Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
AŞI OLMAYANLAR AMERİKAYA GİREMEYECEK
KORANA BUGÜN DE 231 CAN ALDI
Erdoğan: ’ABD’yle Ortak Çıkar ve Değerlere
ABD’DE TÜRKEVİ DUALARLA AÇILDI
Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenler kazandı


Ajans 09/ Aydın Haber - ŞAHMARAN ESANESİ – İKŞ ANLATIM
ŞAHMARAN ESANESİ – İKŞ ANLATIM BU YAZININ EKLENME TARİHİ 27-07-2021 / 17:47 | BU YAZI TOPLAM 669 KEZ OKUNDU.
   
Konuk Yazar
ahmetkisa@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ŞAHMARAN ESANESİ – İKŞ ANLATIM

ŞAHMARAN EFSANESİ; - 1 -

Binlerce yıl önce yedi katlı yeraltında Tarsus’ta yaşayan yılanlar vardı.
Meran adı verilen bu yılanlar, gerçekten akıllı ve şefkatli idi... Onlar barış içinde yaşarlardı. Meranların kraliçesine Şahmeran denirdi...
O genç ve güzel bir kadındı. Efsaneye göre, Şahmeran’ı gören ilk insan Cemşab oldu. O, geçimi için odun satan fakir bir ailenin oğluydu.
Bir gün Cemşab ve arkadaşları bal dolu bir mağara keşfederler. Balı çıkarmak için Cemşab’ı aşağıya indiren arkadaşları, epey miktar bal çıkarınca, paylarına daha çok bal düşmesi için onu orada bırakıp kaçarlar.
Cemşab mağarada bir delik görür ve buradan ışık sızdığını fark eder.
Cebindeki bıçak ile deliği büyütünce, ömründe görmediği kadar güzel bir bahçeye girer. Bu bahçede eşi benzeri olmayan çiçekler ve bir havuz ile pek çok yılan görür.
Havuzun başındaki tahtta süt beyaz vücutlu bir yılan oturmaktadır.
Şahmeran’ın güvenini kazanan Cemşab uzun yıllar bu bahçede yaşar. Şahmeran ona tıp biliminin bilinmediklerini öğretir.
Yıllar sonra, ailesini çok özlediğini söyleyip gitmek için yalvarır. Bunun üzerine Şahmeran da kendisini salıvereceğini, ancak yerini kimseye söylemeyeceğine dair söz vermesini ister.
Şahmeran’a söz verip ailesine kavuşan Cemşab uzun yıllar verdiği sözünde durarak Şahmeran’ın yerini kimseye söylemez..
Bir gün ülkenin padişahı hastalanır.
Vezir, hastalığın çaresinin Şahmeran’ın etini yemek olduğunu söyler ve her yere haber salınır.
Ancak hiç kimse görmemiştir Şahmeranı.
Ancak biliyorlar ki Şahmeranı gören kişilerin vücutlarında pullar oluşurmuş.
Ülkenin veziri herkesi tek tek hamama sokmuş.
Sıra Cemşab’a gelmiş.
Cemşab soyununca vezir Cemşab’ın derisinde pullar olduğunu görünce Cemşab’ı konuşturmayı başarır.
Cemşab kuyunun yerini gösterince Şahmeran bulunup dışarı çıkarılır.
Cemşab çok üzgündür ama mecbur kalmıştır .
Şahmeran onu anlamıştır..
Şahmeran Cemşab’a, "Benim başımı kaynatıp padişaha içir, padişah kurtulsun, gövdemi de vezire içir, ölsün, kuyruğumu da kaynatıp sen iç, böylece Lokman Hekim ol" der.
Böylece vezir ölmüş, padişah da iyileşip Cemşab’ı veziri yapar...
Ve rivayete göre de Cemşab böylece Lokman Hekim olmuştur...
Efsaneye göre Şahmeran’ın öldürüldüğünü yılanlar o günden beri bilmemektedirler.
Tarsus’un, Şahmeran’ın öldürüldüğünü öğrenen yılanlar tarafından bir gün istila edileceği rivayet edilir.
Figen Sevinç Küçüker
– ALINTIDIR  AHMET KISA

ŞAHMARAN EFSANESİ – 2 -

 LOKMAN HEKİM VE ŞAHMARAN EFSANESİ

Çukurova ve yöre illerinde son derece yaygın olan Lokman Hekim ve Şahmaran Efsanesi’nin farklı bir şekli de Mersin’de anlatılır. Buna göre:
Lokman Hekim’in babası da kendisi gibi hekimdir. Ölümü öncesinde karısına bir defter veren Lokman Hekim’in babası; “Doğacak çocuğumuz eşsiz bir hekim olacak; bilgide yeryüzünde ona yetişecek kimse çıkmayacak Bu defteri zamanı gelince ona ver," der. Bu olaydan bir zaman sonra doğum yapan kadın, bir erkek çocuk doğurur. Adını Lokman koyar. Öğrenim çağına geldiğinde, tüm çabalara karşın okuma-yazma bile öğrenemeden evinin geçimini temin etmek amacıyla odunculuk yapmaya başlar.
Günün birinde odunlarını satmış, yorgun argın evine döndüğünde canı sıkkın olduğu için dolaşmak ister, kır yoluna sapar. Tam bu sırada bir inilti duyar. İniltinin geldiği yöne yönelir. Çevresine bakınırken insan başlı, ak, yılan gövdeli bir yaratık görür. Çok korkar.
Yılan:
"Ey insanoğlu! Sakın benden korkma. Ben yılanların padişahı Şahmeran’ım. Yaralandım, yaralıyım. Bana yardımcı olursan yaptıklarını karşılıksız bırakmam. Günün birinde mutlaka bunun karşılığını öderim." der.
Şahmeran’ı kucağına alan Lokman, onun tarif ettiği yoldan ilerleyerek bir mağaranın önüne gider. Yılanın bir şeyler mırıldanmasından sonra mağaranın kapısı açılır. Burası, eşi menendi bulunmayan harikulâde güzellikte bir yerdir.
Mağarayı bekleyen karayılan, Şahmeran’ı sarayına götürür. Şahmaran, kısa bir zaman sonra iyileşerek sağlığına kavuşur. Yaşadığı olayın üzerinden tam kırk gün geçmiştir. Lokman, artık eve dönmek istediğini söyler. Şahmaran, gördüklerini kimseyle paylaşmaması telkininde bulunur ve:
"Ölümüm insan elinden olacak, bunu çok iyi biliyorum. Ölümümden haberdar olduğun zaman yapman gerekenleri sana tek tek anlatacağım. Sakın unutma, dediklerimi aynen yapacaksın,"der
Akabinde de hangi bitkinin hangi hastalığa iyi geldiğini, ilaçların nasıl hazırlanacağını tek tek anlatır, Lokman’a.
Lokman, eve döndüğü zaman apayrı bir dünyanın insan olmuştur, adeta. Zamanının tamamını okumaya, yazmaya ve öğrenmeye ayırır. Aradan bir hayli zaman geçer. Şahmaran, sarayında yer alan billur suda kâinatın tüm güzelliklerini seyrederken, gözü birden Tarsus Beyi’nin kızına takılır. Sevdaya tutulur, âşık olur kıza. Yemeden içmeden kesilir. Bir başka gün kızın hamama gittiğini görür. Kızın güzelliği karşısında çılgına döner adeta. Hamama gider. Islak mermerler üzerinden kayıp düşer. Hamamcı ve kızın hizmetkârları, Şahmeran’ı göbek taşının üstünde öldürürler.
Bu gün Tarsus’ta bulunan Eski Hamam’ın göbek taşı, bu olaydan ötürü mukaddes olarak kabul edilir. Göbek taşının üzerinde bulunan lekenin, Şahmeran’ım kanı olduğuna ve vücudunu buraya sürenlerin dertlerinin tamamından kurtulacağına inanılmaktadır.
Şahmeran’ın öldürüldüğünden haberdar olan Lokman, Tarsus’a gelir. Tarsus Beyi, dermansız bir derde düşmüştür. Veziri fala bakar. Vezirin baktığı fala göre Tarsus Beyi, Şahmeran’ın gözlerini ve ciğerini yerse şifa bulacaktır. Vezir, Şahmeran’da olağanüstü güçler olduğunu bilmesinden ötürü ilacı kendisi hazırlamak ister. Amacı, Tarsus Beyi’ni öldürüp yerine geçmektir.
Lokman, şifa olacak olan bu ilacı, kendisi hazırlamak ister. Bunun üzerine Tarsus Beyi, işi Lokman’a havale eder. Lokman, Şahmaran tarafından kendisine anlatıldığı gibi cansız gövdeyi üç parçaya ayırır ve her parçasını ayrı ayrı kaynatır. Parçalar kaynarken, her bir parçanın hangi hastalığa iyi geleceğini söylemektedir. Bu sırada Lokman’ın yanına gelen vezir, hasta olduğunu söyleyerek, insanlara olağanüstü güçler sunan parçanın suyunun kendisine verilmesi talebinde bulunur. Lokman, vezirin kötü niyetli olduğunu anlar. Vezire kuyruk suyundan verir. Kuyruk suyunu içen vezir, hemen yaşamını yitirir. Gövdenin ikinci suyunu kendisi içer. Tarsus Beyi’ne de gerekli ilacı yapar. İlacı içen bey, sağlığına kavuşur.
Lokman, saraydan ayrılıp kırda yürürken birden tüm bitkiler dile gelir. Hangi hastalığa şifa olduklarını söylemeye başlarlar. Okuma yazmayı öğrenmiş olan Lokman, bitkilerden duyduklarının tümünü yazmaya başlar Böylece ünlü Hikmet ül-Lokman kitabı ortaya çıkar.
Mehmet KORKMAZ
Emekli Eğitimci, Şair, Yazar
KAYNAK: (“MİTOLOJİK İRAN EFSANELERİ” – Mehmet KORKMAZ 
Nebiha Sürme
– ALINTIDIR  AHMET KISA

 

 

 

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - İSRAİL AJANI

20-09-2021 - 23:41

 
2 - SÖYLEYİN BAKALIM.

19-09-2021 - 20:47

 
3 - ADETLERİMİZ – ADALET

18-09-2021 - 08:44

 
4 - ÇOCUĞUNUZ - FELSEFE

16-09-2021 - 16:33

 
5 - TÜRKLERİN SOY AĞACI

15-09-2021 - 21:42

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]  [ 32 ]  [ 33 ]  [ 34 ]  [ 35 ]  [ 36 ]  [ 37 ]  [ 38 ]  [ 39 ]  [ 40 ]  [ 41 ]  [ 42 ]  [ 43 ]  [ 44 ]  [ 45 ]  [ 46 ]  [ 47 ]  [ 48 ]  [ 49 ]  [ 50 ]  [ 51 ]  [ 52 ]  [ 53 ]  [ 54 ]  [ 55 ]  [ 56 ]  [ 57 ]  [ 58 ]  [ 59 ]  [ 60 ]  [ 61 ]  [ 62 ]  [ 63 ]  [ 64 ]  [ 65 ]  [ 66 ]  [ 67 ]  [ 68 ]  [ 69 ]  [ 70 ]  [ 71 ]  [ 72 ]  [ 73 ]  [ 74 ]  [ 75 ]  [ 76 ]  [ 77 ]  [ 78 ]  [ 79 ]  [ 80 ]  [ 81 ]  [ 82 ]  [ 83 ]  [ 84 ]  [ 85 ]  [ 86 ]  [ 87 ]  [ 88 ]  [ 89 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 441 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 78 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 76 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim