Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
YILDIRIM MÜNİH GÜVENLİK KONFERANSINDA DERS VERDİ
AKŞENER İZMİR’DEN MEYDAN OKUDU
RUSYA’DAN ÇOK ÖNEMLİ İDDİA!
TAŞERONDA İLK LİSTELER AÇIKLANDI
AT AT BİTMİYOR


Ajans 09/ Aydın Haberleri - OSMANLI’NIN KAYIPLARINI DA “DARBECİLERE"Mİ BAĞLICAZ
 OSMANLI’NIN KAYIPLARINI DA “DARBECİLERE BU YAZININ EKLENME TARİHİ 14-02-2018 / 20:42 | BU YAZI TOPLAM 599 KEZ OKUNDU.
   
TÜRKİYE İÇİN ELELE
adilbaris09@yandex.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
OSMANLI’NIN KAYIPLARINI DA “DARBECİLERE"Mİ BAĞLICAZ

Cumhurbaşkanı Lozan ile adaları kaybettiğimizi belirtiyor ama iş bu kadarla sınırlı kalmıyor. 1913 öncesindeki toprak kayıplarını da 2. Abdülhamit’e değil başkalarına (darbecilere) yıkacaklar. Şöyle ki;

20 Ocak’ta güncellenen Lise Tarih öğretim programında şu cümleler yazılıdır:

“a) 1876, 1909 ve 1913 darbelerinin aktörlerine, iç ve dış sebeplerine, gerçekleştirilme şekillerine ve sosyo-politik sonuçlarına değinilir.

b) Devletin siyasi düzenini sekteye uğratan darbeler döneminde yaşanan toprak kayıplarına (Sırbistan, Bulgaristan, Girit, Bosna-Hersek, Arnavutluk) değinilir.”[1]

II. Abdülhamid darbeci mi?

Anlaşılacağı üzere II. Abdülhamid darbelere direnen kişilik olarak öne çıkarılmaktadır. Yaşadığımız 15 Temmuz darbesinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da darbelere karşı devleti yaşatan lider olarak II. Abdülhamid ile kurulan benzerlik çarpıcıdır. Dahası II. Abdülhamid tüm bu toprak kayıplarından sorumlu olmuyor. Sorumluluk “1876, 1909 ve 1913 darbelerini” yapanlara bağlanıyor.

Soralım. 1876’da tahta oturan II. Abdülhamid 1908’de 2. Meşrutiyet’i ilan eden II. Abdülhamid. O zaman II. Abdülhamid’in tahta çıkması da darbe oluyor. II. Abdülhamid 2. Meşrutiyet’i ilan ederek darbeci olmuyor mu?

Gösterdiğimiz üzere iddialarıyla çelişiyorlar. Peki gerçekte Sırbistan, Bulgaristan, Girit, Bosna-Hersek, Arnavutluk’un kaybı nasıl oldu?

1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşını Osmanlıların kaybetmesi üzerine 13 Temmuz 1878 tarihinde imzalanan Berlin Antlaşması’yla Sırbistan bağımsız oldu.

Bu antlaşmayla Bulgarların kendi kendilerini yönettiği Sofya merkezli Bulgaristan Prensliği kuruldu. Ayrıca Filibe merkezli özerk bir Şarki Rumeli Vilayetinin kuruldu. Şarki Rumeli Vilayeti 1885 yılında Bulgaristan Prensliğine bağlandı. 6 Eylül 1908 tarihinde de Bulgaristan bağımsız bir devlet haline geldi.

1908 sonrası Bosna Hersek Avusturya tarafından ilhak edildi.

Girit, aşama aşama Osmanlı’dan çıktı. Önce Yunanistan ve büyük devletler yapılan anlaşma gereği Girit valisinin, memurların üçte birinin Hıristiyan olması kabul edildi. Osmanlı askeri 1898’de Girit’ten çekildi. Ada bağımsız oldu. Tahtta II. Abdülhamid vardı. Zira II. Abdülhamid 1876’dan 1909’a kadar padişah olarak kaldı.

Türkiye Kıbrıs’tan Lozan’da vazgeçmedi. Lozan sadece İngiltere’nin 1914 yılında Kıbrıs ilhakını tanıdı. Aslında Kıbrıs İngiliz yönetimine 1878’de bırakılmıştı. 1882’de İngiltere Kıbrıs gelirlerini, 1855 Osmanlının borç faizlerine tahsis etti. Yani ada 1882’den itibaren Osmanlı toprağı olmaktan çıkmıştı. Tahtta yine II. Abdülhamid vardı.

 1. Balkan Savaşı ile Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve Karadağ, Rusya’nın aracılığıyla aralarında anlaşarak, Türkleri Balkanlardan atmak istediler. 28 Kasım 1912’de savaşı fırsat bilen Arnavutluk, bağımsızlığını ilan etti. 1913 yılında imzalanan Londra Antlaşması’yla Arnavutluk’un bağımsızlığı tanındı. Yunanlılar, İmroz (Gökçeada) ve Bozcaada dışındaki adaları işgal etti.

2. Balkan Savaşı sonunda yapılan Atina Antlaşması (14 Kasım 1913) ile Girit ve İmroz, Bozcaada, Meis ve Kaş adaları dışındaki tüm adalar Yunanistan’a verildi. Bulgaristan Ege Denizi’ne ulaşmıştır.

Lozan’da kaybedildiği iddia edilen adalar öncesinde elden çıkmıştı bile. Ege adalarının geleceğini büyük devletler belirleyecekti.

Sırbistan, Bulgaristan, Girit, Bosna-Hersek, Arnavutluk’un kaybının İttihat Terakki’ye ve Meşrutiyet ilan etmeye çalışan, padişaha itiraz eden devlet yöneticilerine bağlanacağı anlaşılıyor.

Milletin birliğini pekiştirelim

Ülkemiz taşeronları PYD ve IŞİD üzerinden ABD ile savaşırken bu söylemler milletin huzurunu kaçırarak savaşın haklılığına gölge düşürür.

Hem tarihi gerçekleri kabullenmek hem de vatan savaşının başarısı için Lozan dile dolanan bir konu olmaktan çıkarılmalı ve milletin birliği pekiştirilmelidir.

Tarihçi

Mustafa SOLAK

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - OSMANLI’NIN KAYIPLARINI DA “DARBECİLERE"Mİ BAĞLICAZ

14-02-2018 - 20:42

 
2 - CHP"NİN YARASI DERİNDE…

05-02-2018 - 23:06

 
3 - BAHÇELİ NE YAPMAK İSTİYOR?

14-01-2018 - 19:10

 
4 - DAĞLAR

12-12-2017 - 21:23

 
5 - İRAN MENŞELİ PAPAĞAN ÖTTÜKÇE ÖTÜYOR.

02-12-2017 - 22:51

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 84 ADET YAZI KAYITLI .
 
 

gram altın
           ..
 
TÜM YAZARLAR

Aydın Hava Durumu

Pazar Az Bulutlu Az Bulutlu 20°C 6°C

Pazartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 18°C 9°C

Salı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı 16°C 9°C           YORUMLAR
MUSTAFA ŞENER

     İş Kazalarında her yıl binlerce vataandaşımız ölüyor. Suçlu ölen oluyor. Devlet Baba ne yapıyor. Denetim Mekanizması ...

TİMUR DALMAZ

     Her üç yazı da harika. Yazana ve sayfa editörüne teşekkür eder, kutlarız. ...

ALP KARTAL

     ŞİMDİ MİLLİYETCİ ÜLKÜCÜ HAREKETİN LİDERİ DEVLET BAHCELİ KİMİN SAFINDAYMIŞ GÖRDÜNÜZMÜ? HANİ CHP İYİ SP HDP İLE ...

EREN EFE.

     Referandumda Muhalefeti HDP PKK ile işbirliği yapmakla suçlayanlar Şimdi bu açıklamaya diyecekleri bir şey var ...

AYHAN ANİK

     Vurdum-duymaz ve bu görüntüleri çok karşılaşmaktayız. Iyiki varsinizi gözümüz kulagimiz ve vicdanimizin sesisiniz .Kaleminize yüreğinize sağlık. ...

M.HÜSEYİN OĞUZ

     En büyük kumpası ağlak adam yaptı..Kozmik odaya girildi..Bütün askeri sırlar yabancı istihbarat teşkilatlarına servis edildi..Bu yüzden ...


           ANKET
TÜRKİYE NASIL YÖNETİLMELİ
% 51 √ Toplam : 58 - PARLAMENTER SİSTEM
% 29 √ Toplam : 33 - BAŞKANLIK SİSTEMİ
% 2 √ Toplam : 2 - YARI BAŞKANLIK SİS.
% 19 √ Toplam : 21 - KARARSIZIM
   

Süper Lig Puan Durumu

  •   Takım Adı O G B M Av P


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim