Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
SOYLU: CİDDİ GÖÇ TEHDİDİ İLE KARŞIKARŞIYAYIZ
İMAMOĞLU TAKSİ ŞOFÖRLERİNİN ÜÇRETİNİ AÇIKLADI
Özbekistan Sandığa Gitti
Akşener: Biz hazırız, şimdi onlar düşünsün
11. Ulusal Tarım Öğrenci Kongresi Gerçekleşti


ALMANYADA SEÇİMLERİN GALİBİ: SPA - DÜNYA - Ajans 09/ Aydın Haber
 
ALMANYADA SEÇİMLERİN GALİBİ: SPA
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 26-09-2021 / 21-14

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Dunya Haberleri  
ALMANYADA SEÇİMLERİN GALİBİ: SPA

Almanya’da geniş bir katılımın olduğu federal meclis seçimlerinde Sosyal Demokrat Parti (SPD) en güçlü rakibi Hristiyan Birlik Partilerini (CDU/CSU) geride bıraktı.

Oy verme işleminin sona erdiği Almanya‘da ilk geçici sonuçlar açıklandı. Buna göre, Almanya‘da 16 yıllık Angela Merkel döneminin de sonu anlamına gelen Federal Meclis Bundestag seçimininde Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 24,9 oy oranı ile birinci. İkinci sıradaki Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) yüzde 24,7 oy oranına ulaşırken, Yeşiller’in yüzde 15, Hür Demokrat Parti‘nin (FDP) yüzde 11, göçmen karşıtı Almanya için Alternatif’in (AfD) de yüzde 11 oy oranı ile meclise girmesi bekleniyor.

Bir sandık çıkış anketine göre, Sol Parti yüzde 5‘lik oranı ile meclisteki altıncı parti olacak.

Bir diğer geçici sonuca göre ise, SPD yüzde 25,6 alırken, Birlik Partileri yüzde 24,4 ile ikinci oldu.

Sandık çıkış anketlerinden yola çıkılarak elde edilen bu sonuçlar, sandığa giden seçmenlerin oyunu kullandıktan sonra yapılan bir kamuoyu yoklaması ile elde ediliyor. Eğer bu sonuç akşamın devamında netleşirse, yeni hükümet SPD’nin liderliğinde ve adayları Olaf Scholz’un Angela Merkel’den boşalacak başbakanlık koltuğuna oturmasıyla kurulacak. 63 yaşındaki Olaf Scholz’un partisi SPD’nin liderliğinde Yeşiller ve FDP ile koalisyon hükümeti kurması bekleniyor.

Sandık çıkış anketlerinin sonuçlarına göre, Almanya‘da ilk kez üç partili bir koalisyon hükümeti kurulacak. Berlin’de yapılan ilk açıklamalardan yola çıkıldığında, SPD’nin Yeşiller ve liberal FDP ile bir hükümet oluşturması bekleniyor. Sosyal demokratların başbakanlık adayı Scholz, SPD’nin birinci parti olması durumunda tercih edeceği ilk partinin Yeşiller olacağını birçok kez söyledi. Ancak özellikle çevre politikalarında Yeşiller ile uyuşmayan bir çizgisi olan FDP’nin yerine Sol Parti’nin koalisyonda yer alma ihtimalini pazarlıklar belirleyecek. Sol Parti, seçim programda SPD’nin yönetiminde bir “sol koalisyona” hazır olduğunu ilan etmişti. Bu olasılıkların yanı sıra bu kez Scholz’un başbakanlığında yeniden bir SPD-CDU/CSU koalisyonu ihtimali de bulunuyor. Buna karşılık hiçbir partinin gündeminde göçmen karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) partisini hükümete ortak etme olasılığı bulunmuyor.

Göçmen karşıtı AfD’nin hükümete ortak olması beklenmiyor

Sonuçlara göre, Almanya‘da ilk kez üç partili bir koalisyon hükümeti kurulacak. Berlin’de yapılan ilk açıklamalardan yola çıkıldığında, Birlik Partileri’nin adayı Armin Lascht‘in Yeşiller ve liberal FDP ile bir hükümet oluşturması bekleniyor. Laschet, SPD’nin birinci parti olması durumunda tercih edeceği ilk partinin FDP olacağını, ayrıca Yeşiller ile de birçok konuda aynı görüşleri paylaştılarını ifade etti. Bu olasılıkların yanı sıra Laschet’in başbakanlığında yeniden bir SPD-CDU/CSU koalisyonu ihtimali de bulunuyor. Buna karşılık hiçbir partinin gündeminde göçmen karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) partisini hükümete ortak etme olasılığı bulunmuyor.

Seçimin ardından partiler arasında koalisyon pazarlıklarının uzaması bekleniyor. 2017 yılındaki seçimlerden sonra koalisyon hükümetinin kurulması tam dört ay sürmüştü. Yeni hükümet kurulana dek, Merkel başbakanlık görevini sürdürecek. Geride kalan 16 yılda, Angela Merkel, Hristiyan Birlik CDU/CSU’nun adayı olarak seçimleri kazanmış ve hükümeti kurmuştu. Merkel, üç kez Sosyal Demokrat Parti (SPD), bir kez de Hür Demokrat Parti (FDP) ile koalisyon kurdu. Koalisyon görüşmeleri devam ederken yeni meclis zaman kaybetmeden göreve başlayacak. Anayasaya göre seçimden en geç 30 gün sonra, yani 26 Ekim’de Federal Meclis’in ilk genel kurul toplantısı yapılacak.

Scholz kriz yönetiminde puan toplamıştı

Sonuçların bu şekliyle kesinleşmesi durumunda 63 yaşındaki Olaf Scholz Almanya’nın yeni başbakanı olacak. İşbaşındaki Merkel hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanlığı görevini yürüten SPD’li siyasetçi Scholz, bu görevinden önce 2007-2009 yıllarında Federal Hükümette Çalışma Bakanlığı yaptıktan sonra, 2011’de Hamburg eyaleti Başbakanı seçilmiş ve bu görevi 2018’e kadar sürdürmüştü. Olaf Scholz SPD’nin sağ kanadından sayılmasına rağmen, kendisini sağ ya da sol gibi siyasi kategorilerin üstünde gördüğünü ifade ediyor. Berlin’de yapılan analizlerde, Scholz’un seçimi ilk sırada bitirmesi hükümet deneyimine sahip olması ile açıklanırken, Corona krizi nedeniyle çıkarılan mali yardım paketleri ve bütçeye yapılan eklemelerle, "kriz yöneticisi" olarak puan toplamayı başardığına vurgu yapılıyor. Scholz’un Başbakan Merkel’in tutumunu ve tavrını kopya ettiği belirtilirken, Merkel gibi ellerinin parmaklarının uçlarını birleştirerek poz vermesi bu algıyı güçlendirdi.

Scholz’dan Türkiye’ye demokrasi eleştirisi

Olaf Scholz, geçen hafta verdiği bir röportajda, Türkiye’nin AB süreci ile ilgili bir soruyu yanıtladı. "AB üyesi olmak isteyen, AB’nin kriterlerini yerine getirmek zorundadır" diyen Scholz, "Bunlar arasında hukuk devleti ve demokrasinin yanısıra, muhalefet yapan siyasetçilerin tutuklanmaması yer alıyor" şeklinde konuştu. Türkiye’nin bu konulardaki karnesinin şu anda olumsuz olduğunu söyleyen Scholz, "Bunu görmezden gelemeyiz" dedi. Türkiye ile ilişkilerin sürmesinden yana olduğunu ifade eden SPD’li aday, "Türkiye’de demokrasi maalesef iyi işlemiyor" görüşünü belirtti.


ALMANYADA SEÇİMLERİN GALİBİ: SPA : Google'da Ara
ALMANYADA SEÇİMLERİN GALİBİ: SPA


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        DÜNYA

  ÖZBEKİSTAN SANDIĞA GİTTİ


         Ülke genelinde, oy verme süresinin sona ermesinin ardından sandıklar kapatılırken, sandık başkanlarının da aralarında bulunduğu seçim görevlile

  İRANDA SUNNİ DİNADAMINDAN HABER ALINAMIYOR


         İran’da tutuklanan Sünni Beluç din adamından haber alınamıyor İran’ın doğusundaki Sistan ve Belucistan eyaletinde tutuklanan Sünni Belu

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...

NECABETTİN SALÇI

     İktidar Seçime gidecek haberiniz olsun. Bu güne kadar her seçim öncesi bu ülkede Petrol ve Gaz ...

SELİN SEVER

     Seçimden korkma Erdoğan!#HemenSeçim Ülke gündemini Mafyaların yönlendirdiği bir dönem yaşıyoruz. ...

EREN EFEOĞLU

     Bu saldırı Kılıçdaroğluna yapılan linç saldırsına ne kadar benziyor. Sedat Pekerin benzer saldırılarının nasıl organize edildiğinin ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 49 √ Toplam : 78 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 48 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 5 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim