Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ihracat mesajı
Koronavirüsten 187 kişi daha hayatını kaybetti
İYİ Partili Ümit Özlale iktidarı uyardı
TUİK’İN RAKAMLARINA KİMSE İNANMADI
ANAMUHALEFET LİDERİ TUİK’E ALINMADI


Aslında PKK ve Öcalan ile görüşme yapan biz değiliz - GÜNCEL - Ajans 09/ Aydın Haber
 
ASLINDA PKK VE ÖCALAN İLE GÖRÜŞME YAPAN BİZ DEĞİLİZ
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 31-03-2021 / 21-34

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
Aslında PKK ve Öcalan ile görüşme yapan biz değiliz

Selahattin Demirtaş’tan HDP iddianamesinde yer alan Çözüm Süreci iddialarına ilişkin değerlendirme geldi.

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş HDP’nin kapatılması istemiyle yeniden gündeme gelen Çözüm Süreci’nde Abdullah Öcalan ve PKK ile yapılan görüşmelere ilişkin yeni açıklamalar yaptı.

Yeni Yaşam gazetesinden Gülcan Dereli ve Hüseyin K. Akçadağ’a açıklamalar yapan Demirtaş, "HDP’nin kapatılması tartışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna verdiği yanıtta, "Aslında PKK ve Öcalan ile görüşme yapan biz değiliz, Erdoğan’ın kendisidir. Biz, görüşen taraflar arasında hem kolaylaştırıcı olduk hem de görüşen taraflara kendi çözüm önerilerimizi sunduk. Ama ne Kandil’in ne de İmralı’nın muhatabı biz değildik. Resmi muhatap Erdoğan ve hükümetin bizzat kendisiydi" dedi.

Demirtaş’a yöneltilen sorular ve yanıtlarından bir bölüm şöyle:

Vaktiniz nasıl geçiyor, yeni yazdığınız ve okuduğunuz kitaplar var mı?  

İçeride yapılabilecek fazla bir şey yok. Bol bol okuyup yazıyoruz. En son, Erebê Şemo’nun Dımdım Kalesi ile Halikarnas Balıkçısı’nın Aganta Burina Burinata romanlarını okudum. Yeni bitirdiğim bir roman çalışmam var. Son düzeltmeleri yapıyorum. Sonbahara kadar yayınlanabilir belki.

’İçeri’den ’dışarısı’ nasıl görünüyor? 

Baskılar, pandemi ve yoksulluk birleşince dışarısı gerçekten de çok fena görünüyor. Tüm toplumun bunaldığını hissedebiliyorum. 

Bu tabloda, siyasi öncülere büyük sorumluluk düşüyor. Özellikle muhalefetin her gün, her saat topluma umut ve cesaret aşılaması gerekir. Bunu da ancak iki yolla yapabilirler: Somut çözüm önerileri üretmek ve hep birlikte direniş.

Sık sık adına demokrasi ittifakı da konulan demokrasi isteyen güçlerin birliğinden bahsediliyor. Kısaca hangi ilkeler etrafında buluşulabilir? Hangi siyasi güçleri ve toplumsal güçleri kapsamalı? 

Aslında evrensel demokrasinin ilkelerini bilmeyen yok. Sadece birkaç maddede bile temel ilkeleri belirleyerek onlar etrafında birleşmek mümkün. Ben kısaca şu şekilde sayabilirim:

1. Güçlü temsil ve demokratik yönetim biçimi (Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem),

2. Bağımsız ve tarafsız yargı,

3. Basın, örgütlenme, gösteri, düşünceyi açıklama özgürlüklerinin garanti altına alınması ile serbest seçim,

4. Kamu atamalarında liyakat dışında hiçbir kriterin esas alınmaması,

5. Demokratik ve sivil bir anayasa yapılması ile Cumhuriyet’in temel ilkelerine sahip çıkılarak toplumsal barışın sağlanması.

Bu ilkeler bile demokrasiye inanan tüm siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin, sendikaların, meslek odalarının, çevre hareketlerinin bir araya gelerek, “Biz demokrasi ittifakı ilan ediyoruz. Hem bu ilkeler için birlikte mücadele edeceğiz hem de önümüzdeki seçimde en makul iş birliği seçeneklerini hayata geçireceğiz” diyebilirler. Bu, tüm toplum için yeni bir umut yaratır. Mevcut siyasi ittifakları da çok çok aşan dinamik bir ittifak modeline imkan sağlar. 

Bana göre, eğer muhalefetteki milliyetçi odaklar demokrasi ittifakına ısrarla engel olmaya devam edeceklerse bu durumda HDP’nin öncülüğünde üçüncü bir ittifak, “demokrasi ittifakı” olarak ilan edilebilir. Yukarıda özetle ifade etmeye çalıştığım ilkeleri uygun gören tüm kesimler de bu ittifakta yer alabilirler.

HDP’nin kapatılması tartışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aslında beklenmedik bir şey değil. MHP’nin baskısı ve AKP’nin desteğiyle bu davanın açılacağı belliydi. Seçimlere endeksli, tümüyle siyasi bir davadır. Anayasa Mahkemesi hukuku esas alırsa HDP’nin aklanması gerekir. Yok, eğer çözüm sürecinin bir partneri olduğu için HDP’yi kapatacaklarsa HDP ile birlikte AKP’yi de kapatmaları gerekir. Çünkü İmralı ve Kandil’e giden HDP heyetleri 6551 nolu yasa güvencesinde, Erdoğan’ın ve hükümetin isteği ve desteğiyle gitmişlerdir. 

Aslında PKK ve Öcalan ile görüşme yapan biz değiliz, Erdoğan’ın kendisidir. Biz, görüşen taraflar arasında hem kolaylaştırıcı olduk hem de görüşen taraflara kendi çözüm önerilerimizi sunduk. Ama ne Kandil’in ne de İmralı’nın muhatabı biz değildik. Resmi muhatap Erdoğan ve hükümetin bizzat kendisiydi.

Kaldı ki İmralı ve Kandil ile, Oslo ve İmralı çözüm süreçleri dışında, belki 10’dan fazla kez devlet ve hükümet görüşme süreçleri olmuştur. Bunların hiçbirinde ne HDP’nin dahli vardır ne de görüşmelerin içeriğine dair bilgisi. Yani HDP, 10’dan fazla çözüm arayışının sadece birine ve sonuncusuna dahil olmuştur. Biz bunların hiçbirini yanlış ya da suç olarak görmüyoruz. Ancak HDP’nin suçlanmasını da iki yüzlülük, ahlaksızlık ve ilkesizlik olarak görüyoruz. 

 

Tecrit hem çözümsüzlüğün nedeni hem de sonucudur. Hükümetin Kürt politikasında değişiklik arayışı olmadan tecritte esneme de olmuyor maalesef. İktidarın bugünkü politikasına bakarsak durumun giderek sertleşeceği anlaşılıyor. Ancak yine de yakın zamanda, sürpriz bir şekilde, avukatlar veya aile adaya gidebilir. (Söyleşi PKK Lideri Abdullah Öcalan’la kardeşi Mehmet Öcalan arasında yapılan ve kesilen kısa telefon görüşmesinden önce yapılmıştır.) 

Cezaevlerindeki açlık grevleri, pandemi nedeniyle çok zorlayıcı oluyor. Ve ne yazık ki, tutsak aileleri dışında pek kimsenin gündeminde yer almıyor. Toplumun bu konuda duyarlı olması lazım. Bu hukuksuz tecridin mutlaka son bulması gerekir. 

İktidarın AİHM kararına direnmesi mümkün mü? İktidar kararı uygulamazsa bunun Türkiye’ye faturası ne olur?

Zaten uygulamıyor ya işte. Ne hukuk tanıyorlar ne de ahlak. Hükümet ne yapar bilmiyoruz ama bizim baskılara karşı direneceğimiz kesin. En büyük faturayı da halkımız sandıkta AKP’ye çıkaracaktır.

DUVAR

 

 

 


Aslında PKK ve Öcalan ile görüşme yapan biz değiliz : Google'da Ara
Aslında PKK ve Öcalan ile görüşme yapan biz değiliz


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        GÜNCEL

  A.K, KAVALA KONUSUNDA 19 OCAK’A


         Avrupa Konseyi Osman Kavala konusunda ihlal prosedürü başlatmak için düğmeye bastı, ama Ankara’ya son bir şans verdi. Avrupa Konseyi, Os

  KORONAVİRÜSTEN 187 KİŞİ DAHA HAYATINI


         Sağlık Bakanlığı’nın 3 Aralık’a ilişkin koronavirüs verilerine göre; son 24 saat içerisinde yapılan 355 bin 226 testten 21 bin 495&rsquo

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
VELİ TİRYAKİ

     Değerli Hocam Yazınizda 1400 yıldır muslümana insiyatif bırakılmadığını cok farklı bir üslüpla aktarmısışsınız... Topluma düşen birey ...

GÜLSEVİM

     Değerli Başkanımız Süleyman Demirci Çıktığın bu kutlu yolda Seninleyiz. Size yapılan Oyun ların farkındayız. Bu siyasi ...

MEHMET DAYI

     Aydında İyi Parti Hızla Yükselirken Bazı Siyasi Artıklar Siyas Operasyon içerisinde. Aslında onlara en güzel çevabı ...

SERKAN KAYAALP

     Her Ağustos ayında konuştugumuz sonra hatırlamadığız Marmara Depremi ülkemizin yasadığı büyük felaketlerden biridir. Şimdi deprem dışinda ...

SERPİL KIRICI

     Sayın Tiryaki, orada yanan yerlere otel yapan anlayış var olduğu müddetçe biz yanmaya devam edeceğiz ...

A MENDERES SAKİNİ AHMET HOCA

     Sayın Belediye Başkanın sizin için çalışan Efelere çevreci Doğaya Saygılı sosyal bir belediyeci olarak vatandaşın ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 57 √ Toplam : 108 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 41 √ Toplam : 77 - 2-BU YIL YAPILIR
% 4 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   KOMİK VİDEOLAR  
HABER VİDEOLARI   FİLM FRAGMANLARI   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim