Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
SOYLU ELLİ YERDE KARANTİNA UYGULUYORUZ
İBB’nin bağış hesapları bloke edildi
KORONADAN CAN KAYBIMIZ 214’E ÇIKTI
MANSUR YAVAŞTAN DESTEK SEFERBERLİĞİ
İYİ Parti’den sağlık çalışanları için kanun


Ajans 09/ Aydın Haberleri - Bakın ABD ve Rusya Türkiye’den ne istedi?
Bakın ABD ve Rusya Türkiye’den ne istedi? BU YAZININ EKLENME TARİHİ 22-02-2020 / 01:53 | BU YAZI TOPLAM 310 KEZ OKUNDU.
   
Ters Köşe
mustafa.sener.oguz@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BAKIN ABD VE RUSYA TÜRKİYE’DEN NE İSTEDİ?

Bakın ABD ve Rusya Türkiye’den ne istedi?

"Türkiye, İdlib’de kim adına savaşacak?" diye sormuş ve "ABD adına" diye cevap vermiştim ya; ABD politikalarını derinden etkileyen ve kurucuları arasında George Soros, Morton Abramowitz, Stephen Solarz gibi isimlerin bulunduğu Uluslararası Kriz Grubu’nun son analizi bu tespitimi doğruladı!

"İdlib neden Türkiye’nin meselesi oldu? Çünkü önemli bir kısmı Suriye’de IŞİD çatısı altında bulunan teröristler, Fırat’ın doğusunun PYD/PKK kontrolüne geçmesini sağladıktan sonra, koridor açılarak İdlib’e gönderildi. Bunlar, İslami görünümlü ama ABD’nin kullandığı gruplardır." diyordum ki, Uluslararası Kriz Grubu, İdlib’deki Heyet Tahrir el-Şam örgütünün başındaki Ebu Muhammed el Colani ile yapılmış bir söyleşiyi yayınladı. Yazıda imza yok, söyleşiyi kimin yaptığı da belli değil! Bu bir gazeteci işi değil rutin bir istihbarat görevi...

***

Yazıya göre, Colani, cihatçı emellerinden vazgeçtiklerini, Suriye dışında eylem yapmayacaklarını, sadece Suriye rejimine karşı savaştıklarını söyledi.

Colani daha önce IŞİD için çalıştığını, bu örgütten ayrıldıktan sonra El Kaide’ye bağlılık sözü verdiğini ancak Suriye’yi dış operasyonlar için fırlatma rampası olarak kullanmayacağı konusunda da taahhütte bulunduğunu sadece Suriye rejimine ve Suriye’deki müttefiklerine karşı mücadeleye odaklanacaklarını açıkladığını ifade etti...

Peki IŞİD’i kim kurmuştu? Trump, "IŞİD’i, Obama ve Hillary Clinton kurdu" dememiş miydi?

Colani, Heyet Tahrir El-Şam’ı, El Nusra ve diğer cihatçı yerel grupları toparlayarak kurduğunu, ideoloji olarak İslam hukukunu esas aldıklarını anlattı ve hükümet dışı kuruluşların İdlib’e dönebileceğini ve onlara müdahale etmeyeceklerini de belirtti!

***

Kriz Grubu’nun analizinde ise özetle şöyle deniliyor:

"HTŞ, İdlib’deki resmi El-Kaide şubesi olan Hurras al-Din gibi El Kaide uzantısı örgütle mücadeleden kaçındı; bir dereceye kadar Rusya ve rejim saldırısına direnme konusunda bu grupla birlikte hareket etti, Uygur militanlardan oluşan Türkistan İslam Partisi gibi gruplarla birlikte hareket etti ama uzun zamandır rejimin devrilmesi için çalışıyor ve İran ve Rus kuvvetlerinin Suriye’den ayrılması çağrısında bulunuyor.

Rusya, ateşkesi kabul ederek, Rus hava üssüne saldırıların durdurulması konusunda HTŞ’nin sözünün doğru olup olmadığını test edebilir. HTŞ küçük cihatçı grupların saldırılarını da önleyebilir. HTŞ’yi ortadan kaldırmak için operasyon yapılırsa, bu, benzeri görülmemiş oranlarda insani bir felakete yol açacaktır.

Dahası, rejim ve Rusya ile Türkiye arasında ciddi bir çatışma riski var. Tüm taraflar, rejim güçleri yerleşim alanlarına daha fazla girmeden önce derhal ateşkes yapmalıdır."

***

Şimdi bu söyleşinin yayınlanmasından ve analizden de anlaşılıyor ki HTŞ, Amerikan koruması altındadır!

Nejat Eslen ise bu yayını inceledikten sonra, odatv’ye yaptığı açıklamada, James Jeffrey’in bir hafta önceki Türkiye ve bölge ziyaretini hatırlattı ve "Jeffrey, HTŞ’nin artık terör üretmediğini söylemişti. Şimdi bu söyleşi de ABD’nin Suriye ile ilgili hedefleri konusunda ipuçları vermektedir. Rusya ve Türkiye’nin HTŞ konusunda uzlaşmasını ve HTŞ’ye dokunulmamasını istiyorlar. HTŞ üzerinden ABD’nin gizli projeleri var ama Rusya’nın bunu anlamaması mümkün değil" dedi.

Ankara’daki güvenilir gazeteciler ise Rusya’nın "Türkiye, İdlib’de kendi sınırından sonraki 20 kilometrelik bir hat içine çekilsin" önerisinde bulunduğunu, ancak Türk tarafının bu öneriyi kabul etmediğini bildiriyor!

Kısacası Rusya, Türkiye’ye "Al HTŞ’ni git" diyor. ABD ve Türkiye ise "ateşkes" istiyor! Türkiye’yi yöneten irade, bu tutumla HTŞ’yi korumuş oluyor! Çünkü Amerika öyle istiyor!

 

Kaynak Yeniçağ: Bakın ABD ve Rusya Türkiye’den ne istedi? - Arslan BULUT

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - BU İŞİ TSK ÇÖZER

24-03-2020 - 23:20

 
2 - TÜRKİYE İDLİB’DE, RUSYA’NIN ‘YENİ STATÜKO’ TALEBİNİ KABUL ETTİ!

10-03-2020 - 23:45

 
3 - 7221 SAYILI KANUNUN ÖZETİ

28-02-2020 - 22:32

 
4 - BAKIN ABD VE RUSYA TÜRKİYE’DEN NE İSTEDİ?

22-02-2020 - 01:53

 
5 - NAYLON MÜCAHİTLER!

06-02-2020 - 00:48

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]  [ 28 ]  [ 29 ]  [ 30 ]  [ 31 ]  [ 32 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 157 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR

           ANKET
KANAL İSTANBUL GEREKLİMİDİR?
% 20 √ Toplam : 18 - 1 Evet Gerekliidir.
% 55 √ Toplam : 50 - 2 Hayır Yapılmasın
% 26 √ Toplam : 23 - 3 Fikrim Yok
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim