Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
CUMHUR İTTİFAKINDA REVİZYON BAŞLADI
ÜÇ LİDER SOÇİ’DE SURİYE ZİRVESİNDE BULUŞTU
ÖZAKCAN’ SEVGİLİLER GÜNÜ MESAJI YAYINLADI
KARADAĞ’DAN TÜRK YATIRIMCIYA DAVET
İZMİR’İN TARIMI, ORMANI TALANA AÇILIYOR!


AGİT seçim sürecini eleştirdi - GÜNCEL - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
AGİT SEÇİM SÜRECİNİ ELEŞTİRDİ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 17-06-2018 / 00-31

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
AGİT seçim sürecini eleştirdi

Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak seçim için kampanya süreci devam ederken, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) süreçle ilgili ara raporunu yayınladı. 24 Mayıs’ta göreve başlayan cumhurbaşkanlığı ve genel seçim sürecini izlemekle yükümlü Büyükelçi Audrey Glover başkanlığındaki heyeti, 11 sayfalık bir ara rapor hazırladı.

Raporda, seçim sisteminin değiştirildiği belirtilerek yeni mevzuat hakkında genel bilgi verildi. Türkçesi yayımlanmayan raporda öne çıkan başlıklar parlamenter sistemde yapılan değişiklik, OHAL, medya, ekonomik durum ve işsizlik oldu. Cumhurbaşkanlığı için yarışan adaylardan birinin tutuklu yargılandığı kaydedildi. Ayrıca OHAL nedeniyle bazı bölgelerde toplanma ve ifade özgürlüğüne kısıtlama getirildiği aktarıldı.

Rakiplere terör destekçisi yaftası

Raporun öne çıkan başlıklarından biri kampanya sürecinde adayların birbirlerine karşı kullandığı sert dil oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı rakip parti ve adaylarını terör destekçisi olmakla eleştirdiği vurgulandı. Raporun ilgili kısmında şu ifadeler kullanıldı:

"Başkanlık kampanyasının çatışmacı tonu, genel kutuplaşmayı yansıtıyor. Tüm adaylar birbirlerine karşı sert ve aşağılayıcı söylemler kullandı, görevde bulunan Cumhurbaşkanı ise diğer parti ve adayları sürekli olarak terör destekçisi olarak lanse etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca CHP adayına karşı aşağılama iddiasyla dava açtı. CHP adayı da görevdeki Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tazminat davası açtı"

Medya hükümetle ilintili

Raporun medya ili ilgili bölümünde adayların TRT’de kendilerine ayrılan süre içerisinde konuşma hakları olduğu hatıratıldı. Ancak bazı adayların bu hakkı kullanmayı reddettiği vurgulandı. ’Geniş’ ancak ’kutuplaşmış’ olarak nitelenen medya ile ilgili şu değerlendirmelere yer verildi:

"Genel olarak medya, patronları hükümetle ilintili veya kamu ihalelerine bağımlı olan kurumlardan oluşuyor. 42 televizyon ana bilgi kaynağı olurken, ikinci olarak internet ve sosyal medya geliyor."

Raporda sosyal medya kullanıcıları hakkında açılan soruşturma ve davalara da yer verildi. Terör propagandası ve nefret söylemi nedeniyle bin 199 kişi hakkında takibat yapıldığı ve 643 kişiye ceza verildiği aktarıldı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan rapora tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, AGİT ara raporunu ’mevcut seçim süreci hakkında sahadaki gerçeklerle örtüşmeyen hatta siyasi nitelikli bazı yorumlara yer verildiği görülmüştür’ ifadeleriyle eleştirdi. Sözcü Aksoy yaptığı yazılı açıklmada, "Anılan misyonla tam şeffaflık temelinde yürütülen işbirliğimiz sürdürülecektir. Seçim gözlemlerinde misyonların objektif ve tarafsız biçimde hareket etmeleri evrensel temel ilkedir. Dolayısıyla ülkemizdeki tüm gözlemcilerin buna uygun davranmalarını beklenmektedir" dedi.

CHP’li Yılmaz: Hükümetin AGİT’i suçlamasını doğru bulmuyoruz

Ardahan Cumhuriyet Halk Partisi’nde bayramlaşma sonrası Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, sandık ve seçim güvenliğinin önemine vurgu yaptı.

Öztürk Yılmaz yaptığı açıklamada, ‘’Bu gün bayramlaşmamız oldu. CHP’ye inanan gönül veren ve CHP’nin 24 Hazirandan sonra hükümeti oluşturacağını yürekten inanan kardeşlerimiz ile burada bayramlaştık. İnşallah 24 Hazirandan sonra burada çift davullu bir zafer ilan edeceğiz, bunu belirtmek istiyorum tabi bundan sonra ki süreçte en önemli şey sandık güvenliği ve seçim güvenliği ile ilgilide AGİT ön raporu yayınlandı. Orda çarpıcı bazı tespitler söz konusu, hükümetin bu tespitleri ve sorunları gidermek yerine onların üzerini örtmeye çalışması ve AGİT’i suçlamasını doğru bulmuyoruz. Türkiye’de seçim ile ilgili sıkıntıların olduğunu herkes biliyor.

Her şeyden önce olağan üstü hal uygulaması devam ediyor, OHAL’de sağlıklı bir seçim yapılamayacağını herkes biliyor. İkincisi medyaya uygulanan abluka ve karartma ve medyanın tekelleşmesi, tehditler gazetecilerin içeri atılması, toplumda yaratılan kutuplaşma bunlar ciddi manada seçim atmosferini zedeleyen unsurlar. Bizim için en önemli konu bu saatten sonra sandık güvenliğidir, sandıklara sahip çıkmamızdır. Her ne pahasına olursa olsun sandıklardaki müşahit sayılarımızın artması ve sandıkların güvenliğinin maksimum derecede temin edilmesidir, zaten halkta büyük bir hareketlenme var, sessiz bir destek var CHP ye sessiz bir destek var AKP ye ise sessiz bir tepki var.


AGİT seçim sürecini eleştirdi : Google'da Ara
AGİT seçim sürecini eleştirdi


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  ÜÇ LİDER SOÇİ’DE SURİYE ZİRVESİNDE


         Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, gerçekleştirdikleri Suriye konulu Üçl&

  MADURO: "GUAİDO MAHKEMELERDE HESAP VERECEK"


         Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "Siyasetin bir oyun olduğuna ve anayasayı ve yasaları ihlal edebileceğine inanan bu kişi (Juan Guaido) er ya da geç m

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Pazar Az Bulutlu Az Bulutlu 17°C 6°C

Pazartesi Az Bulutlu Az Bulutlu 18°C 7°C

Salı Az Bulutlu Az Bulutlu 20°C 8°C           YORUMLAR

           ANKET
Aydın Büyük Şehir Belediyesi çalışmalarını başarılı buluyormusunuz?
% 30 √ Toplam : 54 - Evet Başarılı Buluyorum.
% 45 √ Toplam : 82 - Hayır, Başarısız Buluyorum.
% 7 √ Toplam : 13 - Bilgi Sahibi Değilim.
% 20 √ Toplam : 37 - Kararsızım. Ne Başarılı, Ne Başarısız.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim