Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
AKP’Lİ Şahin: AKP devleti ele geçirdi”
SEZGİN:Hibrid Bir Rejimden Otoriterliğe Kayıyoruz
Karamollaoğlu: Seçim sistemine güvenemiyorum
RUSYA DOMATESTE KOTAYI ARTIRDI.
Palandöken:Hazır kıyma yasaklanmalı


Ajans 09/ Aydın Haberleri - KAN DONDURAN İTİRAFLAR...
KAN DONDURAN İTİRAFLAR... BU YAZININ EKLENME TARİHİ 09-01-2018 / 23:54 | BU YAZI TOPLAM 6749 KEZ OKUNDU.
   
Ters Köşe
mustafa.sener.oguz@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KAN DONDURAN İTİRAFLAR...

2003 yılının Mart ayında dünyanın ilk naklen yayınlanan Savaşı hani ABD’nin demokrasi huzur ve barış getirmek için yaptığını iddia ettiği işgalinin üzerinden 15 yıl geçti. 21 Mart gecesinde Bağdat’a düzenlenen Füze bombalı saldırılar hafızalardan silinmedi. Evlerde Müslüman bir ülke müslümanlar bombalanırken hepimiz televizyonların karşısında çekirdek çiklettik.

ABD İşgali sırasında İslam dünyası için kutsal kentler arasında olan Bağdat yok edildi. Halkın temel ihtiyaçları için kullandığı altyapı sistemini tamamen ortada kaldıran yoğun bombardımana maruz kalan şehrin kültürel ve ekonomik altyapısı vahşice yağmalandı.

Bush’un "Çabuk" "Çok kolay" dediğin işgal ise yıllarca devam etti. Ortadoğuyu bilmeyenler Irak’ta benzeri görülmemiş boyutlarda bir mezhep çatışmasına sebep oldular. Yüzbinlerce Iraklı mezhep kavgasında hayatını kaybetti. İşgal yönetimi ülkeyi yeniden yapılandırırken kuzeydeki Kürt gruplar ile merkezi yönetim arasında derin görüş ayrılıkları etnik gerilimi artırdı. Irak, Amerikan işgalinin ardından Ortadoğu’da en karmaşık sorunlara sahip ülkelerden biri haline geldi. 3 milyon Müslüman öldürüldü. Yüzbinlerce Müslüman kadına tecavüz edildi. 

Sadece Irak resmi kayıtlarına göre ABD askerlerince esir alınan Iraklı kadın sayısı: 5130 İçlerinden tecavüze uğrayanların sayısı: 3330, Tecavüz sonucu hamile kalıp hapishanede doğum yapanların sayısı 1200, Zorla kürtaj oldurulanların sayısı: 1830, Toplu tecavüz sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı: 180, işkence altında öldürülenlerin sayısı: 120.

İşte Türk Hükümetinin de destek verdiği bu Irak işgalinin en önemli bir itirafı yayınlandı. CIA ajanı John Nixon Zamanın Saddamı haklı çıkardığını yazdı.  

Nixon, Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in sorgu sırasında kendisine, ‘Başarısız olacaksınız çünkü Irak’ı tanımıyorsunuz’ dediğini yazdı.

Irak devrik lideri Saddam Hüseyin’in 2003’te yakalandıktan sonra CIA tarafından sorgulanması kitap haline geldi. Saddam’ın sorgusunu yürüten CIA ajanı John Nixon Başkanı Sorgulama: Saddam Hüseyin’in sorgusu’ (Debriefing The President: The Interrogation Of Saddam Hussein) adını verdiği kitabında o dönem Irak’ın devrik lideriyle yaptığı konuşmaları aktardı.

Saddam’ın bilinenin tam tersini kendisine aktardığını iddia eden Nixon, ‘Onu dinlediğimde bu duruma oldukça şaşırdım’ dedi.Kitabında tarihin Saddam’ı haklı çıkardığını savunan John Nixon, Saddam Hüseyin’in yakalandıktan kısa bir süre sonra kendisine, ‘Irak’ı yönetemeyeceksiniz, Başarısız olacaksınız çünkü Irak’ı tanımıyorsunuz

Dilini, insanını, tarihini ve kültürünü bilmiyorsunuz. Çok yakında Irak’ı yönetmenin ne kadar zor olduğunu siz de anlayacaksınız’ dediğini yazdı. Eski CIA ajanı Nixon ayrıca ABD’nin işgalden önce ortaya attığı iddiaların Saddam Hüseyin tarafından kesin bir dille reddedildiğini aktardı.

2003 yılında yakalanan Saddam Nixon’a Irak’ın iklim koşullarıyla insanların davranışları arasında bir ilişki olduğunu ve 2004 yılında yaza doğru ülkede olayların başlayacağını aktarmış. Tarih daha sonra Saddam’ı haklı çıkardı. 2004 yılının Nisan ayında ABD öncülüğündeki koalisyon güçleriyle El Kaide, Mehdi Ordusu ve Baas partisi taraftarları arasında çatışmalar yaşandı. Çatışmalarda bin 342 Sünni ve Şii savaşçı hayatını kaybederken, koalisyonun kaybı 383 olarak açıklandı.

Nixon Saddam’ın ayrıca ‘Irak hükümetinin El Kaide bağlantıları var’ iddiasını reddettiğini ve 11 Eylül saldırılarına hiçbir şekilde destek vermediğini kitabında belirtti. Nixon’a göre Saddam 11 Eylül saldırılarını Amerika ve Irak ilişkileri açısından yeni bir sayfa olarak gördü.

ABD yönetiminin 2001’de meydana gelen saldırıdan sonra köktenciliğe karşı vereceği savaşta Ortadoğu’da seküler bir yönetim olarak Irak’a daha fazla güveneceği Saddam’ın düşünceleri arasında bulunuyormuş. Kitapta Irak’ın kimyasal silaha sahip olmadığını aktaran Saddam Hüseyin’in Amerikan halkının cahil olduğunu ve Irak’ın sonunu getireceklerini söylediği belirtildi.

Nixon kitabında, Saddam Hüseyin’in Irak’ın kimyasal silah kullanmayacağı yönünde konuşmalar yapmasıyla birlikte kendisine Halepçe katliamını sorduğunu ve devrik liderin sinirlenerek ‘Sizden de başkanınızdan da korkmuyorum. Ülkemi korumak için ne gerekiyorsa onu yaparım’ dediğini ve daha sonra sakince ‘O kararı ben almadım’ ifadelerini kullandığını aktardı.

Saddam Hüseyin Amerika’nın atadığı geçici hükümetin yönetiminde yargılanmış ve 1982 yılında Duceyl’e 148 Iraklı Şii’nin öldürülmesinden sorumlulu tutularak 5 Kasım 2006’da idama mahkum edildi.

Saddam Hüseyin 30 Aralık 2006’da asılarak idam edildi. John Nixon, ‘Başkanı Sorgulamak: Saddam Hüseyin’in Sorgusu’ adını verdiği kitabı Saddam’ın idamının 10. yıl dönümünden bir gün önce 29 Aralık tarihinde raflarda yerini alacak.





 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - ANKARA’NIN KANSIZ HAREKâT PLANI...

11-01-2019 - 11:12

 
2 - YILMAZ ÖZDİL GAZETESİNE İSYAN ETTİ

11-01-2019 - 02:01

 
3 - CUMHURBAŞKANINA HAKARET ÜZERİNE...

30-12-2018 - 13:33

 
4 - ABD’NİN İZİN VERMESİ ZOR’

15-12-2018 - 22:10

 
5 - MANSUR YAVAŞ !

21-11-2018 - 00:33

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 124 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLAR



Aydın Hava Durumu

Salı Çok Bulutlu Çok Bulutlu 15°C 6°C

Çarşamba Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 15°C 8°C

Perşembe Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 13°C 9°C



           YORUMLAR

           ANKET
Aydın Büyük Şehir Belediyesi çalışmalarını başarılı buluyormusunuz?
% 33 √ Toplam : 43 - Evet Başarılı Buluyorum.
% 37 √ Toplam : 48 - Hayır, Başarısız Buluyorum.
% 10 √ Toplam : 12 - Bilgi Sahibi Değilim.
% 22 √ Toplam : 29 - Kararsızım. Ne Başarılı, Ne Başarısız.
   

TRT Spor Haberler



GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim