Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
MEDİKAL CİHAZLARDA BİZDE VARIZ DEDİK
UYUMA UYGULAMASI ESRA EROL’DA PROGRAMINDA TANITILDI
Soylu: Burası çadır devleti değil
FUAT OKTAYDAN YABANCI ELÇİLERE KAVALA TEPKİSİ
Ned Price: Biz böyle bir teklif


AKADEMİSYEN VE ÖĞRENCİLER 12 GÜNDÜR EYLEMDE - EĞİTİM - Ajans 09/ Aydın Haber
 
AKADEMİSYEN VE ÖĞRENCİLER 12 GÜNDÜR EYLEMDE
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 15-01-2021 / 23-14

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Egitim Haberleri  
AKADEMİSYEN VE ÖĞRENCİLER 12 GÜNDÜR EYLEMDE

AK Partiden Milletvekili adayı olması sebebiyle öğrencilerin siyasi kimliği nedeniyle rektör olarak atananan Melih Bulu karşı protesto eden öğrencilere destek vermek isteyen Boğaziçi mezunu öğrencilerinin engellenmesine tepki gösteren bir öğretim görevlisi, ‘Polisler okulumuza elini kolunu sallayarak giremez’ dedi

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin, üniversitelerine atanan kayyım rektör Melih Bulu’ya karşı başlattığı protestolar 12’inci gününde devam etti. Protestolar kapsamında Güney Kampüs’te gerçekleştirilen nöbet eylemine yüzlerce öğrenci ve akademisyen katıldı.

Akademisyenden polise tepki

Polisler, dayanışma amacıyla kampüse gelen Boğaziçi mezunu öğrencilerinin okula girmesini engellerken, öğrenciler de okulun mezunu olduklarını ve okula girmelerinin en doğal hakları olduğunu kaydetti. Polislerin öğrencilere müdahale etmeye hazırlandığı sırada polislere tepki gösteren üniversitenin bir öğretim görevlisi, “Bu okulun kendi öğrencileri okula kimlik göstererek girerken üniformalı polisler okulumuza elini kolunu sallayarak giremez” diyerek tepki gösterdi.

 Hedefler açıklandı

Ardından okula alınmayan mezunlar, okulun öğrencileri ve hocaları İLE Aşiyan Sahil’de açıklama gerçekleştirdi. Burada öğrenciler adına okunan açıklamada, her hafta rektörlük atama süreci ve bu atamaya yöneltilen itirazlar ile ilgili açıklamalar yapılacağı belirtildi.

Ardından rektör ataması sürecinde gerçekleştirilenler protestolar ve ileriye dönük hedefler şu şekilde paylaşıldı:

* 10 Ocak 2021 Pazar gecesi 400’e yakın Boğaziçi hocasının katılımıyla rektör ataması krizinin ele alındığı çevrimiçi bir forum gerçekleştirildi. Bu forum, üniversitenin temel bileşenlerinden olan hocaların köklü kurumsal geçmişlerindeki ilk buluşmaları değil. Son da olmayacak. Yıldırma çabalarına kulak asmayacağız.

*12 Ocak 2021 günü İktisadi İdari Bilimler, Fen-Edebiyat  ve Eğitim Fakülteleri olağanüstü olarak fakülte genel kurullarını topladılar. (Mühendislik fakültesi bu tarz bir toplantıyı bir önceki hafta gerçekleştirmişti.) Aynı gün Yabancı Diller Yüksek Okulu birimi de olağanüstü olarak toplandı. Toplantılarda rektör atamasıyla ortaya çıkan ve gündelik kurumsal hayatımızı sekteye uğratan kriz süreci değerlendirildi.

*Prof. Dr.Mehmed Özkan’ın Rektör olarak görev yaptığı dönemde yönetimde kendisiyle çalışan öğretim üyeleri 13 Ocak 2021 tarihinde bir bilgi notu yayınladılar. YÖK Başkanlığı’na da gönderilen bu bilgi notu, rektör değişiminin sebebi olarak sunulan Boğaziçi’nin akademik performansının gerilediği iddiasını, detaylı bilgi ve info-grafikler ile açıkça çürütüyor.

*Boğaziçi Üniversitesi Senatosu tarafından 2016’da oluşturulan Yükseköğretimde Yönetim Yapılanması komisyonu Melih Bulu’nun atamasından sonra yeniden göreve çağrıldı ve 12 Ocak 2021 tarihinde çalışmalarına başladı. Komisyon dünyadaki örnekleri ve Türkiye’deki uygulamanın tarihsel gelişimini göz önünde bulundurarak, özerk ve demokratik bir üniversite modeline dair önerileri oluşturmayı ve bu önerileri yurt çapında tartışmaya sunmayı hedefliyor.

*Çok çeşitli medya mecralarında hocalarımız ve öğrencilerimiz neden bu rektör atamasına karşı olduklarını bu hafta da açıklamaya devam ettiler. Özellikle, kamu yararı için akademik özgürlüklerin ve demokratik üniversite yönetiminin önemini vurguladılar. Bu rektör atamasının akademik hayatı ve öğrencilerin eğitimlerini nasıl olumsuz yönde etkilediğinin altını çizdiler. Bu açıklamaların kronolojik olarak listelendiği ve internet bağlantılarının belirtildiği bir web sitesi oluşturma aşamasındayız.

*Her gün saat 12’de Güney Meydan’da hocalar cübbeli olarak rektörlük önünde nöbetlerini gerçekleştirdiler. Öğrencilerimiz bizimle birlikte her gün nöbet tuttular. İçinde şarkı kliplerinin de olduğu birçok yaratıcı eylem ortaya koydular. Boğaziçi hoca ve öğrencilerinin yanı sıra ülke sınırları içinde ve dışında dayanışma ağları oluşturuldu ve özellikle diğer üniversitelerden yoğun destek girişimleri başlatıldı.”

Açıklama, polis ablukasının kaldırılması talebi ile sona erdi.


AKADEMİSYEN VE ÖĞRENCİLER 12 GÜNDÜR EYLEMDE : Google'da Ara
AKADEMİSYEN VE ÖĞRENCİLER 12 GÜNDÜR EYLEMDE


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        EĞİTİM

  UYUMA UYGULAMASI ESRA EROL’DA PROGRAMINDA


         Uyuşturucu ile mücadele için Esra Erol’da programına katılan İstanbul Emniyeti Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü

  ERDOĞAN:YURT SORUNU DİYE BİR ŞEY


         Adana’da Gençlerle Buluşma Programı’nda konuşan Erdoğan, “Kızlarımız, erkekler için yurt sorunu diye bir şey söz konusu değil&rd

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 78 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim