Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
RUSLAR KALANİŞKOFU ARABİSTANDA ÜRETECEK
CUMHUR İTTİFAKINDA REVİZYON BAŞLADI
ÜÇ LİDER SOÇİ’DE SURİYE ZİRVESİNDE BULUŞTU
ÖZAKCAN’ SEVGİLİLER GÜNÜ MESAJI YAYINLADI
KARADAĞ’DAN TÜRK YATIRIMCIYA DAVET


AYM üyelerinin gerekçesi açıklandı! - GÜNCEL - Ajans 09/ Aydın Haberleri
 
AYM ÜYELERİNİN GEREKÇESİ AÇIKLANDI!
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 06-06-2018 / 12-52

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Guncel Haberleri  
AYM üyelerinin gerekçesi açıklandı!

Cumhuriyet Halk Partisinin müracatı üzerine Anayasa Mahkemesi, mühürsüz oyların 24 Haziran erken seçimlerinde geçerli sayılacak olmasına yapılan itirazı reddetmişti. AYM’nin bu kararına iki üye muhalefet etmiş, düzenlemenin iptalini istemiş idi.

İKİ üyenin itirazın gerekçeleri de yayımlandı.

Sözcü’de yer alan habere göre, AYM’nin ret kararına muhalefet eden üyelerin gerekçesi şöyle:

Arkası sandık kurulunca mühürlenmemiş oy pusulalarının geçerli sayılmasının, sandık kurullarının ihmali nedeniyle seçmenin oyunun geçersiz sayılarak zayi olmaması gibi, meşru ve önemli bir nedene dayandığı anlaşılmaktadır. Ancak, mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılması, çoğu kez hile iddialarına yol açmakta, serbest seçimlerin üzerine gölge düşürülmesine neden olmaktadır. Bilindiği gibi bu konuda en çok dile getirilen iddia, önceden fazla basılan oy pusulalarından bir şekilde elde edilen veya aslına benzer biçimde sahte olarak basılan, dolayısıyla arkasında sandık kurulunun mührü bulunmayan oy pusulalarına tercih mührü önceden basılarak sandığa gitmeden önce seçmene verilip, bu pusulayı sandığa atması, sandık kurulu başkanının kendisine vereceği arkası mühürlü oy pusulasını da geri getirmesi halinde maddi veya diğer bir çıkar vaad edilmesi iddiasıdır. Bu nedenle, mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılması konusunda, bir yandan seçmenin iradesinin olabildiğince korunması, diğer yandan da seçimlere gölge düşürülmemesi gibi iki üstün yarar arasında adil ve makul bir denge kurulmalıdır.

Seçmenin kullandığı oyun, başkalarının —bu durumda sandık kurulunun- kusuru nedeniyle zayi olmasının önlenmesi hiç şüphesiz meşru bir amaçtır. Öte yandan, seçmenin de oy kullanma hakkını kullanması için bazı kanuni yükümlülüklere uyması ve kendi üzerine düşen özen yükümlülüğünü yerine getirmesi gerekir. Bu kapsamda, oyunu YSK tarafından belirlenmiş ve ilan edilmiş olan oy verme saatleri içinde kullanacak şekilde sandık başına gelmek, beraberinde resmi kimlik belgesini bulundurmak, yasaklanmış işaret veya amblemleri taşımamak gibi belli başlı yükümlülüklere uymayan seçmenin oy kullanamaması halinde, oyunun zayi olacağından söz edilemez.

Aynı şekilde, sandık kurulu başkanı tarafından kendisine verilecek oy pusulasının arkasının mühürlü olup olmadığını çok basit bir tetkikle kontrol etmek, mühür yoksa sandık kurulu başkanından, oy pusulasının arkasının mühürlenerek kendisine verilmesini istemek, her seçmen tarafından kolayca yerine getirilebilecek bir özen yükümlülüğüdür. Bu hususun siyasi partilerce ve Yüksek Seçim Kurulunca da seçmenlere anlatılması ve geniş bir biçimde duyurulması halinde seçmenlerin de bu özen yükümlülüğünü hassasiyetle yerine getirecekleri açıktır. Vatandaşın bu tür basit bir özeni göstermesi, iptali istenen hükümdeki sandık kurullarının ihmali… gibi bir durumu, hemen hemen tümüyle ortadan kaldırmaya yeterlidir. Buna karşılık mühürsüz oy pusulası kullanılarak seçimlere fesat karıştırdığı iddialarının kesin olarak önüne geçilmesi bakımından, oy pusulalarının arkasının sandık kurulunun mührünü taşıması önemlidir. Kaldı ki, sandık kurullarının ağır bir kusuru veya ihmaliyle sandık kurulu mührünün kaybolması, kırılması, yedeğinin veya yenisinin temin edilememesi gibi özel durumlarda keyfiyet tutanakla tespit edilmek ve Yüksek Seçim Kuruluna bildirilmek suretiyle belli sandıklarda, istisnai olarak, arkası mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılmasına her zaman karar verilebilir. Ancak yapılan düzenlemelerde, bu şekilde geçerli sayılmanın hangi somut durumlarda uygulanacağına ilişkin ölçütler de yer almamıştır. Böylece, bir yandan kanunlarda oy pusulalarının mühürlü olması gerektiği şeklindeki esas ilke varlığını sürdürürken, diğer yandan mühürsüz de olabileceği şeklinde, çelişkili bir düzenleme seçim hukukumuza getirilmiş olmaktadır.
Sonuç olarak kuralla, her seçmenin oyunun mümkün olduğunca geçerli sayılması ile seçimlerin dürüstlüğüne gölge düşürülmemesi şeklindeki iki önemli ihtiyaç arasında belirli ve öngörülebilir düzenlemelerle kurulması gereken adil ve makul denge, sağlanamamıştır. Bu nedenle, Anayasa’nın 67. maddesindeki ilkelerle uyumlu olmayan kuralın iptali gerekir.

sözcü


AYM üyelerinin gerekçesi açıklandı! : Google'da Ara
AYM üyelerinin gerekçesi açıklandı!


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 Makbule Kayabaşı 12:44 - 08.06.2018

        Demokrasilerde Seçimler tartışılmaz. Bunun adı demokrasidir. Krallık, ve Dikta rejimlerinde şaibe hile usulsuzlik olur. Bizde seçimleri tartışıyorsak YSK yı tartışıyorsak bunun adı demokrasi değildir...

   
 Sinem Demirci 13:19 - 07.06.2018

        Güzel Ülkemde Neden YSK, Yargı Adalet Hukuk tartışılır oldu. Bunun sorumluları sanki bozan değilmiş gibi. Biz düzelteceğiz diye yola çıkmıyornu. Yav be kardeşim 16 yıldır elinizi tutan mı vardı. Ben değişim zamanının geldiğinie inanıyorum. Şöför Yorgun Her an kaza yapabilir. Dinlendirmek gerekir.

   
 Fatma Kayıran 13:07 - 06.06.2018

        Taşeron işcilerine Mühürsüz oy pusulaların verildiğini mühürlü pusulaları istendiğini duyuyoruz. Mühürsüz oylar seçimlere güveni yok etmekte, YSK ya güveni yok etmektedir. Son seçimlerde mühürsüz oylarını nasıl kabul etme karsrı verişlerse şimdide mühürsüz oylar ın kabul edilmeyeceğini açıklasınlar. İLK DEFA ADALETTEN HUKUKTAN MİLLETTEN YANA KARAR VERSİNLER...

   
 VELİ TİRYAKİ 13:02 - 06.06.2018

        Bu iki hakimi kutluyorum. Bazı sandıklarda oy kullanım oranı yüzde yüz ve bir partiye çıkması, ayrıca o sandıklarda hiç geçersiz oy çıkmaması seçimlere gölge düşürüyor. YSK nın suçlaanmasına Adalet Hukuk kavramlarının yıpranmasına sebebiyet vermektedir. Cumhuriyet tarihinde hatta darbr dönemlerinde bile Seçimler tartışılmamış idi. Bugün bunları konuşuyor olmamız seçim sisteminde yapılan tartışmalı düzenlemelerdir.

   
        GÜNCEL

  ÜÇ LİDER SOÇİ’DE SURİYE ZİRVESİNDE


         Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, gerçekleştirdikleri Suriye konulu Üçl&

  MADURO: "GUAİDO MAHKEMELERDE HESAP VERECEK"


         Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "Siyasetin bir oyun olduğuna ve anayasayı ve yasaları ihlal edebileceğine inanan bu kişi (Juan Guaido) er ya da geç m

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAydın Hava Durumu

Salı Az Bulutlu Az Bulutlu 19°C 7°C

Çarşamba Parçalı Bulutlu Parçalı Bulutlu 18°C 9°C

Perşembe Çok Bulutlu Çok Bulutlu 19°C 9°C           YORUMLAR

           ANKET
Aydın Büyük Şehir Belediyesi çalışmalarını başarılı buluyormusunuz?
% 30 √ Toplam : 54 - Evet Başarılı Buluyorum.
% 45 √ Toplam : 82 - Hayır, Başarısız Buluyorum.
% 7 √ Toplam : 13 - Bilgi Sahibi Değilim.
% 20 √ Toplam : 37 - Kararsızım. Ne Başarılı, Ne Başarısız.
   

TRT Spor HaberlerGÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   MAGAZİN   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haberleri Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim