Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
AYM Özgür Gündem’in kapatılmasını anayasaya aykırı
Babacan: Cumhur İttifakı’nda yer almayacağımız kesin
Libya-Mısır arasındaki yeni anlaşmalar imzalandı
BİLİM DÜNYASI ŞOKTA
KORONA VİRUS KARANTİNASINDA YENİ DÖNEM


Ajans 09/ Aydın Haber - TELEFON KULLANICILAR DİKKAT !
TELEFON KULLANICILAR DİKKAT ! BU YAZININ EKLENME TARİHİ 29-07-2021 / 14:06 | BU YAZI TOPLAM 620 KEZ OKUNDU.
   
Konuk Yazar
ahmetkisa@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TELEFON KULLANICILAR DİKKAT !

İsrail’in Yalnızca Devletlere Sattığı Skandal Casus Yazılım: Pegasus

 Telefonlarda teknik inceleme yapılmadan yüklenip yüklenmediği dahi anlaşılamayan, son teknoloji casus yazılım Pegasus’un adını ilerleyen dönemlerde daha çok duyacağız gibi duruyor.

Nedir bu Pegasus?

pegasus, sadece devletlerin güvenlik ve istihbarat teşkilatları kullanabilsin diye israilli yazılım firması nso group tarafından üretilmiş bir casus yazılımı. terör şüphelilerinin izlenmesi, dinlenmesi amacıyla sadece devlet güvenlik kuruluşlarına, israil devleti’nin özel izni ile satılan bu yazılım, ne yazık ki devletlerin genel ve özel politikalarına karşı duran muhalif grupların ve bireylerin gizlice dinlenmesi amacıyla da kullanılmış. 

the guardian gazetesinin haberine göre, muhaliflerin gizlice dinlenmesi süreci bir skandala neden olabilirmiş. (haber) aynı konuyla ilgili 1 yıl önce çıkmış başka bir haber.

the new york times’ın haberine göre, suudi arabistan’ın istanbul konsolosluğunda öldürülen cemal kaşıkçı’yı, suudi gizli servisi bu yazılımla izlemiş. (haber)

spike milligan 

Casus yazılım Pegasus, sizi nasıl hack’liyor?

iddia edilene göre nso group’un geliştirdiği yazılım olan pegasus daha çok su kaldırır. amnesty international’ın raporuna göre ortada çok acayip şeyler dönmüş, dönüyor ve dönmekte.

bu casus yazılım zero-click dediğimiz bir saldırı metodunu kullanıyor. burada ise senaryo size gelen bir sms üstünden tetikleniyor ve sizin bu smsteki linke tıklamanız bile gerekmiyor. rapordan anlaşılan şey şu; ios 14.6 cihazınız varsa imessage üzerindeki bir zaafiyet ile pegasus yüklenebiliyor. yani nso group en son model iphone’lara sızabiliyor. bu da apple’ın imessage güvenliği ile alakalı ciddi bir sorunu olduğunu gösteriyor bize. amnesty international’ın raporu pegasus saldırılarının ios’u hedef aldığı yönünde bu arada.

pegasus spyware’ın yönlendirdiği zaafiyetler kalıcı değil, yani reboot ettiğinizde sisteminize geri yüklenmiyor bunun için tekrardan zero-click’in tetiklenmesi gerekiyor. bu da sanırım birkaç ay önce bu konuda bahseden "ya işte şu ülkelere girildiğinde siliyor kendisini" algısını yaratan bir şey oldu. ama esasen olay analizden kaçınmak. gerçekten de böyle bir şey olabilir bu arada, zira spyware tespit edilmemek adına her şeyi yapıyor amnesty international’ın raporuna bakılırsa. mesela 9.1’de bahsedildiği üzere 4 katmanlı bir yapı kullanılıyor. özet geçmem gerekirse:

1. doğrulama server’ı: gelen istek geçerli ve halen aktif bir adresten geliyorsa kurbanı exploit’in yükleneceği servera yönlendiriyor; değilse sahte ama zararsız bir siteye yönleniyor.

2. enfeksiyon dns server’ı: burada her exploit denemesi için benzersiz bir subdomain üretildiği ve kısa süre hayatta kaldığı için tespiti zor. bu subdomainleri kullanabilmek için kendi dns serverlarını çalıştırıyorlar.

3. pegasus yüklenme server’ı. taramadan kaçmak için webserver’ı rastgele ama çok rastlanılmayan bir portta çalıştırıyorlar deniliyor

4. yönetim ve kontrol server’ları: pegasus yönetim ve kontrol için ayrı domainler kullanıyor.

ilerleyen zamanlarda domainler yerine url kısaltıcılar kullansa da rapor edildiği kadarıyla kullanılan domainler şu listede bulunabilir. eğer pihole kullanıyorsanız falan deny list’e alabilirsiniz. çok acayip domainler var. benim gözüme çarpanlar:

- pastesbin.com
- cryptocurrecny.com
- turkeynewsupdates.com
- turkishairines.info

yani bu türden bir saldırıya karşı son kullanıcı olarak bir şey yapabilmeniz zor. zira size bir sms geliyor ve sms sizin iradeniz dışında işletim sisteminiz tarafından tetikleniyor. olası tek önerim güncellemelerinizi almanız, ve güvenlik güncellemelerini kesinlikle pasgeçmemeniz.

aşağıdaki videodan telefonunuza yüklenmiş bir spyware ile neler yapılabildiği görülebilir:

kaynaklar:
https://www.amnesty.org/…-catch-nso-groups-pegasus/
https://twitter.com/…zak/status/1416801439402262529
https://github.com/…ster/2021-07-18_nso/domains.txt

EKŞİ ŞEYLER – ALINTIDIR AHMET KISA

 PİLLİ RADYO VE HESAP MAKİNESİNDEN METAL DEDEKTÖRÜ YAPIMI

 

 Hemen şu anda evinizde yapabileceğiniz kadar basit metal dedektörü yapmanın formülünü, Sözlük yazarı "alebahad" veriyor.

iStock.com

pilli bir radyo ve bir hesap makinesi kullanarak metal detektörü yapmak.

-önce radyomuzu am bandına getiriyoruz. yüksek frekanslı bir notaya ayarlıyoruz ancak herhangi bir istasyonda olmamasına dikkat ediyoruz. sesini iyice açıp net ve açık tonu duyuyoruz. tondaki değişiklikleri duymamız önemli olacak.

Kaynak: wikihow.com

-sonra hesap makinemizi on durumuna getiriyoruz. hemen 456x231 işlemini yapıp çıkan sonucun kökünü alıyoruz, 2 ekleyip bekliyoruz. şaka lan sadece açmak yeterliymiş.

-hesap makinesi ile radyomuzu sırt sırta getirip radyodan donuk bir ton çıkana kadar ikisi arasındaki açıyla hafif hafif oynuyoruz. donuk ton ney mi? olunca ne demek istediğimi anlarsınız.

- doğru açıyı yakaladığınızı anladığınızda yani donuk tonu elde ettiğinizde(çok zor değil) bunları birbirine bantlar mısınız ne yaparsınız bilmem sabitliyoruz.

Kaynak: wikihow.com

-artık elinizde bir metal detektörü var. hemen yanınızdaki metal eşyalar ile testini yapabilirsiniz. metale yaklaşınca radyodan bipleme sesine benzer ses gelecektir, yani ton değişecektir. hatta yaklaştıkça bipleme sesi sıklaşacaktır.

Herhangi bir çubuğa sabitledikten sonra hazır.

Kaynak: wikihow.com

- hesap makinesinin elektronik kartlarından yayılan ve yakındaki bir metale çarpıp geri gelen elektromanyetik dalgaları radyonun am bandında yakalaması mantığı varmış canlar. denemeden bilemeyiz, teorik olarak doğru gibi.

edit: canlar bu mcgayver aletini bu hafta içi deneyeceğim. ayıptır söylemesi sabahın köründe ibibikler ötmeden kumsala inip deneyeceğim. büyük ihtimalle bu salak napıyo lan hesap makinesi radyoyla deyip kışt kışt kovacaklar beni. ama eğer işe yararsa yani yüzük müzük kolye filan bulursam satıp hemen tatili 3-4 gün daha uzatacağım çulsuzum amk ehehehehuehe. 

yok eğer ikinci edit gelmezse bilin ki ya alet çalışmıyor ya da acccayip bir gömü filan buldum galapagos adaları sularında uzun siyah kotramın güvertesinden ekşiye bağlanamıyorum.

EKŞİ ŞEYLER ALINTIDIR  AHMET KISA

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - ADETLERİMİZ – ADALET

18-09-2021 - 08:44

 
2 - ÇOCUĞUNUZ - FELSEFE

16-09-2021 - 16:33

 
3 - TÜRKLERİN SOY AĞACI

15-09-2021 - 21:42

 
4 - DELİ HUYLULAR

13-09-2021 - 18:26

 
5 - CUMHURİYET DEVRİMDE

12-09-2021 - 14:02

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]  [ 32 ]  [ 33 ]  [ 34 ]  [ 35 ]  [ 36 ]  [ 37 ]  [ 38 ]  [ 39 ]  [ 40 ]  [ 41 ]  [ 42 ]  [ 43 ]  [ 44 ]  [ 45 ]  [ 46 ]  [ 47 ]  [ 48 ]  [ 49 ]  [ 50 ]  [ 51 ]  [ 52 ]  [ 53 ]  [ 54 ]  [ 55 ]  [ 56 ]  [ 57 ]  [ 58 ]  [ 59 ]  [ 60 ]  [ 61 ]  [ 62 ]  [ 63 ]  [ 64 ]  [ 65 ]  [ 66 ]  [ 67 ]  [ 68 ]  [ 69 ]  [ 70 ]  [ 71 ]  [ 72 ]  [ 73 ]  [ 74 ]  [ 75 ]  [ 76 ]  [ 77 ]  [ 78 ]  [ 79 ]  [ 80 ]  [ 81 ]  [ 82 ]  [ 83 ]  [ 84 ]  [ 85 ]  [ 86 ]  [ 87 ]  [ 88 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 439 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 78 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 76 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim