Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle

Sitene Ekle Künye Arşiv  İletişim  rss  
ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM  
 
TEST VE YENİ VAKA SAYISINDA BELİRGİN
İngiltere, Türkiye’yi kırmızı listeye aldı
Sedat Peker’den ikinci video
Çalışma izni belgelerinin süresi uzatıldı
Bakan Soylu’dan flaş açıklamalar


AYM’den Berberoğlu’yla İlgili İkinci Kez Hak İhlali Kararı - SİYASET - Ajans 09/ Aydın Haber
 
AYM’DEN BERBEROĞLU’YLA İLGİLİ İKİNCİ KEZ HAK İHLALİ KARARI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 22-01-2021 / 23-55

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Siyaset Haberleri  
AYM’den Berberoğlu’yla İlgili İkinci Kez Hak İhlali Kararı

Anayasa Mahkemesi, ilk ihlal kararına rağmen yerel mahkemece hapis cezasında direnilmesi üzerine bugün yeniden CHP’li Enis Berberoğlu’nun yargılanması ve milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili ikinci kez hak ihlali kararı aldı.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, bugün oy birliğiyle, CHP’nin eski İstanbul Milletvekili Berberoğlu’nun ikinci kez yaptığı bireysel başvurusu çerçevesince “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın ihlal edildiğine yeniden hükmetti. AYM, Berberoğlu hakkındaki ilk hak ihlali kararını uygulamaması tartışma yaratan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ihlal sonuçlarını ortadan kaldırması için bugünkü kararının gönderilmesine karar verdi.

AYM, Berberoğlu’nun 4 Haziran 2020’de İstanbul milletvekilliğinin düşürülmesi ve hakkındaki hapis cezası nedeniyle hükümlü hale gelmesinin ardından 17 Eylül 2020’de “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın oy birliğiyle ihlal edildiği kararı almıştı. Ancak İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM’nin açıkça hak ihlaline uğradığı ve Berberoğlu’nun yeniden yargılanması gerektiğine ilişkin kararına rağmen dava dosyasını yeniden açmayı kabul etmemişti.

İtiraz mercii üst mahkeme olarak İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi ve sonrasında istinaf mahkemesi olarak İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi de AYM’nin hak ihlali kararını uygulamayan yerel mahkeme kararını onama kararlarını tercih etmişti. Mahkeme ve ardından Daire, Berberoğlu’nun yeniden yargılanması talebine yönelik “karar verilmesine yer olmadığına” hükmetmişti.

İtiraz aşamasında sonuç alınamaması üzerine Berberoğlu’nun avukatları, ilgili mahkemelerce yeniden hak ihlaline yol açıldığını belirterek Anayasa Mahkemesi’ne ikinci kez bireysel başvuruda bulunmuştu.

İşte Berberoğlu’nun ikinci kez yaptığı bireysel başvuru üzerine AYM Genel Kurulu, bugün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi ve sonrasında itiraz merciindeki mahkemelerce hak ihlali kararına uyum gösterilmemesi nedeniyle yeniden ihlal kararı verdi. AYM, Anayasa’nın 67. maddesinde düzenlenmiş “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile 19. maddesinde güvence altına alınmış “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın ihlal edildiğine oy birliğiyle karar aldı.

Akşener: "Yerel mahkeme ne yapacak göreceğiz

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de, Enis Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararına “çok sevindim ama yerel mahkeme ne yapacak göreceğiz” dedi.

Akşener, yaşanan son saldırılar itibariyle iktidar cephesinde yargı reforumu yapılmasını beklemediğini tam tersine mevcut yasal süreçlerin işletilmediğini ifade etti. Akşener “Sayın Abdülhamit Gül Hukukta reformdan bahsetti. Sayın Erdoğan bunun üzerine ekonomiyi söyledi. Sayın Kılıçdaroğlu tehdit edildi, tehdit edene Sayın Bahçeli sahip çıktı ve Sayın Erdoğan hiçbirşey yapmadı. Sayın Kılıçdaroğlu linç edildi, onu yumruklayan kişi neredeyse türbe haline getirildi ziyaret yapıldı. Şimdi hukuk yönünden baktığınız zaman. En son Selçuk Bey kendisinin anlattığına göre öldürülme kastıyla darp edildi. Savcı soruşturma açtı ilginç bir biçimde savcı tehdit edildi. Bizim ülkemizde şu anda partili cumhurbaşkanlığı sistemi var. 16 Nisan 2017’deki referandumda partimiz yoktu. Ben Meral Akşener olarak diğer arkadaşlarımızla tek tek gezdik dedik ki, bir kişiye de yazık bir şahsa bu ülkenin bütün yönetimini bırakmayın yanlış. Gelinen noktada bütün oklar ve bütün gözler Sayın Erdoğan’a dönmek zorunda. Çünkü dediler ki o zaman aşacağız, uçacağız, kaçacağız. Aşılmadı, uçulmadı kaçılmadı. Şimdi burada partili cumhurbaşkanı olan Sayın Erdoğan bütün bunların neticesinde ne diyecek. Savcının tehdit edilmesine ne diyecek, biz bir şey duymadık. Selçuk Beyin’in dövülmesine ne diyecek, orhan Uğuroğlu, Afşin Hatipoğlu, bizim arkadaşlarımızdan, kadın kollarımızdan bizim kadınlarımızın kolları kırıldı. Şikayetler ettik hepsi berat etti, yakalanmadı. Benim evim basıldı yakalanmadı. Bütün bunlara baktığınız zaman büyük bir gücün üstünde oturduğu varsaydığımız Sayın Erdoğan’ın aslında o kadar büyük bir gücün üstünde oturmadığı ortaya çıkıyor ama bütün sorumluluk onundur. Çünkü partili cumhurbaşkanlığı sistemini çok istedi. Bir tavır olması gerekiyor bu tavrın olup olmadığını hep beraber göreceğiz” dedi.

Berberoğlu’nun yargılanması sürecinde neler yaşanmıştı?

Gazeteci kökenli milletvekili, CHP’li kimliğiyle Enis Berberoğlu, Suriye’ye silah taşıdıkları iddiasıyla durdurulmuş MİT tırları olayındaki görüntüleri eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a verdiği iddiasıyla İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmıştı. Kamuoyunda MİT TIR’ları Davası olarak adlandırılan yargılamada Berberoğlu, “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak” suçlamasıyla İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 14 Haziran 2017’te 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.


AYM’den Berberoğlu’yla İlgili İkinci Kez Hak İhlali Kararı : Google'da Ara
AYM’den Berberoğlu’yla İlgili İkinci Kez Hak İhlali Kararı


 
 
Bu Haberi Arkadaşıma Gönder :
 
Adınız / Soyadınız :
E-mail Adresiniz :
Arkadaşınızın Adı :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
 
   
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
        SİYASET

  AKP’NİN İTİRAZI KABUL EDİLDİ...


          İzmir’de Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un hayatını kaybetmesinin ardından yapılan seçimde başkanlığa CHP’li Mithat Tekin seçildi. AKP’nin ada

  ÖZTRAK, İKTİDARIN GİZLİ TUTTUĞU


         CHP Sözcüsü Faik Öztrak, AK Parti’nin Kemal Kılıçdaroğlu ve Faik Öztrak’ı hedef aldığı ’yalan üretim merkezi&r

 
           ..
 
TÜM YAZARLARAYDIN HAVA DURUMU

           YORUMLAR
NEVZAT YAŞAR

     Düşüncelerine aynen katılıyorum kardeşim bu durmuş tuna denilen gazeteci bozuntusu beni arada özelimden sökede ve kuşadasında ...

EREN EFE

     Sayın Bakanlarımız Bu dolandırıcıyı tanımadıklarını açıklamışlar. Benim ve Türk Milletinin merak ettiği tanımadığınız bir kişi sizin ...

AHMET CALIMSİZ

     Meyve veren agac taslanır. İyı parti sahaya inince Fincanci atlari ürktü. Demirci Aydında IYI Parti birinci ...

AHMET KABAK

     On binlerce kisisilerle yapilan lebalep kongrelerin sonucu. Yetmedi Saglik bakaninda katildigi binlerce kisinin katıldıgı cenaze torenlerinin ...

SERPİL KORUCU

     Vaka sayimiz Dunya rekoruna sebep oldu. 1.5 milyarlık Hindistanı bile geçtik. Toplum duyarsız. Bu duyarsızlar yüzünden ...

ASTO

     Ulkemizde ölumler 100 er 100 er olmaya baslandı. Kapanma icin ne bekleniyor. Yoksa Biz de ...


           ANKET
SİZCE SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILIR
% 50 √ Toplam : 64 - 1-ZAMANINDA YAPILIR
% 45 √ Toplam : 58 - 2-BU YIL YAPILIR
% 6 √ Toplam : 7 - 3-FİKRİM YOK
   


GÜNCEL   SİYASET   EKONOMİ   AYDIN   SAĞLIK   DÜNYA   SPOR   LEZZETLERİMİZ  
KÜLTÜR/SANAT   ÇEVRE   KAMPANYALAR   kampanyalar   YAZAR GİRİŞİ   SİVİL TOPLUM   EĞİTİM   HABER VİDEOLARI  
FİLM FRAGMANLARI   KOMİK VİDEOLAR   VİDEO  

RSS © 2012 Ajans 09/ Aydın Haber
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim