Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
İMAMOĞLU: İNCELEYİP GEREKİRSE İPTAL EDERİZ
KORKU VE KABUS DUVARINI YIKTIK
Ankara halkı Gökçek’e çalışmış
DİPLOMATI ŞEHİT EDEN TERÖRİST YAKALANDI
REYİZ BİZİ AFRİNE GÖTÜR DEDİ ASKERDEN


Ajans 09/ Aydın Haberleri - AFETE HAZIR KENT
AFETE HAZIR KENT BU YAZININ EKLENME TARİHİ 13-06-2019 / 12:48 | BU YAZI TOPLAM 593 KEZ OKUNDU.
   
Veli Tiryaki
astoaydin@gmail.com
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AFETE HAZIR KENT

 

Türkiye çoğrafyası itibariyle afet riskinin en yüksek ülkelerin başında gelmektedir. Maalesef tüm dünyanın sadece kücük mal kayıpları ile atlattığı doğa olayları ülkemizde büyük can kayıplarının yaşandığı Afetlere dönüşmektedir.

 

Türkiye Marmara depremi sonrası afet yapılanması konusunda büyük mesafe katetti. Yasal düzenlemeler yeni yapılanmalar ve teşkilatlar ve her şeyden önemlisi ciddi çalışan sivil toplum kuruluşları ve gönüllüleri ile geldiği nokta küçümsenemez. Dernekler yapılarını ve ortak dili oluşturmak için örgütlenmesini federasyonlaşmaya götürmüş halen 10 ilde Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu teşkilatlanmış, yeni illerde yapılanmalarına devam etmektedir.  

 Ä°lgili resim

Afet Yapılanmasında Kamunun yanında yerel yönetimlerinde yasal zorunlulıkları vardır.

Şöyleki, (1)5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 7. maddesinin (u) ve (z) bendleri ile 5393 Sayılı Belediye Kanununun 53. Maddesi ve 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun kapsamında sorumluluklarını yerine getiren ciddi çalışan Büyük şehir Belediyeleri kentlerini afetlere hazırlama yönünde önemli çalışmalar yürütmektedirler.

 Gözlem Ä°stasyonları ile Depremler Her An Takip Ediyoruz

Bu kapsamda hemen yanı başımızda Muğla Büyük şehir belediyesinin yeni kurduğu AKOM Muğla BŞB Afet Koordinasyon merkezini sizlere tanıtmak istedim. Muğla BŞB sini takdirle karşılıyorum.

Yerel Yönetimlerin kurduğu Afet Koordinasyon Merkezleri İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi ile koordineli olarak görev yapacakları için çok başlılık değil, Afette güç birliği sağlayacaktır.  

Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi AYDES

Bu yapı yerel yönetimlere şunları kazandıracaktır.

 a) Afet ve Acil Durum yönetiminin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi ile bağlı kurum ve kuruluşlarının çalışma esaslarını belirlemek ve koordinasyonu sağlamak,

b) Afet ve Acil Durumların önlenmesi ve zararlarının azaltılması için gerekli önlemlerin alınması, kısa, orta ve uzun vadeli planların hazırlanması ve bilgi bankalarının kurulmasına yönelik çalışmalara katılmak,

c) Afet ve Acil Durumlarda kamu ve özel sektöre ait her türlü kara, deniz ve hava taşıtları ile kurtarma ve yardım araç ve gereçlerinden yararlanılması için hazırlık çalışmalarına katılmak, ç) Afet ve Acil Durumlarda hizmet ve yardım sağlayan gönüllü kuruluş, özel ve tüzel kişilerden gelen hizmetlerin değerlendirilmesi, gelen yardım malzemelerinin teslim alınmasında, korunmasında ve ihtiyaç noktalarına sevk edilmesini sağlayacaktır.

Akom’da BŞB lerin yerel gücünün yanında, tüm ilçe belediyeleri, Üniversite, İlgili Meslek Odaları, Sivil Toplum Kuruluşları ile güçlü bir yapı oluşacaktır.

Başta afet ve acil durum yönetimi gerektiren hallerle mücadele etmek, müdahale, öncesi ve sonrası ile ilgili tüm çalışmaların yapılmasını sağlamak, için her Büyük Şehirde AKOM olmalıdır.

Böylece, kamuda kurulması ve oluştutulması biraz daha zor olan Afet Bilgi Sistemleri daha kolay hayata geçirilebilecek,  oluşturulacak Afet Yönetiminde Bilgi Sistemleri, Afetin her aşamasında, uygulamaları elektronik ortamdan yapacak ve yönetecek altyapıyı sağlayacaktır.  Afet yönetiminin temel aşamaları ve afet yönetiminde temel katılımcılar düşünüldüğünde son derece kapsamlı bir iş olarak görünmektedir. Afetin her aşamasının yönetimi için farklı bilgilere ve altyapıya ihtiyacınız olabileceği gibi aynı bilgi ve altyapıyı da farklı aşamalarda kullanabilecektir.Ayrıca ABİS olmuş veya olması muhtemel afetler ile ilgili bilgilerin saklanabilmesine ve gerektiğinde sorgulanabilmesine imkân sağlayacak alt yapıyıda  kapsamaktadır. Abis kapsamında taranarak sayısallaştırılan evraklar (kütüphane, jeolojik etüd raporları vb.) kurum içinde ve dışında paylaşıma sunulabilecektir.

Bu konuda Muğladan önce İstanbul, Konya, Nevşehir, İzmir, Sakarya, Bursa, Kocaeli, Ankara büyük şehir belediyeleri,  Efeler Belediyesi, (ilçe bazında) afet koordinasyon merkezlerini kurarark Afet yapılanmalarında önemli çalışmalara imza atmışlardır.

Tüm ilin acil durum yönetimi resmini gören ve Aydında kullanılabilir, kaynakları kontrol altında tutabilen, değişimlerini güncelleyebilen, kaynak yönetimini sağlayabilen, süratle izleyebilen etkin bir Acil Durum Yönetimi Sistemini, İlimizde de 18 yıllık bir afet gönüllüsü olarak böyle bir çalışmanın başlatılması hayalimin gerçekleşmesini her Aydınlı olarak istiyorum.

Aydın ili olarak bu konuda Türkiyede bir ilk olan Aydın Valiliği il özel idaresi tarafından 2002 yılında kurulan Bakanlar kurulunca onaylanan Aydın Afet Birliği  bu kapsamda aktif hale getirilerek, Aydın AKOM içinde devam etmelidir.

VELİ TİRYAKİ

AKDF Gnl.Bşk.Yrd.

 

 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 Ahmet Kurtulmuş SS uzmanı 10:56 - 19.06.2019

        Aydın İl Bazında Farklı afetlere sık sık karşılaşmaktadır. Sanırsınız sadece Deprem riski ile karşı karşıyayız. Sel Fırtına Heyalan Kaya Düşmesi Sanayi Yangınları Anız Yakma gibi bir çok afetlerle karşı karşıyayız. Sayın yazarın görüşlerine katılıyorum.

   

 UMUT Arama Kurtarma 10:48 - 19.06.2019

        Birkaç gündür ikimizin özellikle Nazilli bölgesinde yaşanan aşırı yağış ve zaman zaman 80 km üzerine çıkan fırtınadan vatandaşlarımız mağdur olmuştur. Öncesi ve sırasında vatandaşları bilgilendirecek bir sistem Aydın Afet Koordinasyon Merkezimiz olmamasının eksikliğini yaşıyoruz. Acilen AKKOM kurulmalıdır...

   

 İZAK DERNEĞİ 13:38 - 13.06.2019

        Yazınız güncel suni gündem seçim çalışmaları ile her gün yaşanan deprem afetlere dikkat çekecek bir önemli konu. Hangi illerin Bütünleşik Afet Tehlike Haritaları Afet Mastıt planları var Mesala Aydının Bina stoğunu tespit eden bir veri çalışma varmı. bu konuda maalesef belediyeler sosyal politikalarla günü kurtarıyorlar. Ama elini taşın altına sokan yok.

   

 ATEŞ SAVAŞCISI 13:32 - 13.06.2019

        Sayın yazar Büyük şehir Yasası Kapsamında Aydında Afet Koordinasyonu için bir kağıt üzerinde ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ kurulmuştur. Hatta buradan sorumlu kişi söke de itfaiye görevlisiydi. Bunuda ilave edebilirisiniz.

   

 SAT TEAM 13:20 - 13.06.2019

        Olay anında ihtiyaç duyulacak tüm verileri bünyesinde bulunduran hızlı bir karar mekanizması sağlama hedeflerini Karşılayabilecek,Aynı dili konuşan bir ana sistem ile uyumlu alt sistemler kurulmalı bunun yolu AKOM dur.

   

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR
 
1 - AFETE HAZIR KENT

13-06-2019 - 12:48

 
2 - İLLUMİNATİ NEDİR?

02-02-2019 - 23:55

 
3 - ’KİM BU JUAN GUAİDO’

26-01-2019 - 23:53

 
4 - KOMUTAN NASIL OLUR!

16-01-2019 - 23:47

 
5 - İŞTE İLLUMİNATİ GERÇEKLERİ

07-01-2019 - 23:28

 
 
DİĞER YAZILAR :  [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]  [ 4 ]  [ 5 ]  [ 6 ]  [ 7 ]  [ 8 ]  [ 9 ]  [ 10 ]  [ 11 ]  [ 12 ]  [ 13 ]  [ 14 ]
 
YAZARIMIZA AİT SİSTEMİMİZDE KAYITLI TOPLAM 69 ADET YAZI KAYITLI .
 
 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazartesi Sıcak Sıcak 39°C 23°C

Salı Sıcak Sıcak 39°C 23°C

Çarşamba Sıcak Sıcak 38°C 22°C           YORUMLAR
AYŞE SUNA

     TÜRKİYE Kendi kendine yetebilen bir kaç ülke iken saman ithal eden hale geldi. Ülkemizde yapılan güzel ...

ZİYARETÇİ

     Sayın Yazar düşüncelerine imzamı atıyorum. Sesimizi duyuran dillendiren sizlere minnettarım. Suriyelilerin Türkiyeye getirilmesi bir proje mi. ...

AYŞE SUNA

     TÜRKİYE Kendi kendine yetebilen bir kaç ülke iken saman ithal eden hale geldi. Ülkemizde yapılan güzel ...

YILMAZ DEMİR ÖZÇELİK

     Siyaset DUY artık, Genel Kurmay DUY Artık, Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğü DUY artık LÜTFEN ...

ASTO

     Aydında Güzel şeyler Oluyor. Değerli Rektörümüzün yeni misyonu ADÜ yü şaha kaldırdı. Yıllardır bu araziler boş ...

SENEM BOZKURT

     Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesini bir Aydınlı olarak çok bilmiyoruz. Yönetimi kutlar başarılar dilerim. Ülkemizde Ziraat ...


           ANKET
BAŞKANLIK SİSTEMİNİ NASIL BULUYORSUNUZ?
% 0 √ Toplam : 0 - Başarı Buluyorum.
% 34 √ Toplam : 10 - Başarısız Buluyorum.
% 7 √ Toplam : 2 - Revizyon Gerekir
% 60 √ Toplam : 18 - Parlamenter Sisteme dönülmeli.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim