABŞDENİN YAPILIŞ HİKAYESİ...

22-10-2020 - 09:02

 
4 - KISSA :

20-10-2020 - 16:50

 
5 - MEZARLIK BEKÇİSİ MORİS…

19-10-2020 - 18:00

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]  [ 32 ]  [ 33 ]  [ 34 ]  [ 35 ]  [ 36 ]  [ 37 ]  [ 38 ]  [ 39 ]  [ 40 ]  [ 41 ]  [ 42 ]  [ 43 ]  [ 44 ]  [ 45 ]  [ 46 ]  [ 47 ]  [ 48 ]  [ 49 ]  [ 50 ]  [ 51 ]  [ 52 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 259 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
ASTO STK PLATFORMU

     Azerbaycan’ın topraklarını işgalden kurtarmasının ardından Batılı ülkelerin ve Rusya’nın yaptığı itidal ve müzakerelere geri dönülmesi yönündeki ...

VELİ TİRYAKİ

     Ekrem İmamoğlunun Taksi mafyasına karşı dik duruşunu takdir ediyorum. İstanbulda Taksi Plakaları birkaç mafyanın elinde 2.5 ...

VAHDET TUNUS

     AYDIN da Çerçioğlu diktası var. Maalesef benim aklım bana yeter diyen birisi tarafından yönetiliyoruz. Hiç bir ...

AVUKATLAR A.

     Anayasa Mahkemesi iptal başvurusunu reddetti, İçişleri Bakanlığı genelgeyle Baro genel kurulları ertelendi. (siyasi partiler yapabilir onlarda ...

OSMAN DAYI

     Meyve Veren ağaç taşlanır. Osman hoca sen bildiğin yolda yoluna devam et. Tarihte güzel işler yapıpta ...

CANSU AYHAN

     Adnan menderes üniversitesi en çok tercih edilen birkaç üniversiteden biri oldu. Kaliteli eğitiyle dikkat çekiyor. ...


           ANKET
Okulların açılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
% 24 √ Toplam : 24 - Okulların açılması iyi olur.
% 76 √ Toplam : 77 - Okulların açılması vakaları olumsuz etkiler.
% 0 √ Toplam : 0 - Sene boyu Online eğitim yapılmalı.
% 1 √ Toplam : 1 - Pek bir fikrim yok.
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim