Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
ERDOĞAN KABİNE SONRASI AÇIKLAMALARDA BULUNDU
ÇÜPPELİ SELEFİ SİLAHLANMASINA DİKKAT ÇEKTİ
UZMANLARDAN VOLKAN UYARISI
ANKARA ALARM VERİYOR
MRDUT YILMAZDAN KÖTÜ HABER VAR


Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler - ÇOK MU ARADINIZ!
ÇOK MU ARADINIZ! BU YAZININ EKLENME TARİHİ 28-07-2020 / 13:24 | BU YAZI TOPLAM 2361 KEZ OKUNDU.
   
TÜRKİYE İÇİN ELELE
adilbaris09@yandex.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇOK MU ARADINIZ!

Murat Yetkin: Erdoğan, Ali Erbaş’ı daha ne kadar tutar?

Murat Yetkin, Ayasofya hutbesinde Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle tepki çeken Ali Erbaş’ın kariyerinden notlar aktardı ve "Çok mu aradınız?" diye sordu. Erbaş’ın Devlet Bahçeli’den sarı kart gördüğünü söyleyen Yetkin, "Erdoğan’ın Erbaş’ı sıcağı sıcağına feda etme ihtimali zayıf" ifadesini kullandı.


Erdoğan, ortağı Bahçeli’den Atatürk “sarı kartlı” destek alan Erbaş’ı feda etmeyebilir ama kılıçla, lanetli hutbesiyle Ayasofya açılışna gölge düşürdüğü görülüyor. (Foto: Diyanet İşleri)

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a “Atatürk’e lanet” tartışması konusunda verdiği destek aslında bir “sarı kart” sayılmalı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AK Parti’nin iktidar ortağı sayılan Bahçeli 27 Temmuz tarihli uzun beyanında, Erbaş’ın Ayasofya “minberinde yaptığı değerlendirmeleri bağlamından koparıp Atatürk’e lanet şeklinde tavzih ve tevil edenler bu ülkeye en büyük kötülük yapan sorumsuzlardır” diyor. Ancak hemen sonrasında şunları söylüyor: “Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi, ilk Cumhurbaşkanımız, istiklal mücadelemizin lideri ve Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, bu topraklarda lanet okuyacak bir hayasız ve hamiyetsiz henüz anasından doğmamıştır. Atatürk’e hakaret ve hıyanet vatan hainliğidir.”
Bu beyandan sonra Erdoğan’ın sözcüsü İbrahim Kalın da 28 Temmuz’da Erbaş’ın “Atatürk’e dil uzatmadığını” söyleyip “Atatürk’e lanet okunmasını kabul edemeyiz” dedi. Arada, Milli Savunma bakanı Hulusi Akar idaresinde artık işi olmayan konulara girmeyen askeriyeden askerin koruduğu Anıtkabir’li fotoğraf paylaşımı vardı. Onu atlamamak lazım.

Ayasofya açılışına gölge düşürdü

Ayasofya’da kürsüye kılıçla çıkması kendi fikri miydi? Erdoğan’ın haberi var mıydı? Bunları henüz bilmiyoruz. Erdoğan ve Bahçeli’nin Ayasofya hamlesiyle umduğu sempatiye gölge düşürdüğü açık. Bir de AK Partili Ömer Çelik’in Ayasofya vesilesiyle yapılan hilafet ve şeriat çağrılarını tepkiler üzerine kınaması var o meyanda.
Hangi savcı İYİ Partili Aytun Çıray ve Ankara Barosunun suç duyurularına dokunmaya cesaret eder, eden çıkarsa hangi hâkim bunu kovuşturur? Orasını da bilemem. Ama hem kılıcı hem hutbesiyle Erbaş’ın kışkırtmaya gayet açık bir ortamın oluşmasına meydan verdiği görülüyor.
“Lanetli” hutbe metnini Diyanet’in sitesinden apar topar çıkaran Erbaş’ı şimdi Bahçeli’yi ve Kalın’ı boşa düşürmemek adına çıkıp açıkça “Atatürk’ü kast etmedim, Cumhuriyet’imizin kurucusunu rahmetle, saygıyla anıyorum” derken düşünebiliyor musunuz?
AK Parti içindeki dinamiklere hâkim bir haber kaynağım, Ayasofya performansından sonra Erbaş’ı Erdoğan nezdinde açıktan savunacak pek kimse çıkmayacağını söyledi. Başka bir kaynaktan teyit edemedim, ama Erdoğan’ın Bahçeli’den sarı kart görmüş Erbaş’ı sıcağı sıcağına feda etme ihtimali zayıf. Genel Merkezin gözüne girmek isteyen genç bir ilçe başkanı partizanlığıyla üst düzey devlet memurluğu yürüten Erbaş’ı, yükleriyle birlikte bir süre daha taşımak zorunda kalabilir.

Erdoğan Erbaş’ı çok aradı mı?

Ali Erbaş tabii ki Karadenizli; Ordu, Kabadüz doğumlu. 1993-2006 yılları arasında Sakarya Üniversitesinde Dinler Tarihi Ana Bilim Dalı Bölüm Başkanlığı yapmış. Bu arada (1994-96) Fransa’da yine dinler tarihi çalışmış. 1997-2002 arası Sakarya İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı, 2006-2011 yılları arasındaysa Dekanlığında görüyoruz Erbaş’ı, aynı zamanda da Sakarya Üniversitesi Yönetim Kurulu üyeliğinde. Bu arada sosyal faaliyetlerde de aktif görev almış. Örneğin, Fethullah Gülen Cemaati çizgisindeki Kültürlerarası Diyalog Platformu (KADİP) yönetim kademelerinde yer almış, keza aynı çizgideki “Kimse Yok mu?” derneğinde.
Erbaş’ı Dekan olmadan önce, halen İçişleri Bakanlığı tarafından 15 Temmuz 2016 askeri darbesinin planlayıcılarından olma iddiasıyla aranan bir ismin doktora tezi jürisinde görüyoruz. Adil Öksüz’e “Ceza Hukuku Açısından Tevrat ve Kuran” teziyle “İlahiyat Doktoru” unvanı veren heyetteymiş Erbaş.
2011-2017 arasında Diyanet İşleri Eğitim Hizmetleri ve Yayın biriminin başındayken 8 Haziran 2017’de Yalova Üniversitesi Rektörlüğüne atanmış. Ancak o sırada araya artık hangi iyi saatte olsunlar girdiyse, Erdoğan, daha yeni öğretim yılı başlamadan Erbaş’ı 17 Eylül 2017’de Mehmet Görmez’in yerine Diyanet İşleri Başkanı atamış. Bu yüzden soruyoruz, “Çok mu aradınız?” diye.

https://yetkinreport.com/

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - MÜCADELE TOPYEKÛN OLUR

27-08-2020 - 11:45

 
2 - ÇOK MU ARADINIZ!

28-07-2020 - 13:24

 
3 - BÖLÜCÜ DEĞİŞİKLİK ÇOKLU BARO

14-07-2020 - 00:14

 
4 - MÜCADELE BAZEN TEK BİR KURŞUNLA BAŞLAR

03-07-2020 - 13:23

 
5 - SARAY’DAN SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA’YA VERİLEN TALİMAT

30-04-2020 - 05:03

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]  [ 15 ]  [ 16 ]  [ 17 ]  [ 18 ]  [ 19 ]  [ 20 ]  [ 21 ]  [ 22 ]  [ 23 ]  [ 24 ]  [ 25 ]  [ 26 ]  [ 27 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 131 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
EREN EFE

     Konser yasak, tiyatro yasak, nişan yasak, düğün yasak, hatta taziye yasak siyasi etkinlik miting serbest. ...

AHSEN KURTULMUŞ

     Sağlık Bakanı bugün açıkladı 140 bin Covid hastası karantinaya uymamış bu ülkede karantinayı vatandaşa bırakırsan ...

SELİN SEVER

     Murat Başkanın sizin kadın ve çocuk hakları konusunda duyarlılığını yakınen biliyorum. İstanbul sözleşmesi yaşatır. İstanbul Sözleşmesi ...

ZİYARETÇİ

     hayırlı olsun paşam ...

AYŞEN SAĞIR

     Cesurların toplandığı Bir Partidir İYİ Parti. Tabiiki birileri karşımıza çıkaacak, Engeller çıkacak, Hatta çalışanlara çamur ...

H.CEMİL KAYA

     Son günlerde Aydında bürokrat, Siyasetci, Belediye başkanı ve Rekyör hakkında aslı astarı olmayan sözde haberler çıkıyor. ...


           ANKET
Okulların açılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
% 32 √ Toplam : 24 - Okulların açılması iyi olur.
% 67 √ Toplam : 50 - Okulların açılması vakaları olumsuz etkiler.
% 0 √ Toplam : 0 - Sene boyu Online eğitim yapılmalı.
% 2 √ Toplam : 1 - Pek bir fikrim yok.
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber, Aydın Haberleri, Ülke Gündem,, Türkiye Haberleri, Sİyasi Haberler
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim