Rusya: Doğu Akdeniz’de ara bulucu olmaya hazırız

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, temaslarda bulunmak üzere gittiği Lefkoşa’da, Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimin giderilmesi konusunda Moskova’nın ara buluculuğa hazır olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’da temaslarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin hidrokarbon arama çalışmaları nedeniyle Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimin giderilmesi konusunda Moskova’nın ara buluculuğa hazır olduğunu açıkladı.

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüşmesinden sonra açıklamalarda bulunan Lavrov, Moskova’nın bölgedeki durumu izlediğini belirterek, bütün tarafların “Kabul edeceği çözüme” ulaşılması için “gerçek diyaloğa” başlanması yönünde katkıya hazır olduklarını ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yönelik silah ambargosunu kısmen kaldırma kararını da eleştirdi. Moskova’nın bu kararı endişeyle karşıladığını belirten Lavrov, ABD’yi Doğu Akdeniz’de barışçı çözümler bulmak yerine gerilimi tırmandırmakla suçladı.

Lavrov’un ara buluculuk açıklamalarının, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile yaşanan geriliminin düşürülmesi için Anastasiadis’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den yardım istemesinden sonra gelmesi dikkati çekti. Anastasiadis’in, temmuz sonunda Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde gerilimin düşürülmesi konusunda Rusya’dan yardım istediği ve Putin’in de bu konuda devreye girme sözü verdiği aktarılmıştı.