Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
SORUMLULUĞU MUHALEFETE YÜKLEYEN ERDOĞANA SERT CEVAP
ERDOĞAN: YANGINLARIN SORUMLULUĞU YEREL YÖNETMLERDE
MANAVGAT 8.NCİ GÜNDE YANMAYA DEVAM EDİYOR
KORONA RAKAMLARI PİK YAPTI
Türk uçağında 1304 kilo kokain yakaladı


Afganistan ile Taliban barış anlaşması imzalıyor - GÜNCEL - Ajans 09/ Aydın Haber
 
AFGANİSTAN İLE TALİBAN BARIŞ ANLAŞMASI İMZALIYOR
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 29-02-2020 / 23-01

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
Afganistan ile Taliban barış anlaşması imzalıyor

19 Ocak’ta Libya sorununu görüşmek üzere Berlin’de yapılan konferans, yedi başlıkta 55 maddelik bir sonuç bildirisinin açıklanmasıyla sona erdi. Konferansa Libya’ya komşu, sorunun gelişiminde etkili olan veya sona ermesinde etkili olacak 12 devlet ile Birleşmiş Milletler (BM), Afrika Birliği, Arap Birliği ve Avrupa Birliği temsilcileri katıldı. Ön müzakerelerinin önceden yapıldığı belli olan ve bu nedenle kısa sürede sona eren Berlin Konferansı sonucunda yayınlanan bildiri, sorunun gelecekteki seyrine ilişkin ipuçları veriyor.

Son sözü baştan söylemek gerekirse, Berlin Konferansı sonuç bildirisi, katılımcı bütün tarafları tatmin etmeye yönelik bir içeriğe sahip. Bu nedenle Libya’daki mevcut krizin sona erdirilebilmesi için güçlü bir çözüm önerisi getirmemiş bulunuyor. Libya krizine angaje olan aktörlerin sayısı ve sürece etki etme kapasiteleri dikkate alındığında, aslında bu durum sürpriz olmadı. Buradan hareketle, içerdiği maddelerin etkili bir şekilde uygulanması halinde, Berlin Konferansını Libya sorununun siyasal çözümünde bir başlangıç noktası olarak ele almak mümkündür.

Mehr Haber Ajansı’na konuşan Eski Genelkurmay İstihbarat Dairesi Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Türkiye’nin Libya politikası, Somali’den gelen petrol arama daveti ve Türkiye ile Suudi Arabistan ve BAE’nin bölgedeki rekabetinin Libya’daki etkisini değerlendirdi.

İşte Pekin’in Mehrnews mubabirinin sorularına verdiği yanıtlar:

1- Berlin konferansından sonra Türkiye’nin Libya politikasında nasıl bir seyir izlenecek?

Berlin konferansı ateşkes ve siyasi çözüm için bir başlangıçtı ve bir yol haritası çiziyordu. Türkiye ateşkesin uygulanması konusunda ısrarlı . Bunun için Hafter’in dengelenmesi gerekiyor. Bu maksatla ulusal Mutabakat Hükümetine gereken siyasi ve askeri desteği sağlayacaktır. Ateşkes uygulaması ancak sahada yeterli gücünüz varsa geçerli olacaktır. Bu da Ulusal Mutabakat Hükümetinin sahada güçlü olmasıyla mümkün olabilir. Türkiye bir taraftan da sorunun tarafları ile diplomatik faaliyetlere devam etmelidir.

2- Libya’da General Halife Hafter’e bağlı güçler Trublus’a girmeyi başarması takdirde Türkiye ve Libya’yı nasıl bir süreç bekleyecek?

Öncelikle Türkiye’nin aldığı askeri ve diğer tedbirlerle böyle bir durumun ortaya çıkmayacağını değerlendiriyorum. Hafter güçlerinin bunu yapabilme imkan ve kabiliyeti önlenecektir. Böyle bir durum ortaya çıksa bile Türkiye Libya’da uygun bir hükümet kurulana kadar mücadeleye devam edecek ve meşru hükümeti Türkiye veya Libya yakınlarında bir yerde meşru hükümet olarak desteklemeye devam edecektir. Türkiye’nin Hafter veya onlara yakın bir grup tarafından kurulacak hükümeti tanıyıp tanımyacağı oluşacak şartlara bağlı olmakla birlikte, Türkiye için önemli olan halkın seçtiği meşru hükümetin varlığıdır.

3- Türkiye’nin Libya’ya müdahele etmesine neden olan (bölge ötesi) çıkarları nelerdir?

Libya Ulusal Hükümeti ile Türkiye arasında imzalanan ve müteakiben BM gönderilen deniz yetki alanlarının sınırlandırılması mutabakatı Türiye için yaşamsal öneme haizdir. Bu anlaşmayla Türkiye’nin kara sularına ve Antalya körfezine sıkıştırmaya çalışan ve aralarında anlaşan Yunanistan, GKRY, Israil, Mısır ve Lübnan’ın bu hamlesi boşa gitmiştir. Tabii Türkiye- Libya anlaşmasının kalıcı olması için Ulusal Mutabakat Hükümeti ayakta kalmalıdır. Bu mutabakat muhtırası ile Türkiye Münhasır Ekonomik Bölgesini büyütmüş ve yukarıda belirttiğim beş ülkenin Türkiye’nin sahasına el koyması önlenmiştir. Dolayısıyla söz konusu ülkelerin Türkiye’nin izni olmadan bizim bölgemizde arama, sondaj yapmaları ve bizim bölgemizden geçecek boru hattı döşemeleri önlenecektir. Ayrıca Doğu akdenizdeki su yollarının ve Kıbrısın güvenliği sağlanacaktır.

4- Türkiye’nin Suudi Arabistan ve BAE ile bölgedeki rekabetinin Libya’da rol almasında etkisi var mı?

Türkiye’nin Suudi Arabistan ve BAE ile bölgedeki rakabetin Türkiye’nin Libya’daki faaliyetleri ile ilgisi vardır ancak bu söz konusu iki ülke için geçerlidir. Türkiye’nin amacı Doğu Akdenizdeki hak ve menfaatlerinin korunması için Ulusal Mutabakat Hükümeti ile yapılan anlaşmanın korunmasıdır. Söz konusu iki ülkenin arkasında ABD vardır ve Türkiye’nin Kuzey Afrika’da etkili olmasını istememektedir. Bu iki devlet aynı zamanda Libya’da etkili olan Türkiye’nin Ortadoğu bölgesinde de etkili olacağını ve bu ülkelerin ABD politikasının taşeronluğunu yapmasını engelleyeceğini değerlendirmektedir.

5- Türkiye’ye Libya’nın ardından Somali’den petrol arama daveti geldi. Bazı uzmanlara göre Türkiye’nin Somali’de Suudi Arabistan’la karşı karşıya gelme ihtimali var. Peki buna rağmen Türkiye’nin Somali’nin davetine vereceği yanıt ne olacak?

Türkiye’nin Somali ile hem ticari hem de siyasal ilişkileri çok iyi. Aynı zamanda Somali ordusunu eğiten askeri eğitmenlerimiz ve danışmanlarımız var. Ayrıca Türkiye bölgede önemli mütahitlik hizmetleri yapıyor. Somali Türkiyenin Afrika politikası için çok önemli bir ülkedir. Muhtemelen Somalinin petrol arama davetine olumlu yanıt verecektir. Türkiye’nin Somali’de bulunması ABD’nin bölgede taşeronluğunu yapan ve terör örgütü Es Şebap’ı destekleyen Suudi Arabistan’a karşı bir denge sağlamaktadır. MEHR


Afganistan ile Taliban barış anlaşması imzalıyor : Google'da Ara
Afganistan ile Taliban barış anlaşması imzalıyor


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  TÜRK UÇAĞINDA 1304 KİLO KOKAİN


         Brezilya Polisi, Leite Lopes Havaalanı’nda bir Türk jetine operasyon yaptı. Operasyonda en az 25 bavul dolusu (1304 kg) kokain ele geçirildi. U&cce

  EGE DENİZİ’NDE 4 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM


         Muğla’nın Datça ilçesi açıklarında 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFA

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...

NEVZAT YAŞAR

     Bu iyi parti içindeki çakallar aynı selçukludaki batinilere benzetiyorum bunlarda ne kişilik var nede onur. ...

CEREN KUTLUAY

     İYİ Parti Türkiyenin yükselen değeri. Aydındada en hızla büyüyen parti. Üye kaydı yükselen tek parti. Tüm ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 74 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 72 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim